סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> כתם כתם תרדוף
 

 דוקטור עמנואל מוירה, המנהלת המדעית של מעבדות קליניק, ביקרה לאחרונה בארץ.
 הנה מה שיש לה לומר לקוסמטיקאיות בישראל - על פיתוח מוצרים בכלל ועל
 היפרפיגמנטציה בפרט


לפני ואחרי טיפול בסרום החדש של קליניק לטיפול בהיפרטפיגמנטציה. צילום: קליניק יח"צ חו"ל

שרות יופי!
חברת קליניק השיקה לאחרונה את Even Better Clinical Dark Spot Corrector - סרום חדש המסייע בטשטוש מראה הכתמים הכהים, כתמי הגיל ושינויי הצבע הנובעים מהזדקנות, שנים של נזקי שמש מצטברים, התקפות סביבתיות וצלקות אקנה מן העבר. לרגל ההשקה ביקרה בארץ דוקטור עמנואל מוירה, המנהלת המדעית ש


ד"ר עמנואל מוירה. צילום: מתי ממן
ל מעבדות קליניק באירופה, במזרח התיכון ובאפריקה.
"קליניק", מסבירה ד"ר מוירה, "הייתה החברה הראשונה לחבר בין דרמטולוגיה וקוסמטיקה. בזמן בו רווחה החשיבה בתעשייה שמוצרים יפים אך יעילים לנשים עם בעיות מסוימות היו בלתי אפשריים, קליניק השיגה פריצת דרך באמצעות שיתוף פעולה עם הדרמטולוג ד"ר נורמן אורנטרייך. מחלקת המחקר והפיתוח של החברה עומדת בראש הפיתוחים המדעיים על ידי עבודה עם האוניברסיטאות הטובות ביותר, חוקרים ורופאי עור מן השורה הראשונה מרחבי העולם. בהתבסס על מורשת המותג המדענים שלנו תמיד שאפו לדעת יותר על התהליכים הביולוגיים של העור שלנו, כך שנוכל להשפיע על תהליכים אלה. אנחנו מפתחים מוצרים חדשים כשתקופת הפיתוח של מוצר היא בממוצע שלוש שנים. הכול תלוי בטכנולוגיה והמחקר שנעשה בו שימוש בתהליך הפיתוח.
ספרי לנו על תהליך פיתוח מוצר בחברה.
יש שני צדדים לתהליך פיתוח המוצר; מצד אחד, אנו משקיעים מאמצים במחקר ופיתוח ומצד שני, בתהליך מחקר שוק מתקדם המזהה מגמות חדשות וביקושי צרכנים. אנו קשובים לצרכנים ונמצאים בקשר עם בעיותיהם ומשלבים את אלה עם המאמצים במעבדה.
כעיקרון, בראש וראשונה, הרעיונות למוצרים הם בהשראת מורשת רפואת העור שלנו ואנו מושפעים על ידי גורמים שונים, כמו גילוי מרכיבים חדשים, פיתוח מרקם חדש, או שאולי נתגלתה טכנולוגיה חדשה במעבדות שלנו. זהו מאמץ משולב בין מספר מחלקות כולל פיתוח מוצרים ושיווק וזוהי רק ההתחלה. כל מוצר נבדק בקפידה כדי להבטיח בטיחות ויציבות. על כל מוצר קוסמטי לעמוד בדרישות הבאות: נטול רעל, נוסחה עמידה, נטול ריחות רעים, או צבעים בלתי רצויים. הוספנו אמות מידה מחמירות, כמו היעדר בישום (100% נטול בישום) ובדיקה לאלרגיה. בבדיקת repeat - insult  למשל, 7,200 אפליקציות של המוצר בוצעו בתחבושות סגורות על 600 אנשים. 
קיימת מגמה להתאמה אישית של המוצר ללקוח, כמעט בכל תחום. איך מתמודדת קליניק, אם בכלל, עם מגמה זו?  
יעודה של קליניק נותר כפי שהוא במשך 40 שנה. זו הייתה הקולקציה הראשונה של מוצרי יופי שנוצרה על ידי רופא העור, שנבדקה לאלרגיה והיא נטולת בישום. המותג תמיד דגל בגישת התאמה אישית ומוצרי איכות לכל סוג עור. באופן בולט במיוחד, הפתרונות שלנו לבעיות עור כוללים מוצרים המיועדים לטיפול באקנה, היפרפיגמנטציה, עור חסר אנרגיה ונקבוביות, למתן מענה לצרכים הספציפיים של הלקוח. לבסוף, מוצרי החברה נבדקים בנושאי בדיקות רבים והחיפוש אחר חומרי גלם חדשים שהפכו אותה לאחד מהמותגים הפופולאריים בעולם.
כיצד בוחרים ומחליטים על פיתוח מוצר חדש?
צוותי השיווק ופיתוח המוצרים שלנו עוקבים אחר מגמות בנושאי חברה, סגנון אופנה וכלכלה בשוק.  מידע זה כרוך בסקירה כוללת וניתוח פעילות המתחרים, מועבר ונדון עם מחלקת המחקר. כל הגורמים האלה יקבעו את כיוון המחקר והטכנולוגיה. לעתים קרובות, לצוות המחקר שלנו יש מרכיב חדש, או טכנולוגיה חדשה, הפועלים יחד בצורה טובה עם מגמה הקיימת בשוק. תקשורת ומודעות הינם קריטיים לתהליך. מספר גורמים, כמו מרקם של אריג אשר זוהה בתצוגת אופנה בפריז יכולים להוות ההשראה לחומרי גלם או רעיונות בקשר למרכיבים. לרוב אלה הלקוחות שלנו המציעים רעיונות למוצרים אותם הם רוצים לראות.
מה תוכלי לומר על המחקרים והצעות הטיפול של החברה בנוגע להיפרפריגמנטציה?
קליניק חקרה היפרפיגמנטציה יותר מ-20 שנה. כדי לשדרג את המדע שלנו לדרגה הבאה, בחנו את עצמנו כנגד סטנדרט הזהב בבדיקת היפרפיגמנטציה – הידרוקינון 4% אשר ניתן כתרופת מרשם ברחבי העולם. רצינו לעשות זאת ללא אדמומיות ומגבלות שימוש על הידרוקינון 4%. למטרה זו, שיתפנו פעולה עם חברת ביוטק חדשנית והיינו מסוגלים להשיג חומר גלם חדש (Dianella Ensifolia) כאשר בשילוב עם טכנולוגית ההיפרפיגמנטציה שלנו, מוכח קלינית לספק תוצאות לגוון העור ברמה של תרופת מרשם.
הגישה שלנו היא לעבוד עם התהליכים הטבעיים של העור כדי לצמצם את מראה שינויי הצבע ולסייע במניעת היווצרותם מלכתחילה. עבדנו עם דרמטולוגים וחוקרים מכל העולם במטרה לזהות את הגורמים להיפרפיגמנטציה ולמצוא טיפולים עדינים ויעילים כדי להילחם בהשפעות הנראות לעין. כעת, הלקוחות יכולות לטפל בבעיות האלו בביתן.
אנחנו עושים שימוש בגישה רבת-פעולה. כפעולה ראשונה פועלת הטכנולוגיה כדי לעכב את מראה הכתמים הכהים, ופעולה שניה היא שימוש ברכיבים המפרקים את מראה הכתמים הכהים הקיימים. בפעולה השלישית נעזרים בקילוף/הסרה כדי לזרז את סילוק התאים שנפגעו ולעודד גוון עור אחיד יותר.
ברשותך, כמה מילים על היפר פיגמנטציה.
היפרפיגמנטציה היא עליה בפיגמנטציה הרגילה של העור באזור מסוים, אין לה קשר לגוון העור אלא לעובדה שיש יותר צבע באיזור מסוים. היא עלולה להיגרם כתוצאה מחשיפה לקרני UVA ו- UVB מזיקות, צלקות אקנה, כתמי גיל ושינויים הורמונליים.
מהם סוגי כתמי ההיפיגמנטציה השונים המופיעים על העור? האם כולם נגרמים מאותה הסיבה?
יש כתמים כהים רבים ושונים העלולים להופיע על העור. המלנין אחראי לצבע שאנו רואים על עורנו, כולל כתמי פיגמנטציה, אך לכתמים כהים שונים יש גורמים מעוררים שונים. אחדים מכתמי הפיגמנטציה השכיחים ביותר והגורמים המעוררים אותם, הם:
• היפרפיגמנטציה הנובעת מחשיפה לקרני UV (הידועה גם ככתמי גיל או כתמים כהים): כשהם מגורים ע"י קרני UV, פעילותם הרגילה של התאים הפנימיים בעור (מלנוציטים) נעשית היפראקטיבית, ומעוררת פעילות טירוזינז וייצור יתר של פיגמנטציית מלנין. כתוצאה מכך, במשך הזמן יוצר העור כתמים כהים אלו.
• היפרפיגמנטציה כתוצאה מצלקות, זיהומים או גירוי אחר: צורות שונות של גירוי עלולות להוביל לכתמים כהים כגון תגובה כתוצאה מניקוי יתר של העור, חתכים, שריטות ופצעים, תגובות אלרגיות, זיהומי עור ובייחוד פצעוני אקנה. לטיפולים רפואיים מסוימים, כגון טיפולי לייזר, יש פוטנציאל לגרום להיפרפיגמנטציה.
• מלסמה או כלואסמה: מופיעה בצורה סימטרית על השפה העליונה, עצמות הלחיים והסנטר התחתון אצל נשים מעל גיל 20. ההבנה הכללית היא כי היא נגרמת ע"י שינויים הורמונליים, וחשיפה ל- UV מחריפה אותה. יש גם סוג המופיע רק במהלך הריון או בעת נטילת גלולות למניעת הריון ותרופות אחרות המשפיעות על ההורמונים. במקרה אחרון זה, שינויי הצבע ייעלמו בדרך-כלל לאחר סיום ההריון או לאחר שהאשה מפסיקה ליטול את התרופה.
• נמשים תורשתיים: כתמים קטנים אלו מולדים ומתחילים להופיע בסביבות גיל 3, ובאופן הבולט ביותר בגיל ההתבגרות. לאחר גיל 30, הם נותרים ללא שינוי פחות או יותר או נעשים בהירים מעט יותר. הקשר שלהם לקרני UV עדיין אינו ברור. אנשים עם עור בהיר, שיער אדמוני, שיער בלונדיני או עיניים כחולות, מועדים להם יותר.
האם אפשר לשלוט בכל סוגי הפיגמנטציה?
אנו יכולים לטפל בכתמים הכהים הנגרמים ע"י מלסמה, כלואסמה והיפרפיגמנטציה בעקבות חשיפה לקרני UV או כתוצאה מצלקות, תגובות אלרגיות, זיהומים או גירוי אחר. איננו יכולים לטפל בתופעות כגון נמשים תורשתיים. 
מי מועד לפיגמנטציה חריגה?
אנו רואים כי לסוגי עור, שיש בהם יותר מלנין באופן טבעי, או שמגיבים בקלות על ידי יצור מלנין, יש סיכון גבוה יותר לשנויי צבע. אך כל אחד עלול להיות פגיע לפיגמנטציה חריגה. סוג הפיגמנטציה החריגה תלוי בגוון העור הטבעי. לדוגמה, אם העור מייצר יותר מלנין, הסיכויים גדולים יותר כי יהיו כתמים כהים כתוצאה מגירוי או צלקות של פצעונים. אם גוון העור בהיר יותר, כתמים כהים נוצרים באזורים החשופים לשמש. עור אסיאתי נוטה לפתח כתמים כהים מוקדם יותר מעור לבן.
אמנם פיגמנטציה היוותה בעיה עיקרית באסיה במשך מאות שנים, אך היא הופכת לבעיה עיקרית גם באזורים אחרים, ובהם אמריקה הלטינית, המזרח התיכון ואפריקה. בשעה שעור כהה נתון בסיכון גבוה יותר לסוגים מסוימים של היפרפיגמנטציה, עור לבן עלול גם לפתח כתמי גיל וחריגות פיגמנטציה אחרות, כך שהדבר הופך לבעיה גוברת כלל עולמית.  
כיצד משפיעה ההיפרפיגמנטציה על נשים ממוצאים אתניים שונים?
אצל נשים לבנות, ההיפר פיגמנטציה מופיעה באזורים של נזקי שמש, בצורת כתמי גיל, לא פעם בעקבות היווצרות קמטים. אצל נשים אפריקניות-אמריקניות, נגרמת ההיפרפיגמנטציה פעמים רבות כתוצאה מצלקות אקנה. אצל נשים אסיאתיות, כתמי הגיל מופיעים מוקדם יותר מאשר אצל נשים לבנות ולא פעם, ללא קמטים. וגם לנשים היספניות יש מצבורי מלנין שהן מכנות בשם 'מנצ'ה'.
האם מספר הנשים הסובלות מהיפרפיגמנטציה הולך וגדל, או שרק המודעות לה גוברת?
ע"פ חקר שוק של צרכנים, נשים בכל הגילים ומכל המוצאים האתניים, בכל רחבי העולם, סובלות מגוון עור לא אחיד. העלייה בגורמי לחץ סביבתיים, כגון חשיפה לקרינת UV וזיהום, תגובות דלקתיות כגון אקנה, וכן טיפולים קוסמטיים חריפים, משפיעים על העור ופועלים כזרז של כתמים כהים ושינויי צבע. כשהעור נחשף להתקפות חיצוניות, הוא נעשה פגיע יותר לגירוי ותגובה זו עלולה לעורר ייצור יתר של מלנין. למעשה, גירוי שנגרם ע"י ניקוי יתר עלול אף הוא להוביל לגוון עור לא אחיד - כך שגם שימוש בטיפוח הבסיסי הנכון חיוני לשליטה בבעיות פיגמנטציה.
מדוע לדעתך יש התמקדות מוגברת בנושא היפרפיגמנטציה בתעשייה?
אף שלהיפרפיגמנטציה גורמים רבים ושונים, נזקי השמש הם האשמים הגדולים ביותר. גברים ונשים שנהגו להשתזף במשך שעות כשהיו צעירים יותר, רואים כעת את תוצאות נזקי קרינת ה- UV, הידועים גם ככתמי גיל, ומחפשים באופן פעיל דרכים לטפל בבעיה זו. כמו כן חל מפנה 'באפנת השיזוף'. עור בהיר אופנתי כעת, וכתמי גיל נראים דרמטיים יותר על עור כזה. וסוף-סוף יש לנו טכנולוגיה שיכולה לגרום להבדל של ממש.
כיצד יכולים נוגדי חמצון מסוימים להילחם בהיפרפיגמנטציה?
המדענים מכירים בכך שהתגובה הבסיסית ליצירת מלנין היא תגובת חמצון, שבה חומרים מזינים חסרי צבע הופכים לפיגמנט בעל צבע בשם מלנין. לסדרת תגובות זו מסייע האנזים טירוזינז. נוגדי חמצון רבי עוצמה מסוימים מסוגלים למעשה להתנגד לתגובת חמצון זו.
נוגדי חמצון, בייחוד פוליפנולים, נמצאים בתמציות רבות שמכינים מצמחים, ובהם ויטמין E, ויטמין C, חומצה פרולית, פרואנתוציאנידין מיין, פוליפנולים מתה ירוק, רסברטרול מיין וגניסטאין מפולי סויה. כל אלו הראו הצלחה מסוימת בשיפור גוון עור לא אחיד. באופן הראוי ביותר לציון, נוגד החמצון המצוי בשפע בצמח ה  Dianella Ensifolia, יחד עם רכיבים רבי עוצמה אחרים, מראים ביצועים ברמת שיפור גבוה.
 

 

כדאי להירשם עכשיו, כאן למטה, לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
זה קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

דואר אלקטרוני

שם

  


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים