סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
דף הבית >> יופי! הכתבות המובילות >> טבעי ש'עובדים' עליכן...
 
מי אכן מאמין שתכשיר "טבעי" אכן טבעי? האמת: בלי מרכיבי שימור – התכשיר לא יהיה ראוי לשימוש לאחר זמן קצר. אז - שלא 'יעבדו' עליכן...

    שולי רודריג
 
הטבע האנושי ברא אותנו "טבעיים" רק מיום היוולדנו. אכן, כתוצר גנטי שפוי. ומכיוון, שכך אנחנו דומים להורינו, מי קצת פחות ומי יותר. אבל כשמטעים אותנו להאמין כי מעבר לגנטיקה, יש גם מוצרי קוסמטיקה טבעיים? זה לעיתים מקומם. ומדוע? באותו הרגע, הקסום וה"טבעי", שבו מועבר המיצוי הצמחי לתכשיר, הוא מחויב למרכיב שימור, כי הלוא, כמה שיהיה הלזה "טבעי", צמחי וטוען לחלק זה או אחר מנגזרות הצמח, הוא מחויב בשומר-ראש, אשר ידאג לבריאותו ולשלמותו בתוך שאר מרכיבי התכשיר. כמעט כל תכשירי הקוסמטיקה מכילים מים בהרכבם הראשוני. כל אלה, מהווים תשתית בטוחה לבקטריות שמרים ופטריות. הסוכרים והאקסטרקטים הצמחיים חביבים במיוחד על מזהמים אלו.
צא ולמד: אורך חייו של כל תכשיר ללא חומר משמר, תוקפו בין 24 שעות ל-72 שעות. ראו הוזהרתם! ישנם חוקים ורגולציות מחמירות.
משרד הבריאות הישראלי מתייחס לקוסמטיקה טבעית, כאל מונח שיווקי גרידא, ולפיכך-הוציא "פרסום" חד-משמעי הטוען במתיקות טבעית ממורכזת, כי "אין מוצר 100% טבעי". כל מוצר שהוא טבליה, קפסולה, סירופ, משחה, תמצית או כל צורת מינון אחרת דורש תהליך עיבוד והוספת חומרים המשנים את טיבם ה"טבעי של המרכיבים". הוועדה להטיית הציבור של משרד הבריאות.
הבנת את זה, ברוך?...
 
***
 
ובכן, גם אני מכירה משתמשת וממליצה בכבוד נוסטלגי רב של סבתא-רבה המשודרגת על תמציות צמחים ומרכיבים צמחיים, שנתגלו די לאחרונה כמיטיבים עם עור הפנים.
ההוכחות תמיד נמצאות אי-שם בנבכי ההתאמה הנבונה לסוג הבעיה. תכונות אנטי-אינפלמטוריות של חלק מהצמחים מקבילות לעיתים לנוגדי דלקות של מרכיבים סינטטיים. אבל צלצול השם: טבעי, צמחי ומריח נשמע טהור, פרחוני וזך, ורדים, ענבים, בננות ואפרסקים, או סרפד וסברס, שומשום, אגוזים או שקדים. נשמע טוב יותר מבנזואיל פרוקסיד או טיטניום די-אוקסיד, או קרבומר... האמינו לי, גם אני ניזונה ונהנית מהם באכילה "לטעים" של הגוף. אך כשזה מגיע לעור הפנים? בדרך לשם חיוניותו התחמצנה. ולעיתים האלרגיה מדשדשת בדרכה אל העור התם והישר. בקבוצות הפייסבוק ההולכות ומתרחבות, נוצר מיזם מבורך הקורא לקהל ה"צרחנים" וספקי התרנגולות והארנבות למוצרי הקוסמטיקה, לשחרר לחופשי את בעלי החיים, ולא לנצלם למטרות יופי.
לפיכך, הקוסמטיקה "הטבעית", או איך שתכנו את כוונותיה הנסתרות, טוענת בהשוואה, לטרנד נזקי המזון המהיר. אבל ההמצאות והמושגים חזקים עוד יותר. התפתחו תת-ענפים המתהדרים בשמות תואר מרתקים ומשכנעים למדי. קוסמטיקה אורגנית, קוסמטיקה אקולוגית, קוסמטיקה רוחנית וכבר קוסמטיקה הפוכה "מן התחת": שמעתי כבר טרנד טבעי בטחינה של עורלות, טבעיות ושל זרע ושתן גבריים, מה אתנו הנשים? לנו יש ביציות (לא תמיד בשפע), שחלות פוריות ושלייה הורמונאלית. ההיגיון היחיד פה הינו השימוש בראשוניות העוברית של אותם התאים המסוגלים להעשיר את חשבון הבנק, ואנחנו עוד נופתע... וכרגיל, ההשוואה של חסידי הקוסמטיקה הנקראת "טבעית" תמיד תהיה בהשוואה לנזקים אקולוגיים ונזקי הכימיקלים הטוענים לפגיעה ושינויים ב-DNA שלנו.
 
***
 
קוסמטיקה טבעית-אקולוגית. האם ידעתם כי ישנם צמחים אשר טעימה תמימה מהם יובילו אתכם לגן-עדן, של שוטים?
רבים הם הצמחים, בעיקר הלא ידועים, שאכן גדלים באופן "טבעי" היפותטי- ללא השקיית אדם, ללא ריסוס ובאין הפרעה. אבל כל אלה ואחרים עלולים לגרות את העור, לגרות לאלרגיות, לדלקות ולתופעות אחרות, שקשה לעיתים גם לרופא לתהות מה מקור הבעיה. עבודת הזיקוק וההפקה של אחד ממרכיבי הצמח, משאיר אותו פעמים רבות לא בדיוק "טבעי", כשתהליכים של שימור עלולים לפגוע ביעילותו. בעיות נוספות, כמו: זיהום מקוטלי עשבים, יבולים פגומים, שימור לא נכון של הצמחים, אחסון זמן רב, או אחסון שאינו קפדני ונכון, מתעתעים במאמיני תכשירי הקוסמטיקה "על המדף", או התורם לטרנד הצדקני, שאמור לחסוך מהרוכשות אלפי שקלים בחודש. אז מה הפלא, שנשים מבקשות פתרונות זמינים וזולים יותר, מין המקרר או מהגינה. אל תשכחו כי גם פרחי הגינה חשופים לאבק, מזיקים, חומרי ריסוס או דישון, אשר נספגים כולם בשורשי הצמח. קשה מאוד למצוא פתרונות זולים או יעילים רק  מן הטבע, ואם הדבר היה נכון הרי לא היינו מהירות רגליים כאלה לרוץ, לשפץ, לנפח ולהזריק ממיטב הפתרונות הזמניים אשר לא הטבע מציע לנו.
יש משכנעי הדיוטות, "טייטלים" כאלו ואחרים, המשתמשים בשמות תואר M.D, שהגינותם רחוקה מאמיתות תוארם - גורמים לנו להאמין, כי אכן התכשירים מגובים ומאושרים ע"י הרפואה הקונבנציונאלית - ולא כך הוא הדבר.
***
 
והנה לכם מרקחת "מרוקחת" פרחונית וצמחונית במיוחד;
ורדים מהצנצנת (שעברו שיפור תדמיתי, ושיפוץ נראותי )אולי מהגינה המרוססת, או מהמשתלה הסמוכה, לא בדקתי מקור. עם שמן ורדים+ ויטמין E ויטמין B, ממקורות עלומים. אבל הייתה ההתעלות הרוחנית מהרוח? מהטעם? מהאור? או מהאמונה הבלתי אמינה? ואל נזלזל ביצירתיות השיקומית, של הבחישה, ההכנה וחדוות היצירה והגילוי העצמי... ובכן, אין בכך כלום. ככל שהתכשיר יהיה יעיל יותר, תחזוקתו תהיה קצרת מועד יותר. ועל נושא הכימיקלים כבר דיברנו. ובכן יקירותיי, תמיד כשאנו מחברים בין שמן ומים, כמו כל חיבור אנושי בחיים, אנחנו חייבות באמולגטור, דהיינו: חומר מחבר המקשר בין שני ההפכים הנ"ל. O\W= oil in water. חלק מזערי מאוד מהאמולגטור הינו צמחי, ואז האם התכשיר יהיה עדין מוגדר טבעי?
הבאזז או הבזז תורם ליצרני האשליות הטבעיות, להרים ראש ירוק ולהיעזר בתקשורת להמונים ובזכויות במדיה כזו או אחרת. עקב ההתעצמות  לגישה הטבעית, התאים את עצמו המחוקק לרשימה הקרויה  A NNEX המחויב לכתוב על התכשיר ונקרא
-FREE PRESSERVITVE. תואר הטוען, לתכשיר ללא כל חומר משמר. דהיינו: ריכוז של 1% ממנו, אחזקתו במקרר, לתווך זמן מוגבל וקצר. ההבטחה הינה רק להאטה של קצב התרבות הבקטריות, ולא קלקול של החומר או היווצרות בקטריות בתכשיר.
השמנים האתריים, למשל: הידועים כמרכיבים אנטי-בקטריאליים, אשר חסרונם הינו הכמות האדירה המושמת בתכשיר. התוצאה הינה, ליצירת אפקט השמירה והסכנה לרגישות מוגברת.
***

מסקנה: גם הקפדה על תהליכי ייצור נקיים וסטריליים, בתנאים של חברת תרופות. עדיין לא יוכלו לתת את המענה הנכון לאורך זמן, תחזוקת טריות התכשיר. ובכל זאת, כדי להניח ולהרגיע מעט את דעתם של חובבי "הטבע" לפחות בקוסמטיקה, ישנם רבים וטובים הידועים כמיטיבים למיטיבים עימם. הנה מקצתם:
Borage Seed Extract, Borage Seed Oil, Avocado Oil, Aloe, Bees Wax, Carrot ex and Oil
Chamomile Extract, Corn Oil, Gingko-Biloba, Green Tea, Hemp Seed Oil, Kaolin, Olive Oil ,Plam Oil ,Rose Nipoil
ועוד רבים אחרים שלא ציינתי .
החשוב ברשימה חלקית זו, הינה כי אותם "טבעיים" מופיעים רובם ככולם במוצרים רבים בתכשירי SR COSMETICS ולמביני עניין ודבר. פעולתם הסינרגטית אכן  תורמים וביעילות מרבית להקלה בכל תסמיני סוגי העור.
וכדי לא "לכופף" לחלוטין את מאמיני הדרור הטבעי, אסיים מתוך אמונה ותקווה, כי אכן הטבע הוא תמיד נצחי.


 
שולי רודריג, מנכ"ל SR Cosmetics
אילוסטרציה: SignElements


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

הפניה אליך היא בדיוור ישיר, עפ"י מאגר מידע רשום, משרד המשפטים, מס' 700062886 | זכותך להסיר את שמך בכל עת, באמצעות קישור הסרה שנשלח בתחתית כל מייל | אנחנו מתחייבים לכבד את פרטיותך, ולא להעביר את פרטיך לשום גוף אחר | מסירת פרטיך תלויה אך ורק ברצונך לקבל מידע שוטף, בנושאים הקשורים לענף היופי.
__________________________________________________________________________________________________________________________

קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!

 

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים