סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> קוסמטיקה: שיא הוויטמין (C)
 

מהם יתרונותיו של ויטמין C בתהליכי חידוש העור, איך משלבים אותו במסגרת טיפולים לבעיות עור, ואיך הופכים אותו לפילינג עוצמתי?

אבישי אשכנזי
ויטמין C, הידוע גם כחומצה אסקורבית, הינו אחד המרכיבים החשובים והחזקים ביותר בקוסמטיקה המקצועית לטיפול בבעיות עור, כגון הזדקנות העור, אקנה ופיגמנטציה.
לפעמים נדמה שמאחר והוא נמצא בחומרים רבים כבר שנים רבות, ההתייחסות היא כאל מובן מאליו, או כטיפול "זוהר" לפני אירועים.
במאמר זה נבחן את יתרונותיו של הוויטמין C בתהליכי חידוש עור, איך משלבים אותו במסגרת טיפולים לבעיות עור ואיך הופכים אותו לפילינג עוצמתי.
רקע מדעי
חומצה אסקורבית (ויטמין C) הינה חומצה ועל כן היא משחררת פרוטונים (זו הסיבה שבשיטת הקילוף הדרמטולוגי של pHformula למשל, אנחנו לא מנטרלים אותה). לוויטמין C מבנה כימי המאפשר לו למסור פרוטון ואלקטרון לרדיקלים חופשיים וכך לנטרל אותם, או לחילופין להחזיר נוגדי חמצון כמו ויטמין E לפעילות תקינה. על מנת להבין באילו טיפולים ויטמין C יכול לתרום לנו, חשוב להכיר את יתרונותיו העיקריים במערכות השונות של הפעילות בעור.
ויטמין C ליצירת קולגן
תהליך יצירת קולגן מורכב ממספר שלבים ולוויטמין C חשיבות גדולה בשלבים אלו, הן בתהליך הנקרא Hydroxylation (קישור פרוטון וחמצן לחומצות אמינו, פרולין וליזין) ליצירת הפרוקולגן והן בשלבים מתקדמים יותר המקשרים בין סיבי הקולגן ומעניקים להם את צורת הסליל.
ויטמין C כאנטי אוקסידנט
ויטמין C הינו מסיס במים ועל כן הינו בעל יכולת פגיעה ברדיקלים חופשיים עוד לפני שהם מגיעים לממברנת התא, תרומתו המהירה של פרוטון ואלקטרון הופכים אותו לנוגד רדיקלים יעיל.
ויטמין C תומך בפעילותם של נוגדי חמצון אחרים, כמו ויטמין E וגלותטיון (Glutathione) בדרך הבאה: לאחר נטרול רדיקל חופשי וויטמין E והגלותטיון בעצמם הופכים לרדיקלים מסוכנים אשר עלולים לפגוע בממברנה של התאים הליפידים. תפקידו של וויטמין ה-C הינו למסור להם פרוטון ואלקטרון ובכך להחזיר אותם למצב אקטיבי כנוגדי חמצון. זו הסיבה שבתכשירי קוסמטיקה רבים משלבים ויטמין C יחד עם ויטמין E.
ויטמין C בתהליכי חלוקה ושגשוג תאים קרטינוציטים
ויטמין C, בדומה לחומצות אחרות משפיע על פעילות החלוקה והשגשוג התאי (cell proliferation) בתאים הקרטינוציטים על ידי שחרור פרוטונים. מחקרים מראים שתוספת של25  מיקרו גרם/מ"ל לאזור של תאים קרטינוציטים בעלי תפקוד לא תקין הצליח לאזן את פעילות התאים ולהגביר את חלוקתם לרמה של עור נורמלי.
ויטמין C בתהליכי חיזוק השכבה הקרנית
ויטמין C בסינרגיה עם התאים הפיברובלסטים מאפשר פעילות תאים תקינה ולו חשיבות גדולה בנרמול וחיזוק האפידרמיס. מחקרים מראים שבשימוש של ויטמין C פעילות חלוקת התאים וסידור התאים הקורנאוציטים בשכבה הקרנית הייתה טובה יותר כמו גם רמת איבוד הלחות בעור ((TEWL שנבחנה הייתה נמוכה יותר.
טיפולים במכון ובבית עם ויטמין C
מחד, כאשר L-ASCORBIC ACID חודר לעור (pH 3.5) הוא פעיל ואפקטיבי במשך 72 שעות! מאידך הוא לא יציב ומתחמצן במגע עם אוויר, חום או בתוך פורמולות. הדרך הטובה ביותר להשתמש בו הינה לבצע אקטיבציה בעת הטיפול על ידי שילוב של אבקה אסקורבית יחד עם אקטיבייטור.
לטיפול הביתי ישנן נגזרות שונות של ויטמין C בעלות יציבות טובה יותר כגון מגנזיום אסקורביל פוספט (ESTER C) או אסקורביל פלמיטאט, אך מחקרים מראים שפעילות ה- L-ASCORBIC ACID טובה יותר.
בטיפולים במכון מומלץ להשתמש בריכוז ויטמין C מינימלי 5%-10% ולפעילות אופטימלית 20% וזאת לאחר שהורדנו את רמת ה- pH מתחת ל- 3.5. ככל שהעור יהיה חומצי יותר החדירות תהיה גבוהה יותר. אך מאידך עלולה להתפתח רגישות ואדמומיות בעור, על כן יש להשתמש בנשאים מתקדמים כגון קומפלקס ההובלה pH-DVCTM אשר נמצא בפורמולות של pHformula. מומלץ להעניק לעור תקופת הסתגלות ולהעלות את הריכוזים בהדרגה.
ויטמין C לטיפול בהיפר פיגמנטציה
ויטמין C יכול לחסום טירוזינז ולעכב את פעילות יצירת המלנין. תהליך זה עלול להימשך למעלה  משלושה חודשים על מנת לשפר את מצב הפיגמנטציה. בטיפול בפיגמנטציה דרמלית מומלץ לשלב חומצה מנדלית 5% יחד עם ויטמין C 5%-10%. ויטמין C לטיפול באקנה
טיפולים בוויטמין C נועדו לזרז שיקום הטראומה, הפציעות והנזקים בעור מהאקנה. ויטמין C מאזן ומאיץ פעילות יצירת קולגן אשר מעניק חוזק לרקמה. כאשר הרקמה חזקה יותר כך תהליך השיקום מהאקנה מהיר ויעיל יותר. למרות שוויטמין C איננו פוגע ישירות בחיידק P.ACNE, הוא מאיץ את תפקוד מערכת החיסון של התאים בעור כך שאלה יטפלו בדלקת ובשיקום העור.
ויטמין C לטיפול בצלקות ובסימני מתיחה
תהליך יצירת צלקת הינה תוצאה של יצירת קולגן מסוג 1 במסגרת תהליך שיקום העור. ישנם סוגים שונים של צלקות, כגון צלקת היפרטרופית (hypertrophic scar) הנגרמת כתוצאה מתהליך של ריפוי פצע מעבר לגודלו הטבעי, עקב כמות רבה של קולגן. צלקות קלואידיות האופייניות בעיקר לבעלי עור כהה, לאחר פציעות או בתהליך ריפוי אקנה, סימני מתיחה ועוד. המטרה בטיפול בצלקות הינו למנוע מצב של ייבוש הצלקת ולשמור עליה מרוככת תוך כדי טיפול בוויטמין C אשר תפקידו לזרז ולווסת ייצור קולגן מסוג 1. יש להתחיל ב- 3% ולראות את הסתגלות הצלקת ואז להמשיך בהדרגה עד לריכוז של 10%. במידה וישנה רגישות, יש להחליף בין הסוגים השונים של הוויטמין C. חשוב לבחון את תהליכי הריפוי של הצלקת תוך כדי הטיפולים מאחר ועודף בוויטמין C עלול להגביר את פעילות יצירת הצלקת.
ויטמין C לתיקון נזקי אייג'ינג
בטיפולי אנטי אייג'ינג מומלץ לשלב ויטמין C יחד עם ויטמין A היכולים לשפר נזקים אשר נגרמו מחשיפה לשמש או מהזדקנות העור, החל ממיצוק, שיפור מראה קמטים, חידוש פעילות התאים ושינוי מרקם וצבע העור.
לפניכם פרוטוקולי הטיפול מבית pHformula ו-Peter Thomas Roth:
במצב של עור עם נזקי גיל מינימליים (עור המאופיין בקמטוטים סביב העיניים והפה וקמטים אפידרמליים לא עמוקים):
• טיפול במכון – סדרה של 4 טיפולי ויטמין C ורטינול מבית pHformula בהפרש של חודש.
• טיפול בלילה – רטינול עם ויטמין C מבית Peter Thomas Roth, יום כן, יום לא.
• טיפול יום –  אנטי אוקסידנטים ולחות.
במצב של עור עם נזקי גיל מתפתחים (עור המאופיין בקמטים סביב העיניים והפה, קמטים נזולאביאלים בין האף לפה וקמטים במצח, שינוי צבע בעור ופיגמנטציה קלה), המטרה היא לעצור את הנזק ולהתחיל בתהליך שיקום:
• סדרת טיפולי קילוף דרמטולוגיAGE  בשילוב רמה 1 ו-2 ובשילוב טיפול ויטמין C (בטיפול הראשון והשישי). סדרה של 6 טיפולים ראשונים מומלצת כל עשרה ימים עד שבועיים ולאחר מכן מדי חודש.
• טיפול בבית – AGE Active + Recovety מבית pHformula.
• טיפול ביום - סרום FirmX למיצוק או סרום Un-Wrinkle לטיפול בקמטים, יחד עם קרמים המכילים נוגדי חמצון וויטמינים.
• בתום סדרת הטיפולים ניתן לשלב רטיות חומצות לאנטי אייג'ינג וקרם לילה המכיל רטינול, גליקולית ונוירו פפטידים.
במצב של עור עם נזקים חמורים (קמטים עמוקים וארוכים בכל אזורי הפנים, פיגמנטציה, צניחת עפעפיים לחיים וצוואר):
• סדרת טיפולי קילוף דרמטולוגיAGE  ו- MELA ברמה 3 המבוצעים על ידי רופא עור מומחה בשילוב טיפול ויטמין C. הטיפול במכון הינו אינטנסיבי כאשר פעילות החומרים בטיפול הביתי נועדו לחזק את התוצאות בטיפול במכון.
במקרים מסוימים תזדקק הלקוחה לטיפולי לייזר פולשניים או פילינגים עמוקים (TCA) אשר ייתמכו לאחר מכן בטיפולי הקילוף הדרמטולוגי של pHformula.
לסיכום, השימוש בוויטמין C הינו כלי עבודה עוצמתי ויעיל למרבית הלקוחות ולמרבית בעיות העור. על מנת להשיג תוצאות אופטימליות חשוב להבין את הפעילויות השונות שלו ולהתנסות בהדרגתיות בעבודה עימו. בהצלחה.

 

אבישי אשכנזי הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי, קוסמטיקום
צילום: אימג' בנק ישראל
 


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים