סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> קוסמטיקה: טיפוח כחול-לבן
 

התאמת תכשיר הטיפוח לצורכי האקלים – אם בארץ או בחו"ל, אינו מיתוס אלא צורך אמיתי. למה? בשל החום, הלחות הגבוהה, הקרינה הרבה ועוד המאפיינים את ישראל

הרמן וייס
מדוע יש להתאים את מוצר הטיפוח, לצורכי העור הישראלי:
1. לחות - כל תכשיר קוסמטי בנוי באופן כללי משלושה מרכיבים: נוזל מימי, חלק שומני ו"אמולגטור" (החומר שמחבר בין שני המרכיבים). סוג האמולגטור נבחר לרוב על פי תנאי האקלים ורמת הלחות. רוב החומרים שמתאימים לאקלים באירופה, יגרמו בישראל להזעה והאמולגטור יגרום לייבוש שכבות העור הבינוניות במקום לעזור להן להיות רוויות לחות.
בנוסף, אחוז היחס בין המרכיבים השומניים והמימיים באקלים חם צריך להיות נוטה יותר לכיוון המימי וזאת לעומת אירופה בה, עקב הקור היחסי, יש צורך בהזנה רבה יותר (החלק השומני).
במדינות חמות ישנה נטייה גבוהה יותר לעור שמן המאופיין בנקבוביות פתוחות לעומת המדינות קרות, שבהן העור יבש ו"סגור" יותר. האקלים החם והלח גורם להזעה מרובה דרך העור והפרשת חומרים באמצעות הזעה גורמים לגירויים ולתופעת "עור עצבני" יותר. דבר זה מגביר את ההופעה של פצעונים ואקנה, אדמומיות, תחושת חסר נוחות הנפוצה  במדינות החמות והלחות, בקרב צעירים ומבוגרים יחד.

2. קרינה - ישנן כמה עובדות לגבי קרינה שרוב האוכלוסייה לא מודעת אליהם:
מסה"כ קרני ה-UV שמגיעים לקרקע, רק 5% הן קרני ה-UVB המשזפות (הקרניים הגורמות לאדמומיות ולכוויות), וכל השאר הן קרני ה-UVA. קרני ה-UVA הן הקרניים שיש בחדר (האור

בסקר שערך מותג הטיפוח "סבוקלם" לעור רגיש בשיתוף "סטודיו C" נבחן מעמדו של מוצר הטיפוח "כחול לבן" לעומת דומים לו, תוצרת חוץ. בסקר נמצא ש89% מהישראליות מאמינה, באופן חד משמעי, שמוצרי טיפוח תוצרת "כחול לבן" מתאימים וטובים יותר לעור "הישראלי".  מתוכן, 60% חושבות כי מוצרים ישראליים הרבה יותר מתאימים לצרכי העור הישראלי – לעומת תוצרת חוץ כאשר בפועל 18% בלבד מהנשאלות ישמרו לו אמונים... הסקר אשר השתתפו בו כ 1,000 נשים בגילאי 20-45 חתך סוציו אקונומי בינוני פלוס ומודעות גבוהה בתחום הבריאות והטיפוח, הציג מיצוב גבוה למוצר הטיפוח הישראלי, הטמעת הקשר שבין תנאי האקלים בארץ לצורכי העור הישראלי, לצד מוכנות גבוהה יותר להתנסות אישית במותגים מקומיים. השדרוג בתפיסת איכות מוצר הטיפוח הישראלי, הינו תוצר פועלן של חברות הטיפוח ישראליות שלצד הקפדה על איכות המוצר, מציעות מענה לצורכי טיפוח העור באקלים הישראלי. תפיסה זו נתמכת על ידי רופאי עור הרואים בתנאי הקרינה הגבוהה, חשיפה ללחות מוגברת לצד יובש קיצוני, הקושי בהתאמת מוצר הטיפוח לעמידות האיפור והעלייה בשכיחות רגישות העור בשל מזהמים סביבתיים  - מאפיינים מקומיים הדורשים התייחסות מקצועית. לפי נתוני הסקר בהשוואת איכות מוצר הטיפוח הישראלי לעומת מוצר הזהה לו מחו"ל, נמצא הבדל משמעותי בין קטגורית הקוסמטיקה הרגילה לקטגורית הקוסמטיקה הטיפולית (דרמו קוסמטיקה). 21% מהנשאלות, השיבו כי הקוסמטיקה הישראלית בכלל, איכותית יותר מקוסמטיקה המיובאת מחו"ל,  לעומת 37% מהנשאלות  שמצאו את הקוסמטיקה הטיפולית הישראלית איכותית יותר מתוצרת חוץ.
 נתון מעניין נוסף – כל נשאלת שנייה בסקר, מאמינה שהקוסמטיקה תוצרת הארץ זהה באיכותה לזו המיובאת מחו"ל ! אם בתחום הקוסמטיקה הרגילה (48% מהנשאלות ) או בנישת הדמו קוסמטיקה (55% מהנשאלות). היקף הנשים הרואות בקוסמטיקה תוצרת חוץ מוצר איכותי יותר מתוצרת כחול לבן – עומד על 15% מהנשים בנוגע לקטגורית הקוסמטיקה הטיפולית ו23% ביחס לקוסמטיקה בכלל. ביחס לרכישת מוצרי קוסמטיקה תוצרת הארץ לעומת מוצרים זהים מחו"ל – נמצא יחס הפוך, כאשר רק  18% מהנשאלות השיבו כי הן קונות באופן קבוע קוסמטיקה תוצרת הארץ ואילו כמחצית 44%  השיבו כי הן רוכשות לעיתים קרובות קוסמטיקה תוצרת הארץ.  30% רוכשות לעיתים רחוקות קוסמטיקה תוצרת הארץ ו 8% - קונות תמיד ייבוא מחו"ל. בשאלת המניע המשמעותי ביותר ברכישת מוצר קוסמטי תוצרת הארץ, 47% מהנשאלות בחרו את "איכות המוצר"  35% ראו ב "מידת התאמתו של המוצר לצורכי האקלים והעור הישראלי" את השיקול המכריע,  12% העדיפו להתיחס ל"מחיר", 5% השיבו "גאווה לאומית".

שנכנס דרך החלון, העור שנפלט דרך מסכים ופלורסנטים), ואליהן אנחנו חשופים מהזריחה ועד כיבוי אורות (כ-18 שעות ביממה). כ-85% מהנזק הנגרם לעור, הכולל הזדקנות העור, כתמים וקמטים, נגרם כתוצאה מחשיפה לקרני ה-UVA. מסיבות אלו, חשוב להשתמש בתכשיר הגנה כל יום, בכל שעות היממה (גם אם לא יוצאים מהבית או עובדים במקום סגור ללא חלונות) ולהקפיד להשתמש בתכשיר המכיל הגנה.
בישראל, עוצמת קרני השמש גבוהה בכל השנה (השמש בחורף בארץ חזקה יותר מהשמש בקיץ האירופאי) ולכן ההקפדה על שימוש בתכשירים המשלבים הגנה חשוב הרבה יותר. ללא הגנה יעילה, נזקי העור יהיו הרבה יותר גדולים במדינות בהן הקרינה חזקה (כמו ישראל) לעומת מדינות בהן הקרינה פחותה יותר (כמו באירופה). לכן, רוב התכשירים הקוסמטיים שמגיעים מאירופה מכילים בצורה מובנית הגנה מהשמש על בסיס כימי  (המקנה הגנה נמוכה החולפת לאחר מס' שעות מועט)  ולרוב מתמקד בקרינת  ה-UVB. 
תכשירים תוצרת הארץ, המיועדים לתת מענה לקרינת שמש גבוהה מציעים הגנה פיזיקאלית (להבדיל מחסם כימי) אשר מחזיקים מעמד זמן רב יותר מבלי לאבד את האפקטיביות שלהם לכלל קרני הUV.

3. תופעות עור כגון אדמומיות וקשקשת - שינויי מזג האוויר התכופים בארץ, המעברים החדים בין גשם לחמסין, הקרינה והלחות הגבוהים, היובש במדבר, כמות האבק באוויר (מזיהום אוויר ומהחול המדברי) הלחץ והמתח הנפשי המאפיינים את האוכלוסייה בישראל, מגרים את העור ומחריפים בעיות עור כגון סבוריאה דרמטיטיס (אדמומיות המלווה בקשקשי עור על הפנים והקרקפת), קופרוז (נימי דם בולטים, בעיקר באזור הלחיים) ונטייה לנקבוביות פתוחות שמאפיינת בדר"כ עור שמן. כל אלו מציבים אתגר בפני תכשירי הטיפוח הישראלים אשר צריכים להתייחס למצוקות העור בנוסף לתכונות הטיפוח שלהם. צרכים אילה מגבירים את הדרישה לתחום הדרמו-קוסמטיקה - תכשירי טיפוח אשר מצד אחד מטפחים את העור ומצד שני מעניקים פתרון לבעיות עור שונות.

4. רגישות בעור - תנאי האקלים בארץ שכוללים מנות גדושות של קרינה אולטרה סגולה, החום הגבוה שגורם להזעה, ושינויי מזג האוויר התכופים, גורמים לעור בארץ להיות רגיש יותר מאשר במדינות אחרות כמו מדינות אירופה. סקרים שנעשו בארץ ובעולם גילו שאחוז האנשים בעלי עור רגיש בישראל הוא גבוה יותר, ועל כן מומלץ בארץ להשתמש רק בתכשירים שנבדקו ונמצאו מתאימים לעור רגיש. תכשירי טיפוח כחול-לבן רבים יפתחו מראש את תכשיריהם בהתאמה לעור רגיש וכחלק מזה ישתמשו ברכיבים שאינם גורמים לגירויים בעור ויעבירו את התכשירים בדיקות רגישות בנוסף לבדיקות היפואלרגניות. בתכשירי טיפוח בעולם אנו רואים יותר תכשירים היפואלרגניים אך רבים מהם אינם עברו בדיקה לעור רגיש- בדיקה דרמטולוגית קפדנית יותר.
5. תכשירי טיפוח כבסיס לאיפור - בגלל הקרינה, החום, והלחות הגבוהים, יש צורך להשתמש בתוך הקרם במרכיבים שיעזרו לעור להסתגל טוב יותר לתנאי האקלים החיצוניים מבלי לגרום להגברת ההזעה או הופעת רגישויות בעור. כמות השומניות של התכשירים בדר"כ תהיה נמוכה יותר משמעותית מאלו המתוכננים לאקלים האביבי והנוח באירופה. כאשר התכשירים מהווים בסיס לשכבת איפור, חשוב במיוחד להקפיד על תכשירים קלילים, המאפשרים נשימה טובה יותר של העור בלי ליצור תחושת מסכה שיכולה לגרום לעור להפוך מימי מתחת לאיפור. אם הזיעה לא תצא החוצה, העור לא ינשום טוב (החמצן לא יגיע אליו) וזה יעכב את חלוקת התאים הטבעית. באירופה, לעומת זאת, יש יתרון לקרמים היותר עבים ושמנים אשר מהווים שכבת הגנה לעור מפני הקור העז ופגעי מזג האוויר. הקרמים הפחות שמנים, מהווים בסיס טוב יותר לאיפור ומאפשרים נשימה תקינה של העור. 

6. עמידות המוצר - תכשירי טיפוח בעולם נבחנים בעמידות לאורך זמן בטמפרטורה של כ-24 מעלות. אותו תכשיר, שיהיה יעיל למשך 3 שנים בטמפ' של 24 מעלות, בטמפ' של 30 מעלות חיי המדף שלו יתקצרו לשנתיים וב-40 מעלות לחצי שנה. לכן, בתכשירים שמיועדים לאקלים החם של ישראל, נושא היציבות צריך להיבחן בזהירות רבה יותר ויש להשתמש בחומרים אפקטיביים יותר. במקרים רבים, כדי למנוע צורך בעלייה של ריכוז החומרים המשמרים, מקצרים את חיי המדף של המוצרים לשנה וחצי-שנתיים. דרך נוספת להתמודד עם יציבות המוצרים היא להשתמש באריזות שאוויר לא חודר לתוכם כמו איירלס (אריזה חד כיוונית) או שימוש רב יותר בשפופרות שמאפשרות רמת היגיינה גבוה יותר מאשר צנצנות.
תכשירי דרמו-קוסמטיקה שנמכרים בארץ (משווקים רק בבתי מרקחת) מיוצרים בסטנדרטים המשתווים לתחום התרופתי-  החל מתהליך היצור והאחסון במפעל ועד למערך ההובלה והאספקה לצרכן הסופי (בבתי המרקחת ורשתות הפארם). המוצרים נמצאים בטמפ' מבוקרת (מחסנים ממוזגים עד 24 מעלות) תאריכי התפוגה מצוינים על האריזה והסבר מקצועי לרוב של רוקח,  מלווה את הרכישה.
. ברוב המקרים, בתכשירים שמגיעים מחו"ל ההובלה לא נעשית בתנאים מבוקרים לאורך כל הדרך ולכן חיי המדף של התכשיר יכולים להתקצר אם הם חשופים לאקלים החיצוני. כמו כן, זמן ההובלה ארוך יותר ומקצר את אורך חיי המדף של המוצר מהרגע שיוצר ועד שהגיע לנקודת המכירה.

7. רישום מוצרים - ישראל היא בין המדינות הבודדות בעולם שמחייבות רישום של תכשירי קוסמטיקה במשרד הבריאות ולכן הפיקוח על תכשירי טיפוח תוצרת הארץ הוא הדוק יותר ומבטיח בטיחות גבוהה יותר לגבי התכשירים.

הרמן וייס, יועץ מדעי לסבוקלם
דוגמנית: יעל גולדמן, צלם: אלכס ליפקין 

 

הירשם עכשיו לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
  

דואר אלקטרוני

שם

  


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים