סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> אסתטיקה: הקרב על הכתם
 

נמשים, כתמי שמש, כתמי גיל וכתמים באופן כללי, ידועים כפוגמים במראה העור ככלל, ובעור הפנים בפרט. מה השיטות הקיימות לטשטוש הכתמים?

קארין דנסקי
משאת נפשם של נערות, נשים וגם יותר ויותר גברים היא להתהדר בעור פנים אחיד, חלק וצח המקרין ומשדר נעורי נצח: הישג שקשה להשגה, במיוחד בישראל בה קרינת השמש החזקה מתפרשת על פני תשעה חודשים ואפילו בעונת הסתיו היא ממשיכה לשזף את עורנו בסוג של קרניים משקרות. התוצאה היא עור מרושת בכתמים בשלל גוונים וגדלים.
הנזק האסתטתי והבריאותי שגורמת השמש - לצד הדברים הטובים, כמו ויטמין D, שיפור במצב הרוח ומראה בריא – ידוע מימים ימימה. מאז ומעולם חיפשו נשות האצולה פתרונות שימנעו מהקרניים היוקדות להכתים את עורן הצח. לשם כך סיגלו לעצמן מנהגים כמו לצעוד מעדנות בחללים מוצללים, כשהן חבושות בכובעים רחבי שוליים, ידיהן עטויות בכפפות ולהשלמת ההופעה ההדורה היו אוחזות בשמשיות סטייליסטיות.
החדשות הטובות הן שלצידנו פועלת תעשייה מתוחכמת המשופעת בטכנולוגיות מתוחכמות המציעת שלל פתרונות המיועדים למיגור הכתמים, החל מטיפולים רוטינים ופארא-רפואיים, המתנהלים על מיטת הקוסמטיקאית ומתבצעים על טהרת הפיליניגים המבוקרים במגוון ווריאציות; עבור דרך ארסנל של פילינגים בפורמולות מרוכזות ומשחות הבהרה אשר הטיפול באמצעותם מבוצע רק בידי רופאים מוסמכים; וכלה בטיפול בקרני אור ולייזרים. במקביל מוצעים שלל פיתרונות ביתיים היישר ממדפי הפארמים בצורת קרמים וסרומים מעוררי סקרנות.
העור מייצר כמות גדולה של מלאנין
לפני שנתפנה לאופציות הטיפוליות המוצעות חייבים לזכור שכתמים ובמיוחד אלה שמזוהים עם כתמי שמש נוצרים כשהעור מייצר כמות רבה מדי של מלאנין בהיפר-פיגמנטציה. זו נובעת ברוב המקרים כתוצאה מחשיפת יתר של אזורי עור לקרני השמש. הכתמים בדרך כלל מופיעים בצורות עגולות עם קווי מתאר ברורים. גודלם נע בין מספר מילימטרים ועד מספר סנטימטרים. אגב, על עורם של בני חמישים פלוס, או כאלה שעבודתם מתנהלת תחת כיפת השמיים, כך שחשיפתם לשמש הינה ארוכת שנים ניתן להבחין בשפע של כתמים גדולים במיוחד המעטרים במיוחד את הפנים, גב כף היד, הצוואר, המחשוף והכתפיים.
הסכנה לבהירי העור
ככלל, לבהירי העור החשיפה לקרני השמש מסוכנת במיוחד ובהתאם לכך גם כמות הכתמים שלעתים אינם מסתיימים בכתמים אסטתיים בלבד. כמו כן, ידוע כי כתמים מופיעים בעורנו גם עקב שינויים הורמונאליים, היריון, נטילת גלולות, גורמים תורשתיים, תכשירי קוסמטיקה ובמיוחד בישום ואלכוהול הגורמים לרגישות יתר בעור הנחשף לשמש. אגב, גוון עור צהבהב יגיב בהופעת פיגמנטציה גם לאחר מכה, כוויה או פצע, במיוחד כשהעור עם נטייה לאקנה. כך גם טיפולי שעווה והסרת שיער עלולים לגרום לפיגמנטציה. המחקרים האחרונים מורים שגם לחץ נפשי וזיהום אוויר משמשים זרז להופעת כתמים, כמו גם נהיגה במכונית בידיים החשופות האוחזות בהגה. לכן מומלץ לסגל את הנוהג ללבוש כפפות בד כמוני – התוצאות שוות את המאמץ, במיוחד שכתמים על גב כף היד ידועים כמסגירי גיל כרונולוגי.
העור זוכר הכל
בשורה התחתונה חייבים להיות מודעים לעובדה שכתמים באשר הם, ובמיוחד אלה הנוצרים עקב חשיפה ממושכת ובלתי מוגנת לשמש מתגלים או מופיעים גם שנים רבות לאחר החשיפה הברוטאלית והבלתי אחראית. העור ידוע כבעל זיכרון פנומנאלי ובבוא העת יופיעו הנזקים וזאת בשל העובדה שהנזק המצטבר מתרחש בשכבת הדרמיס של העור (השכבה האמצעית) וזה עלול לקחת שנים עד שהחורבן יצוף מעלה אל פני האפידרמיס (שכבת העור העליונה).
טיפולים באמצעות חומרי הבהרה
מכילים חומצה קוג'ית והידרוקינון בריכוזים שונים הנרקחים על ידי רוקח במרשם רופא ומיועדים במקור לטיפול בדיספיגמנטציה. זו מתבטאת בחוסר אחידות בצבע העור או במלאזמה. הטיפול אינו מומלץ בקיץ, בזמן ההיריון ובתקופת ההנקה.
טיפולים באמצעות פילינגים
מומלצים בריכוזים שונים ומגוונים של חומצות, שבז'רגון הקוסמטיקאי נקראות גם "קוקטייל". ווריאציה מוכחת ופופולארית זו מבוססת על חומצה לקטית בתוספת חומצה סאליצילית הנקראת רסורצינל–גסטנר. הנוסחא המוצעת ידועה כמיטיבה עם העור ויתרונה בכך שהיא אינה גורמת לעור טראומה, שלא כמו בטיפולי פילינג עמוקים עם חומרים דוגמת פנול, המתבצעים תחת הרדמה וידועים כטיפולים אגרסיביים. כל אלה אינם תמיד מתאימים לכל סוגי העור, במיוחד לבעלות העור הכהה. ההרדמה וההיעדרות ממושכת מהסביבה בתקופת ההחלמה הם גם פקטורים שיש לקחת בחשבון. גם שימוש מבוקר ברטין-איי, המוכר כמשחה המיועדת לטיפול באקנה, ידוע כמחולל פלאים בעור. הראשונות  שגילו את מעלותיו הגדולות היו נשות מסך הכסף ולמען ההגינות גם אני נמנית על חסידותיו. השימוש ברטין-איי מחייב הימנעות מוחלטת מחשיפה לשמש ושימוש תמידי במקדם הגנה, במיוחד כמובן בתקופת הקיץ.
טיפולים באמצעות לייזר ודומיו
הטיפולים הכי פופלאריים בשנים האחרונות הם ללא ספק אלה המתבצעים באמצעות קרן אור. הם נפרשים כסדרת טיפולים וידועים כטיפולים פחות אגרסיביים לעומת אלה שבאמצעות מכשירי הלייזר היותר אגרסיביים. הם מומלצים בעיקר לבהירי העור שביננו וזאת בשל החשש מפיגמנטציה. גם קרן אור וגם הלייזר גורמים להרס הכתמים ולהיווצרות עור חדש, חלק, אחיד, צח עם פחות קמטוטים ולכן משדר מראה צעיר יותר.
טיפולים קוסמטיים היישר מהמדף
חברות הקוסמטיקה המובילות בעולם מודעות לעובדה שכולנו חפצים למחוק ולטשטש את הכתמים. החידוש המעודכן ביותר שפורץ דרך לכל הדיעות נחת אל המדפים של רשתות הפארמים היישר ממעבדות 'Clinique' הוא 'Even Better Clinical Dark Spot Corrector'. מדובר בסרום המבטיח תוך זמן קצר להפוך לידידה הטוב ביותר של כל אשה ולמחוק כתמים מהפנים, הצוואר, הידיים והדה-קולטה. מתבסס על תמצית פטריה המסייעת בפירוק כתמים כהים שמיטשטשים במהלך השימוש העקבי בסרום. המרכיבים הנוספים הם חומצה גליצירטינית, שורש כורכום, נוגדי חימצון ונוגדי גירוי עוצמתיים המגנים על העור מפגעי הסביבה, ובעיקר מסוגלים לעכב את ייצור היתר של המלאנין. הוא נטול בושם ושמן ועל כן אינו מעורר אקנה.
ולסיום חשוב לזכור: חשיפה ממושכת, בלתי מבוקרת ובלתי אחראית לשמש לאורך שנים עלולה לגרום גם להתפתחות של נגעים טרום-סרטניים או סרטניים ועל כן חובה להתמיד ולהיבדק אצל רופא העור, במיוחד במקרים בהם מתגלה כתם שמשנה צורה ו/או צבע. הביקור התקופתי אצלכן, הקוסמטיקאיות, יכול בהחלט לשמש אבחון ראשוני ללקוחות, וחשוב להיות עירניות לכל שינוי בעור ולהפנות את הלקוחה אל הרופא. 
  

 
קארין דנסקי היא יועצת תדמית, אופנה יופי ודוגמנות
צילום: אימג' בנק ישראל

 

כדאי להירשם עכשיו, כאן למטה, לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
זה קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

דואר אלקטרוני

שם

  

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים