סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> אסתטיקה: קרן על עור
 
מה ההבדל בין טיפולי IPL להסרת שיער, לבין טיפולים במכשירי לייזר או מכשירים ביתיים?

רוני בר
בשנים האחרונות, הולכת וגוברת בקרב כלל הציבור המודעות והדרישה להסרת שיער וטיפולים מורכבים בקרן אור. דרישה זו עולה לא בלי סיבה. למעשה, דרישה זו הולכת בד בבד עם  ההכרה האוניברסאלית ביכולות הפוטו תראפיה בכלל ושל ה-IPL  במיוחד, לטפל בבעיות עור ייחודיות ולהעניק להן מענה הולם, זאת מבלי להידרש לשילוב תרופתי או טיפול פולשני.
היסטוריית הטיפולים באור
את הפריצה ההיסטורית של הטיפולים באור, מייחסים לזוכה פרס נובל מדנמרק, פרופסור נילס רייברג פייסן Niels Ryberg Fisen (1860-1904) שבנה מתקן אור ייחודי לטיפולים במחלת הלופוס וולגריס. פייסן הקדיש את כל חייו האקדמיים להגברת המודעות האנושית והרפואית ליכולות הרפואיות העצומות הגלומות בקרני האור. לפניו היו אלו עמים קדומים ותרבויות עתיקות אשר מצאו מזור ומרפא בקרני השמש, במיוחד אלו של שעות הבוקר המוקדמות. כך נהגו בני דת המאיה ה"אינקאס" של דרום אמריקה, והאינדיאנים באמריקה הצפונית. הסגידה לסגולות השמש וקרני האור שלה מובילות הרחק אל תחילת ההיסטוריה האנושית, אך רק לאחרונה מובא השימוש בקרני אור מלאכותיות נושאות אנרגיה גבוהה לשימוש כה רחב.
IPL מול מכשירי הלייזר
לעיתים נדמה שמה שהתחיל כ"שעשוע" לעשירים בלבד אך לפני עשור שנים, הפך לנחלת הכלל ולמצרך יום-יומי מבוקש, כמעט כמו הלבשה תחתונה. הסרת שיער, טיפולי פיגמנטציה (כתמי שמש וגיל), טיפול באקנה, פטרת ציפורניים והצערת עור הם חלק מהיכולות אותם מפגינים מכשירי קרן האור של ימינו והרשימה עוד ארוכה. עליונותם של מכשירי קרן האור הודגשה בשנים האחרונות אל מול מוגבלות יחסית אותה גילו מכשירי הלייזר. המהות אותה מהות – התפקוד וההוצאה לפועל שונים.
קרן האור ה-IPL עובדת בתחום רחב של ספקטרום צבעים הנקרא גם הספקטרום הנגלה. בעוד שהלייזר מצומצם הרבה יותר לתחום מונוכרומטי, או בפשטות: צבע אחד, שאינו נגלה לעין.
בפועל, ההבדל מקיים בקרן האור אופציות טיפוליות רבות מאוד, באנרגיות סבירות, לעומת מבחר מצומצם בהרבה, במכשירי הלייזר באנרגיות גבוהות ולעיתים, לדעתי, אף מסוכנות. אסור להסיק מכך שהאנרגיה במכשירי ה-IPL נמוכה, ההפך הוא הנכון.
כיום הנטייה בעולם להעצים עד למאוד את האנרגיה המופקת ממכשירי קרן אור מקצועיים, ולהעמידה קרוב מאוד ליכולות הלייזר בעצמה, תוך שילוב מערכות אלחוש מתקדמות.
אם עד לפני כשנתיים מכשיר מקצועי משולב ג'ל היה מפיק מקסימום 22 ג'אול לסמ"ר הרי שמכונות חדישות כמו ה"ליאונרדו 1803", מפיקות אנרגיה של 50 ג'אול לסמ"ר ומשלבות מערכת קירור בהקפאה יחד עם תוכנה מדויקת השולטת על רוחב האלומה ומשך הזמן שלה בחשיפה.
אנרגיה טיפולית גבוהה והפחתת הכאב
העידן החדש בקוסמטיקה המשולבת בקרן אור, מציב את רמות האנרגיה הגבוהות יחד עם מערכות מובנות של אלחוש. הרעיון הכללי – ליהנות מכל העולמות. מחד - אנרגיות טיפוליות גבוהות ומאידך - הפחתה משמעותית בתחושה העצבית הנלווית. שכן מטרת הטיפולים – פגיעה בשורש השיער העודף שמיקומו הרחק מתחת לרקמת העור, אי שם בין הדרמיס להיפודרמיס ללא פגיעה עצבית בשכבת האפידרמיס של העור.
המכשירים הביתיים
מכאן, שקשה להסביר את הופעתם הגרנדיוזית של המכשירים הביתיים להסרת שיער. מכשירים אלו שאין ביכולתם להעצים את רמות האנרגיה, מתוך שהם מופנים לקהל הרחב הבלתי מקצועי, משווקים לעתים תוך כדי מצג שווא של הצלחה זהה לזו המקצועית המופקת ממכשירים גדולים ומורכבים, מכשירים המחייבים יד מקצועית מיומנת.
המכשירים הביתיים, אשר יכולתם הטכנית מגיעה ובצדק ל-6 ג'אול מקסימום לסמ"ר,  מסוגלים לביצועים מוגבלים ויעניקו תחושת מה של עיכוב צמיחה, ברמה מסוימת ולתקופות מוגבלות. על-פי הידוע, ככל הנראה אין ביכולתו של מכשיר מהסוג הביתי להפיק רמה מספקת של אנרגיה על מנת שתיקלט במלנין השערה, לגלוש לאורכה אל השורש ולבצע הקרשה של החלבון וכלי הדם המזינים אותה.
תגובות מן השטח
מספר רב של מטפלות מקצועיות מדווחות על שינוי דרמטי בקרב קהל הלקוחות הן בתוצאות והן במשך סדרות הטיפולים, כל זאת ללא תחושה של כאב או צריבה. סוף-סוף לאחר זמן רב ניתן לציין כי מספר הטיפולים בסדרה ממוצעת יורד לעשרה טיפולים לאישה ופחות מ-12 טיפולים לגבר (עור בינוני).
בכדי לקיים הסרת שיער יעילה חייבים להתקיים מספר פרמטרים:
1. אנרגיה גבוהה של קרן אור טיפולית.
2. שיער מגולח בשטח המטופל.
3. ידע והבנה בכוונון האנרגיה הנדרשת.
4. אבחון גוון העור בשטח המטופל.
5. הבנה של תהליך צמיחת השיער.
נוסף על כך משפיעים על איכות הטיפול מספר פרמטרים מהותיים נוספים:
גיל המטופל, רקע קליני טיפולי, מחלות רקע, גנטיקה וסיבולת.
חשוב לדעת
שיער הנו איבר חי שעצם סיום תפקידו בגוף מחייב התייחסות מקצועית והבנה. כל פעולה שלא נעשית בתחום זה מתוך ידע, הדרכה וניסיון, חושפים את המטופלים לסיכונים ולסיבוכים מיותרים.

רוני בר הוא מנכ"ל ובעלים של חברת אפטר לייט, יבואנים יצרנים ומפיצים בארץ של מכשור ומוצרי קוסמטיקה
צילום: אימג' בנק ישראל


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים