סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> טיפולי חמצן בקוסמטיקה המקצועית
 
בחינה מדעית של המיתוסים הקשורים בטיפולי החמצן - בתחום החומרים הפעילים והמכשור, אל מול הפתרונות המוצעים כיום (כתבה ראשונה בסדרה)
אבישי אשכנזי
החיפוש אחר חדשנות בטיפולי הקוסמטיקה בעשור הקודם הביאה לתעשייה את טיפולי החמצן. טיפולי החמצן שגשגו במסגרות שונות בין אם על ידי מכשור מקצועי, או בין אם בטיפולים הקוסמטיים והמוצרים לטיפול הביתי.
למה דווקא חמצן?
חמצן הוא יסוד החיוני לחיים על פני האדמה. כל החי על פני האדמה הותאם לריכוז האטמוספרי של החמצן הנמצא באטמוספירה ומנוצל ליצירת כמויות גדולות של אנרגיה.  תהליך הנשימה הוא בעצם תהליך של הפיכת חמצן למים תוך יצירת אנרגיה,  או ברמה המדעית  oxidative phosphorylation (פוספורילציה אוקסידטיבית).
בתהליך זה מתבצע  חמצון סוכרים ליצירת אנרגיה (ATP).
ה-ATP הוא מטבע האנרגיה של הגוף (ניתן להתייחס לפעולות הביולוגיות בגוף כמפעל ייצור שעבור הפעולות בו יש לשלם בכסף, הכסף הזה הוא הATP. "הבנק המרכזי" המממן את הפעולות הינו המיטוכונדריה אשר מניעה את תהליך מעבר מחמצן למים תוך יצירת ATP. 
מאידך, החמצן באטמוספירה מאפשר יצירת רדיקלים חופשיים בלתי יציבים אשר פוגעים בגופנו. הגוף משתמש באנזימים ובנוגדי חמצון על מנת להגן על הגוף מפני הרדיקלים החופשיים.
האם העור באמת זקוק לחמצן?
מולקולת החמצן איננה חודרת אל האפידרמיס מבחוץ, מולקולות החמצן בלחץ האטמוספרי (הלחץ הרגיל באוויר) לא יותר מאשר מרככות ומלחחות במעט את השכבה הקרנית.
העור איננו רקמה צורכת חמצן. למעשה, את מרבית פעולות המטאבוליזם היא מבצעת ללא חמצן.
החמצן מגיע אל העור דרך נימי הדם הנמצאים בשכבה העליונה של הדרמיס (השכבה הפטמתית) אשר תפקידה להזין את האפידרמיס בכ- 12.8 מיליליטר לדקה בלבד, שזה כ- 4.8% מהחמצן שמגיע לריאות דרך הנשימה. 
אמנם התא יכול לנשום (לייצר ATP) בצורה אנאירובית (ללא חמצן) ע"י פירוק מולקולת גלוקוז להשגת כ-2 יחידות ATP, אך בהחדרת חמצן ומעבר לנשימה אירובית,  נוצרות סה"כ  38 מולקולות  ATP!
על כן, פעולות מבוססות חמצן מעשירות את התא ב-ATP בצורה משמעותית ובכך תפקוד מערכות התאים, כולל התחדשות התאים, מתייעל גם כן.הזדקנות העור
במהלך ההזדקנות משתנות תכונותיו של העור. הוא נעשה דק יותר ומאבד מגמישותו ולכן ניזוק ביתר קלות. בנוסף לכך, בשל ירידה באספקת הדם לעור והאטה בקצב התחדשות תאי העור, נפגעת גם מידת יכולתו להחלמה מפגיעות עור שונות. אחת המטרות העיקריות בטיפולי האנטי אייג'ינג הינה להאיץ את קצב התחדשות התאים.
האם חמצן מאיץ את קצב חידוש התאים?
במחקר שהתבצע באוניברסיטת צפון טקסס בארה"ב בנושא החלמה מפציעות, בדקו את ההשפעה של תאי הלחץ על התאים הקרטינוציטים והפיברובלסטים. תאי הלחץ מאפשרים החדרת חמצן בדחיפה מבחוץ על ידי העלאת הלחץ לפי 3 מהלחץ האטמוספרי, ונמצא כי קצב החלוקה והתחדשות של התאים הקרטינוציטים והפיברובלסטים גדלה מכך ניתן להסיק שלחמצן יש חשיבות בתהליכי התחדשות התאים.
נבחן כעת את פתרונות החדרת החמצן המוצעים בשוק הקוסמטיקה המקצועית:
טיפולי החמצן הקוסמטיים
בשנות התשעים חברות רבות שילבו מי חמצן (Hydrogen Peroxide ) במוצרי הקוסמטיקה. מי החמצן מבהירים את העור באופן מיידי ואף תוקפים חיידקים, כך שהשילוב בטיפולי האקנה ואנטי אייג'ינג נתפס כהגיוני. עד היום מוצרי הקוסמטיקה שהדוכסית קייט מידלטון משתמשת בהם מבוססים על מי חמצן בריכוז של כ 3% המיוצרים על ידי חברה שיווצרית ידועה. 
הבעיה העיקרית היא שמי חמצן  מתפרקים לרדיקלים חופשיים וכאשר מורחים קרם עם מי חמצן בעצם במקום לטפל ברדיקלים החופשיים הוספנו בפועל ריכוז גבוה של רדיקלים חופשיים מסוכנים (OH RADICAL).
חברות נוספות משתמשות במי חמצן אך מגדירות אותו בשם "מימן על חמצני" וטוענות כי החומר מאפשר החדרת חמצן אל תוך הזקיקים ובכך מגנים עליהם מפני חיידקים. 
חשוב לדעת: מי החמצן אינו נשא גז חמצן. לא ניתן למרוח קרם בפאזה מימית או שומנית שיחדיר חמצן, מאחר וחמצן הוא גז, וגז יכול להתפשט לתוך גזים אחרים לפני שהוא יחדור את השכבה הקרנית. מי החמצן לא משפיע מלבד על השכבה הקרנית ששם קיימים חיידקים חיוניים בפלורה הטבעית של העור ושלא ברור מדוע לפגוע בהם. לסיכום, כל טענה שמי החמצן יכול לחדור את האפידרמיס איננה נכונה ומוצרים יוצרי חמצן אינם מבוססים מדעית.
טיפולים במכשור להתזת חמצן
טרנד נוסף בתחום האסתטיקה במכוני היופי היה מכשור החמצן להחדרת חומרים פעילים לעומק האפידרמיס, חלק מהחברות קראו לטיפול זה "מזותרפיה".
חוקרים רבים טוענים, שכל צורת הטיפול בגז החמצן הוא בזבוז כסף וזמן. לא משנה באיזה ריכוז החמצן נמצא במיכל, כשהוא יוצא החוצה הוא מתאים עצמו ללחץ האטמוספרי ובמצב של לחץ אטמוספרי אין יכולת לחדור את העור. 
כשמתיזים חמצן על העור, לא יקרה דבר, החמצן יחזור אל האוויר מאחר ואין לו יכולת לחדור דרך השכבה הקרנית . גם אם חלק יחדור, בגלל מומנטום ההתזה (שלא הוכחה מדעית), הוא יוערך בכ 1/500 מהכמות המותזת אל עבר העור וגם מעט החמצן שאולי יחדור ישפיע באופן שולי ביותר באופן שאיננו עומד בהבטחות.
בתחקיר שביצעו בניו יורק טיימס כבר בשנת 2006 בעקבות קידום מסיבי של מכשיר שהומלץ על ידי מדונה, שאלו את אחד המנהלים הבכירים של החברה, מר מקמהון, האם קיים מחקר מדעי לגבי פעילות המכשיר והטכנולוגיה ותשובתו המצוטטת היא: "לא ביצענו מחקרים קליניים, מאחר ואנחנו לא טוענים לפעילות ביולוגית, התוצאות המיידיות מדברות בעד עצמן".
ואכן התוצאות מדברות בעד עצמן, והעור נראה טוב יותר בתום השימוש, אז אם החמצן אינו חודר ולא נטען לפעילות ביולוגית בשימוש במכשיר מהו הגורם לשינוי במראה העור. 
ד"ר זכארי אשר צוטט באותו תחקיר מסביר שהפעולה הפיסיולוגית של התזת גז בריכוז גבוה על השכבה הקרנית גורמת לסוג של דלקת היוצרת נפיחות או בצקת, מראה העור בעקבות הבצקת הזמנית נראה טוב יותר, והוסיף כי נפיחות ניתן ליצור גם בשתיית אלכוהול.
פרפלואורו דקלין – נשא חמצן מתקדם
מאחר והחסרונות של מי החמצן גדולים מיתרונותיו וחברות רבות נמנעות מלהשתמש בו, בשנים האחרונות נמצא הפתרון האולטימטיבי לנשאי החמצן - הפרפלואורו דקלין (Perfluorodecalin או בשמו המקוצר F-Decalin). ה- F-Decalin ממשפחת הפלורו-קרבון הוא גז אשר יכול לכלוא חמצן בתוכו.
ה- F-Decalin הוא לא מסיס בשמן או במים והינו נשא יעיל של חמצן, המשקל המולקולרי הקטן שלו מאפשר חדירות יעילה לעומק האפידרמיס. מחקרים מראים ש F-Decalin יעיל בתהליכים של האצת החלמה מפציעות ומחזק את פעילות המחסום הטבעי של העור.
מעבדות PETER THOMAS ROTH פיתחו מסיכת הבהרה שזכתה בפרסים רבים עקב השילוב של חומרים מבהירים יחד עם ה Fiflow® אשר מורכב משילוב ייחודי של חומרים ממשפחת ה F-Decalin להחדרת חמצן להאצת המטבוליזם בתאים. 
מעבדות PH FORMULA שילבו גם הן את F-Decalin במסגרת הפטנט הייחודי שלהם להגברת החדירות של החומרים הפעילים.
הגישה הייחודית של PH FORMULA בטיפול בבעיות עור, ללא שימוש בפילינגים קלאסיים מבוססי חומצה גליקולית (תוך מניעת דלקת) חייבה פיתוח פטנט הנקרא PH DVC® אשר מבוסס בין השאר על ה- F-Decalin.
בעור בריא תהליך הנשימה המיטוכונדרית הינו תקין, עם ההזדקנות והחשיפה לנזקים סביבתיים הנשימה המיטוכונדרית נפגמת וכמו כן התאים עצמם נפגעים מרדיקלים חופשיים.
כאשר עושים פילינג מסירים את כל התאים הפגועים במטרה שתאים חדשים יצמחו והעור יראה טוב יותר. 
תהליך הפילינג הקלאסי הינו טוב לזמן קצר, בטווח הארוך אותם הפילינגים מייצרים דלקות חוזרות ונשנות, העור הופך דק יותר וחלש יותר, מצב המוביל להזדקנות מוקדמת של העור. 
ה- F-Decalin במסגרת שיטת הקלוף הדרמטלוגי של PH FORMULA מאפשר שיפור התפקוד התקין של התאים, האצת השגשוג התאי ומהווה חלק חשוב בטיפולי אנטי אייג'ינג.
 
* * *
 
מאמר זה מסכם את המיתוסים הקשורים לטרנד טיפולי החמצן תוך הצגת תחליף יעיל ומתקדם למוצרי וטיפולי החמצן השונים. בכתבה השנייה בסדרה נבחן טכנולוגיות חדשניות מבוססות חמצן מועשר ויעילותן בטיפולי האסתטיקה הרפואית.

 
אבישי אשכנזי, סמנכ"ל פיתוח עסקי ושיווק חב' קוסמטיקום
המאמר נכתב בשיתוף אלון זילברמן, דוקטורנט לכימיה ויועץ מדעי ועדינה אבידן מנהלת הדרכה, חב' קוסמטיקום.

פרסם כאן מודעת לוח חינם!
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים