סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> קוסמטיקה טבעית
 

תעשיית הקוסמטיקה הטבעית גדלה ומתפתחת, היצע המוצרים הולך וגדל בהתמדה, ויצרני הקוסמטיקה הטבעית שוקדים על חידושים ופיתוחים באופן תדיר. מהי קוסמטיקה טבעית, וממה יש להישמר?

אלונה בלאו
קוסמטיקה טבעית קיימת כבר אלפי שנים. ראשיתה בעולם הקדום של מצריים העתיקה.
בני התקופה הקדומה, גילו את תכונותיהם ואיכויותיהם של תוצרי הטבע, שהיו זמינים להם ונהגו להפיק שמנים ומרקחות בושם מצמחים שונים שהיו בסביבתם ולמשוח את גופם בהם.
גם ביוון העתיקה נהגו להכין מפירות, פרחים שורשים וצמחים שונים מרקחות ותכשירים לטיפוח הגוף והפנים. באותם ימים, בעולם הקדום, תוצרי הטבע כגון שמנים בשמים וקטורות שהופקו מצמחים ותוצרי טבע היו יקרים מאד, לכן השתמשו בהם  אנשי הדת, אנשי הרפואה הקדומה ובית המלוכה והקיסרות. עם הזמן וככל שחלפו השנים, הפכו תוצרי הקוסמטיקה הטבעית והטיפוח הטבעי למוצרים נגישים גם לפשוטי העם, אשר יכלו להשתמש בשמנים, בשמים ושאר תוצרי צמחים פרחים ופירות, כמוצרי טיפוח ויופי לעור פניהם ולעור גופם.
קומסטיקה טבעית – קוסמטיקה כימית
כיום נפוצה ומוכרת הקוסמטיקה הטבעית מאד, ואחוז החומרים הטבעיים במוצרים משתנה מחברה לחברה וממוצר למוצר. עם השנים עולה מספר האנשים שבוחרים להשתמש בקוסמטיקה טבעית כתחליף למוצרי הקוסמטיקה המכילים מרכיבים כימיים שונים.
עדיין במוצרים מסויימים כגון מוצרי אנטי אייג'ינג, חלק מהצרכנים מעדיפים את הקוסמטיקה הכימית היות ותוצאותיה מהירות יותר.
עם זאת, ידוע כי לקוסמטיקה הטבעית ישנן פחות תופעות לוואי והשפעות מזיקות לטווח הארוך והשימוש בה בטוח בשימוש אישי ביתי.
בקוסמטיקה הכימית מומלץ להשתמש אצל אנשי מקצוע מתחומי הקוסמטיקה ורפואת העור, ואם בשימוש ביתי - אז רק לפי התוויות של החברות המייצרות, או של קוסמטיקאית, או רופא/ת עור מוסמכים.
המודעות לשימוש בקוסמטיקה טבעית גדלה
לקוסמטיקה הטבעית נרכש מקום מכובד היום על מדפי הפארמים וחנויות הטבע
והמודעות לחזרה אל הטבע יחד עם המודעות לשמירה על העור, כחלק משמירה על איכות החיים, הם שמעניקים לקוסמטיקה הטבעית מקום של כבוד גם אצל מספר ניכר של צרכנים וצרכניות שבעבר בחרו במוצרי קוסמטיקה רגילים המבוססים על חומרים פעילים כימיים.
 מחקרים שנעשו בתחום, בנוסף להתנסות אישית, הם שמיצבו את מקומה של הקוסמטיקה הטבעית באופן שרבים רוכשים ונהנים ממוצרי קוסמטיקה וטיפוח העשויים מחומרים טבעיים, שאכן עושים את העבודה, עם הוכחות בשטח.
תעשיית הקוסמטיקה הטבעית גדלה ומתפתחת
היצע המוצרים העונים על דרישות רבות של קהל הלקוחות הולך וגדל בהתמדה, ויצרני הקוסמטיקה הטבעית שוקדים על חידושים ופיתוחים באופן תדיר. מוצרי הקוסמטיקה הטבעית הפכו מטרנד לעובדה קיימת על מדפי החנויות.
כמענה לצורך הולך וגדל של קהל שהביע רצון ואף דרישה לעבור לצריכת מוצרים מן הטבע, החלו חברות ויצרני קוסמטיקה לשנות את תפיסת המוצרים שהן מייצרות, ולהציע מוצרים שהאוריינטציה שלהם טבעית. 

רשימה חלקית של חומרים מסוכנים שיש לתת עליהם את הדעת כשקונים מוצר קוסמטי מכל סוג שהוא:
צבעים סינטטיים, הנגזרים מנפט, פחם וזפת, מסומנים על התווית באותיות C&D אוC&FD   והם מסרטנים בסיכון גבוה.
שמן  מינרלי- Petrolium , נגזרת של נפט גולמי. גורם לסתימה בנקבוביות העור ועל ידי כך להצטברות רעלים ושומנים בין שכבות העור. שימוש ממושך במרכיב זה יגרום להזדקנות מהירה ומוקדמת של עור הפנים.
יצרנים משתמשים בשמן זה לעבות את המוצרים, כיוון שהוא מרכיב זול וזמין.
SLS – סודיום לאוריל סולפט. במקור מרכיב זה יועד להמסת גריז ולכלוך ממנועים.
במוצרי קוסמטיקה וטיפוח הוא משמש כמקציף וניתן למצוא אותו בסבונים נוזליים, סבונים מוצקים, שמפו, מרכך, משחות שיניים ותחליבים למינהם.
Octyl Dimithyl Padimateo המוכר בשמו Paba, מצוי במוצרים למניעת חשיפת העור לשמש.
מוכר בריכוז של 100% כמונע קיפאון בנוזלי המנוע וחלקי המנוע.
ממחקרים עולה כי מרכיב זה גורם להפרעות חמורות בתיפקוד הכבד והכליות ואף לגירויים חמורים בעור עד כדי כוויות.
ישנה רשימה ארוכה של חומרים מסוכנים שתעשיית הקוסמטיקה נהגה ונוהגת להשתמש בהם.
עלינו מוטלת האחריות לבדוק מה אנחנו מורחים על עור הגוף.

איך נדע שמוצר שמוצע לנו אכן טבעי? אם הוא אכן טבעי, הרי שגם בטבע ישנם מרכיבים שאינם טובים לנו ואף מזיקים לאדם, כגון רעלנים וחומרים פעילים שעלולים לגרום לרגישות בעור עד כדי אלרגיה וכוויות.
רוב מוצרי הטיפוח והקוסמטיקה באים במגע עם האפידרמיס ואינם חודרים דרכו לשכבות העור הבאות. ישנם מוצרים שמעצם מהותם מותאמים לחדור לשכבת הדרמיס ולפעול מתוך שכבות פנימיות כלפי חוץ.
כשצרכן רוכש מוצר, על המוצר ישנה תווית עם מרכיביו. חברות הקוסמטיקה אינן מפרטות איזה חומר חודר את שכבת העור העליונה ואיזה אינו חודר, וזאת מסיבות טכניות של אישורים וסיווגי המוצרים.
כאשר פונים לרכוש מוצר טבעי, צריך לדעת מספר דברים חשובים:
מוצר שיש בו אחוז מסוים של רכיבים טבעיים יכול להיקרא מוצר קוסמטיקה טבעית.
ההבדלים המהותיים בין המוצרים השונים הם שניים עיקריים:
האחד- מהו אחוז החומרים הטבעיים בתוך המוצר. ישנן היום על המדפים מספר חברות מוכרות שמוצריהן מכילים בין 90% ל- 100% מרכיבים טבעיים, לעומת חברות שמוצריהן מכילים 10% ואף פחות ועדיין קוראות למוצריהם טבעיים.
השני – גם אם רק אחוז קטן, בין 10% ל- 1% הם מרכיבים שאינם טבעיים, מומלץ לוודא אילו מרכיבים הם אלה.
לרוב המרכיבים הלא טבעיים הם חומרים משמרים, שחלקם הוכחו כגורמי סרטן.
דוגמא לחומר משמר כזה הוא פורמלדהיד על כל שמותיו הגנריים. זהו חומר כימי חזק מאד, שתפקידו להרוג בקטריות ושבתצורה אחרת שלו משמש לשימור גופות. החומר ידוע כחומר מסרטן הן במגע והן דרך שאיפה של אדי החומר. חומר זה מצוי במספר מוצרים קוסמטיים והוא מהווה רק דוגמא אחת לחומר משמר שנוכחותו במוצר עלולה לסכן את המשתמש בו.
יצרני הקוסמטיקה הטבעית, נמנעים משימוש בחומר זה ובחומרים נוספים, כמו SLS, פראפין ועוד.
יצרני הקוסמטיקה הטבעית מקפידים להשתמש בחומרים טבעיים שאינם מזיקים כחומר משמר.
דוגמא לחומר משמר מומלץ מאוד הוא תמצית מזרעי אשכוליות, שעל יתרונותיה כחומר משמר טבעי נוספת גם העובדה שתמצית זאת היא חומר מחטא טבעי מפני חיידקים.
שימוש בתמצית מזרעי אשכוליות בתכשיר קוסמטי מעניקה לתכשיר מעבר לתכונות הטבעיות האחרות שלהן יועד, גם תכונה חשובה של חיטוי ושמירה על עור נקי מחיידקים.
חומרים טבעיים נוספים שנמצאים בשימוש כחומרים משמרים במוצרי הקוסמטיקה הטבעית הם: שמן עץ התה, שמן בנזואין,שמן אקליפטוס,ויטמין C  , ויטמין E , שמן לימון ושמן מור.
הצורך בחומר משמר במוצרי הטיפוח והלחות, נובע מהרצון לשמור על המוצר מהצטברות חיידקים והיווצרות רקב, שהרי התכשירים מורכבים מחומרים טבעיים.

 

אלונה בלאו היא בעלת חברת 'אינדיגו ביוטי ליין'
תמונה: באדיבות 'אינדיגו ביוטי ליין'

 

 

כדאי להירשם עכשיו, כאן למטה, לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
זה קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

דואר אלקטרוני

שם

  

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים