סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים

______________________
______________________

 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> יותר מדי אור על העור
 
כתבה שמטרתה לשפוך קצת אור לגבי יתרונות וחסרונות של החשיפה לשמש

ד"ר אינס ורנר 
אז נכון, היא קורנת ויפה, חמה וזוהרת, נעימה ואפילו בריאה ועשירה בוויטמינים לעור, אך בד בבד עולות הסכנות הבריאותיות שהיא טומנת בחובה וזה לא מונע מהחברה להוביל את הדעה הסטיגמטית והשגויה ש"ששזוף זה יפה". רוב החברה המודרנית והמערבית מרבה  לחשוב על השיזוף כסמל בריאות, יופי וחופש. הוא נחשב IN, ולכן אנו לא ממעטים בשיזוף תחת השמש המשכרת.

אבל השמש גורמת לכ-80% מהנזקים שאנו רואים על פני העור עם הגיל.  העור נעשה דק יותר, נעשה רפוי ומתקמט הן בשל חוסר קולגן והן בשל חוסר של אלסטין ומולקולות חשובות אחרות הנמצאות בעור והמיוצרות פחות ונשברות יותר בשל חשיפה לשמש. צבע העור משתנה: הוא נעשה פחות זוהר, לעתים צהבהב או אפרורי, ולא אחיד. גם הופעה של אדמומיות עם נימי דם קטנים הנראית בעיקר בבהירי עור מוכרת כהרעה במצב העור.  גם ללא חשיפה לשמש אנחנו נראה שינויים בעור שלנו לאורך השנים, מבהירה,  אולם נזקי השמש מאיצים מאוד את תהליכי ההזדקנות.  מיטות השיזוף, שצצו כחלופה, מזיקות לעור לא פחות מהשמש וגורמות גם הן לקמטים וכתמים והן מעלות את הסיכון לחלות בסרטן העור.   נזקי השמש בעור שכדאי שתקחו בחשבון: קמטים, כתמים, רפיון, נימים, מרקם לא אחיד/ לא חלק. 
 
לחות - לא מה שחשבתם
 
האקלים הישראלי כבר שנים רבות במגמת החמרה, משנה לשנה הקיץ הופך חם יותר, קרני השמש נחשפות אלינו יותר, מה שמביא את עורנו להגיב בצורת יובש, התנפחות, צריבה, רגישות ואדמומיות.  גם לכל מי שחושב "יש לי עור שומני אז אני מוגן" – טעות בידיו, כי גם עור שומני זקוק להגנה מהשמש. הפנים, הגוף, השיער והעיניים יזדקקו  להזנה וללחות. מה קורה שם בעצם? 
בשל הירידה בייצור השומן העורי החוסם את התנדפות המים מהעור ובשל ירידה בכמות המים וכך במאגרי המים בעור, הוא מגיב בצורת התייבשות. השיער מתייבש ונהרס, ואתו גם עור הפנים החשוף הכי הרבה לשמש ואחריו שאר הגוף בגלל איבוד אבני הבניין בעור כגון חומצה היאלורונית האוגרת את המים עם הגיל. אחד הפתרונות שיכולים לעזור במניעת הדברים הללו הוא שימוש יומיומי בקרם לחות. כן, זו לא קלישאה,  קרם הלחות יעכב לרוב את התנדפות המים ואף יהיה מסוגל לשמור על מאגר המים של העור בחלק מהמקרים. למשל מוצרי DermInnovation של ד"ר ורנר מכילים מרכיבים כגון AQUAXYL , שהוא רב סוכר ממקור צמחי כמו חיטה.  רב סוכר זה מושך אליו את המים ופועל בשטח העור כמו החומצה ההיאלורונית בעומק העור לשמירת מאגר המים.  כך ניתן כבר לאחר שבועיים של שימוש לראות עליה בכמות המים באפידרמיס והדרמיס.  נציין כי גם כפות הידיים החשופות לשמש, יראו סימני גיל מואצים כמו יובש וכתמים חומים, אשר ייגרמו למראה מבוגר יותר ולא אסתטי. את אלה גם ניתן למנוע. 
 
קצת מדע בין כוכבים
 
לכוכב השמש אורכי גל שונים כגון אור נראה, קרינה אולטרה סגולית ואור אינפרה אדום. הקרינה האולטרה סגולית היא הקרינה שמזיקה לעור.  ה-UVA (הקרינה האולטרה סגולית הארוכה) וה-UVB  (הקרינה האולטרה סגולית הקצרה) גורמים הן לאודם בעור וכוויות וגם לקמטים, כתמים וגידולי עור סרטניים לאחר חשיפה כרונית. 
הנזק הראשון שנחווה עוד לפני גילוי דברים ממאירים (לא עלינו) הוא הנזק האסתטי. הכי רואים אותו, ראשון מכולם אך משום מה הוא נדחק לפינה כאילו לא היה קיים או לא חשוב.  הדבר מתבטא  בשיער יבש ושרוף, שלא אורך כי הוא הרוס מהשורש ועד הקצוות. קרני UVB עלולות לפגוע בשכבה החיצונית של העיניים, הקרנית, לחדור אליה, ולהגיע לעדשה ואפילו עמוק יותר, לרשתית בתוך העיניים. חשיפת יתר קשורה לקטרקט מסוגים שונים ולהתנוונות כתמית העין אשר מובילה לעיוורון.
אך הפגיעה הבולטת והמכוערת היא הפגיעה בעור הגוף ובעור הפנים. העור מזדקן מאוד מהר מהשנייה שהחל להיחשף לשמש מעל המותר, ובכך אנחנו מאבדים שנים מהמראה החיצוני שלנו. 
התהליך שקורה בפועל הוא  הרס  מואץ של הקולגן הקיים בעורנו בעקבות החשיפה לשמש. ההרס גורם  למראה מבוגר יותר של העור בשל רפיון וקמטים הנובעים מחסר הקולגן.  בנוסף גורמת השמש להופעה של כתמים על פני העור: כתמי השמש. מי מאתנו לא מכיר את המושג "אמבטיות שמש" לתינוקות? זו אחת הסיבות לפגיעה מגיל ינקות, חשיפה לא מבוקרת לשמש. אין כאן אשמים פרט לדעה הרווחת שהייתה בעבר שהשמש אכן בריאה בשל ויטמין D שהיא מעודדת את הגוף לייצר. 
כתמים שלא יורדים בכביסה
 
נשים וגברים כאחד, סובלים במהלך השנים, מכתמים חומים או בהירים על עורם. הסיבות יכולות להיות רבות, אבל ברוב המקרים השמש תהיה אשמה עיקרית, קרניה חודרות ופוגעות בתאי העור. המראה שנקבל יהיה כתמים חומים, נמשים  וחוסר אחידות בצבע העור. הכתמים האלו לרוב לא אסתטיים ויתרה מכך, מחקרים שנעשו ע"י חברות בתחום, מעידות כי הגורם הראשון שיקנה לעור מראה זקן יותר, יהיו אלה דווקא הכתמים בעור ורק אח"כ הקמטים. אדם עם קמטים אבל עם עור ללא כתמים, יראה  פחות מבוגר מאשר אדם צעיר עם עור פנים וגוף מוכתם  ובלתי אחיד.
הטיפול בכתמים אינו פשוט כלל.  פריצות הדרך האחרונות בתחום הבהרת העור וטיפול בכתמים,  שמור לחברה ישראלית, "סינרון מדיקל" שפיתחה את elure, טכנולוגיה חדשנית המכילה אנזים טבעי המאפשר פירוק ישיר של המלנין (הצבע הכהה בעור) בשכבת העור העליונה. סדרת ה-  elure פועלת  ישירות על צבע המלנין ולא במנגנון יצירת המלנין בגוף והפלוס הגדול, ניתן להשתמש בתכשירים אלו, בכל יום ובחשיפה לשמש. והקרם אף מזין את העור ומחדיר בו לחות. 
כתמי שמש ניתן להוריד על ידי טיפול ב IPL או על ידי קילוף עור בינוני. "טיפול בIPL  ממוקד יותר בכתמים היות והאור נספג טוב יותר בכתם מאשר ברקמה מסביבו", מסבירה ד"ר ורנר.  כך נוצר חימום קרמה באזור הכתם והצבע החום, והמלנין מתפרק. לאחר כ 3-4 טיפולים ניתן להתפטר מרוב הכתמים.  ניתן לטפל בצורה זו הם בפנים, הן בידיים והן במחשוף.
 
הגנה עצמית
 
למען השמירה על עורנו מכל אותם נזקים, כדאי לאמץ באופן קבוע לבוש לא חושפני מדי גם אם בגד כותנה דק שלא יחמם אבל ישמור על עורנו, בהחלט יעשה את העבודה. כמו כן, שימוש קבוע בקרם הגנה באותם אזורים חשופים לשמש, חשוב ביותר. חשוב לדעת שרוב החשיפה שלנו לשמש במשך החיים הינה במשך היום בזמן נסיעה במכונית, הליכה ועוד ולאו דווקא כשהולכים לים או לבריכה.
עידוד יצירת הקולגן בדרכים חדשניות-  כדי לעודד ייצור קולגן, אשר מתקן פגמים ומשיב לעור  את האלסטיות,  נמצא דרכים רבות וחדשניות, ביניהן  דקירות מרושתות לאזור הפנים, טיפולי לייזר/גלי רדיו, הזרקות וחומרי מילוי ובעיקר,  טיפולים חדשניים לטיפול בכתמי השמש שנשארים עם תום הקיץ.  
תוצאות מחקר חדש ורחב היקף שנערך במשך 4.5 שנים: המחקר הוכיח כי שימוש יום יומי בקרם הגנה, עשוי לסייע במניעת פוטו אייג'ינג של העור ובכך עוזר להם להראות צעירים יותר. לאחר 4.5 שנים של מחקר שכלל 900 משתתפים,  עולה כי הקבוצה של המשתתפים אשר השתמשו בקרם הגנה בכל יום הראו 24% פחות  סיכוי  לראות סימנים של הזדקנות מוגברת. תוצאותיו רק מחזקים עוד יותר את התעקשותם של רופאי העור בעולם של להמליץ על התמדה במריחת קרם הגנה מהשמש. 
 
חידושים בטיפול בכתמים
 
מכשיר ה "el?s plus" - הפך  מאז פיתוחו לבחירה המועדפת על רופאים ברחבי העולם, בעיקר בשל תכונות היעילות והבטיחות המאפיינות אותו. גולת הכותרת שלו היא הטיפול בכתמים: שילוב האנרגיה של תדרי הרדיו (RF) ואנרגיית האור מתמקד באופן בטוח ומדויק בכתמי פיגמנט כמו נמשים, כתמי שמש וכתמי גיל. הכתם סופג את אנרגיית האור ויוצר אפקט חימום לרקמה באזור הטיפול. אז נכנסת אנרגיית תדרי הרדיו (RF) לפעולה ומחממת עוד את האזור המטופל עד לטמפרטורת היעד, בטיפול יעיל ובטוח המביא לשיפור כולל במראה העור.
הלייזר הפרפקציונלי: שהוא שם המשחק בהצערת העור כיום. טיפולי לייזר פרקציונליים כדוגמת ה- co2re, מהווים דרך מהירה יותר להצערת העור בטיפול אחד בלבד עם שינוי עצום.
הלייזר הפרקציונלי לחידוש העור, מאפשר לראשונה טיפול שטחי וטיפול בעומק העור בעת ובעונה אחת. בזכות האפקט הקליני החזק של המכשיר מתאפשרת פעולת חידוש העור בטיפול  לייזר אחד בלבד, הכולל ימי החלמה מועטים. 
 
 
 
ד"ר אינס ורנר מומחית לרפואת עור
אילוסטרציה: אימג' בנק ישראל

הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני *
שם פרטי ומשפחה*
טלפון נייד
 
____________________________________________________________________________________________________________


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים