סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> נאבקים בחוק ציוד רפואי
 

חוק הציוד הרפואי עבר בקריאה ראשונה, ועלול להרוס עסקיהן של אלפי קוסמטיקאיות.
פורום חברות I.P.L והלייזרים, הוקם בכדי להיאבק בגזירה

 יורם גלר
זה אכן קרה; חוק ציוד רפואי 2007 – עבר בקריאה ראשונה בכנסת. מדוע הדבר כל כך חשוב ומרגש? מה היה בעצם בחוק הקודם ומה קורה עכשיו? לפניכם השתלשלות העניינים:
בהיותי עוסק בתחום מזה שנים רבות הופתעתי לגלות בדרך מקרה כי חוק הציוד הרפואי מגדיר בין השאר "התניית שימוש בציוד הרפואי בהוראה של רופא". בנוסף מגדיר החוק כי טיפול רפואי יכלול "טיפול קוסמטי המבוצע באמצעות מכשיר חשמלי הפולט קרינה מייננת ו/או בלתי מייננת".
כל מי שעיניו בראשו מבין מיד כי החוק פוסל כל פעילות של קוסמטיקאיות בתחומי הסרת שיער, וטיפולים אחרים באמצעותI.P.L  ומכשירים אחרים בעלי קרינה בלתי מייננת ומתיר עיסוקים אלה לרופאים בלבד.
משרד הבריאות ביקש לעשות סדר
מיד עם היוודע הדבר פניתי למשרד הבריאות ולגורמים נוספים ואז התבררו העובדות הדרמתיות לאשורן: משרד הבריאות יזם והגיש הצעת חוק ממשלתית המבקשת לעשות סדר בתחום הציוד הרפואי ורישומו, כולל מגוון ציוד רפואי רב החל מפלסטרים, לייזרים, IPL, רנטגן וכלה ב- MRI.
בשלהי דצמבר 2010, מיד עם היוודע הדבר, פניתי לכל החברות המוכרות הנוגעות לציוד קוסמטי בין אם בכתב ובין אם בשיחות ישירות, תוך הדגשת המצב החמור העומד לחול על הענף ועל פרנסת הקוסמטיקאיות כמו גם על פרנסת החברות עצמן. בין היתר ציינתי בפניהם: שחובתם להגן על לקוחותיהם מפני הצעת חוק זו, חשובה מכל.
להפתעתי נעניתי בחיוב רק מצד חברות בודדות שהיו מוכנות להשקיע מכספן, מרצן וזמנם ובעצם לדאוג ללקוחותיהן...
החברות שנותרו עד לסוף תהליך החקיקה הינן:
המרכז לטכנולוגיה אסתטית – מבית המרכז לקוסמטיקאית; שרפ לייט; נובה מדיקל; פורמהטק; אפטר לייט; אקטיב מערכות אופטיות.
שאר החברות, שאליהן פניתי, סירבו להשתתף ולהשקיע מכספן. הגדילה לעשות אחת החברות המוכרות כשענתה לי "לא נלחם בטבע... מה שצריך לקרות יקרה כך או כך...". כלומר, אנחנו לא נתרום לא נדאג ולא נשתתף במאמצים להתאמת החוק לקוסמטיקאיות.
הקמת פורום חברות I.P.L ולייזרים
בתחילת ינואר 2011 הוקם פורום חברות I.P.L והלייזרים, בכדי להיאבק ולייצג את הקוסמטיקאיות. אנוכי, עבדכן הנאמן, מונה ליו"ר הפורום ומאז התחיל המאבק. גויסו בעלי מקצוע, כמו יועץ משפטי בכיר עו"ד גיל גרינברג, משרד ייעוץ אסטרטגי פוליטי מוביל ובוצעו מחקרים בינלאומיים בכדי לסייע לביסוס טיעונינו.
מיד הוברר כי מדובר בציבור מקצועי הכולל כ-7,000 קוסמטיקאיות ומכוני יופי בעלי מכשירים. פניתי ליו"ר ארגון הקוסמטיקאיות הגב' רוחל'ה בר און אשר נענתה בחפץ לב ובשיתוף פעולה מלא  ומקצועי, ועל כך הנני אסיר תודה.
בין שאר פעולות הפורום: גיבוש נוסח אלטרנטיבי לחוק המתאים לפעילות הקוסמטיקאיות. פגישות עם : סגן שר הבריאות הרב ליצמן ובכירי משרדו, חברי כנסת כמו ח'כ ד'ר רחל אדטו, ח'כ אורלי לוי, ח'כ אילן גילאון, ח'כ משה מוץ מטלון ועוד רובם ככולם גילו אהדה לעניינם של הקוסמטיקאיות ופרנסתם .
 משרד הבריאות יסכים לכך "שמכשירי I.P.L עד 22 ג'אול יוכלו לשמש קוסמטיקאיות ולא יחויבו להיעשות ע"י רופא". סיכום דרמטי ומהפכני זה הביא אותי כיו"ר פורום חברות ה-I.P.L/ Laser לראשונה להכרה כי משימתנו תושג לבסוף והטעינה אותי ואת חברי "פורום החברות" באופטימיות זהירה להצלחת מאבקינו.
בהמשך הדרך ולאחר פגישות מרובות עם פקידים בכירים, חברי כנסת וכל מי שיכול לסייע בדבר. הגעתי להכרה כי באם נגיש מצידנו "טבלת אנרגיות"בטוחות הנוגעת לכלל המכשירים המופעלים בשוק הקוסמטי הרי שגורמי משרד הבריאות, המחוקקים וחברי הכנסת יסכימו לקבלן, תוך הבנה והסכמה משותפת.
דיונים גורליים
החל מינואר 2012 התחילו הדיונים הגורליים בוועדת הרווחה והבריאות בכנסת ישראל, על הפרק עומד גורלם של מכוני יופי וקוסמטיקאיות אשר השקיעו מיטב הונם במכשירים וציוד. מצידו של פורום חברות ה.P.L/ Laser , הייתי הח'מ נוכח אישית יחד עם חברי מר גיל בידאס סמנכ"ל "אקטיב מערכות". כבר בתחילת הדיונים התברר כי ועדת הכנסת שמה לה למטרה להעביר את החוק בנוהל מזורז וכי האינטרסים של הקוסמטיקאיות אינם בראש מעייניה, הפרופ' אריה אלדד (פלסטיקאי במקצועו) יו'ר ועדת המשנה  ניהל את הדיונים ביד רמה והבהיר מיידית כי אינו רוצה לעסוק בקוסמטיקאיות ואולם הוא מוכן בעצתה של היועצת  המשפטית של משרד הבריאות עו'ד הגב' נילי דיקמן  להעביר בחוק את "טבלת האנרגיות" המוסכמת, ואולם כל זאת יאושר עם תום הדיונים – כלומר, הובן  שהמתח יהיה רב והנושא יימשך עד הרגע האחרון.
מהי טבלת האנרגיות?
טבלת האנרגיות הינה הטבלה שגובשה ע"י "פורום החברות .P.L/ Laser " שם נבחרו האנרגיות, אשר לדעת הפורום, בטוחות לטיפול ע"י קוסמטיקאיות. בין השאר כמוביל המאבק עמדתי על כך שהטבלא תהיה בחוק ולא במסגרת תקנות הניתנות לשינוי בקלות. הטבלה מכונה בחוק "התוספת השלישית – מכשירים חשמליים הפולטים קרינה בלתי מייננת למשתמשים בטיפול קוסמטי".
ב- 08.05.12 עבר חוק ציוד רפואי התשע"ב והוא חלק מדיני מדינת ישראל.
בתמציתו- מטפל שאינו רופא כלומר, בעל הסמכה קוסמטית, יוכל לבצע טיפול קוסמטי באנרגיות מורשות עפ"י הטבלה בלבד.
כך למשל לייזר בעל עוצמה גבוהה אינו מורשה לקוסמטיקאיות, חד וחלק.
להלן הטבלה: 

חוק ציוד רפואי 2012 אנרגיות לציוד אסתטי לקוסמטיקאיות    
קרינה בלתי מייננת לטיפולי יופי וקוסמטיקה 

   מאת: פורום חברות IPL/לייזר בישראל    

עם תום המאבק שתואר כאן בקצרה, ברצוני להודות שוב לעוסקים העיקריים במלאכה: סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן אשר גילה אהדה לעניינם המקצועי של הקוסמטיקאיות, יו"ר ארגון הקוסמטיקאית הארצית הגב' רוחל'ה בר און וחברי פורום החברות שהשקיעו ממרצם וכספם וכן לאנשי משרד הבריאות אשר למרות כוונתם מבראשית שלא לאפשר לקוסמטיקאיות לטפל במכשירי ה- I.P.L, הבינו את גודל השגיאה והציגו נוסחי חוק לקריאה שנייה ושלישית המביאים בחשבון את  צרכי ענף הקוסמטיקה.
אחרית דבר - אין ספק החוק חשוב ומתקדם, מגן על הציבור מצד אחד ומצידו השני מתחשב במטפלים שאינם רופאים. ניתן לומר שנבחרינו בכנסת ישראל יחד עמנו יצרו חוק מהמתקדמים בעולם המערבי.
ובנימה אישית: זכיתי להשתתף ולנהל תהליך מופלא, לאחר שחוק המפלה את הקוסמטיקאיות בעצם כבר עבר. נעשה פה מהלך בו צרכי הציבור הכללי מול צרכי הקוסמטיקאיות היה בראש מעייניי המחוקק. שיתוף הפעולה בין  חברותינו המתחרות ביום יום, כל זאת מתוך הבנה שיש לדאוג להמשך פעילותה של הקוסמטיקאית, שהינה לקוחתנו החשובה מכולם כמו גם עסקיה ועתידה. צר לי שישנם גורמים שלא היו שותפים מלאים לדרך זאת.

 

יורם גלר הוא מנכ"ל המרכז לטכנולוגיה אסתטית ויו"ר פורום החברות Laser/IPL
צילומים: אימג' בנק ישראל


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים