סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> 10 המכות של קיץ 2012
 
איך מתמודדים עם עייפות בקיץ, התייבשות, יובש בעיניים, הרפס, הזעת יתר, עקיצות, פיגמנטציה, חשיפה לשמש והזדקנות העור, פטריות בעור ופטריות שמש ועלייה במשקל?

ד"ר ברק לריס
1. התייבשות
עד 70% מהמשקל שלנו הוא נוזלים, לכן מאד חשוב שתיית מים, במיוחד בימי הקיץ החמים, כאשר הגוף מאבד המון מים עם הזיעה, מומלץ לשתות עד 2 כוסות מים כל שעה. עוד לפני שמגיעה  תחושת הצמא, הגוף מרגיש את תחושת הצמא רק לאחר איבוד של 2 ליטר  מים, וזו כבר התייבשות. סימני התייבשות: חולשה כללית, סחרחורת, דופק חלש ומהיר, נשימה מהירה ושטחית, ירידה בלחץ דם, התעלפות.
איך מטפלים? בהתייבשות קלה יש לשתות בקצב איטי, במנוחה, בהתייבשות ניכרת הבן אדם זקוק כבר לעירוי נוזלים, אז באופן דחוף יש לעזור לו להגיע למיון.
2. עייפות בקיץ
עייפות יתר בקיץ נגרמת ע"י מספר סיבות:  1. חום  סביבתי  גבוה 2. חוסר  שתייה- התייבשות, 3. חוסר שינה, 4. נסיבות  רפואיות, דוגמת  אנמיה, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, דיכאון. איך נמנעים? פרט לשתייה מרובה בקיץ, שינה ממושכת, הליכה בים, אוכל אשיר בוויטמינים ומינרלים, מומלץ לפנות לרופא משפחה ולעבור סדרת בדיקות.
3. הרפס
מחלה נגיפית, נגרמת ע"י וירוס, מועברת בצורה אורלית וגם מינית. סימני מחלה- שלפוחיות עם נוזל בפנים בעיקר באזור השפתיים. מומלץ לטפל בפצעי חום והרפס בעזרת "ליפזור" מכשיר חדשני המטפל ומעלים את הווירוס  כבר משלב העקצוץ.
4. עקיצות (מדוזות, יתושים וכו')
עונת הקיץ  ידועה "בזכות" הסבל  מעקיצות, מתחיל מעקיצה קטנה של יתוש שיכולה לגרום גם בעיות גדולות, אנו מגרדים את המקום, מכניסים למקום זיהום, מדי פעם ולפעמים מלבד מטיפול מקומי נזקקים גם לטיפול אנטיביוטי. איך למנוע? לא לגרד, לשטוף את המקום עם סבון ומים(זה מייבש את הפצעים), למרוח ג'ל המרגיע את הגירוי. עקיצות מדוזות – מי לא מכיר את הכאב הנוראי  לאחר עקיצה? יש לשטוף את המקום עם חומץ (בדרך כלל צריך להיות חומץ בכל תחנה עזרה ראשונה בחוף ים), למרוח ג'ל, לשים קרח. במקרים של עקיצה בשטח העור גדול יותר יש לפנות באופן דחוף  למיון .
5. יובש בעיניים
בעונת הקיץ גדל מספר בעיות בעיניים כגון: אדמומיות, יובש, גירוי בעיניים וכו' ...סיבות  לכך: מזג אוויר חם, זיהום אוויר, עישון. במידה רבה  עולה מספר  מקרים של גוף זר בעיניים, אלרגיה עונתית. הנסיבות האלו גורמות ליובש בלחמית העין, גירוי ודלקת. מה אפשר לעשות? להגן באמצאות משקפי שמש (גם נגד שמש, גם נגד אבק), לא לגרד את העיניים ללא שטיפת ידיים כדי למנוע את הזיהום בעיניים, במקרה שקיימות הפרשות עיניים –לפנות לרופא משפחה או רופא עיניים ולקבל טיפול מקומי, להשתמש  באיפור היפו אלרגני, במקרה של הרכבת עדשות יש לבדוק את הטיב של עדשות, חומר לניקוי עדשות (אולי קיימת אלרגיה לחומר), הרכבה לא ממושכת .
6. הזעת יתר
אחוז מסוים של אנשים מזיעים הרבה יותר מהרגיל, ללא קשר עם פעילות פיזית, מזיעים אפילו בחדר ממוזג. הזעת יתר הינה מצב רפואי מוכר. צעירים רבים הסובלים מהזעת יתר נמנעים ממגע גוף ולבישה של בגדים "החושפים" את הזיעה וחוששים באופן בלתי פוסק מריחה. בנוסף, הזעת יתר יכולה לגרום לדלקות עור ובעיות רפואיות נוספות. מכאן ניתן להבין, כי בעוד שרבים מתייחסים בקלות דעת להזעת יתר, האנשים הסובלים ממנה יכולים להימצא בבעיה רפואית וחברתית חמורה. ישנם טיפולים יעילים אשר מטרתם - מניעת הזעת יתר.
איך מאבחנים ומטפלים בהזעות יתר בבית השחי? אבחנה של הזעות יתר בבית השחי, או בכל מקום אחר, נעשית עפ"י בדיקות רפואיות שונות ורמת המצוקה של המטופל עצמו. יש לציין, כי רבים מהסובלים מהזעת יתר מנסים לפתור את הבעיה באמצעות דאודורנטים שונים, תרסיסים, תמיסות ותרופות שונות המבוססות בין השאר על אטרופין ואלומיניום, ואף לעיתים מנסים, שלא כ"כ בהצלחה, להשתמש בטיפול פסיכולוגי ופסיכואנליטי. יש לציין כי הטיפולים היחידים שהוכחו כעוזרים לטיפולי מניעת הזעת יתר הם ניתוחים פלסטיים ובוטוקס.  כן,כן- אותו בוטוקס שמזרקים באזור פנים אפשר להזריק גם בבית השחי! טיפול מוצלח מאוד. בוטוקס הוא בעל "אורך חיים" קצר יותר ולכן דורש טיפולים תקופתיים. (פעם ב6-8 חודשים).
7. פיגמנטציה
מזג אוויר ישראלי מאופיין ביובש וחשיפה מרובה לשמש, כתוצאה מכך- כתמי פיגמנטציה , יובש בעור  והזדקנות העור מוקדמת. הטיפול המומלץ לפיגמנטציה באמצעות טכנולוגית ELOS- היעילה ביותר מטכנולוגיות הקיימות היום ומשלבת בין טכנולוגיות האור (IPL ולייזרים) ובין טכנולוגית ה-RF (גלי רדיו). גלי עור בעלי אורך גל מיוחד נכנסות לתוך תאי מלנין (מלנין-חומר שנותן גוון לעור  ואחראי על היווצרות כתמי שמש, כתמי הריון, כתמי פיגמנטציה) וגורמות להרס של תאי מלנין. טיפול יעיל במיוחד לכתמי שמש, מלזמה, כתמי הריון, כתמי פיגמנטציה לאחר חשיפה לשמש, כמו כן אפשר לטפל גם בכלי דם מורחבים (Telangioectasia, Rosacea, Poikiloderma, Angioma).טיפול משפר גוון העור  ומרקמו. טיפול חדשני נוסף הינו ע"י משחת הELURE  מבית סינרון שיעילותה המחקרית מוכחת כמטפלת בתופעת הפיגמנטציה כבר כעבור כ28 יום, בנוסף בטיחותה גבוהה מכיוון שמדובר בתכשיר חדשני וייחודי  המבוסס על טכניקת פירוק המלנין ולא על עיכוב יצירתו והתערבות פיזיולוגית אשר יכולה לפגוע בהגנת העור, מה שעושים תכשירים אחרים כגון הידרו קינון. אין חשש להיפר פיגמנטציה בשימוש עם ELURE, ואפשר להשתמש גם בקיץ (מריחה של פעמים ביום בוקר וערב).
8. חשיפה לשמש והזדקנות העור
מי לא אוהב את הקיץ, שמש ,שיזוף...  אך השמש בארץ חזקה כל כך, אנו מקבלים הקרנה  המשמש אפילו אם לא נמצאים בחוף הים שעות, מספיק כל יום ללכת מהבית עד האוטו, מאוטו לעבודה ולסופר, מדובר כבר בשעתיים של חשיפה לשמש כל יום. אם העור שלנו לא מוגן על ידי קרם הגנה הוא  מזדקן. אתם יכולים לא לראות את זה באותו יום, אך כעבור מספר חודשים, אפילו שנים שהנזק כבר מצטבר אנו  "פתאום" רואים קמטים וקמטוטים, דלדול העור, כתמי שמש וכתמי גיל, זה מוסיף לגיל שלנו מספר שנים. מה לעשות? ראשית- לא לצאת מהבית ללא קרם הגנה עם SPF 40-50 ומעלה, לשתות מים כל שעה לא להחשף לשמש ישירה גם בים- רק תחת שמשיה. פרט לזה  רפואה אסתטית יכולה לעזור לנו במלחמה עם קמטים וקמטוטים. בוטוקס  מחזיר למצח ולאזור סביב לעיניים  את המראה הצעיר . מילוי קמטים בעזרת הידרומקס על בסיס חומצה היאלורונית ממשפחת מוצרי  STYLAGE יכול  בטיפול בודד  להוריד עד 10 שנים. להדגיש לחיים, קו הלסת תחתונה, לתת לחות וטיפה נפח לשפתיים.
9. פטריות בעור ופטריות שמש
פטריות עלולות לגרום נזק לא רק לעור אלא גם לציפורניים ושיער. 
איך תזהו את הפטרייה? בעור נגוע  רואים אדמומיות עם גבולות ברורות, בצורת הטבעת עם קשקשת ,מרגישים גירוד. ציפורניים- צבע צהוב, קצוות הציפורניים נגועות-"מכורסמות" . בשערות-קשקשת או שיערות קצוצות עם גירוד. איך נדבקים? הדבקה יכולה להיות  במגע עם חלקיקי  פטרייה מבן אדם אחר(בציפורניים מבן אדם עצמו)או מבעלי חיים. בדרך כלל בקיץ בגלל החום רואים יותר ויותר פטריות (פטרייה אוהבת לחות וחום גבוה)
איך נמנעים?
בעזרת טיפולים בעיקר מקומיים: מריחת משחות(ניזורל, גריפולין, למיסיל). טיפול בפטרת בציפורן קשה וממושך יותר, ישנם טיפולים חדישים יותר- באמצאות מכשירי לייזר וIPL .מוצלחים וממליצים מכל הלב. בתקופת הקיץ צעירים רבים מתלוננים על כתמים לבנים על עור הגוף. התופעה הזו נגרמת עיי' סוג פטרייה מיוחד(TINEA VERSICOLOR), חומר ,מופרש ע"י  פטרייה מפריעה  לשיזוף, לכן האזור נראה בהיר יותר .פונים לרופא בעיקר מסיבות אסתטיות. מומלץ להשתמש במשחות ניזורל, אגיספור. לתווך זמן ארוך-לטפול בפטרייה ולמנוע שפטרייה תחזור בקיץ הבא.
10. השמנה
הקיץ הגיע ואיתו ים של פיתויים מתוקים-פירות שיקיים וגלידות. על מנת לשמור על המשקל כדאי להקפיד על כמויות הנצרכות כיוון שהם שמכילים הרבה סוכר .לדוגמה כוס אבטיח או ענבים מכילים 80 קלוריות! כלומר 4\1 אבטיח שווה ערך לארוחת צהריים עשירה.

ד"ר ברק לריסה, מומחית ברפואת ילדים
צילום אילוסטרציה - אימג' בנק ישראל


 
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים