סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של ציפורניים >> לימודי ציפורניים: מהפך או פרסום מוגזם?
 
משרד התמ"ת הודיע לאחרונה על מהפך בפיקוח על ההכשרות בלימודי פדיקור, מניקור ובניית ציפורניים. לא הכול שותפים לשמחה

בראיין ליידן
לפני כשנה, נולד הרעיון ליצור שינוי מגמתי בפיקוח מקצועות בניית ציפורניים ומניקור ופדיקור.
הצורך עלה מתוך הפעילות הרשלנית שהתנהלה בשטח. צדקה הגב' לובה נגדאי, המפקחת הארצית למקצועות טיפוח וחן במשרד התמ"ת, כפי שאמרה בגיליון הקודם של יופי! (גיליון 75), כי השרלטנות פרחה לה בתחום ההכשרה המקצועית במקצועות בניית הציפורניים, והמניקור/פדיקור מקצועי. אכן לימדו את המקצוע במרפסות ביתיות, שאין ספק כי זוהי שערורייה בלתי נתפסת. הצורך לשינוי זעק מתוך השטח.
לנו, בתי הספר ומרכזי ההכשרה הרציניים בתחום, לא היתה כל יכולת לחסל את התופעה. לא אחת נפגשתי עם מנהלי בתי ספר אחרים והיינו חולקים את התסכול הנוראי שנוצר בענף. שמענו סיפורי זוועה של בתי ספר שהכשירו פדיקוריסטיות ובונות ציפורניים בכמעט אפס שעות לימוד, או שהמורות שלהן סיימו אצלנו קורסים רק לפני מספר חודשים. המצב היה בלתי נסבל. על אף הפיקוח החלקי שהיה למשרד התמ"ת על המקצועות הנ"ל התופעה הלכה וגברה. הפיקוח החלקי של התמ"ת בא לידי ביטוי בעיקר בעניין ההכרה של בית הספר לעניין פיקדון חיילות משוחררות.
בהחלט יכולתי להבין את הדאגה של משרד התמ"ת לנוכח המציאות. יכולתי להבין את החשיבות לשינוי והרצון למיסוד מקצועות בניית ציפורניים מניקור ופדיקור מקצועי. אך לא יכולתי להבין את הדרך!
החלטה פתאומית
לתדהמתנו, בהחלטה פתאומית, הובהר לכ-70 מרכזי הכשרה, ללא כל הודעה מוקדמת, כי לקראת שנת 2011 כל אישורי הלימודים ע"ח הפיקדון לטובת חיילות משוחררות במקצועות בניית ציפורניים ופדיקור ומניקור לא יחודשו, וזאת בגין העדר החלטה פנימית של האגף להכשרת כ"א מבוגרים, החלטה האם להפוך את המקצועות הנ"ל ממקצועות בפיקוח חלקי למקצועות בפיקוח מלא. התנהגות זו בהחלט עוררה פליאה.
ידוע היה כי תקופה ממושכת משרד התמ"ת חפץ בשינוי הנ"ל, דהיינו הפיכתם של מקצועת אלה למקצועות בעלי פיקוח מלא. כיצד לא הצליחו לקבל במהלך השנה כולה החלטה, ובגין כך באופן רגעי ובלתי מובן הוחלט על הפסקת מתן אישורים עבור חיילות מעכשיו לעכשיו?
הזעזוע שנוצר בענף היה קשה במיוחד. בגלל העדר אישורים לא יכלו בתי הספר לאפשר לחיילות ללמוד על חשבון הפיקדון, מה שיצר ירידה דרסטית ברישומים וקשיים כלכליים עצומים בענף.
השוואה לא הגיונית בין ענפי היופי
מאז המהלך חלפה כחצי שנה. אושרו תוכניות לימודים אחידות המחייבות את כל בתי הספר ומרכזי ההכשרה בתחום. הסטנדרטים בהם בתי הספר לבניית ציפורנים ופדיקור מקצועי נדרשים לעמוד הם זהים לבתי הספר של מקצועות קוסמטיקה ועיצוב שיער. השוואה שאינה הגיונית, אינה הוגנת ואפילו אינה מציאותית. באופן שרירותי ונטול חשיבה העתיק משרד התמ"ת את הפלטפורמה הקיימת ברשותו לקורסי ההכשרה הארוכים והגדולים קוסמטיקה ועיצוב שיער, המזכים בסופם תעודה מקצועית בעלת סיווג, ודורש מבתי הספר המלמדים קורסים קצרים וקטנים של בניית ציפורניים מניקור ופדיקור בדיוק את אותן הדרישות! הייתכן כדבר הזה?

שם הקורס
בניית ציפורניים
מניקור/פדיקור
קוסמטיקה
עיצוב שיער
שעות הקורס
בניית ציפורניים
80 ש'
מניקור /פדיקור
78 ש'
קוסמטיקה
 800 ש'
עיצוב שיער
540 ש'
מבחן סיום
פנימי של בית הספר
חיצוני עם מועדים ובוחנים של התמ"ת
תעודות סיום
תעודת השתלמות בלבד של התמ"ת
תעודת סיווג מקצועית
של התמ"ת 
 
 
 
 

 מרכזי ההכשרה ובתי הספר לבניית ציפורניים ומניקור/פדיקור נאלצים להתמודד עם נטל בירוקרטי עצום על-מנת להתנהל על-פי דרישותיהם של התמ"ת. מנהלי בתי הספר מרגישים כטבעת חנק המתהדקת סביב צווארם בכל יום יותר ויותר ונמצאים על סף קריסה בגלל כובד המעמסה. 
שרלטנות בענף
לצערי, גם כאשר היה פיקוח חלקי, לא הצליח התמ"ת לחסל את עניין השרלטנות בענף, מה שלא מבטיח כלל כי בפיקוח הנוכחי יחדלו ללמד במרפסות הביתיות. מדוע התמ"ת אינו מקדם מהלך הסברה של חשיבות הכשרה מקצועית בפיקוחו, על מנת שהציבור עצמו ידרוש בתעודותיו?
תעודות ההשתלמות של התמ"ת המונפקות מעתה לבניית ציפורניים מניקור/פדיקור מקצועי אינן זהות כלל ואינן שוות לתעודות מקצוע, כפי שמונפקות בלימודי הקוסמטיקה ועיצוב השיער. הפער הוא עצום ואנחנו נקפיד להדגיש ולהסביר לתלמידות הקורסים את ההבדלים.
בקשה למציאת פתרון
נראה כי התמ"ת פעל מתוך דחק של מתן פתרון מהיר לטובת החיילות שלא יכלו ללמוד את מקצועות בניית הציפורניים מניקור/פדיקור, והעתיק את הפלטפורמה הקיימת והידועה שאותה הוא מפעיל כבר שנים רבות על קורסים ארוכי-תווך של קוסמטיקה ועיצוב שיער, ולא לקח בחשבון את ההשלכות היומיומיות של החלטותיו על תפקוד כמעט בלתי אפשרי של מרכזי ההכשרה במקצועות בניית ציפורניים מניקור/פדיקור.
מרכזי ההכשרה למקצועות בניית ציפורניים מניקור /פדיקור מצפים היום כי האגף להכשרת כ"א מבוגרים בתמ"ת יגלה הבנה וגמישות בדרישותיו הכמעט דרקוניות כלפיהם, כי אלמלא כן - כיצד נוכל להיות שותפים לפיקוח על המקצועות הנ"ל אם נפרוש מהזירה?

בראיין ליידן הוא מנכ"ל רשת נייל סטודיו, רשת מרכזי ההכשרה לציפורניים הגדולה בישראל
צילומים: נייל סטודיו


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים