סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> בעיה מביכה שניתנת לתיקון: פטמה שקועה
 
 10% מהנשים, סובלות מפטמה שקועה בדרגות חומרה שונות. יש מה לעשות.
ד"ר ערן חדד

לפני

אחרי
בכל שד קיימות כ-20 צינוריות חלב המתנקזות לאזור הפטמה. בפטמה קיימים בנוסף סיבי שריר ייחודיים הקרויים שריר חלק, המתכווצים בזמן גירוי מכני כלשהו, או קור וגורמים להזדקרות של הפטמה. 
פטמה שקועה הינו מצב הקיים בדרגות חומרה שונות בכ-10% מהנשים. מדובר בפטמה המשוכה פנימה ואינה מזדקרת. הפטמה השקועה עלולה לפגוע בדימוי הגוף של האישה והינה מקור למבוכה אישית. פטמה שקועה מהווה תלונה שכיחה במרפאות לכירורגיה פלסטית אם כי תלונות אחרות הקשורות לשדיים כדוגמת חזה קטן, נפול או גדול שכיחות הרבה יותר.    
מעבר לכך, היא עלולה לגרום להפרעה בהנקה, אם כי מרבית הנשים הסובלות מבעיה זו תוכלנה להניק.
במרבית המקרים (כ- 85%) מדובר בבעיה דו צדדית.
 
מקור הבעיה
 
המקור לבעיה משולב ונובע מחולשה של סיבי השריר החלק, המונעים את הזדקרות הפטמה וכן מקיצור צינוריות החלב ורקמת החיבור העוטפת אותן, אשר "מושכים" את הפטמה פנימה. הבעיה נגרמת כתוצאה ממספר מצבים. לעתים מדובר בפגם מולד, אשר מתבטא בגיל ההתבגרות, בו רקמת השד מתפתחת ומגיעה לבשלות. ייתכנו סיבות נוספות לבעיה כדוגמת טראומה (כוויה), זיהומים, צלקת שהתכווצה לאחר ניתוח קודם בשד, ירידה חדה במשקל ואף מצב לאחר הנקה.
 
דרגות הבעיה
 
קיימות דרגות חומרה שונות לפטמה שקועה. במצב הקל ביותר, הפטמה שקועה לפרקי זמן קצרים ובמרבית הזמן נראית נורמאלית. הפטמה תזדקר לאחר לחיצה לפרק זמן מסוים. 
במצב מתקדם יותר, הפטמה שקועה במרבית הזמן ובולטת לפרקי זמן קצרים כתגובה לקור וגירוי מכאני. במקרה זה, לחיצה תגרום להזדקרות של הפטמה, אך לשקיעה מידית. 
במצב החמור ביותר, הפטמה שקועה כל הזמן ולא ניתן להוציאה החוצה באמצעות לחץ מקומי.
 
התיקון הניתוחי
 
התיקון הניתוחי רלוונטי בעיקר במקרים החמורים, בהם הפטמה שקועה במרבית הזמן, או באופן קבוע. כאשר הפטמה שקועה רק לעתים רחוקות ובמרבית הזמן נשלפת בקלות, לא חייבים לתקן את ההפרעה באמצעות ניתוח. ניתן לחילופין להשתמש במשאבת פיטמה, אשר תאפשר הזדקרות של הפטמה. 
מקובל לעבור את הניתוח בהרדמה מקומית. מדובר בפעולה פשוטה, האורכת כמחצית השעה. נהוג לבצע את הפרוצדורה דרך ארבעה חתכים קטנים של כ- 1-2 מ"מ בגבול בין העטרה לפטמה. חתכים אלה משאירים צלקות מינימאליות, אשר אינן בולטות לעין. דרך החתכים הקטנים מנתקים את רקמת החיבור המכווצת וצינוריות החלב הקצרות, אשר מושכות את הפטמה פנימה. שחרור הפטמה נראה באופן מידי בזמן הניתוח והיא מזדקרת. בהמשך, מועבר תפר טבעתי דרך החתכים על מנת לקבע את הפטמה במקומה ולמנוע הישנות של הבעיה. התפר נספג עצמונית. 
עוצמת הכאב לאחר הניתוח קלה מאוד ומדובר בעיקר באי-נוחות באזור הפטמה. הניתוח מוצלח מאוד וחולף בדרך כלל ללא בעיות מיוחדות. סיבוכים אפשריים – נפיחות ורגישות קלה בתקופה שלאחר הניתוח, זהום ושקיעה חוזרת של הפטמה המתרחשת לעיתים רחוקות מאוד. 
חשוב לציין כי תיקון כירורגי של פטמות שקועות ימנע לחלוטין את יכולת ההנקה. על מטופלות צעירות אשר הינן לפני גיל הפריון לשקול זאת טרם פניה לביצוע תיקון ניתוחי.
 
הגדלת חזה
 
ניתן גם לתקן פטמה שקועה באופן עקיף, באמצעות הגדלת חזה. במקרה זה החדרת שתל דוחקת את הפטמה קדימה ומבליטה אותה. לא ניתן להבטיח שהפטמה תזדקר, אך מדובר בשיטה יעילה. 
ניתן להציע פתרון זה למטופלת עם שד קטן באופן יחסי במשולב עם פטמות שקועות. אם בזמן הניתוח הפטמה אינה מזדקרת, ניתן לתקן את הפטמה השקועה באותה פרוצדורה. הגדלת חזה נעשית תחת הרדמה כללית, אולם החסרונות הידועים של תיקון פטמה שקועה, אובדן תחושה בפטמה והפרעה בהנקה, אינם רלוונטיים במרבית הגדלות החזה.
לסיכום, ניתן לתקן פטמה שקועה באופן יעיל באמצעות ניתוח קצר ויעיל המבוצע תחת הרדמה מקומית אשר אינו מלווה בכאבים. החיסרון העיקרי בניתוח, הוא אובדן כושר ההנקה והפרעות תחושה אשר הינן בדרך כלל הפיכות. 
 
                                                
 
ד"ר ערן חדד, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. 
צילומים באדיבות ד"ר חדד

הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים