סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> הרפואה האסתטית והמסת השומן
 
הכל על הליפוליזיס – זריקות ל"המסת שומן"

 ד"ר דוד מור-יוסף
הקידמה הפרמקולוגית בתחום עיצוב הגוף מגדירה מחדש את הרפואה האסתטית.
כשם שחומרי מילוי הפכו למובילי הדרך בתחום החזרת הנפח ופיסול הפנים, כן חומרי הזרקה ממסי שומן הולכים ותופסים מקום של כבוד בתחום עיצוב הגוף.
ישנה קשת טיפולים לעיצוב הגוף כאשר בצידה האחד קיימים הטיפולים הכירורגיים המסורתיים, כגון ניתוח מתיחת הבטן וכן שאיבת השומן הידועה, ובצידה האחר נמצאות טכנולוגיות לא פולשניות הרותמות לעזרתן מקורות אנרגיה (על-קול, גלי רדיו, לייזר) וכן נמצא טיפול בעל פופולריות הולכת וגוברת – הליפוליזיס - הזרקות להמסת שומן.
טכניקה זו, נועדה לצמצם מוקדי שומן הנמצאים ברקמת התת-עור.
ההיסטוריה של זריקות הליפוליזיס
ליפוליזיס – שמשמעותו המסת שומן – מתאר שימוש בזריקות תת-עוריות של חומרים פרמקולוגיים פעילים – דטרגנטים פיזיולוגיים, כמו מלחי מרה, הגורמים לאבלציה (כריתה) כימית ולהרס רקמת השומן.
חומר ה- PhosphatidylCholine (PC) בודד לראשונה לפני כ-50 שנה באודסה אשר באוקריאנה. רופא איטלקי -ד"ר סרג'יו מאגיורי, היה הראשון לדווח על הזרקה ממיסת שומן, במהלך הקונגרס החמישי למזותרפיה שנערך ברומא בשנת 1988. הוא הראה שיפור ניכר לאחר הזרקת PC במטופל עם קסנטלזמות (משקעי כולסטרול בעור מסביב לעפעפיים).
טיפולי ההזרקה להמסת שומן החלו לתפוס תאוצה בזירת הרפואה האסתטית העולמית בזכות דרמטולוגית (רופאת עור) מברזיל – ד"ר פטרישיה ריטס, אשר דיווחה ב-2001 על הפחתה משמעותית בשומן האינפרא-אורביטלי (שקיות שומן מתחת לעיניים) לאחר הזרקה של ליפוסטביל (Lipostabil). בתקופה שלאחר מכן החלו להצטבר עדויות ממספר רופאים-חוקרים שדיווחו על הפחתה במצבורי שומן ממוקדים באזור הירכיים, בבטן, בצוואר (סנטר כפול), בעורף ("גיבנת באפלו"), ואפילו בליפומות (גידולי שומן שפירים), וזאת בזכות הזרקה של פוספטידיל-כולין - PhosphatidylCholine (PC) ודה-אוקסי-כולאת – (DC) DeoxyCholate - שני המרכיבים העיקריים בתכשיר ליפוסטביל.
בשנת 2002 ד"ר פראנץ האסנגצ'וונדטר מאוסטריה בנה פרוטוקול טיפול חדש המשתמש בנוסחה חדשה. הוא איגד קבוצת חוקרים בתחום ובשנת 2003 ייסד בגרמניה את "Network Lipolysis" רשת מקצועית של רופאים העוסקים בתחום הזריקות להמסת השומן.
ליפוסטביל לכשעצמו, הינה תרופה לעירוי תוך-ורידי, ומזה כ-40 שנה משמש כטיפול במצבים רפואיים אחרים, כגון תסחיפי שומן בדם, דיסליפידמיה (הפרעות במאזן שומנים בדם) ושחמת כבד על רקע אלכוהולי.
מהי התרכובת?
התרכובת איתה מבצעים ליפוליזיס מכילה PC ו-DC. 
PC - שמקורו בצמח הסויה אשר ממשפחת הקיטניות, הוא אחד מהפוספוליפידים החיוניים החשובים ביותר בגוף האדם. ניתן למצאו בכל ממברנות התאים, ובייחוד בממברנות תאי הכבד ותאי השומן. כמו כן משמש כמעטפת ספינגומיאלין בתאי העצב.
DC - הוא מהממיס שלו - חומצת מרה שניונית המיוצרת ע"י בקטריות במעי הדק, ומופרשת לאחר שחרור חומצת מרה ראשונית (חומצה כולית) מהכבד. חומצות מרה, הנאגרות בכיס המרה ומופרשות לתריסריון, כוללות חומצות שומן חופשיות ומצומדות אשר ממסות שומנים בזמן העיכול. גופו של אדם בוגר מכיל כגרם אחד של DC, המתרכז ברובו במערכת העיכול.
תרכובת הליפוליזיס אינה משווקת דרך חברת תרופות אלא נרקחת בבתי-מרקחת מיוחדים, על-פי מרשם רופא, ומתבססת על נוסחת הליפוסטביל.
חלק מהרופאים מוסיפים לתרכובת קפאין, קולגנאז, קרניטין או חומרים נוספים על מנת להעצים את האפקט הליפוליטי.
תפקידם של ה-PC וה-DC
החוקרים חלוקים בדעותיהם לגבי תפקידם המדויק של ה-PC וה-DC בתרכובת הליפוליזיס. משערים כי השפעתם על תאי שומן הינה בכך שהם גורמים לשרשרת אותות תוך-תאיים, המובילים לליפוליזיס ע"י האצת מעברם של הטריגליצרידים דרך הממברנה אל מחוץ לתא השומן. פירוקה של ממברנת תא השומן הוא שמביא לבסוף להרס מוחלט של תא השומן.
היסטולוגית רקמות של בעלי חיים ובני אדם אשר נחשפו ל-PC ו-DC מדגימות תהליך דלקתי, דימום ונמק. DC יכול לגרום לחירור ממברנת התא ואי-יציבות ממברנלית, זליגה של תוכן ציטופלזמתי, ולבסוף להרס התא, מה שקרוב לוודאי מוביל לתהליך הדלקתי הנצפה לאחר הזרקה.
תופעות לוואי אפשריות
טיפול שגוי קרי: מינון (ריכוז) גבוה מדי של החומרים הפעילים, הזרקת כמות כוללת גדולה מדי, שימוש בתרכובת לא מדויקת, טכניקת הזרקה שגויה - כל אלה ועוד, יכולים להוביל למספר סיבוכים חמורים יותר וחמורים פחות. בין תופעות הלוואי הנצפות ביותר ניתן למנות את הבצקת, האדמומיות ותחושת הצריבה אשר מופיעות מיד לאחר ההזרקה, כמו גם שטפי-דם ונפיחות אשר נמשכים ממספר ימים עד מספר שבועות. תופעות כגון: רגישות למגע, היפרפיגמנטציה (התכהות צבע העור), קשריות נמושות, ותחושת נימול יכולות להימשך עד מספר חודשים.
הזרקת כמות גדולה בטיפול יחיד יכולה להוביל לספיגה סיסטמית של החומרים הפעילים ולתופעות לוואי מערכתיות כמו צמרמורות, חום, סחרחורת, הפרעות במערכת העיכול (בחילות, שלשולים). לכן, חשוב מאוד להקפיד שלא להזריק כמות גדולה מ-2.5 גרם של PC פר טיפול בודד.
לבד מהכמות המוזרקת, יש להכיר בחשיבותה הגדולה של טכניקת ההזרקה, קרי עומק ההזרקה והמרווח בין דקירה אחת לשנייה. הזרקה לא מדויקת: עמוקה מדי - לשריר, או שטחית מדי- לדרמיס יכולה לגרום לנקרוזיס (נמק תאי) של הרקמות הנ"ל ואף לכיב עורי.
פרוטוקול טיפולי
על מנת להשיג את התוצאות הרצויות ובכדי להימנע מהתופעות השליליות שתוארו לעיל יש לנקוט בגישה טיפולית שמרנית. להזריק כמות שבין 0.2 – 0.4 מ"ל של תמיסה המכילה DC באחוז של 4.2-4.7 ביחד עם PC באחוז של 5, לרווח את נקודות ההזרקה במרחק של 1.5 ס"מ, ולהזריק בזווית של 90 מעלות, לעומק הנע בין 6-12 מ"מ - אל תוך שכבת השומן התת-עורית בלבד. הפרוטוקול הטיפולי בנוי מסדרת מפגשים (3-6) תלוי באזור המטופל ובמסת השומן , המרווח בין מפגש אחד לשני צריך לעמוד על  כ-8 שבועות.
לאן נעלם השומן?
למרות מחקרים רבים שנערכו עם תרכובת הליפוליזיס, עדיין לא ברור מה עולה בגורלם של תאי השומן שנהרסו. נזכור שרוב נפחו של תא השומן (מעל ל-75%) הינו טריגליצרידים. נכון להיום, מבחני מעבדה בבני אדם אשר טופלו בליפוליזיס לא גילו שינוי משמעותי בפרופיל השומנים בדם (לא נצפתה עלייה בכולסטרול או בטריגליצרידים).
סביר להניח שהטריגליצרידים המשוחררים עוברים עיבוד ע"י ליפאזה ליפופרוטאינית (אנזים מפרק שומן), ומפורקים לחומצות שומן חופשיות וגליצרול אשר בתורם עוברים מטבוליזם בכבד. שברי התאים מעוכלים ע"י מאקרופאגים וימשיכו במסלולם דרך מערכת הלימפה אל מחזור הדם וגם הם יעברו מטבוליזם סופי בכבד.
הגוף אחרי הטיפול
מטופלים העוברים ליפוליזיס יכולים לצפות לתגובה מקומית מיידית של אודם, נפיחות, תחושת צריבה  ושטף דם אשר יחלפו תוך מספר ימים עד שבועות. לכן, יש להמנע מלבישת בגדים לוחצים מספר ימים לאחר הטיפול. ממפגש למפגש התגובה לטיפול על פי רוב הופכת מתונה יותר.
בימים לאחר הטיפול תיתכן הופעת מתן שתן מוגבר (לאחר טיפול באזורי גוף  גדולים), לכן יש להרבות בשתייה. כמו כן לשיפור התוצאה כדאי לבצע עיסוי לימפתי אצל הקוסמטיקאית.
כמו תמיד על מנת לקבל תוצאות טובות יותר ניתן להמליץ ללקוחות להקפיד על דיאטה מאוזנת, לשלב קצת ספורט ולהרבות בשתיית מים.
תוצאות הטיפול המושגות בליפוליזיס נשמרות כל עוד אין עלייה במשקל.
למי מתאים הטיפול?
טיפול הליפוליזיס מתאים למטופלים בעלי משקל יציב אשר למרות דיאטה וספורט לא מצליחים להיפטר מאזורי שומן עקשניים באזורי הפנים (שקיות השומן התת-עיניות, יישור קו לסת, סנטר כפול), וכן באיזורי הגוף השונים (זרוע אחורית, קו החזייה, מותניים, בטן תחתונה, ירכיים עליונות). אין לטפל בנשים מניקות או בהריון  יש מקום להדגיש כי טיפול הליפוליזיס אינו מיועד להפחתה במשקל ואינו תחליף לדיאטה.
הטיפול  מתבצע ע"י רופא בלבד, כמובן עדיף רופא שעיסוקו רפואה אסתטית, אסתטיקאי, וכדאי שיהיה זה רופא בעל ניסיון בתחום הליפוליזיס.

ד"ר דוד מור-יוסף הוא רופא אסתטיקאי, מנהל רפואי ב'אתיקה' - רשת בתי רופאים לטיפולים אסתטיים
צילום: אימג' בנק ישראל


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים