סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של שיער >> המהפכה הירוקה הגיעה למספרה
 

רפאל אברמוב, אלונה בכר רטנר, תמר הראל ורשת HRADS מציגים את העשייה שלהם בדרך אל המספרה הירוקה והאקולוגית, המתחשבת באיכות הסביבה

לימור מילר אבידן
הטרנד האקולוגי הוא הטרנד "החם" בכל תחומי החיים, ונראה כי הוא זה שמצעיד אותנו אל עבר העתיד. האם המספרות מצטרפות לטרנד הזה, וכיצד? האם ואיזה מספרות ירוקות קיימות בארץ?
מה זה בעצם 'עסק ירוק'?
אלונה בכר רטנר אדריכלית שותפה ב'סטודיו 180: "במדינות  מתוקנות רבות ישנו תו תקן ירוק וישנו פיקוח על בניה ירוקה. בארץ עדיין אין תו תקן. אמנם ישנה בנייה ירוקה, אך אין פיקוח עליון הבודק את כל הפרמטרים של בנייה ירוקה. ולשאלתך - עסק ירוק הינו עסק המותאם לאנשים ולסביבה ולא פוגע בהם. כאשר מתכננים ע"פ תקנים ירוקים נדרש לחשוב על חומרים בריאים שאינם פולטים רעלים, כמו כן יש לחשוב על יעילות אנרגטית וחסכון במשאבים לאורך זמן, שימוש באור טבעי במידת האפשר וניצולו. בנייה ירוקה מעודדת שימוש בחומרים מקומיים ובחומרים ממוחזרים".
יצא לך לתכנן עסק מהסוג הזה?
"בהחלט, אנחנו תמיד מציעים ללקוחותינו את האפשרות לחשוב על תכנון ירוק ומציעים להם מגוון רחב של אפשרויות ופתרונות ירוקים. למשל, תכננו ועיצבנו את 'המרכז לקוסמטיקאיות' תוך שימוש בשילוב גופי תאורה מסוג לד השומרים על תצרוכת אנרגטית נמוכה ועמידות לאורך זמן".
מה קורה בארץ?
מעטים הם הדוגלים בשיטה הידידותית לסביבה. לתמר הראל, בעלת תמר הלוחשת לשיער,  מספרה השוכנת בהר חלוץ ליד כרמיאל, המתאפיינת מתחילת דרכה  בקו טבעי ואקולוגי הן ברמת הלקוח והן ברמת המספרה. לדבריה: "כל מיתוג המספרה, נעשה סביב מחזור ושימוש בחומרים ידידותיים לאדם ולסביבה. המספרה נבנתה ברובה תוך מחזור של חומרים ושימוש בריהוט יד שנייה. כך, למשל, נעשה שימוש בארונות שהיו ארונות מטבח, בקורה עליונה שהיתה פעם חלק מארון, ובחלקי ריהוט נוספים. גם כיור החפיפה הוא כיור יד שניה. ברמת הטיפול בלקוחות המספרה, נעשה שימוש בחומרים טבעיים וידידותיים לעור, לשיער ולבריאות הלקוחות. חומרים אלו יקרים קצת יותר מממוצע מחיר החומרים המזיקים הקיימים בשוק, אך שווים כל שקל וגם מוצעים למכירה במספרה".
גם מעצב השיער רפאל אברמוב מרמת השרון, דוגל בסביבה ירוקה: "אני מעצב שיער מזה 17 שנה, ויצא לי לראות ולעבוד בארץ ובעולם עם המון מוצרי טיפוח שקיימים בשוק. בשנים האחרונות שיניתי את התפיסה האישית והמקצועית שלי בנושא סביבה ירוקה. כך החלטתי לפתוח מספרה ירוקה, שכל פרטיה ידידותיים לסביבה".
רשת מספרות HEADS כבר הכריזה על מהפכה ירוקה, תוך שימוש נרחב במוצרי שיער המבוססים על רכיבים טבעיים, ובסניפי הרשת דואגים למחזר חומרים ולחסוך בצריכת האנרגיה: "אנו ברשת  דוגלים בחשיבה ירוקה תוך שמירה על סטנדרטים ואיכויות בלתי מתפשרים. בנוסף, במספרות הרשת ניתן למצוא מגוון טיפולים אשר מבוססים על טהרת מוצרים טבעיים".
מתי החלטת להפוך את המספרה לירוקה ולמה?
הראל: "במשך עשרים שנה, לאחר השחרור מהצבא, עסקתי בגננות ובפרויקטים הקשורים לאיכות הסביבה. במקביל תרגלתי ולימדתי יוגה העוזרת לי להתחבר לגוף ולנפש. לאחר שהחלטתי לעשות לעשות שינוי בחיי, מצאתי את מקצוע הספרות כמתאים לי מבחינה של עבודת כפיים וכעבודה עם אנשים בכל קשת הגילים. תוך כדי הלימודים הבנתי כי עולם הספרות והמספרות רווי כולו בהרבה אגו, חומרים לא בריאים ונזקים לפעמים בלתי הפיכים לשיער הלקוחות. כמי שהנה דוגמא חיה לשמירה על גופה ונפשה, חיפשתי דרך לשלב בין השניים וכך הגעתי אל ה'לוחשת לשיער' – מספרה בקו טבעי ואקולוגי. מכאן נשאר רק להתחיל ללכת בדרך, לעשות שיווק ולספר כי אפשר גם אחרת".
אברמוב: "זה תהליך שקרה בשנה האחרונה. תמיד היה לי אכפת מהסביבה וזיהום האוויר, ולפני כשנה כשהחלטתי לשפץ את המספרה, החלטתי שאפשר גם אחרת.  בימים אלה גם הבית הפרטי שלי עובר שיפוץ לירוק יותר במטרה לחיות טוב יותר".
רשת HEADS: "מזה כעשור ישנה מגמה ברורה בעולם בנושא האקולוגי. אנו רואים רצון בקרב לקוחותינו לשמור על בריאות השיער תוך הבנת היתרונות שבשימוש מוצרים איכותיים וירוקים."
איך המספרה עצמה הופכת לירוקה?
בכר רטנר: "בתחום היופי ניתן להשתמש בגופי תאורה ירוקים, כגון תאורת לד, ניתן למחזר חומרים להשתמש בחומרים ירוקים (פלטות עץ מסוגים שונים אשר ניתן לבנות מהם את יחידות הנגרות). ישנם חומרי גלם רבים המשמשים כחיפויים וציפויים פורנירים שונים אשר יכולים לשמש מענה ירוק עיצובי מבלי לפגוע במראה עדכני." ומבחינת המחיר? "הודות למבחר ההולך וגדל, החידושים והתחרות ניתן למצוא מוצרים ירוקים במחירים אטרקטיביים".
הראל: "המספרה עצמה מתנהלת על פי חזון שנבנה ברוח הבריאות והידידותיות לסביבה, כלומר: שימוש ומכירת חומרים על בסיס טבעי, ללא אלומיניום או חומרי הקצפה, ידידותיים לסביבה ומהווים הטבה וריפוי עבור השיער ועור הקרקפת; שימוש בצבעי שיער הכי בריאים שקיימים בשוק בעלי אחוז האמוניאק הנמוך ביותר; שימוש בסינר צבע רב פעמי, סינר התספורת וסינר העבודה ממוחזרים מווילון מקלחת שנתפר מחדש; טוש חפיפה חסכוני במים - מוציא 40% פחות מים מברז מספרה

דוגמאות לטרנד הירוק בעולם

גם בעולם נראה כי הטרנד האקולוגי בתחום המספרות עדיין לא צבר מספיק תאוצה, אבל רואים יותר ויותר מספרות שמציעות פיתרון עם אג'נדה אקולוגית. למשל, מעצב השיער ג'ון מאסטר (John Master) החל את דרכו בעיצוב שיער בשנות ה-70' בסלוני השיער הנחשבים ביותר במיאמי ובניו-יורק.  בשנות ה-80', כשביסס את מעמדו בקרב סלבריטאים רבים (בט מידלר, קלי אוה'רה, נלי פורטדו ועוד), הפך להיות 'פריק' אורגני, והבין את הסיכונים הבריאותיים בחיי היומיום: שאיפות כימיקלים קשים מטיפולי השיער השונים. מאסטר החליט להתחייב להפוך את סביבת עבודתו לידידותית לסביבה ונטולת רעלים. בשנת 91' במרתף ביתו פיתח את מוצר הטיפוח האורגני הראשון שלו – הזנה לשיער המורכב משמנים ארומטיים, תמציות צמחים ועוד. כיום למאסטר סלון ידידותי לסביבה, מפואר ומפורסם בניו יורק, ומותג טיפוח אורגני (John Masters Organic) לשיער לעור ולגוף. 
גם ללואיס אלפונסו (Luis Alfonso) וקרולין הולי (Caroline Holley) מעצבי שיער בעלי ותק של למעלה מחמש עשרה שנה, מספרה מקסימה אקולוגית וידידותית לסביבה בלב ניו יורק.  "עשינו המון מחקר כדי למצוא ריהוט שיהיו ירוק, פונקציונלי, במחיר נוח וגם יפה. ניחנו בשפע של אור טבעי, שמאזן את התאורה, והמוצרים בהם משתמשים במספרה הם אורגניים בלבד (בין המוצרים ניתן למצוא סדרות מחברת KEVIN.MURPHY האוסטרלית ומוצרי טיפוח מחברת שמן מרוקאי הישראלית).
רשת CBS  פרסמה מאמר בו מדורגים שבעת הסלונים הידידותיים לסביבה המומלצים ביותר בניו יורק. אומנם מספר קטן ביחס לעיר, אך הטרנד מתחיל לתפוס תאוצה. המסקנה היא שבכמה פעולות פשוטות ויעילות ניתן לחסוך המון ולתרום לסביבה מבלי להשקיע יותר מידי. 
רוצים לדעת עוד על מספרות ירוקות?
http://newyork.cbslocal.com/guide/nycs-7-best-environmentally-friendly-hair-beauty-salons/

רגיל ומוצע אף הוא למכירה במספרה; יש מיון למחזור של קרטוני וקופסאות הצבע, כפפות הצבע שהולכות למחזור ניילון, השיער מועבר לקומפוסטר, והמים יוצאים להשקיית הגינה בחוץ. המספרה מספקת בנוסף למוצרי השיער הרגילים גם חומרים טבעיים לטיפול בכינים, וכן טיפול בראש נגוע. אין הסתרה או דחייה של לקוחות בשל כך. יש מתן תשובות והסבר בנושא, וכן הסבר על תהליכי החיטוי שנעשים במספרה לאחר הטיפול. בנוסף, מאחר ועברתי הכשרה בטכניקות שונות של התפתחות וצמיחה זוכים הלקוחות (המעוניינים בכך) לתמיכה ועידוד רגשי בדרכם. הם בהחלט יכולים לקבל טיפים להתקדמות פנימית בחייהם, לא רק בהחזקה פשוטה, קלה ונוחה של שיערם. אוכלוסיה מיוחדת שמגיעה למספרה הם הילדים שנהנים משפע של אטרקציות בתוך המספרה וכן בחצר המקיפה אותה".
רשת HEADS: "כדי לשדרג את המספרה ולהפוך אותה לירוקה, קודם כל המהפך אמור להיות חשיבתי: נדרשים שינוי בגישה, תשתיות והשקעת משאבים רבים אשר לצערנו אין כיום להרבה מספרות בארץ".
אברמוב: "הסלון עבר לאחרונה שיפוץ כולל ומלא, וכשישבתי עם כל בעלי המקצוע התעקשתי שימצאו לי רק חומרים ירוקים בשיפוץ ובבניה. לדוגמא: חיפוי הקיר נעשה ע"י קני סוכר המאפשר התאמה לכל  צבע שאבחר; הקירות כמובן בצבע ירוק; הותקנו מערכות מים אשר חוסכות כ-40% מצריכת המים ולא פוגעת בזרם המים, כך שלא מרגישים הבדל בחפיפה; תאורת המספרה גם היא ירוקה המורכבת מתאורת led ועוד סוגי נורות חסכוניות, התכנון העיצובי של הסלון בשילוב עם התאורה הטבעית נותנים לי שטף אור נקי חסכוני ולא סינטטי; דוד שמש כמובן ושני קולטים שבעזרתם איני צריך כמעט להדליק דוד חשמלי; הריהוט בסלון (למעט כסאות העבודה) עשוי מעץ ממוחזר, כוסות השתייה ושקיות האשפה עשויים מחומר מתכלה; אגב, הוא מוסיף: "כששיפצתי את הסלון התקנו בגג הבניין קולטים סולריים ובעקבות זה אני לא משלם חשמל - חיסכון עצום!".
ומה מבחינת הצבעים וחומרי הטיפוח? "אנו עובדים עם צבעים והבהרות נטולי אמוניה ופיתחנו שיטה של גוונים ירוקים (ללא אמוניה וללא נייר כסף) בפחות זמן הכנה והמתנה, והלקוחה יכולה ליהנות מגוונים עד 5 דרגות בהירות בכ-30 דקות בלבד".
רשת HEADS : "מספרה ירוקה זה אומר הקפדה ככול שניתן בשימוש בחומרים טבעיים ובריאים, ביניהם צבעים טבעיים המבוססים על שמנים וצמחים שונים ללא אמוניה ואפילו  ללא חמצן, סלסולים החלקות ירוקות המבוססות על צמח הבמבוק שלא הורסות את השיער כמו כן החלקות רגילות, טיפולי למינציה, תספורת במספרים חמות אשר עוזרת בשמירת בריאות השיער והארכתו. בנוסף,  אנו מקפידים לבצע הוא שמירה על איכות הסביבה: הפרדת האשפה לנייר, ופלסטיק, שימוש בנייר ממוחזר, מוצרי הניילון כגון שקיות ופלרינות חד-פעמיות אשר עשויים מחומר מתכלה, שימוש בתאורת לדים, שליחת דואר פרסומי דרך המייל במקום מכתבי נייר וכדומה".
טיפול וטיפוח ידידותי
מוצר אורגני מוגדר כטבעי, אולם כרגע אין עדיין הגדרה חוקית לייצור אורגני בתעשיית הקוסמטיקה. כן מדברים על מוצרים שגם דרך הייצור וההפצה שלהם היא חלק ממערך טבעי המתחשב באיכות הסביבה ולא רק סוג החומרים.
אז מה בעצם הופך מוצר טיפוח לשיער ל'ירוק'?
הראל: "מוצרי טיפוח ירוקים הנם מוצרים שעוברים בדיקות קפדניות על ידי משרד הבריאות ואיכות הסביבה. הם אינם מכילים רעלים כמו אלומיניום ו-SLS שזה הוא חומר ההקצפה בסבונים רגילים שגורם לגירוי רב בעור וכן לאסטמה של העור לבעלי רגישות גבוהה. החומרים בנויים על בסיס שמנים ותמציות צמחים איכותיים וטבעיים כמו במקורם מהצמחים. הם אינם עוברים עיבודים רבים ואיכות פעולתם ותרומתם לשיער ולעור הקרקפת גבוהה מאוד".
רשת HEADS: "כמובן שקודם כל המוצר חייב להיות מבוסס על תמציות ומרכיבים צמחיים, ידידותיים לשימוש ולסביבה. לדוגמה: מוצרים ללא אמוניה, ללא פרבנים, ללא סודיום, לאוריט, סולפט,SLS,  או ללא פארה, פינילן, דיאמין, PPD". 
אברמוב: "מוצר שהבסיס שלו טבעי, ושאינו מזהם או פוגע בסביבה.  זוהי הגדרה מאוד רחבה ולכן בכל קטגוריה ישנו מקסימום שהחברות יכולות להגיע אליו. אצלנו משתמשים בצבע והבהרה ללא אמוניה וללא ריח והתוצאה אפילו טובה יותר."
איך מגיבים הלקוחות?
הראל: "לקוחות המספרה שמגיעים מגלים עולם שלם וחדש של אפשרויות טיפוח ותחזוקה של השיער על בסיס יום יומי תוך שמירה על בריאותם ושיערם. רובם מאוד מתרשמים וממשיכים כלקוחות חוזרים, כאשר בכל פעם שהם באים הם נהנים לגלות חידושים בתחום הירוק והאקולוגי".
אברמוב: "הלקוחות שלנו מאוד מודעות לנושא הירוק, אני צופה ריבוי בקטע הירוק לא רק אצלי. זו באמת תפיסת חיים טובה ובריאה ובמיוחד שזה לא בא על חשבון האיכות - נהפוך הוא".
רשת HEADS: "לרוב הלקוחות יש היום מודעות גדולה מאוד בנושא. כמו כן אצל לקוחות רבים ישנה  חשיבות רבה לשימוש במוצרים אשר לא נוסו על בעלי חיים.  מאוד חשוב לדעת להסביר ללקוח את כל היתרונות של המוצרים בגלל היותם יקרים יותר - חשוב שלקוח יבין עבור מה הוא משלם".
האם הפיכת המספרה לידידותית לסביבה השפיעה מבחינת הכנסות, או הגדלת קהל הלקוחות?
הראל: "מספרת הלוחשת לשיער מתייחדת בסגנונה, מביאה רעיון ותפישה חדשים, ואינה כמו כל אחת מן המספרות האחרות, לוקח זמן לרעיון לחלחל ולאנשים מסביב לבוא, אך המעגל גדל בהתמדה, בעיקר זה של הלקוחות החוזרים. המספרה ממוקמת בהר חלוץ שבגליל (מצפון לכרמיאל) ואם היתה ממוקמת בעיר סביר להניח שציבור הלקוחות היה גדל בקצב מהיר יותר".
אברמוב: "הפיכת הסלון לירוק הוא ללא ספק צעד ריווחי גם בהוצאות החודשיות (מים, חשמל וכו') וגם לקוחות שמאמינות באג'נדה הירוקה ורוצות לקבל איכות בלי פשרות. החומרים הירוקים יקרים יותר אך אני גובה את ההפרש הזה. מדובר בסכום קטן ולא משמעותי ללקוחה, במיוחד כשהיא נהנית מהתוצאה הסופית".
רשת HEADS: "ללא ספק מאז שאימצנו את השיטה הירוקה לקוחות רבים אהבו את זה והיו אף כאלה אשר התחילו לבקר לעתים קרובות יותר במספרה". 
יעיל וחסכוני
בדיוק כמו בתחומי החיים ביומיום, גם מספרות יכולות לשנות ולבצע פעולות פשוטות שאינן כרוכות בהוצאות אך תורמות לאיכות הסביבה.
מה כל מספרה  יכולה לעשות, בלי היערכות מוקדמת, בכדי להפוך לידידותית לסביבה?
הראל: "כל מספרה יכולה להפוך להיות יותר ירוקה ברגע שהיא תשים לב לפרטים הקטנים: שימוש במחזור והפרדת פסולת למיניה, שימת דגש על בריאות הלקוחות ולא רק על תעשיית הכסף, שימוש בחומרים טבעיים, ולא בכאלו שמזיקים לבריאות".
אברמוב: "אפשר כמובן להתחיל עם מיון אשפה, פלסטיק ונייר (זה מאוד פשוט קל וידידותי). לעבוד עם חומרים ללא אמוניה, להחליף את הנורות לנורות ירוקות (מוזיל בחשמל), להשתמש במערכת "יד טוש"  - מערכת מים אשר חוסכת עד 40% צריכת מים. הדברים הקטנים האלו גם חוסכים המון כסף וגם שומרים על הסביבה, ואני  קורא למעצבי השיער לא לפחד לעשות את השינוי הירוק הזה למען סביבה בריאה וטובה יותר".
רשת HEADS: "לדעתנו בשלב הראשון בעל העסק צריך להפנים כי לא תמיד הרווח המידי הוא הקובע. לקוחות רבים יעריכו מאוד לגלות כי במספרה שלהם התחילו לשמור: הפרדת אשפה ושימוש בחומרים ממוחזרים ועם הזמן לעבור לשימוש בחומרים טבעיים ככל הניתן אשר בריאים יותר גם למעצב השיער, ללקוחות והסביבה כולה".

צילומי אילוסטרציה: אימג' בנק ישראל 


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים