סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של טיפול >> קוסמטיקה אצל רופא שיניים
 

 ההדמיה הממוחשבת מאפשרת להגיע לתוצאה סופית של חיוך המהווה את השילוב האופטימלי בין טעמם והעדפותיהם האישיות של המטופלים, לבין עקרונות
הקוסמטיקה הדנטאלית

דר' רוני אמיד
תחום הקוסמטיקה מאופיין בחידושים ופיתוחים מתמידים בקצב מהיר הניזונים ממודעות ציבורית גוברת, ובמקביל לההקצאת תקציבי מחקר ופיתוח גדולים מצד החברות המבקשות להתחדש ולהתפתח על מנת להתחרות ולשמור על מעמדן בשוק. הדמיה ממוחשבת באמצעות תוכנת מחשב הינה הכלי המתקדם ביותר כיום בתחום הייעוץ הקוסמטי - אסתטי בתחומי האיפור/ שיער/ פלסטיקה.
טכנולוגיה ייחודית זו חודרת כיום לתחום האסתטיקה הדנטאלית ככלי  עזר מתקדם  בתחום הייעוץ הקוסמטי ברפואת השיניים.
ההתייעצות הקוסמטית, אצל רופא השיניים באמצעות טכנולוגית ההדמיה הממוחשבת הינה לרוב ההזדמנות הראשונה של המתעניין בשינוי החיוך, לבחון את האפשרויות לעיצוב "החיוך המושלם" המתאים ביותר לתפיסתו האסתטית צרכיו ונתוניו - בהתאם לנקודת המוצא שהינה החיוך הנוכחי.
ההדמיה הממוחשבת מאפשרת להגיע לתוצאה סופית של חיוך המהווה את השילוב האופטימלי בין טעמם והעדפותיהם האישיות של המטופלים, לבין עקרונות הקוסמטיקה הדנטאלית שנקבעו לאור מחקרים על העדפות מטופלים רבים, בהתאם לנורמות חברתיות מקובלות ולתפיסה המערבית.
לשם יצירת ההדמיה מצולם החיוך ובאמצעות תוכנת ההדמיה נעשים בו שינויים תוך הקפדה על שינוי הפרטים בהתאם להנחיות הרופא ולהעדפות המתרפא,  עקרונות "החיוך המושלם" בהם נעזרים בהדמיית החיוך מבוססים על יסודות האומנות הקלאסית – כדרישה לסימטריה, יחס נכון של אורך כל שן לעומת רוחבה, הקבלת קו החיוך למישור העיניים, קו חיוך קשתי המקביל לקו השפה התחתונה, קו חניכיים המקביל לקו השפה העליונה, פרופורציות נכונות לכל שן  ושמירה על "יחס הזהב" בין השיניים הקדמיות אשר הומצא בזמנו על ידי לאונרדו דה וינצ'י (פירוט והדגמות בהמשך).
למעשה באמצעות תוכנת המחשב, ניתן להעלות מגוון  אפשרויות שונות לשיפורים ולהחליט יחד עם המטופל מהי האפשרות המועדפת, בדומה לבניית קלסתרון ע"י חוקרי המשטרה.
ניתן  לבחון ולהתאים את צורת השיניים העתידית, להתלבט בנוגע לצבע השיניים ע"י מספר אפשרויות לשנויי צבע בהתאם למאפייני גוון העור והשפתיים, מתן שקיפות לאזורים מסוימים בכל שן, הוספת ברק ושינוי מבנה (אורך, רוחב, זווית) ולבחון מראש את " מראה החיוך המושלם" הצפוי להתקבל בסופו של התהליך .
מעבר ליכולת ההתאמה המדויקת, מאפשרים אמצעי ההדמיה. תיאום ציפיות בין הרופא למטופל/ת וסיכוי גבוה ביותר להצלחה הנמדדת לא רק בתוצאה עצמה , אלא בתחושתו האישית ושביעות רצונו של המטופל.
שלב נוסף, לאחר התאמת החיוך ותיאום הציפיות באמצעות התוכנה, הינו בניה על גבי מודל גבס של צורת השיניים עליה הוחלט.
לאחר לקיחת מידות מדויקות של השיניים הקיימות בפה, בונים בעזרת שעווה על גבי מודל השיניים הקיימות את צורת השיניים העתידיות בהתאם למאפיינים שנבחרו ע"י המתרפא והרופא, כך ניתן להתבונן מחוץ לפה בתוצאה האמורה להתקבל וזאת בצורה תלת ממדית, וליצור שינויים בשעווה עד ליצירת צורה שעמה המטופל מרגיש שבע רצון
בשלב השלישי ניתן גם ליצור הדמיה מלאה – פיזית, על שיניו של המטופל, בכדי לוודא סופית שהגענו לתוצאה המושלמת. ההדמיה בשלב השלישי מבוססת על ציפויי דמה מחומר פלסטי (אקריל) היכולים להיות מונחים על גבי השיניים ומהווים מודל תלת מימדי, של מבנה השיניים שנבחר באמצעות תוכנת ההדמיה או בעזרת גילוף אבחנתי. את ציפויי הדמה ניתן להרכיב בתוך הפה על השיניים הקיימות – באופן המאפשר לבחון את המראה הסופי האמור להתקבל לאחר הטיפול האסתטי ולראות בקלות כיצד יראה החיוך, בסופו של התהליך. בשלב זה ניתן להכניס שיפורים קטנים נוספים הניתנים ליישום בחיוך הסופי.
הלבנת השיניים לצמיתות, "יישורן" במהירות ללא שימוש במכשיר יישור שיניים המצריך טיפול ממושך, שיקום שיניים שבורות, הארכת שיניים שחוקות, סגירת מרווחים בין השיניים וכיסוי שורשי שיניים חשופות כתוצאה מנסיגת שיניים מתאפשרים כיום בקלות רבה וללא כאב.

עקרונות אסתטיים לחיוך מושלם
מודל – לילה מלקוס (זמרת)

1

2

3

4

5

6

7

8


הסברים לתמונות:

1. חיוך מקביל לקו העיניים - קו החיוך צריך להיות מקביל לקו דמיוני מאוזן המחבר בין זוויות העיניים.
2. חיוך סימטרי - ציר הסימטריה של הפנים הינו קו אורכי דמיוני העובר בין מרכז המצח, דרך האף ועד מרכז הסנטר. בחיוך אסתטי יש חשיבות רבה לסימטריה. אבל גם אם לא מתאפשרת סימטריה מושלמת, ניתן ליצור אשליה של סימטריה. ניתן "ליצור" סימטריה בין שתי השיניים הקדמיות המרכזיות ובין שאר השיניים הקרובות לקו האמצע. (ככל שמתרחקים מקו האמצע, חוסר הסימטריה פחות מורגש).
3. קו חיוך קשתי - מרכיב מרכזי של החיוך הוא קו החיוך. זהו הקו הדמיוני המחבר בין משטחי הלעיסה של השיניים העליונות, הקו שמשרטטים קצות השיניים העליונות. קו חיוך קשתי נראה צעיר יותר ומדגיש נעורים. בחיוך מושלם הקו הדמיוני הזה עוקב אחר הקשת הנוצרת על ידי השפה התחתונה. קו חיוך שטוח יוצר מראה מבוגר ושחוק. אצל נשים, לרב, קו החיוך קשתי יותר מאשר אצל גברים, ועוקב אחר קו השפה התחתונה.
4. קו חניכיים מקביל לשפה העליונה - קו החניכיים מחבר בין הנקודות הגבוהות של החניכיים מסביב לשיניים העליונות. בצורה האידיאלית, קו זה עוקב אחרי קו השפה העליונה, חושף במידה מועטה את החניכיים, ומציג בצורה אופטימלית את השיניים.
5. עומק החיוך: עד השיניים אחוריות - חיוך עמוק מאפשר חשיפה אידיאלית של השיניים, מהקדמיות עד האחוריות. בחיוך צר השיניים האחוריות ניצבות בצל, והשיניים הקדמיות נראות כמו עומדות לבדן.
6. אמברוזורות: הפרטים הקטנים של החיוך הגדול - אמברוזורות הן החללים המשולשים הקטנים בין קצוות השיניים. צורתן חשובה לרושם שמותיר החיוך. בלעדיהן השיניים נראות כמו קלידי פסנתר. הן צריכות להיות מזעריות בין שתי השיניים הקדמיות ורחבות יותר ככל שמתקדמים לעבר השיניים האחוריות.
7. יחס הזהב - יחס הזהב הוא יחס מספרי חשוב בתחומים שונים של אסתטיקה, אומנות ועיצוב. יחס זה, ידוע גם בתורת האסתטיקה של החיוך, כיחס בין רוחביהן של שש השיניים הקדמיות. אין זה כלל ברזל, אולם הוא יכול לשמש נקודת מוצא טובה לעיצוב החיוך. לפי כלל זה, היחס הנכון בין רוחב השיניים הוא 1.6:1:0.6
8. פרופורציות נכונות לכל שן - לחיוך מושלם חשובות פרופורציות נכונות בין האורך והרוחב של כל שן ושן. לכל שן פרופורציות מתאימות משלה. לדוגמא: היחס האידיאלי המומלץ בשן המרכזית הוא 1:0.7 בין האורך לרוחב.

דר' רוני אמיד, רופא שיניים, עוסק באסתטיקה ושיקום הפה, חבר נספח באקדמיה האירופאית לאסתטיקה דנטלית וחבר באקדמיה האמריקאית לקוסמטיקה דנטלית

 

הירשם עכשיו לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
  

דואר אלקטרוני

שם

  

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים