סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של ציפורניים >> ציפורניים: זהירות, ציפורן חודרנית לפניך!
 

ציפורן חודרנית איננה רק בעיה אסתטית, אלא סבל קשה. מהן השיטות הקיימות בטיפול בציפורן חודרנית (Onychocryptosis),  ולמה כל כך חשוב לפדיקוריסטית להכיר אותן?

אילנה כסיף
הטיפול בציפורן חודרנית דורש משנה זהירות. לא רק בגלל מה שאת כשאשת מקצוע יודעת אלא יותר מכך – ממה שאת לא יודעת. הטעויות שיכולות להיגרם מטיפול לא נכון יכולות לגרום לנזקים חמורים. חלק מהאחריות המקצועית שלנו היא לדעת את כל מה שניתן בתחום שלנו אבל גם לדעת איפה הגבול. לדעת ממה להיזהר ולדעת מתי להפנות לרופא עור או לפודיאטור. האחריות שלנו גדולה מאוד משום שאנחנו הראשונות שפוגשות את הלקוחות.  אחריות נוספת שיש לנו היא להכיר וללמוד את שיטות הטיפול החדשות. להתעדכן ולהרחיב את הידע שלנו.
איך נוצרת ציפורן חודרנית? 
ציפורן חודרנית (  Onychocryptosis בשפה המקצועית) נובעת מגזירת ציפורניים באפן שגוי (חיתוך בזויות הציפורן במקום בקו ישר). זו הסיבה הנפוצה ביותר להיווצרות ציפורן חודרנית. נעילת נעלים צרות יכולה להוסיף ללחץ הרגיל על הציפורן הטבעית ולגרום לה להתעגל כלפי מטה  בקצה. ברגע שהמטריקס (שורש הציפורן ממנו צומחת הציפורן), נפגע הוא ממשיך לייצר ציפורן שהיא יותר מאוזנת מאשר מאונכת (צמיחה לרוחב במקום לאורך). מתוך צמיחה לא שגרתית זו קצה הציפורן יוצר לחץ קל לתוך העור במשך זמן ארוך. העור בקצה הציפורן מתעבה (עקב הלחץ הממושך). אפשר יהיה להבחין כי העור נפוח יותר ורגיש באזור זה. תופעה זו עשוייה להיות מלווה בכאב ובאי נוחות. כמובן, שפקטורים נוספים עשויים להשתתף.
ציפורניים באופן רגיל הן בד"כ שטוחות, כאשר הציפורן נוטה יתר על המידה כלפי מטה ובעלת קשת עגולה יתר על המידה -  היא פוצעת את העור. מטופלים בד"כ מרגישים לחץ אשר בסוף גורם לכאב חד ביותר. ככל שהציפורן חדה וקשה כך היא מצליחה לבצע חתך ופציעה עמוקה. כאשר חודרת בקטרייה לתוך הפצע נוצרת דלקת, אשר גורמת לכאב טורדני עד בלתי נסבל. פקטורים נוספים כגון לחץ מנעל בעלת קצה צר, פציעה, הזעת יתר וגזירה לא נכונה של הציפורנים יכולים להגדיל את הסיכון לחדירת הציפורן לתוך העור כמו סכין  ולגרום לדלקת. העור בקצה הציפורן הופך לאדום ונפוח ועשוי אף לפתח מוגלה וזיהום.
מי מאבחן ציפורן חודרנית?
ציפורן חודרנית מאובחנת ע"י רופא עור או פדיקוריסטית רפואית. אם נוצרה דלקת במקום יתכן שהרופא ישלח דגימה למעבדה כדי לראות איזו בקטרייה יצרה את הדלקת וכך להתאים טיפול אנטיביוטי יעיל לדלקת. מניסיוני, בכדי לרכך את הפצע הדלקתי ולשחרר את המוגלה מומלץ להשרות את הרגל בסודה לשתייה מהולה במים מספר פעמים. לאחר מכן מומלץ בחום להגיע לפדיקוריסטית הרפואית כדי לטפל בגורם האמיתי -  הציפורן החודרנית.
לנו, המקצועיות, יש מספר דרכי טיפול בציפורן החודרנית:
1. גזירה - הטיפול הנפוץ היום ע"י פדיקוריסטיות רפואית מתבצע ע"י חיתוך בעזרת צבתית פינות ישרה לאורך הציפורן על מנת לשחרר את הלחץ של צמיחת הציפורן לתוך העור. ההקלה בכאב היא מיידית אולם בעצם הגזירה במקביל לקוטיקולה האורכית אנו למעשה לא פותרים את הבעיה אלא נותנים מענה זמני לבעיה שתחזור על עצמה בעוד מספר שבועות עם צמיחת הציפורן וחדירתה שוב לעור.
2. חיתוך V ממרכז הציפורן - על מנת לשחרר את הלחץ מצידי הציפורן, טיפול שהוא פחות מקובל היום משום שאני לא מכירה הרבה לקוחות (גברים או נשים), שיסכימו להסתובב עם ציפורן בצורה כזו.
3. החדרת פתיל בצידי הציפורן - שמטרתו "ללמד" את הציפורן לצמוח מעל מיטת הציפורן מבלי לחדור את העור. הבעיה היא שהפתיל עשוי, בשל אגירת לחות, ליצור זיהום במקום שבו הוא נמצא וכמו כן זהו פתרון פרוביזורי בלבד, שכן אחת לשבועיים יש לחזור לפדיקוריסטית ולהחליף את הפתיל. התהליך אינו קצר משום שקצב צמיחת הציפורניים ברגליים איטי מהצמיחה בידיים ולכן עשוי לקחת מספר חודשים בהם המטופל יידרש להגיע פעם בחודש לגזירת ציפורנים במכון הטיפולים.                             
4. טיפות אנטיפונג - הפתרון האחרון והחדשני ביותר צמח מתוך הבנת הבעיה וניסיון לפתור אותה. אם אנו מבינים שכאשר מגיעים עם המטופל למצב שהציפורן ארוכה דיה בעיית הציפורן החודרנית מסתיימת, הרי שאם נאתר את הפינה הלוחצת ונשייף אותה בפצירה לציפורן חודרנית, אנו למעשה עוזרים לציפורן לצמוח במלוא רוחבה לאורך כל מיטת הציפורן. ואז, ברגע שלוחית הציפורן ארוכה ממיטת הציפורן למעשה נפתרה הבעיה ולא תחזור. טיפול זה משולב ברתימת הלקוח לטיפול בבית בטיפות אנטיפונג לציפורן חודרנית אשר מרככות את הציפורן כך שהיא רכה ולא יכולה לפצוע את העור. אחת לשבועיים- שלושה יש לשייף את הפינה (שאגב, כבר לא יוצרת דלקת משום שאין פציעה של העור), וכך כעבור זמן קצר מאד בעיית הציפורן החודרנית נפתרת לעד.
הטיפול בציפורן חודרנית ע"י רופא פודיאטר יהיה במקרים הקלים חיתוך של הציפורן. במקרים קשים יסיר הרופא את החלק של הציפורן הצומח פנימה בניתוחון עם הרדמה מקומית (הנקרא ניתוח לתיקון ציפורן חודרנית או(Metricectomy , שבה יוסר חלק מהמטריקס.
כדי למנוע הופעה של ציפורן חודרנית יש להקפיד על גזירה ישרה של ציפורני הרגלים באופן שנשאר קצה חופשי באורך של כ- 3 מ"מ ואז לשייף עם פצירה לעיגול קל של הפינות. יש להשתמש בקוצץ עם קו הגנה אשר לא יאפשר "גזירת יתר" של הציפורן. וכמובן יש להדריך את הלקוחות שלנו ללכת בנעלים נוחות המכילות את כל האצבעות ללא לחץ.

אילנה כסיף היא מורה בכירה ומנהלת 'נייל סטודיו' תל אביב,
מומחית לטיפול בכף רגל סוכרתית
תמונות אילוסטרציה

 

 

 כדאי להירשם עכשיו, כאן למטה, לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
זה קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

דואר אלקטרוני

שם

  


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים