סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> קוסמטיקה: עץ הדעת ותפוח היופי
 

 סיפור על תפוח שוויצרי מריר ונכחד שמצליח להגן על תאי הגזע בעור,
אותם תאים השומרים על מראה צעיר

חיים זר
האימרה הנפוצה "תפוח אחד ביום מרחיק את הרופא" מקבלת בימים אלה משמעות כפולה - מדענים שוויצרים גילו כי בזן נכחד של תפוחים קיים מרכיב המסוגל לשמר את הנעורים בעור על ידי הגנה על תאי הגזע.
לעץ התפוחים השוויצרי  (מזן (uttwiler spatlauber יש היסטוריה ארוכה ולא זוהרת. במאות הקודמות, טרום המצאת טכנולוגיית הקירור, הוא שימש למאכל למרות שפירותיו היו מרים. עם השנים הידלדלו מטעי התפוחים עד לשלושה עצים בודדים.
מחקר אקראי שבא לבחון כיצד נשאר התפוח השוויצרי טרי חודשים אחרי בני דודו המצטמקים, הוביל לשאלה האם קליפת העץ או פני העור של הפרי הלא קטוף ייפגמו, הם יתרפאו כמו עור אנושי. מה שומר על תפוחים אלו בחיים? מה סוד הנעורים הממושכים שלהם? ובאופן טבעי, נולדה גם השאלה האם ניתן לייצר מרכיב קוסמטי לקרם עור במטרה לעצור את תהליך ההזדקנות גם אצל בבני אדם?
תאי גזע עמידים
המדענים במייבל (mibelle) - מעבדה ביוכימית שוויצרית, ניגשו לעבודה - הם גילו שהסוד לאורך חייו של התפוח נובע מתאי גזע עמידים במיוחד. תאי גזע בצמחים מתפקדים באופן דומה לזה של אנשים מטרתם לשמר ולתקן רקמות. תאי גזע מבוגרים בעור האדם הם בעלי אורך חיים מוגבל וככל שאנו מתבגרים ונחשפים למתקפות סביבתיות בלתי נמנעות - כמו קרני UV או אור שמש - ומספרם של תאי הגזע פוחת וכך גם יכולתם להצמיח מחדש רקמה. התוצאה: אובדן גמישות העור וברק ולבסוף, קמטים והזדקנות.
כאן נכנס התפוח. טכנולוגיה חדשה עשתה את מיצוי התאים של עץ התפוח הנכחד במעבדה לאפשרית; המדענים קוראים למרכיב זה Malus Domestica PhytoCellTec. במבחנים קליניים, נראה שתאי הגזע של התפוחים מגנים על תאי הגזע האנושיים. כמו שיקוי נעורים, הם הזינו והמריצו אותם, והגנו עליהם מקרינת UV (כמו דרגת הגנה טבעית) ואפילו עיכבו את הזדקנותם ומותם. במבחני הגנת עור בקרם פנים גנרי שהועשר בPhytoCellTec- הפחית את עומק הקמטים ב-20 נבדקים ב-15% אחרי ארבעה שבועות.
חברות הקוסמטיקה מגלות עניין
תוצאות המבדקים החלו לעניין את חברות הקוסמטיקה הנמצאות בחיפוש תמידי אחר מרכיבים פעילים ויעילים. חברת 'Lab3' הייתה הראשונה להשתמש במרכיב בסדרת טיפוח לפנים. אחריה הצטרפו חברות כמו 'שנטל',  'לנקום' (שהשיקה גרסה משלה של תרכובת התפוח – קרם (Absolute Precious Cells, 'לוריאל  פלניטוד' ואחרות. בארץ משולב המרכיב ב'ריקוורי', סדרת טיפוח חדשה של 'מעבדות ג'יג'י', המיועדת לשיקום עור שעובר טיפולים קוסמטיים או עור בוגר הסובל מסימני הזדקנות בולטים. 
התפוח השוויצרי המר והנכחד זוכה לעדנה: כיום ישנם שבעה עצים המוגנים על ידי הקבוצה האירופאית להגנת הסביבה ProSpecieRara)). בשנת 2008 החליטה הממשלה השוויצרית בעקבות התגלית לפרסם את דיוקנם על בול.  יום אחד אולי אפילו נאכל אותם. דמיינו מה זה יכול לגרום לעור הפנים שלכם!

 

חיים זר הוא סמכ"ל 'מעבדות ג'יג'י'
תמונה: אימג' בנק ישראל

 

 

כדאי להירשם עכשיו, כאן למטה, לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
זה קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

דואר אלקטרוני

שם

  


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים