סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
דף הבית >> יופי! הכתבות המובילות >> על נקודות ועל חן
 
על הקוסמטיקאית לדעת ש"נקודות חן" הוא כינוי כללי לכלל הנגעים הפיגמנטרים על העור, כולל שומות העלולות להיות מסוכנות
 
פרופ' אסתר עזיזי 
גופנו עטוי עור, הנועד להגן עלינו ולבודד אותנו מהסביבה החיצונית. אנו נוטים לראות בו את המובן מאליו, כאילו "איבר" זה נתון אך ורק לפגעי הזמן והגיל, אותם אנו מנסים להעלים  - אך מה אם הוא נושא "פצצה מתקתקת"?
יהודים ילידי ישראל שעור מקרי המלנומה הוא השלישי כיום בעולם, אחרי ניו זילנד ואוסטרליה. נתון זה אינו אמור להשאיר אותנו אדישים. אם בשל הפחד או תחושת חסר האונים, רבים נמנעים מבדיקה עצמית של עורם או באמצעות רופא העור, שמיועדת לאבחן שומה חשודה למלנומה בשלב שמבטיח ריפוי שלם ומשול להצלת חיים. 
 
תפקידה של הקוסמטיקאית
 
מחקרים מעידים שבדיקה שגרתית של נקודות החן  ע"י רופא עור או ע"י הנבדק עצמו, היא האמצעי המשמעותי ביותר לאבחון המחלה בשלב מוקדם, המגדיל את סיכויי ההחלמה. 
ידוע שגורמים רגשיים, סביבתיים וחברתיים מגבירים או מעכבים את ההיענות לבדיקה עצמית או רפואית כזו או אחרת - וכאן עולה תפקידם של אנשי עולם היופי, הטיפוח  והאסתטיקה כבעלי שליחות.
אנשי עולם היופי והטיפוח מורגלים במגע עם עור המטופלת, אבחון וסקירה. העין החדה מאומנת באבחון נגעי עור חריגים או שינויים בעור - אם בכתמי עור, נקודות חן שמופיעות "יש מאין" או המשתנות בצבען, גודלן או בקווי המתאר. המיומנות בסריקת העור והקשר האינטימי הבלתי אמצעי עם הלקוחה הקבועה לאורך שנים, מייצר יתרון אדיר, שלעיתים אף לרופא המיומן ביותר חסר.
אמנם רוב נקודות החן הן תמימות ובריאות (שפירות), אך רופא הסורק בשעה למעלה מ-6 מטופלים ברצף בממוצע, המגיעים אחת לשנה לביקורת כללית, אינו מסוגל לזכור כיצד נראתה נקודת החן לפני שנה, מה היה צבעה, וכד'. שינויים ולו הקלים ביותר בעור, היכולים לבלוט לעין מטפלת מיומנת, המכירה כמעט כל כתם או קמט של הלקוחה הקבועה, עלולים לחמוק בעת בדיקה שגרתית אצל הרופא - מיומן ככל שיהיה. 
עובדות אלה מציבות בפני אנשי עולם היופי והאסתטיקה אתגר הנושא שליחות - עירנות ומחויבות בעלת ערך מוסף בטיפול בלקוחה. בחינת עור הגוף, או האזור המטופל, אם באופן יזום או כבדרך אגב, בניסיון לעקוב ולאתר שינוים - יכול להציל חיים. במידה ונמצא כתם חדש, פצע שאינו נרפא או חשוד, ניתן להסב את תשומת ליבה של המטופלת, או לעקוב יחד איתה, עד למפגש הבא. 
 
השאלות שצריכות להתעורר
 
תחושת האינטימיות בטיפול הקוסמטי מאפשר למטפל/ת להעלות שאלות חשובות וחיוניות לבריאותה של הלקוחה:
- האם את בוחנת את עורך מדי פעם? 
- האם תרצי שאציץ בגבך - היכן שאינך יכולה לראות?
- האם הכתם/הפצע הזה הוא חדש או ממאן להירפא? 
- האם שמת לב (הבחנת) בשינויים בעור שלא הכרת, או בבעיה נראית לעין כל שהיא?
- האם זו נקודת חן חדשה, או מוכרת? 
- הידעת - אבחון מוקדם של שינוי בנקודת חן חשודה למלנומה הוא ערובה להשגת ריפוי מהיר ושלם!
 
מיפוי ממוחשב
 
רבים מהנמנעים מאבחון עצמי או קליני של נקודות החן, חוששים ככל הנראה מתהליך ההסרה הכירורגי של נקודה שתמצא חשודה, אחת כמה וכמה - זו שעולם הטיפוח העצמי קרוב לליבה. 
כיום, עומדת לרשותנו  טכנולוגיה חדשה המכונה  Total  Body Photography  -Mole mapping, המאפשרת מיפוי ממוחשב של השומות המפוזרות על עור הגוף, באמצעי סריקה וצילום דיגיטליים - ללא מגע, האורכת כ-10 דקות בממוצע. יתרון הטכנולוגיה החדשה שהושקה בארץ, בתיעוד ומעקב לאורך שנים אחר שינויים בעור הגוף - כחלופה בטוחה לכריתת נקודות חן מונעת, תהליך מקובל במצב של חשד. באמצעות הטכנולוגיה החדשה "Total  Body Photography "  ניתן להימנע מתהליך כירורגי פולשנית המותיר  צלקת מיותרת על  עור הגוף. נוסף על טכנולוגיה זו פותח "צילום דרמטוסקופי דיגיטאלי" , מעין מצלמה ממוקדת נקודתית, המאפשר מעקב אחרי שינויים בתוך נקודת החן החשודה עצמה, לטובת אבחון ומעקב בהמשך. 
פיתוחים אלה מסייעים להגביר באופן מובהק את רמת הדיוק במהלך המעקב אחר השומות לאורך שנים, מפחיתים את תחושת החרדה של המטופל מפני כריתת נקודת חן "לחינם" ומקנים תחושת ביטחון אישי, בזכות "בנק המידע" שנצבע ומאפשר בחינה מדויקת ואובייקטיבית של השינויים בעור. 
 
בשורה התחתונה
 
אני ממליצה לאנשי המקצוע בעולם האסתטיקה, להעצים את הקשר עם הלקוח/ה ולהקנות לו ערך מוסף - מציל חיים. פשוט תביטו, גלו ערנות ואכפתיות - בזכות שינוי קל זה, כולם יצאו נשכרים, והרי אתם נושאי הבשורה: יופי - שווה בריאות! 

 
 
פרופ' אסתר עזיזי , רופאת עור ומייסדת מרכז "ספוט קליניק"
קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!


__________________________________________________________________________________________________________________________


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה


Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים