סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של איפור >> היוטיובריות: יופי בלחיצת פליי
 
מונח חדש נכנס ללקסיקון ענף היופי: ה'יוטיובריות', בעלות הסרטונים האישיים שכובשות את
ערוץ יו טיוב האינטרנטי. גילוי נאות: אשלי אצלנו, ביופי!...
אשלי וקסמן-בקשי
 
דנה ירקצי
על המונח 'יוטיובר'ס' כבר שמעתם? אם בעבר כדי ללמוד איך לטפל בפצעי העור, להתאפר איפור ערב, או כדי לקבל המלצות על מוצרי איפור נחשבים, היינו צריכים להירשם לקורסי הדרכה,  או לקרוא במדריכי היופי הנחשבים, היום עם הגלובליזציה וההתקדמות המהירה של הרשת כל מה שצריך לעשות כדי ללמוד ולהעשיר את הידע בתחום היופי הוא להיכנס לרשת ולחפש את ה'יוטיובריות' המובילות - המינוח העולמי למי שמצלמת סרטוני הדרכה ביו-טיוב. 
בעולם התחום הזה כבר גועש ורועש והיוטיובריות העולמיות אפילו עשו מזה קריירה מקצועית שלמה, אך גם ישראל נכנסת אל התחום, אמנם באיחור, אבל בצעדי ענק. כך שהיום יותר ויותר 'יוטיובריות' ישראליות כובשות את ערוצי היו טיוב וגם את הקהל הישראלי ומדברות על הכל.
באותם ערוצי יו טיוב 'היוטיובריות' מציגות בפני הצופות והצופים סקירות של מוצרים חדשים, הדרכות איפור, אופנה וקוסמטיקה, טיפים לאורח חיים, לייף סטייל, ואפילו חושפות את חייהן האישיים מול הצופים הנלהבים. אותן יוטיובריות לא פועלות בהכרח מטעם חברת קוסמטיקה כזו או אחרת, ומצהירות כי הן פועלות אך ורק לפי שיקולן האישי ובשקיפות מלאה. לדבריהן ההנאה שביצירה, ההדרכה והעזרה לאותם צופים היא זאת שמדרבנת אותן להמשיך ולחשוב על עוד ועוד נושאים ולפתח בכל פעם סרטון הדרכה חדש. בערוץ יו טיוב טוב, אפשר להתעדכן בכל המגמות והטרנדים החמים בתחום היופי וגם לקרוא את תגובותיהם של הצופים שלא תמיד עולים בקנה אחד עם היוטיובריות, וכך לקרוא כמה שיותר דעות על מוצרים שונים.
אז מי הן היוטיובריות המובילות בארץ ומה הן חושבות על המהפכה שהביאה איתה עולם האינטרנט לתחום היופי? 
 
* * *
 
אשלי וקסמן-בקשי, בת עשרים ושבע, מאפרת מקצועית שבשנת 2006 עשתה עלייה לארץ מקנדה. מזה שש שנים היא חיה בתל אביב יחד עם בעלה וכלבם המפורסם אף הוא ג'נגו. לפני שנה גילתה את ערוצי היו טיוב כאשר חיפשה סרטון בנושא שטיפת מברשות ומצאה עולם שלם באנגלית ללא סרטון אחד בעברית. לאור ההפתעה החליטה להרים את הכפפה, וכיום היא נחשבת לאחת מחלוצות 'היוטיוברס' בישראל עם שני ערוצי יופי: הראשון ערוץ ישראלי בעברית אשר נקרא  MAKEUP-AWB המונה כחמשת אלפים מנויים, והשני ערוץ באנגלית ששייך לרשת סרטוני הביוטי הגדולה בעולם Style Haul. וקסמן-בקשי מעלה סרטונים בנושאי איפור, שיער, ציפורניים ואופנה ומשתדלת לא לפספס את התערוכות הנחשבות בעולם וזאת כדי לסקר ולהעביר אותם ישירות לצופים בבית.
"המטרה שלי היא ללמד בנות מכל הגילאים איך לטפל נכון בעור שלהן, אני מציעה בסרטונים שלי טריקים וטיפים באיפור, אני מעבירה את החוויות האישיות שלי לגבי מוצרים שונים ומה שבאמת חשוב לי הוא להעלות את המודעות לאיפור וטיפוח בארץ." מסבירה אשלי ומתארת את תחושות ההנאה, "אני מאוד נהנית לעשות את הסרטונים האלה, אני מרגישה ממש טוב עם זה שיש הרבה אנשים שעוקבים אחריי, ואני מצליחה להשפיע ולעזור להם. אני עוזרת להמון בנות צעירות במיוחד בנושא אקנה וזאת במיוחד בגלל שאני משתפת אותן מה אני עשיתי בשביל העור שלי."
איך הגעת ליצור סרטוני הדרכה ביו טיוב? 
"קהיליית 'היוטיובר'ס' קיימת בחו"ל כבר הרבה זמן, ואני זיהיתי שהקהילה והחוויה הזאת לא קיימת בישראל ובכלל בעברית. אני בעצמי חיפשתי סרטון הדרכה וראיתי שיש הרבה סרטונים כאלה באנגלית, ואילו בעברית לא מצאתי אפילו אחד. החלטתי להעלות סרטון בעברית ואמרתי אולי מישהו יצפה בזה, לפתע ראיתי שהסרטונים שלי מתחילים לצבור צפיות, התחלתי להבין שזה קיים גם בישראל, אבל הבנות הישראליות פשוט צפו בערוצים מחו"ל. זה התחיל לתפוס תאוצה כי הבנות פשוט התחברו אליי, אני דיברתי על מוצרים שקיימים בארץ ורלוונטיים לאקלים הישראלי, מה גם שבעברית זה תמיד יותר קל."
אשלי מספרת כי התגובות החמות לא איחרו להגיע וכל יום היא צוברת עוד ועוד צופים וצופות שמעניקים לה חום, אהבה ופרגון, במיוחד מהקהילה הישראלית. כיום הליכה ברחובות תל אביב לא יכולה להסתיים ללא פניות של מעריצות וצופות שמזהות אותה ומגיעות לדבר, להצטלם, לשאול ולהתייעץ גם אם זה באמצע הרחוב. "אני יכולה לומר שלשמחתי ולהפתעתי אני מקבלת הרבה יותר חום ופרגון בערוץ בעברית, אולי כי אנחנו מדינה קטנה אז יש גאווה גדולה שאני מייצגת את ישראל גם בערוץ באנגלית. בערוצים שלי אני משתפת המון גם על החיים שלי, אני מספרת על עצמי, ובעקבות הסרטונים האלו הרבה אנשים התחברו אליי באופן אישי, הם יודעים מי אני, זאת לא רק אשלי שעושה הדרכות איפור. אני מרגישה שהצופות שלי הן החברות שלי. אני לפעמים מרגישה שהצופות שלי מכירות אותי אפילו יותר מהחברות האישיות שלי. מי שצופה בי אוהב את אותם דברים שאני אוהבת, מתעניין ואוהב איפור באותה רמה שאני אוהבת. קורה לי לא פעם שצופות רואות אותי ברחוב, מזהות אותי, באות לדבר איתי וגם מבקשות להצטלם. הן יכולות להגיד לי משפטים כמו 'ואוו אני מזהה את התיק שלך מהסרטון.' זה חיבור מאוד חזק."
מה הכי מפתיע אותך בקשר איתן? 
"יש המון בקשות שמופנות אליי, אני מקבלת הרבה שאלות מבנות מאוד צעירות שפונות אליי וכותבות לי דברים אישיים ואפילו מתייעצות איתי לגבי חייהן האישיים."
 
* * *
 

שרית ברוטמן
צביקה איש משפחה, בעל, אב לשלושה ילדים, מהנדס, רב סרן במילואים ובעלה של שרית ברוטמן, 'יוטיוברית' בעלת ערוץ היופי Vanilasky3010, מנסה לזהות את המוצרים שסוקרת ברוטמן לצופיה, האם ידע לזהות את ההבדלים בין הצבע ורוד לגוון קורל? ירוק לבין ירוק מנטה? האם ידע להבדיל בין מייק אפ לבין בסיס לאיפור עיניים? כך מתחיל אחד מהסרטונים המשעשעים של היוטיוברית הישראלית. נראה שצביקה הבעל לגמרי לא חושש מהמעמד ואפילו שוחה בחומר.
"בעלי מאוד זורם איתי על הסיפור הזה, גם אם הוא לא באמת מבין בזה. זה אובססיה של שנים שאני מתעלת אותה לאנשהו. אם בעבר הייתי מתאפרת שעה בשביל הסופר או בוחרת בגדים במשך חצי שעה, עכשיו אני יכולה לחלוק את זה עם עוד בנות."
שרית ברוטמן בת שלושים ושבע מזכרון יעקב, אימא לשלושה בנים ובעלת בוטיק ביתי לאופנה. החליטה לעזוב את תפקידה כמנהלת שיווק באינטרנט והפכה את התחביב האישי שלה, איפור, למקצוע. כיום היא מתחזקת שני ערוצים ביו טיוב, הראשון - ערוץ יופי בו יש סקירות של מוצרי יופי, אופנה והדרכות איפור ואילו הערוץ השני - הוא יותר תוכן חופשי על דברים אישיים מחייה. 
"בערוץ היופי יש סקירות של מוצרים חדשים בתחום האיפור, אני בד"כ עושה סקירות על מה כדאי לשים לב, מה שווה את הכסף, איזה מוצר הוא יותר איכותי. מבחינת מדריכים אני עושה מדריכי איפור וגם ציפורניים. הקטע של הציפורניים הפך להיות יותר פופולארי, מבחינת איפור אני עושה מדריכי איפור לא מקצועיים שיתאימו לנשים ובנות שרוצות להתאפר  בקלות ויוכלו לשחזר את מה שאני עושה. בנוסף להדרכות איפור אני גם עוסקת בנושאי לייף סטייל כמו טיפים של סידור, איך לסדר מגירות בבית, איך לארגן את החדר של הילדים ועוד."
מתי ובהשראת מה התחלת לתפעל שני ערוצי יו טיוב?
"התחלתי לפני שנה וחצי לתפעל שני ערוצי יוטיוב, אני בעצמי מכורת יוטיוב. אני מנויה להמון 'יוטיובריות' בעולם, וכל דבר שאני רוצה ללמוד אני פונה לשם. ראיתי את זה ורציתי לעשות דבר כזה אבל ישראלי, רציתי לדבר על דברים שישראליות מתחברות אליהן."
את פועלת מטעם חברת קוסמטיקה או באופן עצמאי? 
"לא, ממש לא. הערוץ לא ממומן, זה רק אני בעצמי. אני כן מוזמנת לאירועי השקה של מוצרים ואני מקבלת מוצרים, אבל אף פעם לא כסף. הדעה שלי תמיד אובייקטיבית והיא תמיד תישאר כזאת. הנאמנות שלי לצופות הרבה יותר חשובה מאשר להרוויח כסף או בשביל לקדם איזה מוצר. אני אוהבת לגלות את כל הדברים החדשים שיש בשוק מבחינת איפור, ביגוד וטיפוח בכל טווחי המחירים והגילאים. בערוץ אני סוקרת הרבה מוצרים שאני הולכת להשקות שלהם כמו 'דיור' או 'בובי בראון', אבל מצד שני יש לי גם הרבה סרטונים של 'ביוטי קייר' שאלו מוצרים יותר זולים. אם זה טוב אני אציג את זה."
 
* * *
 
את תחושות ההנאה, הלמידה והערך המוסף שמקבלות הצופות מאותן ערוצי יופי מסבירה שרית קפלן, בת שלושים שמונה, בעלת חברה לאיפור מינרלי וצופה הדוקה בערוץ היו טיוב של אשלי וקסמן-בקשי ובכלל של 'יוטיובריות' מכל העולם. "אני החזקתי מעצמי כמי שהיא 'מבינה בתחום האיפור והקוסמטיקה', כמי שאין מה לחדש לה. אני עשיתי קורס איפור ואני כל הזמן קוראת ומתעדכנת ובכל זאת שהתחלתי לצפות בסרטוני האיפור, בעיקר באנגלית, הרגשתי ש'היוטיובריות' מלמדות אותי דברים חדשים, מחדשות לי על מוצרים חדשים, ממליצות לי על קנייה טובה ואפילו חוסכות לי על קנייה לא מוצלחת. העובדה שאשלי היא גם ישראלית מאוד תרמה לצפייה שלי, היא ממש גורמת לי לקנות או להימנע מקנייה, היא גורמת לי לנסות שילובים שלא חשבתי עליהם ובנוסך לכך שהיא מצחיקה ומעניינת, יש בה משהו אישי כזה. היא לא סוכנת של 'לוריאל' שמנסה למכור לי משהו. זאת מישהי פרטית שלא ממומנת על ידי אף אחד. היא נותנת ערך מוסף גדול יותר.
מה את לומדת מ'היוטיובריות יופי'? 
"אני לומדת כל מה שקשור ליופי ואיפור. החל מטכניקות איפור, איך לאפר עיניים שקועות, עיניים קרובות. אני לומדת כל מיני טריקים כמו איך להסמיך מייק אפ נוזלי, איך להניח בכלל איפור, איך לשים, עם מברשת או לא? הכל החל מהבסיס. איך לשלב בין גוונים, איך להשוות בין צללית יקרה לבין צללית שנורא דומה לה באפקט. זה חוסך הרבה כסף. פעם הייתי קונה המון איפור והיום באמצעות ההמלצות וההדרכות אני קונה פחות. אשלי בעיניי מאוד אמינה ויש לה גם עור דומה לשלי אז אם משהו מתאים לה הוא באותה מידה יכול גם להתאים לשלי. זה מאוד יכול לכוון. אשלי היא אדם רגיל שרוצה ויכול להראות טוב בעזרת איפור, היא מראה לי איך לעשות את זה וזה מאוד כיף לדעת שאני יכולה לשדרג את עצמי. זאת לא קלאודיה שיפור, זאת מישהי שנראת כמוני ונותנת לי כלים מאוד יישומיים לחיים."
למרות ההצלחה שסחפה אלפי נשים בישראל לעקוב אחר ה'יוטיובריות' החלוצות הישראליות, בארה"ב ובכלל בחו"ל ה'יוטיוברס' הפך להיות מקצוע לכל דבר, והבלוגריות יופי הפכו להיות סלבריטאיות אשר חתומות ומייצגות חברות איפור וקוסמטיקה נחשבות כאילו היו אופרה וינפרי וג'וליה רוברטס. כך למשל מישל פאן, מי שנחשבת להיות חלוצת ה'יוטיובריות' בעולם מחזיקה באמתחתה ערוץ יוטיוב שעוסק בתחום היופי מהפופולאריים בעולם ולו קרוב לחמשה מיליון עוקבים. פאן נחשבת לביוטי גורו ומלבד התגמולים שהיא מקבלת מיו טיוב, היא משיקה קו מוצרי איפור על שמה ואף הוחתמה על ידי 'לנקום' להציג את מוצרי החברה. אגב, לפי פרסום באתר 'סלבריטי נטוורת', שווי הרשת של מישל פאן הוערך בכ-שלושה מיליוני דולר. 
 
* * *
 

יאנה פרוביז
בניגוד לאשלי וקסמן-בקשי ושרית ברוטמן אשר מנהלות ערוצים שהם גם מקצועיים וגם אישיים, יאנה פרוביז, מאפרת מקצועית בתעשיית האופנה ו'יוטיוברית' בזמנה הפנוי, מעידה שהנישה של הערוץ שלה היא יותר מקצועית ואת חייה האישיים היא משאירה מחוץ לכותלי האינטרנט, ומבחינתה זוהי אפילו דרך לקידום ושיווק עסקי כמאפרת. "התוכן הדומיננטי בערוץ שלי הוא בעיקר סרטוני הדרכה. אם זה סרטוני הדרכה ללוקים מסוימים של איפור, דברים יותר מורכבים, דברים יותר בסיסיים ושחזור של לוקים של מפורסמות. מדי פעם אני עושה גם ביקורת מוצרים, אבל רוב הזמן זה הדרכות. הערוץ שלי בגדול פונה למאפרות ולאוהבות איפור. הגישה שלי לסרטונים היא יותר מהצד המקצועי, אני פחות משתפת את חיי האישיים בערוץ. המטרה שלי היא  לחלוק ידע באיפור ובגדול שנשים ילמדו להתאפר. בכתב ובקריאה לא תמיד אפשר להסביר מה שאפשר להציג ולהדגים בסרטוני וידיאו. מן הסתם גם שאני מקבלת עבודות דרך הערוצים  אבל זאת לא הייתה המטרה שלי בהתחלה." מסבירה פרוביז, "הרבה אנשים מהתעשייה, דוגמניות וצלמים, יודעים שיש לי ערוץ ביו טיוב ומאוד מתלהבים ומחמיאים,  גם מגיעות אליי הרבה תלמידות מכל בתי הספר לשיעורים פרטיים וגם לקוחות לאירועים אבל זה לא תמיד בהכרח דרך היו טיוב." 
מה זה דורש ממך לתפעל ערוץ יוטיוב ולהעלות סרטוני וידיאו? 
"זה לוקח ממך הרבה מאוד זמן, לצלם סרטון של שש דקות לוקח בד"כ שש שעות. אני שמה דגש מאוד חזק על איכות הצילום, עריכה, ובעיקר מאוד חשוב לי להעביר את המסר באופן נכון וברור, וכך גם יש הנאה מהתגובות שמחזקות את זה. גם העובדה שאת הולכת בדיזינגוף סנטר ומזהים אותך היא מאוד כיפית. קרה לי כמה פעמים שזיהו אותי צופות שלי בחנות של 'מאק' והתחילו לשאול אותי שאלות על מוצרי החנות וביקשו ממני המלצות, זה ממש כיף. מן הסתם שיש גם את היתרונות היותר קרים שמזמינים אותך להשקות ואירועים, זה פחות מניע אותי. זה הבונוסים הקטנים מהצד. לי באמת חשוב להעביר את המסר ולראות איך אנשים מתאפרים עם סטייל."
 
* * *
 
מבחינת אשלי וקסמן- בקשי, ערוצי היו טיוב הם הנישה של העתיד בתחום ההדרכה והיופי: "קודם כל איפור זה משהו שצריך לחוש ולראות אותו, אני מרגישה שאני יכולה להדגים באופן יותר קל בוידיאו. זה הרבה פחות יעיל לראות תמונות והסבר כתוב מאשר לצפות בסרטון שאת יכולה לראות בו שלבים מתקדמים. העולם עובר למקום עם פחות ופחות סבלנות, לאנשים אין כבר את היכולת לדחות סיפוקים, הם רוצים לקבל מידע במהירות, היום הרבה יותר קל לראות סרטון של חמש דקות מאשר לשבת ולקרוא בלוג. אני חושבת שהתחום של יו טיוב הוא לגמרי הנישה של העתיד, ביוטיוב את בוחרת את התוכן שאת הולכת לראות, אנשים רוצים להיות בשליטה." 
בדומה לאשלי גם פרוביז מסכימה עם ההנחה שהעתיד הוא ביו טיוב וישראל הולכת בעקבות אחותה הגדולה, ארה"ב. "אני רואה איך עוד ועוד בנות יצטרפו ויעשו סרטוני הדרכה ביו טיוב, אני מאמינה שיהיו הרבה יותר 'יוטיובריות' בארץ. זה יצמח ואני מאמינה שגם לאט-לאט חברות איפור יבינו את הכוח שיש לנו בידיים והתחום הזה יהיה מפותח כמו בחו"ל."

פרסם כאן מודעת לוח חינם!
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים