סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים

______________________
______________________

 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של איפור >> שפתיים חושניות -או: על זיווגים, בזבוזים וליפסטיק
 
 על אפקט הליפסטיק והסיכוי שלך לתפוס גבר עשיר בזכותו... 
שרות יופי!
מאות מאמרים של כלכלנים מלומדים הוקדשו להתנהגות הנשית המוזרה המתארת עלייה תלולה במכירות השפתונים

GOLDEN ROSE SUMMER 2013

איב סן לורן

בועז שטיין

רוית אסף

שיק

מייבלין ניו יורק
בעתות משבר כלכלי. כן, מסתבר שכשמצב הרוח ירוד, וכשהמשק מצוי במיתון, יש מוצר אחד שנשים קונות יותר מכול תקופה אחרת - שפתון. 
מדובר בתופעה הנקראת "אפקט הליפסטיק" ומוכרת כבר מימי השפל הגדול של שנות ה-30 במאה שחלפה. כתב העת לפסיכולוגיה אישיות וחברתיות פרסם לאחרונה מחקר חדש שהתפרסם בארצות הברית אשר  קובע שוב כי המצוקה כלכלית משפיעה על הרגלי הרכישה של נשים בכל הנוגע למוצרי היופי שלהן. על פי ממצאי המחקר מסתבר כי בתקופה של פעילות כלכלית מואטת, הפניית חלק לא קטן מהתקציב אישי למטרות טיפוח מצטיירת כהשקעה נבונה. קברניטי המחקר גורסים שלא מעט נשים, מאמינות שפעולה שכזאת היא שתסייע להן להגיע אל ליבם של גברים אמידים העשויים להעניק יציבות כלכלית החסרה בחייהן, בייחוד בימי מיתון. 
 
זיווגים, בזבוזים ואפקט הליפסטיק
 
המחקר החדש, “הגברת יופי בשקיעה כלכלית: זיווגים, בזבוזים ואפקט הליפסטיק”, נערך במשותף על ידי חוקרים בכירים ממספר אוניברסיטאות בארצות הברית (טקסס, מינסוטה ואריזונה). ד"ר שרה א. היל וכריסטופר ד. רודפר מאוניברסיטת טקסס כריסטיאן, וולדז גריסקוביץ מאוניברסיטת מינסוטה, כרסטינה דוראנטה מאוניברסיטת טקסס בסן אנטוניו ו-אנדרו אדוארד וויט מאוניברסיטת אריזונה.
המחקר מכנה את תופעת הרכישה המוגברת של מוצרי יופי בתקופות מיתון על ידי נשים בשם "אפקט הליפסטיק”, וגורס כי ככל שהכלכלה אינה יציבה, כך נשים מוציאות יותר כסף על מוצרי יופי. 
המחקר המקיף כלל חמישה תתי מחקרים שהוכיחו את המיתוס והתפישה של החוקרים שנשים מחפשות בטחון כלכלי באמצעות מראה חיצוני טוב יותר. מומחי איפור טוענים כי יש היגיון רב בממצאי המחקר ומציינים כי בניגוד לתמרוקי איפור אחרים, כוחו של השפתון טמון ביכולתו לשוות למראה הכללי של האישה אפיל חושני וסקסי. אישה שתתקשט רק בשפתון צבעוני עלולה להיתפס כמאופרת, בעוד שאישה שתדאג לצבוע את פניה בשלל מוצרי איפור, אולם תוותר על נוכחותו של השפתון, לא תיראה מאופרת כלל. טענה זאת אגב, נבדקה והוכחה במחקרים קודמים שקבעו כי בני המין הגברי סבורים שאייליינר או ברונזר אינם משפיעים כלל כשהם בוחנים מראה של אישה. המחקר, קובע כי גברים נוטים להתרכז בפרופורציית המותניים-ירכיים, סימטריית הפנים והדמיון לעצמם וגוון השפתון.   לאור תוצאות המחקר לא פלא שגם בעתות מיתון נשים ממשיכות למצוא את תקוותן לרווחה כלכלית בשפתון.
בועז שטיין, אמן ומאסטר באיפור ובעל סדרת מוצרים הנושאת את  שמו טוען כי גברים אמנם מעדיפים לראות שפתיים מאופרות, סמוקות וחושניות אך לשיטתו הם אינם מעדיפים לנשק אותן כששפתיהן משוחות בצבע. "אין ספק כי לא אחת נשים חשות כי מספיק השימוש בשפתון אדמדמם או ורדרד ללא התוספת במוצרי איפור נוספים (צלליות, מסקרה, עפרונות וכד') על מנת להרגיש מאופרות דיו. זה מתיישב היטב עם ממצאי המחקר המעידים כי נתוני מכירתם שפתונים אינה נפגעת כלל בעיתון מיתון כלכלי ואף מתחזקת". על פי נתוני המכירה בחברתו של שטיין, שפתון הוא המוצר השני (אחרי המייק-אפ) המוביל את ראש טבלת המכירות. 
 
ליפסטיק נטול ייסורי מצפון
 
יעקב ברדה סמנכ"ל השיווק של חברת האיפור "גולדן רוז" המיובאת מאירופה ומשווקת ברשת 'המשביר לצרכן' מציין כי ליפסטיקים מאז ומתמיד היוו מוצרים של רכישה אימפולסיבית ונשים קונות בממוצע כ- 6 ליפסטיקים בשנה. "ידוע כי חווית הקניה אצל רבים מאיתנו יוצרת התרוממות רוח.  הליפסטיק נחשב בהגדרתו למוצר קוסמטי זול (יחסית) עם אפקט ותמורה גדולים ביחס לעלותו ועל כן נשים רבות מקפידות לשמר את ההשפעה של הרכישה בהתאם למגבלות הכלכליות על מנת להמשיך וליהנות ממצב רוח מרומם.  נתון זה בהחלט מתקשר עם ממצאי המחקר האמור כי מסתבר שהנשים מבינות שבהיותן במצב-רוח עליז ונעים הן נתפסות כאטרקטיביות יותר בקרב גברים, מנשים מדוכדכות במצב מלנכולי קודר".
רוית אסף, מאפרת ומנהלת רשת בתי-ספר לאיפור מקצועי בעלת קו מוצרי איפור משלה, טוענת כי כבר בתרבויות קדומות שפתיים אדמדמות נחשבו סממן ליופי נשי ומיני. כבר לפני כ-5,000 שנים בבבל הקדומה נשים היו מאדימות את שפתותיהן על מנת להתקשט ולצוד את בחיר ליבן  ע"י ריסוק אבני מינראל בפיגמנט אדום-ארגמן. גם כיום, היא אומרת "בזמננו המודרניים כשנשים מרגישות חיוורות ובעלות מראה עייף וחולה הן פונות ישר לליפסטיק עוד לפני מוצרי הסומק". לילך כהן, המדריכה הראשית המותג הקוסמטיקה ג'ייד מסכימה עם עמיתתה ומוסיפה: "שפתון היה מאז ומעולם סמל לנשיות, יופי וזוהר נצחי ונהגו להשתמש בו עוד בימי קדם כדי לסמל מעמד חברתי. השפתיים שלנו הן החיוך שלנו והאמצעי להביע את עצמנו... ולכן, לא חשוב באיזה סוג או גוון תבחרי, השפתון עשוי להגדיר את מי שאת והדרך בה תרצי שהעולם יגיב אלייך".
 
צבע, צבע ועוד קצת צבע
 
סימה מלכה, מנהלת מותג בחברת CHIC מוסיפה כי לאור נתוני המחקר זה אין פלא כי צמחה לה קטגוריית שפתונים עמידים דו-צדדיים המבטיחים את הישארותו של פיגמנט הצבע לאורך שעות. "מוצרי השפתון העמידים מציעים תכשיר בעל פיגמנט מרוכז בגימור מאט המתחייב לעמידות גבוהה במיוחד ובכך מונע את תחזוקת השפתון ע"י מריחה חוזרת ונשנית. מוצרים אלו אידיאלים למעוניינות במראה שפתיים עסיסי, מבריק  וחושני לאורך זמן". 
סימונה אפלבאום, מדריכה ראשית במייבלין ניו יורק מוסיפה, צבע הינו תדר אנרגטי המשפיע עלינו בכמה רמות: פיזית, מנטלית ונפשית. הצבעים מזוהים עם הצ'אקרות (מרכזי אנרגיה בגוף), כאשר לכל צבע משמעות ייחודית לפי תורות רבות: קבלה ,אינדיאנים, סינים ורפואה מערבית. הצבע האדום הוא מלך הצבעים. הוא מקושר לצ'קרות השורש/בסיס: מיני, יצרי, חזק, אסרטיבי (ולעיתים אגרסיבי), לוהט, בולט, חם, שולט וכובש. אדום מסמל  דם, חומר, כסף, קרקע, הישרדות, לוחמנות ופוריות. כמו כן, צבע זה מצוין לבעלי לחץ דם נמוך, אנמיה, מומלץ לדיאטה (מעודד חילוף חומרים מהיר) עוזר לבעיות מחזור ועוד. שפתון בגוון אדום מעיד על אישה בשלה, חזקה, מינית, יצרית ויוזמת. לכן אין זה פלא שלכל אחת יש גוון זה בתיק האיפור שלה. שפתון, מעבר להיותו מוצר טיפוח, מעלה בנו תחושות חיוביות שעוזרות לנו ברגעי משבר. מוצר קטן שמעניק כל כך הרבה.   

 
צילומים: באדיבות החברות

פרסם כאן מודעת לוח חינם!
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים