סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> גם בלונדינית, גם שזופה על בטוח
 

איך להתמודד עם חמה יוקדת, ורצון בעור שחום, במדינה במדינה עם שכיחות גבוהה של מחלת הסרטן?

קארין דנסקי
הסגידה למראה השזוף החלה כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת, והגיחה לעולם האופנה כשמעצבת האופנה האלמותית קוקו שאנל נראתה מתמסרת לשמש ומתהדרת במראה שזוף וסקסי. בעקבותיה נהרו נשות זוהר הוליוודיות שנצפו מצטלמות על חופי הים והבריכות מפקירות את גופן לקרני השמש המלטפות, בעודן נינוחות וזוהרות, ארוזות ומהודקות בביקיני זעיר, שהפך בזכותן לטרנד היסטרי שלא הותיר קמצוץ של לובן בגופן החטוב. ההתמסרות לפולחן השמש, שבעבר הלא רחוק סימלה את עבודת הכפיים הקשה תחת כיפת השמיים של פועלים עניים, הפכה באחת לסמל סטאטוס גם של המעמדות הגבוהים המסמל פנאי, הנאה וסקסיות.
תופעת הכמיהה למראה השזוף לא דילגה על חופי ארצנו, המשופעת כידוע בשמש ברוב ימות השנה. אך במקביל, הפגיעה המתמשכת בשכבת האוזון הופכת משנה לשנה את החשיפה לשמש, במיוחד ללא הגנה, למזיקה ולמסוכנת. לא בכדי נמצאת ישראל במקום המדאיג ביחס לעולם בשכיחות סרטן העור, מיד לאחר אוסטרליה וניו-זילנד. השמש, שבעבר הלא רחוק הייתה ידועה כמיטיבה עם בריאותנו, הפכה למכת קרינה שהשפעתה ממשיכה להתעצם עם חלוף השנים, והכואב בכל הסאגה הוא חוסר המודעות והזלזול של רוב המשתזפים.
נזקי העור הם נזקים מצטברים
חייבים לזכור שהנזקים הנגרמים לעורנו מחשיפת יתר לשמש בנעורנו - גם אם נהגנו להשתמש בשלל אמצעי ההגנה ההולמים - מצטברים עם השנים והתוצאות נותנות את אותותיהן ואת ביטויין משנות ה-30 ואילך בצורת כתמים, נמשים, שומות, גידולי עור וכמובן קמטים. העור זוכר ונותר נקמני, וגם אני זכיתי ממנו לשבט ולחסד.
חופשת הקיץ בפתח ורובינו בדרך לים. זה הזמן להפעיל את התחמושת ולהפנים שהחשיפה לשמש בין השעות 10 בבוקר וחמש אחרי הצהריים הן מחוץ לתחום, גם אם יוצאים מוגנים בשלל האמצעים והטכנולוגיות המבטיחות הגנה טוטאלית בעזרת מוצריהן של רוב חברות הקוסמטיקה המובילות בדמותן של לוריאל, גרנייר, קליניק, שיסיידו וקלרינס. בחברת לנקסטר, שמובילה בשנים האחרונות בתחום, חרטה על דגלה שאפשר ליהנות מהשמש ללא רגשות אשם והכל הודות להגנה ההיקפית של מוצריה מפני השמש.
לפני למעלה משני עשורים החלטתי להיפרד מהשמש ומהים. במבט לאחור אני מברכת על הצעד האמיץ שבו נקטתי, איני מתחרטת ועדיין מתמידה לגונן על עורי הלבן באמצעות שמשייה מבית אמרלה, משקפי שמש, כובע וגם כפפות כותנה לבנות בעת נהיגה. לאלה אני מוסיפה כמובן קרם הגנה לפנים, ולזרועות ולגב כף היד. אין מהנאמר לעיל לגרוע כהוא זה מהעובדה שנשים רבות ממשיכות לדגול בפולחן השיזוף למרות כל הסיכונים הטמונים בו, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

המדריך לשיזוף מוגן, מפנק ובריא (עד כמה שאפשר...):
שיזוף בשמש
חובה טרם היציאה לשמש להגן על העור באמצעות תכשירי הגנה ייעודיים המופיעים בפרמטרים מגוונים, החל ממקדם הגנה 15 SPF ועד SPF 50 ומעלה. המספרים הגבוהים מיועדים לבעלות העור הרגיש במיוחד או לחפצים בהגנה טוטאלית. מחקרים מראים שהיות שרוב המתמרחים אינם משתמשים בכמות מספקת של קרם, מומלץ תמיד להשתמש בקרם בעל מספר גבוה ב-20 רמות מעל לזה המומלץ כך שמקדם ההגנה הגבוה יחפה על כמות לא מספקת.
התכשירים מוצעים בצורת קרם, תחליב או ספריי התזה ומוגדרים ספציפית לפנים או לגוף. חשוב לזכור שאת המריחה המקדימה יש לבצע בבית ובהמשך חובה להתמיד ולתחזק במריחת התכשיר הייעודי במהלך כל זמן החשיפה לשמש. וזאת, מאחר שהתכשירים מתמוססים בזיעה, במים, בשעת ניגוב ועוד. לילדים קיימים תכשירי הגנה ייעודיים. כמו כן מציעות חברות הקוסמטיקה תכשירים המיועדים לגוף ולפנים לאחר השיזוף - מומלץ בחום.
שיזוף עצמי
הטרנד הלוהט וגם הבריא בעיניי בשנים האחרונות הינו "שיזוף ללא עזרת השמש", וגם ללא מיטות השיזוף, שידוע לי שהן נחשבות למסוכנות וכאמור בלי חשיפה לקרני השמש. דרך זו חוסכת זמן וגם אינה מחבלת בבריאות. לא בכדי הפך השיזוף העצמי לסופר-טרנדי ונחשב לפופולארי. מדובר בתכשירים הצובעים את העור בגוון שזוף, כאשר עומק הגוון תלוי בבחירתכן. תוך שעות מתקבלת תוצאה המחזיקה מעמד ימים אחדים והניתנת לתחזוקה על ידי מריחה חוזרת. כשעתיים לפני המריחה הגדולה מומלץ להתקלח ולשפשף את העור בפילינג עדין ולמרוח קרם לחות. במידה ורוצים לשזף גם את הגב חובה להצטייד בזוג ידיים נוספות. כמו כן מומלץ בעת המריחה להשתמש בכפפות מנתחים או בכפפות גומי, אחרת כפות הידיים תיראינה כמו  לאחר טכס החינה המסורתי...
חובה להקפיד על מריחה אחידה בתנועות מעגליות תוך התמקדות איזורית. מומלץ בכל פעם להשתמש בכמות קטנה, שכן גם כך התכשירים יקרים "אש", ולהמתין בסבלנות עד שהפלא יתגלה. יש להמתין עם ההתלבשות ולהעדיף לבישת בגד רפוי (לא ג'ינס) לכמה שעות לאחר הטיפול.
שיזוף בהתזה
שיזוף מפנק באמצעות התזה מתבצע במכוני היופי במקלחות אוטומטיות, או בהתזה ידנית. הוא מיועד לנשים ולגברים הדוגלים בתוצאות מהירות עם פינוק בדרך. התהליך מתבצע בבגד ים או בתחתונים, ויש המעדיפים בעירום. בעיניי מומלץ להגיע לאירוע התזה לאחר מקלחת, כשהגוף נטול כל קרם, דאודורנט או בושם. ההתזה מתבצעת כמו בגריל "השווארמה של שמש" מרמת גן. מומלץ לכסות את השיער בכובע רחצה. בגמר התהליך יש ללבוש בגד רחב ומתנפנף כדי שתוצאה לא תיפגע. חייבים לזכור שכדי לשמור על התוצאה לא מתקלחים 8 שעות אחרי תהליך הצביעה. כמו כן מומלץ להימנע מפעילויות "רטובות" (התעמלות הזעה ועוד) במשך 8 שעות.
כדי להאריך את חיי הצבע המותז ולמנוע את הדהייה מומלץ לאחר כל מקלחת למרוח שמן לגוף. טווח המחירים אינו זול, אך כך גם שלל תכשירי ההגנה מפני השמש. על כן המלצתי היא לתעל את השיזוף בהתזה לאירועים מיוחדים. אגב, בשוק קיימים גם מגבונים לשיזוף עצמי המומלצים בחום לבעלות הרגליים החטובות ולחובבות המיני והשורט'ס.
ברונזר
את רשימת המשזפים נועלים הברונזרים למיניהם, אשר מהם ניתן ליהנות במשיחות מכחול מרפרפות במיוחד באזורים האסטרטגיים כגון כתפיים, מחשופים, רגליים וגם פנים.
כפי שניתן להתרשם אפשר להיראות שזופים ובריאים בעונה החמה גם ללא השתעבדות לחמה היוקדת.

קארין דנסקי היא סטייליסטית ויועצת אישית
צילום: באדיבות לנקסטר


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים