סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> איפור קבוע בעיניים - מה שצריך לדעת על מותר ואסור
 
מחלות ותופעות העלולות לשנות את דרך הטיפול באיפור קבוע
 מרים קיסר
העין היא איבר חישה הרגיש לגלי אור ובאמצעותו נקלטת כל חוויה חזיתית לפנינו. העין מורכבת באופן בסיסי מעדשה המרכזת את קרני האור על הקולטנים הרגישים לאור, הממירים את האור לאות חשמלי המועבר למוח. על מנת שנדע כיצד לעבוד באזור רגיש זה, עלינו ללמוד ולחקור את מבנה העין, מחלות ותופעות העלולות לשנות את דרך הטיפול באיפור קבוע ולעיתים אפילו למנוע טיפול זה.
 
מבנה העין 
רקמת העור העוטפת את העין: במיוחד מסביב לעין העור הינו דק במיוחד, כמעט פי 4 דק יותר משאר אזורי הפנים. מתחתו כמעט ולא קיימים תאי שומן. בגלל חוסר אלסטין וקולגן העור מסביב לעיניים אינו מתבטא באלסטיות מיוחדת.
לובן העין: זוהי השכבה החיצונית ביותר של גלגל העין המשמשת כמעטפת של האיבר. מנוקבת בחלקה האחורי על ידי הסיב האופטי וכלי הדם של הרשתית. 
הקרנית: זוהי רקמה שקופה ודקה הבנויה מחמש שכבות. תפקידה לשבור ולאסוף את קרני האור הנכנסות לעין כדי שימוקדו על ידי העדשה ויפלו על הרשתית בצורה מושלמת. 
הקשתית: נמצאת מאחורי הקרנית. הקשתית היא טבעת של שרירים, ובמרכזה נמצא חור האישון. תפקיד הקשתית הוא לשלוט בכמות האור שנכנס לעין בעזרת התכווצות והתרפות - כשהקשתית מתכווצת האישון קטן, ולעין מגיעה כמות קטנה יותר של אור. הקשתית מקנה לעין את צבעה.
האישון: כאמור, אישון העין הוא למעשה חור במרכז הקשתית המאפשר מעבר אור לכיוון הרשתית דרך העדשה. האישון מתכווץ ומתרחב בעזרת שרירים הנמצאים בקשתית כדי להתאים את כמות האור העוברת דרכו אל הרשתית. 
העדשה: נמצאת מאחורי הקשתית והאישון. העדשה בנויה שכבות והיא יכולה לשנות את עובייה על ידי השרירים הריסניים, כשאנו מסתכלים על אובייקט רחוק, מיקוד הקרניים בדרכן לרשתית נעשה בקרנית, ולכן העדשה יכולה להיות שטוחה. אך כאשר אנו מסתכלים על אובייקט קרוב, יש צורך בשבירה נוספת ומיקוד על ידי העדשה. 
מחלות, תופעות עיניים ודרך הטיפול באיפור קבוע
רטינופתיה סוכרתית (סיבוך של מחלת הסוכרת) עלולה להביא לכדי עיוורון.
לקוחה סוכרתית הלוקה במחלה זו תאלץ לבקש אישור מהרופא המטפל האם ניתן לערוך טיפול איפור קבוע בעיניים.
עין עצלה (Amblyopia) היא ליקוי ראייה בו מרכז הראייה במוח איננו מתפתח כראוי עקב חוסר בגירוי ויזואלי תקין מהעיניים בשנות החיים הראשונות.
 
 
אין שום מניעה לערוך טיפול איפור קבוע בעיניים.
 
   איכות תמונה ירודה באחת מהעיניים או בשתיהן, למשל עקב ליקוי בתשבורת (צורך במשקפיים) או פזילה, אבחון נעשה לפי אופטומטריסט או רופא עיניים. 
אין שום מניעה לערוך טיפול איפור קבוע בעיניים.
קָ‏טָ‏רָ‏קְט (בעברית: ירוֹד) היא מחלה של העין המתבטאת בעכירות של עדשת העין. 
הטיפול בקטרקט הוא באמצעות ניתוח פשוט יחסית, בהרדמה מקומית או כללית, בו מוחלפת העדשה בתותב עדשה המותאם לעין החולה. אין שום מניעה לערוך טיפול איפור קבוע בעיניים, אך לאחר ניתוח הקטרקט יש לבקש אישור מהרופא המטפל לטיפול האיפור הקבוע.
דלקת עיניים, אובאיטיס, והסיבוך החמור ביותר של הדלקת הוא אנדופטלמיטיס (מצב חירום המחייב טיפול מיידי). במצב של דלקת נרגיש תחושת גירוי בעיניים או תחושה של גוף זר, אודם מקומי, דמעות, טשטוש ראייה ורגישות לאור. 
הטיפול בדלקת מתבסס על הנחת קומפרסים קרים על העיניים, ניקוי ההפרשות מהעיניים, שימוש בטיפות עיניים המכילות תחליפי דמעות, טיפות המכילות תרופות אנטי־דלקתיות וטיפות המכילות אנטיביוטיקה. משך הטיפול תלוי בחומרת הדלקת ובנוכחות סיבוכים משניים. חל איסור על טיפול באיפור קבוע ללקוח הלוקה בדלקת. ללקוחות בעלי דלקות כרוניות יש לקחת בחשבון שטיפול איפור קבוע ארוך מידיי עלול להקשות על המערכת החיסונית של העין ועל כן תיווצר דלקת עיניים לאחר הטיפול. מומלץ לחלק את הטיפול ולעבות מעט בכל פעם בצורה הדרגתית – וזה באישור רופא העיניים המטפל.
מחלת עיני בלוטת התריס גורמת לשרירים והרקמות רכות בתוך שקע העין להתנפח. זה דוחף את גלגל העין קדימה וגורם לתסמיני העין שונים. 
הטיפול עשוי להיות כרוך דמעות מלאכותיות, תרופות, ובמקרים מסוימים, ניתוח. מחלת זו בדרך כלל קשורה להפרעה בתפקוד בלוטת תריס (ניתן לאבחן ע"י בדיקות דם). ללקוחות מסוג זה חשוב לנסות להקטין את צורת העין כמה שאפשר. על כן מומלץ להתחיל לעבוד בעפעף העליון משורת הריסים הנמוכה ביותר ובעפעף התחתון ניתן לעבוד מעל שורת הריסים ולהקטין את העין. ( שוב בתיאום ואישור רופא) 
יובש בעיניים - מדובר בתופעה שכיחה, הנובעת מייצור לא תקין של הדמעות בכמות שלהן או בתכולתן. היובש בעיניים גם יכול להיגרם  מפעילות לא תקינה של העפעפיים, המפזרות את הדמעות על פני העין בכל מצמוץ. רטיבות זו חיונית לשמירה על ניקיון העיניים הלחות ובריאות המשטח החיצוני של העיניים ובהם אנזימים הפועלים על חיידקים שונים. 
שימוש בתרופות מסוימות עשויות לגרום ליובש, שינויים במזג האוויר, עבודה בסביבה יבשה  עם מיזוג אוויר חם או קר. הטיפול בתסמונת העין היבשה בעיקרו נעשה ע"י טיפות עיניים הנמכרות (ללא מרשם) והם ארוזות לרוב באריזות קטנות, סטריליות וחד פעמיות. יש להיזהר מלקוחות אילו בעת טיפול האיפור הקבוע מאחר צבע או אלחוש הנכנס לעין עלול לשרוט את הקרנית בזמן מתיחת העור. יש להוסיף במהלך הטיפול מספר פעמים טיפות עיניים ולהרטיב את העין בצורה מלאכותית. מומלץ לחלק את הטיפול ולעבות מעט בכל טיפול בצורה הדרגתית. 
נפילת עפעף, צנחת, היא מחלה שבה צונח העפעף ומכסה חלק מהעין. צנחת נחשבת לבעיה אסתטית אך כאשר היא מופיעה אצל ילדים היא עלולה לגרום לעין עצלה. 
הטיפול הינו כירורגי אסתטי בניתוחי להרמת העפעפיים. בימים הראשונים יש לצפות לנפיחות, שטפי דם עוריים, קושי בסגירת העיניים, תחושת דמעת או יובש. רוב התופעות הקלות חולפות לאחר כשבוע, ולעתים כלל לא מופיעות. כשבוע לאחר הניתוח ניתן להסיר את התפרים החיצוניים, ואז ניתן להתרשם מהתוצאה. לעתים קיימת בצקת למשך עוד שבוע-שבועיים. יש לבקש אישור מהרופא המטפל מתי ניתן לערוך טיפול איפור קבוע בעיניים לאחר הניתוח. ללקוחות בעלת צניחת עפעף חשוב להדגיש את כל שורת הריסים בעפעף העליון ולהתחיל כמה שיותר קרוב לאזור האף. על ידי כך ניצור הדגשה של כל העין למרות נפילת העפעף.
 
הערה כללית: יש להתייחס לרקמת העור העוטפת את העין בכובד ראש, מאחר והיא דקה במיוחד וללא שכבת שומן. כל צבע שנחדיר ישתקף מבעד לעור בצורתו המקסימלית ועל כן אין צורך לחזור יתר על המידה  באזור זה. יש לשים לב לשינויי רקמת העור במהלך הטיפול כגון בצקות או אפילו שטפי דם ולעצור בזמן. עבודה במקרים כאלו יכולה לגרום ל"שפיכה", בתוך רקמת העור, של צבע מעבר לאזור שבו החדרנו צבע ורק טכניקת הקמופלג' יכולה לטשטש את התוצאה אבל לא להעלימה כלל. מומלץ לעבוד עם מחטים עגולות בעיקר 3 או אפילו outline 3 בזווית של 45 מעלות (עם קצה המחט). ללקוחות שהעפעף יבש מומלץ למרוח קרם מזין כעשר דקות לפני האלחוש (לליחוח העור ולגרימה של ספיגה טובה יותר של הצבע). לא מומלץ לאלחש יותר מידיי את העור מאחר ואלחוש יכול לחדור לעין ולצרוב אותה או לגרום לנפיחות יתר מעודף אלחוש. הדבר נכון גם בנוגע לשפשוף העפעף בכל פעם שאנו מנגבים שאריות צבע, אלחוש או משחה מרגיעה. 
יש לזכור שבכל בעיה יש להתייעץ עם גורם מוסמך או הרופא המטפל.
 
 
 
מרים קיסר, קוסמטיקאית פרא רפואית,
מדריכה ראשית ומנהלת בי"ס לאיפור קבוע וקוסמטיקה פרא רפואית "מרים קיסר" בחולון.
צילום: אימג' בנק ישראל

פרסם כאן מודעת לוח חינם!
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים