סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של ציפורניים >> לק – מאז ועד היום
 

מה היו הטרנדים הבולטים בהיסטוריה ומה היו הטרנדים של השנה החולפת?


למעלה: עבודות של אושרת חן 
 
 
למעלה: טרנד המורדת של CHIC
 
למעלה: לק נסדק CHIC
 
למעלה: פרנץ קולור של קולור קלאב
 
הלק "המורד" של קולור קלאב לנייל סטודיו
 
ג'ף פינק - מייסד ORLY
 
גלינה סטרנקו

שרות יופי!
סיפורו של הלק החל כבר לפני אלפי שנים, והסברה היא כי כבר לפני כ-5,000 שנה. נשים רבות אהבו להיכנס ל"מוד" מסוים באמצעות בחירה בצבע ציפורניים שונה מזה שהן נולדו איתו. במצרים העתיקה ובסין הקדמונית היו הנשים נוהגות למרוח על הציפורניים למשך הלילה קומפלקס מושקע המורכב מגומי, חלבון ביצה, דונג, ג'לטין, עלי כותרת של ורדים, סחלבים ואלום (גופרת אשלגן האלומיניום) - מה שהעניק לציפורניים את אותו גוון ורוד-אדום.
לק במאה ה-19
למעשה לא ידוע הרבה על התפתחות צביעת הציפורניים מאז אותה תקופה קדומה ועד לתחילת המאה ה-19, אולם במאה זאת נהגו הנשים למרוח על הציפורניים צבע שמן אדום ולהבריק אותן בעזרת פיסת עור רכה, ממש כמו בסנדלרייה. בעת העתיקה סימלו הציפורניים הצבועות והמטופחות סמל סטטוס, והן הבדילו בין המעמדות: הן סימנו אם מדובר בבת למעמד הפרולטריון שעוסקת בעבודות שחורות הפוגמות בציפורניים ולכן אינה יכולה למרוח לק, או שמא בנהנתנית עשירה בת למעמד האריסטוקרטי ש"מקסימום" המניקור יישרט לה מהמזלג הקטן של העוגה.
לק במאה ה-20
בשנות ה-20 של המאה ה-20, אחרי שפותח צבע הלק המבריק למכוניות, החל גם תחום הלק לציפורניים לקבל תאוצה, ומאז הולכת וגדלה תעשיית הלק, אשר מציעה מדי עונה למצטבעות הרבות, שלל גוונים, וצבעים ואף חידושים שונים ומשונים.
אופנת צבעי הלק, משתנה לה מדי עונה וזאת בהתאם למגמות האופנה הכלליות, המוכתבות מארה"ב ובירות אירופה.
בשנות ה-80 הופיעו קישוטי הציפורנים הראשוניים אשר בישרו עידן חדש לצבעי לק הבסיס המקובלים.
הלק השחור, וצבעים הכהים הנוספים, היו אופנתיים מאוד בתרבויות הנוער הגותית והפאנק בשנות ה-70 של המאה הקודמת. כעשרים שנה לאחר הטרנד השחור, קיבל חיזוק משמעותי חברו האדום. הסרט "ספרות זולה" היה זה חולל באמצע שנות ה-90 את מהפכת אופנת הלק האדום הכהה וזאת לאחר שהשחקנית אומה תורמן צבעה את ציפורניה בסרט, בצבע "לילה אדום" (Rouge Noir) של שאנל.
פרנץ' מניקור
מראה ה"פרנץ' מניקור" שהפך שם נרדף למראה מטופח וקלאסי, נזקף לזכותה של חברת הלק האמריקאית ORLY. במקור, מדובר בצורך שעלה מענף הקולנוע בשנות ה-40 של המאה הקודמת, ותכליתו הייתה לספק מענה למראה ציפורניים מטופח אך נטול צבע.  ORLY, הייתה הראשונה אשר הצליחה בשעתו לפתח מוצר שכזה אשר מאז חיקו אותו רבים והוא פותח למראה יוקרתי שבעקבותיו מושקות חדשות לבקרים סדרות של מוצרי לקים בגוונים טבעיים לצד צבעים בהירים ואטומים.
תחילת המילניום
בתחילת המילניום היתה זאת חברת הלקים הניו-יורקית COLOR CLUB אשר השיקה לראשונה בעולם ליין צבעי סטייקלייט וזה סימן את שעתם של צבעי הניאון הזוהרים בסגנון טושי המרקר, שעיטרו את ציפורני הנשים. העונה שבה הצבעים מסמאי העיניים בגוונים הזרחניים בדמותו של הלק, פלשה גם למסלולי האופנה, בדמותו של טרנד הניאון-שיק שביקש לסנוור את כולם. 
ילדי האינדיגו
בשנה שעברה הייתה זאת שעתו היפה של גוון האינדיגו. המונח אינדיגו שזכה להתגלגל בפי כל בסוף כבר בשנות ה-90 של המאה ה-20, בעקבות פרסום הספר "ילדי האינדיגו: הילדים החדשים הגיעו", שפירסמו בני הזוג לי קרול וג'אן טאובר, הופיע בקולקציות הלקים של חברות הלק השונות, אשר ביקשו לשוות לו אפיל אתני בדמותם של תושבי הסהרה המרוקנית בה ניתן למצוא ריכוז גדול של אנשי אינדיגו – אלה הם הברברים שלבושים באופן מסורתי בגלימות בצבע כחול אינדיגו.
האם נשים מתחדשות?
נשאלת השאלה - האם נשים מתחדשות בצבעי וסגנון הלק שלהן? התשובה אינה נחרצת, מסתבר כי יש נשים שנשארות עם אותם שלושה גוונים של לק ומחליפות אותם לפי מצב הרוח, ויש גם כאלה שכדי לא להשתעמם מתעדכנות כל הזמן ומנסות לעניין את עצמן עם גוונים חדשים. בכל שנה משיקות חברות הלק, קולקציות לקים חדשים עם גוונים שמותאמים לטרנדים המשתנים, וטכנולוגיות חדשות המבקשות לשדרג את תהליך צביעת הציפורניים.
לק בג'ל
חברת   EZFLOWהשיקה חידוש טכנולוגי המאפשר צביעת הציפורניים בג'ל-לק לשבועיים. GelEZ הוא בעצם הדור החדש של טיפולי הג'ל-לק, אשר נועד מחד, לצבוע את הציפורניים לטווח ארוך מהרגיל וליצור ציפוי קשיח עליהן, ומאידך לשמור על מרקם הציפורן הטבעית. תוך 15 דק' בלבד נוצרת מעטפת צבעונית, מבריקה ואחידה, בדומה ללק איכותי שנמרח זה עתה- התוצאה כאמור, תישמר עד שבועיים ימים, אז ללקוחות שאינן מרבות להגיע למכון – זה הטיפול האידיאלי.
לק נסדק
אורך הציפורניים, עיצובן וצבע הלק המשוח עליהן הם דרך ביטוי אסתטית לנשים רבות. קטגוריית המניקור העולמית היא גיזרה גועשת, מבעבעת המובילה תפיסות, צבעים וחידושים. הלק הנסדק. כשמו כן הוא, לאחר ייבושו הוא מתפצל לאיי צבע. הטרנד מגיע היישר מניו-יורק ובניגוד ללק הסטנדרטי, במקרה זה חווית המריחה מסעירה למדי. סימה מלכה, המדריכה הראשית במותג הלקים המקומיCHIC  מסבירה כי בבסיס הטרנד החדש עומד קונספט המבוסס על תורת הוואביסאבי, תפישת העולם האסתטית היפאנית המפארת את יופיים של הדברים הארעיים, השחוקים והבלתי מושלמים. "נכון, המראה המבוקש ביותר הוא עדיין ציפורניים במראה מוקפד ונקי המצופות בשכבת לק אחידה, אולם הטרנד החדש הוא טרנד אופנתי, ובאופנה, זה הרי ידוע לכל, לא צריך תמיד לחפש את המושלם, אלא דווקא את הייחוד. התצורה הסופית של הלק החדש שונה וייחודית. מדובר על שילוב של שני גווני לק היוצרים יחדיו אפקט מיוחד של טקסטורה מעניינת הדומה למרקם מתקלף, 'מפוצץ' וסדוק. האפקט נעשה באמצעות שני גווני לק מנוגדים. מורחים לק בסיס צבעוני המהווה שכבת בסיס תחתונה הנמרח על הציפורן, ומייד לאחר הייבוש, מוסיפים שכבת לק נוספת. נושפים על הציפורניים כמו בפעולת כיבוי נר, ובן רגע הצבע מתפוצץ ומתפורר לו ויוצר תוך את המרקם המיוחד והבלתי אחיד על שטח הציפורן".
פרנץ' קולור בלוק
קטיה שו, המדריכה הראשית של מותג הלק האמריקאי ORLY: "כמעט 90 שנה מאז שהציגה חברת אורלי את טרנד הפרנץ' המיתולוגי אנו עושים זאת שוב בדמותו של טרנד חדש וייחודי בשם 'פרנץ קולור בלוק'. הרעיון: לספק מענה חדש לנשים החובבות את מראה הפרנץ אולם חפצות בהבלטתו. באביב האחרון הצגנו מראה חדש בדמותה של דוגמנית יפיפייה אשר ציפורניה משוחות בשני גווני לק בולטים ומנוגדים, כאשר חלקו העליון של הציפורן משוח כפרנץ' צבעוני ואילו חלקה השני בגוון צבעוני מנוגד. הרעיון הוא שילוב של גוונים בעלי צבעוניות דומיננטית, שלא לומר צועקת, כגון סגול חציל, פוקסיה, כתום, צהוב לימון וטורקיז, תוך יצירת חיבור לא שגרתי, מה שמלהיב כאן: לחשוב מחוץ לקופסה ובעיקר לחשוב צעיר, רענן ואביבי".
ואכן נדמה כי גם הפעם כולם חוגגים את המצאתה של אורלי. חב' הענק ספורה השיקה מראה פרנץ' דומה, גם מותג הלק הצעיר מניו יורק  קולור קלאב וכך גם מותג הלק המקומי שיק ומותג האיפור מייבלין ניו יורק. מעצבי־העל משתגעים על הטרנד הזה, שכן ה"קולור־בלוק" כבר הספיק לככב בכל התצוגות של אביב־קיץ 2011 בדמותם של אאוטפיטים זרחניים. המעצב ז'ק פוזן המתאפיין בסילואטים הדרמטיים ובבחירת הצבעים שלו אשר עשה העונה חיבור הרמוני של האיפור השיער, הלק והאאוטיפים שלו. על המסלול נראו הרבה צורות וחתכים מעניינים של צלליות זרחניות לעיניים יחד עם דוגמאות מרטיטות לציפורניים.
ציפורני סטילטו
לפני כ- 5 שנים אימץ עולם בניית הציפורניים המקצועי את המבנה הצר והמחודד תחת השם STELITTO NAILS. הראשונה שפיתחה את שיטת העבודה לעיצוב ציפורניים שכאלה הייתה גלינה סטרנקו ממוסקבה, אלופת העולם לפיתוח טרנדים אופנתיים לשנת 2004 בתחום עיצוב ציפורניים. המבנה הייחודי האמור זוכה כעת להתייחסות אוהדת מצד סלבס אמריקאיות מובילות: ריהאנה, ביונסה וליידי גאגא. כן, כולן ביקרו במכון הציפורניים המקצועי על מנת להאריך ולחדד את ציפורניהן למבנה סטילטו דומיננטי. 
בראיין ליידן העומד בראשה של רשת נייל סטודיו מסביר כי למרות שהטרנד התפרסם באמריקה, תופעת מבנה הציפורניים בעיצוב זה, מקורה דווקא במזרח אירופה: "נשות האריסטוקרטיה הרוסית, הידועות באלגנטיות מוקפדת גילו את המגמה אותה פיתחה המקומית סטרנקו. בין לילה הפך הטרנד שלה שכיח על כפות ידיהן של מיטב נשות האצולה הרוסית". ליידן אף הוסיף וציין כי  לפני ארבע שנים ביקרה סטרנקו כאורחת נייל סטודיו בארץ על-מנת להפיץ את הבשורה בישראל. "עתה" הוא אומר "מסתבר כי סטרנקו הייתה חלוצת הדרך, שכן כל כוכבות הפופ האמריקאיות זנחו את המלחמה הקרה ואת מבנה הציפורן המעוגל והקלאסי לטובת השיק הרוסי. מנתוני סניפי הרשת שלנו עולה כי בחודש האחרון חל גידול ניכר בדרישה לציפורני סטילטו. יש קשר ישיר לפופולאריות של הטרנד, שכן הוא מקבל עכשיו חיזוק משמעותי מכוכבותהפופ הבינלאומיות, האישה שכל טרנד שלה הופך מייד למגה-טרנד גלובלי. הן ניצבות בחזית מגמת טרנד, וזה סוחף אחריהן נשים רבות".
ציפורן מורדת
כבר לפני שנתיים "נתפסה" הזמרת ריהאנה כשבכל יד שלה ציפורן אחת צבועה בצבע שונה משאר הציפורניים ומאז הוא נצפה על מגוון סלבס כמו רומר וויליס, קלי רולנד ווונסה הודג'נס, שמחבבת במיוחד את הטרנד.
הטרנד האמור זכה לשם "הטרנד המורד" (Rebel Nail) במסגרתו כפי שבוודאי הבנתן, מושחים את הלק השונה על האצבע של הטבעת, הקמיצה, לעיתים על הזרת.
הרייט רוז, מבעלי מותג הלק הניו-יורקי קולור-קלאב שהוביל את הטרנד ב'תפוח הגדול' וברחובות הוליווד מספרת שמי שבאמת הולידה את הטרנד המורד היא השחקנית ג'סיקה אלבה: "כשג'נה היפ, המניקוריסטית של הסלבס הכי גדולות בחו"ל, עבדה על השער של מגזין 'קוסמופוליטן', ג'סיקה הגיעה לסט עם 8 אצבעות בצבע אפור ו-2 אצבעות בצבע אדום כהה (של קולור קלאב, כמובן). היפ סיפרה לי שהיא החליטה לאמץ את זה ולי זה נשמע די הגיוני, שכן מי כמוני יודעת שצבעי הלק שלנו מאפשרים לכוכבות הרוק והפופ להביע את האישיות שלהן, ולהוסיף קצת אדג'יות ללוק שלהן. המניקור המיוחד הזה מאפשר להן להיות מעט מרדניות ולא שגרתיות, ובזכות הגוונים הבוהקים שיש למותג שלנו להציע הרב-גוניות של הטרנד המורד עצומה".
רוז מוסיפה כי בחירת הגוון המורד מוכרח להיות בעל ניגודיות מובהקת לגוון הלק השולט בשאר האצבעות. את ההגדרה לצבעים המנוגדים, קבעה ממזמן "תורת הצבע" הגורסת כי הצבעים הנמצאים בגלגל, זה מול זה, הם מנוגדים האחד לשני, אך בשהייתם בסמיכות זה לצד זה הם יוצרים עניין ומלוא תשומת לב. בקשת פלטת הגוונים האדומים ניצבים כמנוגדי המנעד הגוונים הירוקים. הצבע המנוגד לסגול הוא צבע מלא חום ואור – הצהוב, ואילו קשת גוונים של הכתומים והאפרסקים בהחלט ממקדת תשומת-לב כאשר גווני הכחול בדרגות כהות שונות יעמדו לצדם.

 


דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים