סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של איפור >> פסיכולוגיה של איפור
 
מורה נבוכים להתמצאות בזירה הפסיכולוגית של האיפור

 

גליה תורן חן ומיכל אלבז
איפור הוא הרבה מעבר לצבע, באיפור טמונה אמירה מלאת משמעות המגדירה את מי שאנחנו ואת הדרך בה אנו רוצים שהעולם יראה אותנו ויגיב אלינו. איפור הוא גישה ותפיסת עולם המלווה את המין האנושי עוד ממערות האדם הקדמון בהן  נמצאו שרידי איפור ששימש בטקסים דתיים.
בהיסטוריה של המין האנושי שזורות דוגמאות רבות בהן השתמש האדם באיפור על מנת לסמל מעמד חברתי: מהאיפור המתוחכם של  מעמד האצולה במצרים העתיקה, דרך אמנות האיפור של קיסריות סין ועד לחצרו של לואי ה-14 על פילגשיו עטורות הצבעים והנוצות.
כיום, איפור הוא לא מנהג לעשירים בלבד וניתן למצוא מוצרי איפור בכל בית בו מתגוררת אישה או נערה. לאיפור יש משמעות פסיכולוגית מעבר לרצון לשפר את המראה. השפתון של אימא מלווה אותנו מילדות לבגרות. כשאנו מקבלות אישור רשמי להתאפר הרי זהו הסימן שהפכנו מילדה לאישה, מעין טקס של בגרות נשית.
איפור משקף מצב רוח, כל בחירה בצבע או במרקם מעידה על האישיות שלנו: האם אנחנו פתוחות ונועזות או שמרניות וקלאסיות? כיצד אנו מסתגלות לשינויים? עד כמה אנחנו משקיעות בעצמנו?
מחקר ארוך שנים שנערך ביפן ובדק את הרגלי הטיפוח של נשים וגברים מצא כי טקס האיפור היומי מעניק לנשים בטחון ויש לו ערך תרפויטי טיפולי. נשים שאמצו לעצמן הרגלי טיפוח ואיפור קבועים נהנו מצב רוח טוב יותר ברוב ימות השנה. האיפור רומם את מצב רוחן ושימש עבורן מעין "שריון" מפני הסביבה.
מורה נבוכים להתמצאות בזירה הפסיכולוגית של האיפור:
נשים שאינן מתאפרות כלל
כאילו אומרות: לא אכפת לי מה חושבים עלי.  לא מעוניינות להדגיש את הנשיות ולהיתפס כאובייקט. משדרות מסרים  של קבלו אותי כפי שאני, זה מה יש. ואני לא מעוניינת לייפות את זה. נשים אלה עשויות להיות מלאות עוצמה אך לצידה הן מצוידות בציניות וחוסר טאקט.
נשים שמתאפרות באופן בולט כמו "מסיכה"
המסכה של האיפור משמשת להגנה, מאפשרת לאישה להסתתר ולהתגונן מאחרי שכבות של צבע. מרמזת על האפשרות שלא טוב לה להיות מי שהיא. איפור יתר עשוי להעיד על חוסר בטחון ועל דימוי עצמי נמוך או לחילופין גבוה מאוד. נשים אלה יעדיפו מייק אפ  שניחן בכיסוי מלא. הן  ישתמשו גם בקונסילר ופודרה ויבחרו מוצרי איפור בצבעים חזקים.
נשים שמחליפות איפור לעיתים קרובות
עשויות לשדר בלבול בזהות העצמית או שעמום ורצון לחדש ולרגש את עצמן כל העת. שינויים תכופים בסגנון האיפור יכולים להעיד גם עם רגישות אופנתית גבוהה וצורך עז בביטוי אישי דרך אמנות  איפור. נשים אלה מגיבות במהירות לטרנדים ומתחברות לכל קולקציית איפור ומראה חדש ראשונות. אלה הראשונות שמאמצות את טרנד צלליות האבקה המינראליות ואת גווני הכתום והסגול של העונה.
נשים שאינן מחליפות סגנון איפור לפי העונות
לרוב מדובר בנשים שמרניות החוששות משינויים, או שגישתן לאיפור ולחיים קלאסית. הן מעדיפות להיצמד לגוונים המוכרים שמחמיאים להן ולא לקחת סיכונים מיותרים מבחינתן. נשים אלה ישקיעו יותר בבסיס האיפור וייבחרו מוצרים בעלי חיי נצח כדוגמת פריימר ושפתון קלאסי בגוון טבעי.
כאשר אישה שמרנית משנה סוף סוף את סגנון האיפור שלה הדבר מעיד לרוב על תהליך פנימי ושינוי בתפיסה העצמית שלה- היא משתחררת מכבלים ומוסכמות...
איפור מתוחכם או מסובך
מעיד על אישה פרפקציוניסטית בעלת צורך להראות מושלמת לסביבה. האיפור המושקע במיוחד משדר לסביבה- אני במרכז! מדובר בנשים שאוהבות להשקיע בעצמן ואינן חוששות להודיע זאת לעולם. נשים אלה יעדיפו אייליינר מקצועי בג'ל וישתמשו  במוצרים ובמברשות באיכות מעולה. הציוד שלהן יהיה דומה לציוד של מאפרת מקצועית.
חשוב לציין כי כל שינוי רדיקלי בסגנון האיפור מרמז על תהליך של שינוי גם בחיים. האיפור מהווה מראה של תהליכים רגשיים פנימיים.
פוקוס על העיניים
נשים שמתמקדות באיפור העיניים הן נשים שיודעות להקשיב, בעלות יכולת הכלה והבנה טובה של מצבים רגשיים. הן עשויות להיות טובות מאוד ובעלות יכולות טיפוליות. הן "רואות" את האחר יותר טוב וההשקעה באיפור העיניים מסמנת זאת. בתוך קבוצה זאת ניתן לאפיין כמה טיפוסים:
-מעדיפות אייליינר מודגש בג'ל- משקיעניות, אינן חוששות להתנסות, מאמינות ביכולת של עצמן.
-מעדיפות עפרון עיניים- ממהרות, פרקטיות, מעדיפות להתאפר על הדרך עם מוצרים שאינם דורשים יכולת מיוחדת.
-מעדיפות אייליינר טוש- חוששות מחוסר דיוק ומעדיפות ללכת על בטוח.
-מעדיפות צלליות אבקה בתפזורת עם ברק- אוהבות חידושים, הרפתקניות.
-מעדיפות צלליות מט דחוסות- שמרניות, קלאסיות, מעדיפות לא לבלוט.
-מעדיפות מסקרה מעבה ודרמטית- מחפשות נוכחות, אוהבות להיות במרכז הענייינים.
פוקוס על השפתיים
נשים סנטימנטליות ורגשניות, חושניות ונועזות. אוהבות לדבר על עצמן אך גם להחמיא בנדיבות לאחרים. נשים אלה הן ישירות בסגנון הדיבור שלהן וברורות מאוד כשהן מדברות מול קהל. ההבלטה של השפתיים מעידה על צורך עז בהבעה עצמית.
ניתן לאפיין מספר טיפוסים בקבוצה זאת:
-מעדיפות שפתון קלאסי- קושי מסוים בהסתגלות לשינוי. אוהבות מסורת, מכבדות את העבר.
-מעדיפות ליפ גלוס-  שובבות, מחפשות ניצוץ בחיים, אוהבות פינוקים, רוצות להישאר צעירות .
- מעדיפות פלטת שפתונים - אוהבות לשנות ולגוון,  אופנתיות ויצירתיות. אוהבות ליצור לעצמן גווני שפתון חדשים.
- משתמשות בתוחם  שפתיים לעיתים קרובות-  אוהבות סדר וניקיון, אוהבות לתחום גבולות באיפור ובחיים בכלל.
בתחום הפסיכולוגיה של האיפור מרבית הנשים נעות על הרצף וסגנון האיפור שלהם, כמו גם הגוונים שהן בוחרות משתנים מפעם לפעם בהתאם לסטטוס האישי שלהן ולרצף החיים. כמובן שגם לגיל ולמקצוע יש השפעה על האופן שבו אנו מתאפרות, כמו גם לסגנון חיינו ואמונתנו הדתית. רוב הנשים מתבגרות וצומחות ביחד עם האיפור שלהן ומבטאות את ההתפתחות שלהן דרכו.
האיפור הוא כלי  פסיכולוגי אינסופי לפיתוח אישי  ויש בו הרבה מעבר ליופי!


גליה תורן חן, מומחית לטיפוח ואיפור; מיכל אלבז, סמנכ"ל שיווק והדרכה OFRA
צילום: אימג' בנק ישראל


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים