סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> הסרות שיער
 

מתבלבלים בין כל השיטות להסרות השיער הקיימות בשוק? בוא נעשה קצת סדר ונכיר את סוגי השיער השונים ואת השיטות השונות לטיפול להסרת השיער

ד"ר צחי שלקוביץ
הסרות השיער הוא תחום מוכר וידוע בענף הקוסמטיקה על שיטותיו השונות מזה שנים רבות. נשים מסירות את שיער גופן זה שנים ואפילו הגוף הגברי החלק, כבר אינו נחשב כמעט לטרנד או אופנה, אלא לדבר טבעי שבשגרה.
כמה מילים על זקיק השערה
זקיק השערה והשערה היושבת בתוכו הינם חלק ממבנה העור והם מתפתחים ומגיעים למבנה הסופי שלהם בזמן ההתפתחות העוברית ברחם.
זקיק השערה הינו מבנה דמוי בצל, המורכב משכבות מעגליות של תאים חיים, כאשר חלוקת התאים קורית בעיקר בשכבות החיצוניות ואז התאים הנוצרים נודדים כלפי המרכז ובסופו של דבר יוצרים את השערה עצמה, שלמעשה מורכבת מחלבון הקרטין, אך אינה גוף חי מבחינה ביולוגית.
מספר זקיקי השערות על עור גופנו, כולל הקרקפת, הינו כ-5 מליון והוא קבוע מיום לידתנו וכל השינויים הנצפים במשך החיים הינם שינויים במבנה הזקיק או בצבע השיער, אך לא במספר הזקיקים.
שני סוגי השיער הבסיסיים
א. שיער פלומתי (vellous hair), שהוא השיער המכסה את רוב שטח גופנו, למעט הקרקפת, מיום לידתנו. שיער זה מתאפיין בכך שהינו קצר, דק  וחסר צבע.
ב . עם ההתבגרות ובעיקר ההתבגרות המינית, השיער הופך משיער פלומתי לשיער סופי (rminal hair), אשר בשונה מן השיער הפלומתי, הוא עבה יותר, ארוך יותר ובעל צבע.
מחזור החיים של השערה – שלושה שלבים עיקריים
1 . שלב הצמיחה- anagen phase –הנמשך בממוצע כ- 3-6 שנים ובו השערה צומחת עד לאורכה המקסימלי. 
2 . שלב ההרס – catagen phase – בו הזקיק ניתק מאספקת הדם שלו ומתחיל להתנוון.
3 .  שלב המנוחה – telogen phase – בו השערה הקיימת נדחפת כלפי חוץ עד שהיא נושרת ותחתיה מתחיל לצמוח זקיק חדש אשר יצמיח שערה חדשה.
שיטות טיפול להסרת שיער
השוני בין אזורי גוף שונים הוא באחוז היחסי של השיער באותו אזור הנמצא בכל שלב, עובדה אשר משפיעה על היעילות היחסית של הסרת שיער באותו אזור, כיוון שמרבית שיטות הסרת השיער פועלות בעיקר על שיער הנמצא בשלב הצמיחה - שלב האנגן. (השלב הראשון).
בשנים האחרונות התפתחה בארץ וחו"ל אופנה בעולם הקוסמטיקה של שיפור מראה הגוף על ידי הפחתת השיער מחלקים חשופים בפעילויות שונות, כגון חוף הים, מכון הכושר וכדומים להם. השיטות הקיימות להסרת שיער מהגוף הינן רבות ומגוונות וכוללות שעווה, שיטות מבוססות אור (לייזר, אי פי אל ואינפרא אדום) ושיטת פינצטות.
הסרת שיער עם שעווה
חשוב לציין כי כשמסירים שיער בשעווה, ניתן לעתים להיתקל בתופעות לוואי הקשורות לביצועה כגון דלקת זקיק השערה, או כמו שאנחנו קוראים לה בשפה המקצועית: 'folliculitis'. זו תופעה הניתנת לטיפול וחולפת במהירות, או למשל, תופעה דמויית פוליקוליטיס - pseudofolliculitis – שהינה מצב בו השערה החדשה הצומחת נכלאת מתחת לעור ואינה יוצאת החוצה ועקב כך נוצרות  גבשושיות תת-עוריות המפריעות בעיקר מבחינה אסתטית וניתנות לטיפול ע"י מחט חשמלית.
התרבות השיער באזור המטופל במקום הפחתה
תופעה נוספת הנצפית לעתים הינה "התרבות" כמות השיער באזור המטופל במקום הפחתתה. המילה התרבות מופיעה כאן במרכאות, כיוון שכמות זקיקי השיער בגוף הרי קבועה מיום לידתנו. לכן מה שקורה הוא שמתקיים מעבר של שיער שהיה קודם פלומתי לשיער טרמינלי הנראה בעין. המשך טיפול בהתמדה אמור לפתור את הבעיה.
אחת השיטות החדשות ('פארמה נובה') היא שיטת 'EPILFRE' המשלבת טיפול מסורתי בשעווה עם טיפול משלים בשני סוגי תרסיס. הטיפול מורכב משלושה שלבים הכוללים תלישה מהזקיק על ידי שעווה, פינצטה או בכל דרך אחרת הגורמת להוצאת השערה בשלמותה. שלב שני התזת תרסיס הסולל את הדרך לשלב השני, התזת החומר המטפל עיסויו לתוך העור ותעלות השיער הפתוחות, ועיטוף האזור המטופל בניילון נצמד. שיטה זו אינה תלוייה בגוון השיער או בגוון העור, היא יכולה לשמש כטיפול משלים למטופלים בלייזר והמטופלים אינם מנועים מחשיפה לשמש יום לאחר הטיפול.
להכיר את שיטת השיער השונות
הכרות עם שיטות השיער השונות חשוב עבור הקוסמטיקאיות משום שהוא מאפשר להן להרחיב את תחום עבודתן גם להסרת השיער לטווח ארוך. כשמחפשים לבחור לעבוד עם שיטה כזו או אחרת לפשטות הטיפול והעדר הצורך בהשקעה בציוד או בתחזוקה שוטפת חשובים גם הם, לצד התוצאות הטובות במספר בודד של טיפולים וללא כאבים.  
חשוב לדעת שבתהליכי הסרת שיער המתבססים על הפחתת שיער לאורך זמן התוצאות משתנות באופן טבעי מאדם למשנהו כיוון שהן תלויות במגוון גורמים גופניים, ביניהם שינויים הורמונליים.


ד"ר צחי שלקוביץ הוא דרמטולוג בכיר 

 

הירשם עכשיו לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
  

דואר אלקטרוני

שם

  

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים