סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> ניתוחים פלסטיים: מגמות וטרנדים אז והיום
 
בעשורים האחרונים הכירורגיה הפלסטית מותחת את הגבולות ומאפשרת שדרוג המראה

 

 
ד"ר שגית משולם
מיד אחרי שאדם וחווה נגסו בתפוח ועשו צעד אופנתי ראשון בסיועו של עלה התאנה, היופי והאסתטיקה הפכו ל"בילד אין" בגנום האנושי. מאז ועד היום, הצורך להראות טוב ואופנתי, הוא חלק מהרצון האנושי הבסיסי להתבלט בדרך לתפקיד נחשק, למציאת בן זוג מבוקש או סתם כדי להרגיש טוב.
אלא שמודל היופי הוא עניין משתנה ותלוי בגורמים חברתיים ואחרים, המכתיבים את דפוסי האופנה לאורך אלפי השנים האחרונות. כך לדוגמה, נשות מצרים העתיקה נהגו להתייפייף באמצעות פוך כחול שמשחו על עיניהן, גברי הבארוק עטו פאות לבנות וכיסו פניהם באיפור חיוור ונקודת חן שצוירה על הלחי, נשות הפיפטיז הבליטו מותניים צרות והפגינו חזה שופע כדוגמת ג'יין מנספילד ואילו נשות הסיקסטיז – כבר נראו כחושות ורזות. האייטיז היה צעקני וססגוני, ואילו האלף השלישי – כך נראה, מחזיר אותנו למראה הטבעי.
במגמת היופי של האלף השלישי ניכרת דווקא העדר מגמתיות. אין מודל אחד וברור של יופי. הנשים של היום הן  חזקות וכריזמטיות. הן לא מחפשות להדמות לאיזשהו מודל שחוק של יופי, אלא מעוניינות דווקא לשמר הייחוד שלהן. בעולם האופנה המגמה הזו מאד חזקה ואפשר לראות היום דוגמניות עם אף חזק ונשרי, סנטר בולט, מרחק גדול יחסית בין העיניים ומאפיינים נוספים שבעבר נתפסו כמוזרים ולא מתאימים למראה "הנכון". דווקא חוסר השלמות והייחודיות נחשבים היום לדבר רצוי ומרתק.
הכירורגיה הפלסטית מותחת את הגבולות:
אם בעבר, השיפור היה תלוי תסרוקת, איפור או לבוש, כיום מאפשרים הטיפולים הכירורגיים לא רק לטפח ולהיטיב עם הקיים, אלא לתקן עיוותים ולטשטש פגמים, ובעיקר לשדרג את המראה באופן שלא היה כמותו מעולם ואשר לעיתים משנה את המראה מקצה לקצה. עם השנים, השיטות משתכללות והשינויים הופכים להיות קטנים, פחות מורכבים ויותר ממוקדים. כיום , המגמה היא להתאים את הניתוח למאפיינים הספציפיים של כל מטופל וגישתם של הרופאים היא להגיע לתוצאה שתסתמך על הניסיון שלהם, ותענה על הפנטזיות של כל מטופל.
הנה כמה דוגמאות לכך:
• ניתוחי אף: בעבר, ניתן היה בנקל לדעת מי מהנשים והגברים עברו ניתוחי אף. כל אחד מהמנותחים "זכה" לאף זהה קטן וסולד, שלא תמיד התאים למבנה הפנים הנתון ולעיתים יצר מראה לא טבעי. כיום, על-מנת למנוע את חוסר האיזון בין האף לפנים של המטופל ומאחר שהאף הוא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על מראה הפנים, מושקעת מחשבה רבה לפני כל ניתוח על מנת ליצור את אותה התאמה מבוקשת. כך לדוגמה, אפה של אישה בעלת פנים עגולות ומלאות – לא ייראה לאחר ניתוח כאפה של אישה רזה שפניה צרות ומוארכות. אפו של גבר בעל מראה פנים גברי ומסוקס – לא יהיה לעולם סולד וקטן – גם לאחר שינותח הוא יישאר רחב וגברי, כדי שהבעת הפנים והצורה הכללית יישארו פרופורציונאליות ויפות. יש גם מגמה להתאים את האף למוצא האתני של המטופל. אף של אישה שחורה לא רצוי שיהיה זהה  לאף של אישה לבנה או אסייתית.
• טיפולים אסתטיים: כיום נשים מבקשות להראות טוב מבלי שיצטרכו בהכרח לעבור ניתוח למתיחת פנים. מראה הסלבריטאיות שפניהן חלקים וקורנים עושה חשק רב כבר בגילאי 30-40 למנוע את הקמטוטים במצח ובזויות העיניים, ליישר את הקמט היורד מזוויות הפה ולצידי האף, לטפל בקמטי פיגמנטציה ולהצעיר על ידי כך את המראה בעוד כמה שנים.
• מתיחת פנים: ממש כמו בניתוחי אף, כך גם בתחום זה אין שיטה אחת שמתאימה לכל הנשים. בעבר הלא רחוק, נהגו למתוח את הפנים בצורה גורפת שיצרה מראה פנים קפוא וגרמה לנשים מבוגרות להציג מראה שלא הלם את גילן ואת יתר נתוני גופן. כיום כבר ברור שטבעי זה יפה ונכון יותר ושעדיף להראות בגיל הנכון, אבל יפה ומטופחת. אם בעבר עור הפנים נמתחו יתר על המידה, הרי שכיום, המנתח מותח שכבות עמוקות יותר ודווקא את העור עצמו אינו מותח מדי. כך האישה לא נראית "עשויה" מדי. המתיחה היא פונקציה של רצונותיה של האישה ומבנה הפנים שלה, תוך התחשבות בגיל, מראה הלסת, הלחיים והמצח ומצב הצניחה שלהם, האם ישנם עודפי עור מרובים ומה מרקמם? האם עיקר הבעיה היא בפנים העליונות, במרכז הפנים או בפנים התחתונות והצוואר?
אישה עם מבנה פנים רחב  שנרצה להצר תנותח בטכניקה שונה מאישה עם מבנה פנים צר שנרצה להרחיב מעט. בנוסף חלק מהניתוחים מאפשרים כיום התמקדות בפלג פנים עליון כמו בעת ניתוחי עפעפיים, מצח וגבות, מרכזי  או תחתון בלבד – מתיחת פנים תחתונות וצוואר או "מיני פייס-ליפטינג" – בהתאם לצורך.
• הגדלת חזה: נשים רבות מבקשות כיום להגדיל את החזה. צעירות בעלות חזה קטן מדי לטעמן, נשים אחרי לידות והנקות שסובלות ממראה שד מרוקן וצנוח וגם נשים בוגרות שמבקשות להיטיב עם הלוק שלהן. ברוב המקרים, מחפשות הנשים את המראה הטבעי. הן פחות רוצות להראות כמו מישהי אחרי הגדלה ולא מבקשות את מראה פמלה אנדרסון או ג'יין מנספילד המוגזמים משהו, שהיו נהוגים עד לפני מספר שנים. מגמה ברוכה זו הביאה בשנים האחרונות להתפתחות סוגי שתלים טבעיים שצורתם אנטומית – צורת האגס או הטיפה, וגם גודל השתל המבוקש אינו מוגזם. באופן זה, השתל ממלא את השד המרוקן בצורה טבעית וברוב המקרים קשה להבחין בניתוח שעברה האישה גם כשהיא לובשת חולצות דקיקות או בגדי ים.
גם העובדה שרמת הטיפול גבוהה והניסיון רב, מסייעת למראה המושלם. כך למשל, כיום נהוג בהרבה יותר מקרים להניח את השתל בחלקו העליון מתחת לשריר, כדי ליצור מראה טבעי שישמר לאורך השנים. בכללית אסתטיקה שמים דגש מיוחד על האיזון בין הפנטזיות של המנותחת למימדי גופה, והללו נלקחים בחשבון בקפדנות ורצינות – והתוצאה אסתטית לגוף, ומבטיחה גם שמירה על  בריאותה של האישה לאורך השנים.
• ניתוחים לקיצור קיבה ולעיצוב הגוף: מגיפת ההשמנה בעולם המערבי מחד והסגידה למראה הרזה מאידך – מביאים בשנים האחרונות לעליה בשכיחות ניתוחים לקיצור הקיבה (ניתוחים בריאטרים) שבעקבותיהם התפתח פן נוסף של ניתוחים לעיצוב הגוף בעקבות הרזיה קיצונית. מדובר בניתוחים מורכבים שמתייחסים לעודפי העור הניכרים בגפיים העליונות והתחתונות ובגו האחורי והקדמי. אלה, נעשים בדרך כלל כניתוחים משולבים, על מנת לזרז את התהליך ולא למשוך אותו על פני שנה  ויותר וכן על מנת לגרום פחות סבל למנותחת. כך, בניתוח אחד או שניים ניתן לעצב את הישבן והזרועות, להסיר עודפי עור מכל חלקי הגוף, למתוח את הירכיים, הגב והבטן, לעצב את החזה, ועוד.
• מתיחת בטן: הנשים המלאות של רנואר היו מתקשות להאמין למראה עיניהן - החלום לחזור לבטן השטוחה מימי הנעורים הוא גם סוג של אופנה המבקשת לשמר את הנעורים והמראה הצעיר עד כמה שרק ניתן. העובדה שהשומן המתרכז באזור הבטן, המכונה "מראה התפוח" מסוכן לבריאות וגם המראה הלא מחמיא של כרס משתפלת, גורמים כיום ליותר ויותר נשים וגברים הסובלים ממראה זה, לעבור כיום ניתוח להשטחת והרמת הבטן. גם את השרירים מחזירים הרופאים למקומם – ומראה הכרס הלא מחמיא, מפנה את מקומו לבטן מוצקה ושטוחה.
• שאיבת שומן: בהמשך לכך, שאיבת שומן אינה מחליפה דיאטה אולם מאפשרת לפסל ולעצב את הגוף, באזורים שבהם השומן מסרב להיפרד מהגוף – בטן תחתונה, ירכיים עבות מדי הן מעל השוק והן באזור האגן, ישבן נפול, זרועות מדולדלות ואפילו סנטר כפול. שאיבה של עד 5 ק"ג (מעבר לכך העניין עלול להיות מסוכן), מחוללת פלאים ומעצבת חיטובים וקימורים.
• טיפולים ייעודיים לגברים: האופנה, מסתבר, אינה נחלתן של נשים בלבד. לא עוד מראה הגבר הקשוח וצרוב השמש, שאינו מבחין איזו חולצה הוציא בבוקר מהארון. הגברים של האלף השלישי למדו שהם יכולים להשתמש בעולם הכירורגי על מנת להיות אסתטיים, חטובים ומוצקים יותר. כמות הגברים העוברים ניתוחים להרמת העפעפיים, כדוגמת אהוד אולמרט ושמעון פרס, עולה וצומחת כמו גם אלה העוברים ניתוחי גינוקומסטיה – להסרת חזה בולט, ניתוחי אף, שאיבת שומן וטשטוש צלקות. וגם את הטיפולים האסתטיים הם גילו - ראו את סיימון קאוול, השופט השנוי במחלוקת בתכנית "אמריקן איידול", המודה כי הוא מזריק מדי 3 חודשים בוטוקס וחומרי מילוי לפניו. והוא לא לבד.

ד"ר שגית משולם, מומחית לכירורגיה פלסטית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה ורופאה בכירה במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי רבין. תמונה: אימג' בנק ישראל.
 
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים