סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> הסרת שיער – טיפים להצלחה
 
שיער עודף היה ונותר בלתי רצוי אצל מרבית בני האדם,
והשיטות להשמדתו הלכו ונשתכללו עם השנים
רוני בר
המירוץ אל הגוף החלק בעיצומו; מכונות וטכנולוגיות חדשות צצו כפטריות אחר הגשם כדי לרצות את הלקוח/ה מהיבט של חלק יותר יפה יותר והרבה פחות כואב. יחד עם זאת לא הכל תלוי במכונה, וחלק ניכר מההצלחה של הסרת שיער תלויה גם בלקוח/ה.
 ישנן מספר שיטות מקובלות בעולם להסרת שיער:
1. אלקטרוליזה – בעיקר טיפול בעזרת מחט חשמלית הפועלת על השיער ישירות דרך הזקיק באופן סלקטיבי שיערה , שיערה.
2. הסרת שיער בלייזר – שיטה המנצלת את צבע השיערה (מלנין) בחשיפתה לקרן באורך גל של 800 ננומטר (בקירוב)הופכת השיערה למוליך של  המתורגם לאנרגיה טרמית. אנרגיה הפוגעת בשורש השיערה ויוצרת הקרשה.
3. הסרת שיער – IPL. אולי הפופולארית ביותר בין כל השיטות. קרן אור מרוכזת המנצלת אורכי גל רחבים יותר – 640-850  ננומטר פוגעת במלנין השיער מתורגמת לאנרגיית חום ומשם מולכת באופן ישיר לשורש השיערה. הקרשה של 
כלי הדם והחלבון ופגיעה סופית.
 
הבדל בין השיטות
 
ההבדל המיידי בין השיטות חשוב להבנה, בכדי שניתן יהיה לקבל החלטה ראשונית היכן מטפלים:
שיטה ראשונה - מאופיינת בטיפול איטי מאוד הנושא רמת כאב גבוהה. היא נחשבת למיושנת מחד אך מטפלת בכל גונני השיער והעור ללא יוצא מין הכלל. שיטה זו מתאימה לטיפול בנקודות בודדות של שיער באיזורים רגישים בגוף הנושאים צבע לבן ג'ינג'י או בלונדי.
השיטה השנייה – לייזר, התפתחה ושינתה פנים רבות במהלך השנים האחרונות. המדובר בשיטה בעלת יעילות גבוהה אך נושאת סיכונים. השימוש באנרגיות גבוהות 40 ג'אול ומעלה לסמ"ר, מול קרן שהיא מונוכרומטית (אורך גל בודד) גורמת לחלק מהמטופלים,( במיוחד אלו הנושאים עור כהה יותר ) לסבל רב  בטיפול,  המתבטא בתחושה של חום גבוה עד כדי כוויות בטיפול ולאחריו. המטפלים חייבים להיות חלק מצוות רפואי שהוכשר לכך, והשימוש באמצעי אלחוש נפוץ מאוד. השטחים המכוסים בטיפול קטנים - בד"כ 1X1 סמ"ר לפעימה, ומכאן זמן הטיפול עלול להיות ארוך. בשנים האחרונות הופיעו סוגי מכשירים העובדים באנרגיות לייזר נמוכות יותר, המצמצמות את הסיכון ללקוח אך אינן מקצרות את זמן הטיפול.
השיטה השלישית – IPL.  הנפוצה ביותר מבין השיטות הקיימות בעולם מבוססת קרן אור מרוכזת המופקת בד"כ מגז XENON  ומייצרת אורכי גל רחבים מאוד הנעים בין 600 ל 850 ננומטר בהסרת שיער. (ותחומי עבודה רחבים יותר, לאפליקציות נוספת של טיפול, בהם ניגע במאמר אחר.) קרן האור מאפשרת טיפול מוצלח יותר, במגוון רחב יותר של סוגי עור ושיער, בסיכון של כאב או כוויה נמוכים יותר. השיטה מאפשרת לקוסמטיקאיות לבצע את הטיפול, היא מהירה יותר ומאפשרת כיסוי של שטחים רחבים יותר ברקמה, במהירות רבה יותר. אינה מאפשרת טיפול בשיער לבן בכל חלקי הגוף ובשיער פלומתי בהיר - ברקמת העור שבפנים. מייצרת אפקט טרמי כתרגום של קרן האור במלנין השיער. אין צורך בשימוש של אלחוש כימי (כגון אמלה) ולאחרונה שולבו בחלק מהמערכות יחידות קירור ואלחוש המייצרות שליטה מלאה על התחושה האפידרמלית של הלקוח. כלומר במרבית המקרים במכונות אלו ניתן להגיע לתחושת חוסר כאב כמעט מוחלטת תוך הסרת שיער מקצועית וטובה.
 
מקצועיות של המטפל/ת
 
ברבות השנים נראה כי קוסמטיקאיות המפעילות ציוד מתאים ומודרני, מקבלות גם ניסיון רב ויכולת מוכחת של תוצאות. לעיתים אנו נתקלים בתופעה בה רשתות גדולות להסרת שיער  - חוטאות לתפעול המכונה בכך שהמפעילה לא תמיד מתמקצעת לאורך שנים, ולעיתים מדובר בטכנאית זמנית העובדת לפי שכר שעה. מכאן שהמלצה ראשונה ממעלה עוסקת בבחירת המטפלת, יש לנסות בכל האמצעים להבין מי המטפלת ומה הנסיון שצברה בתחום.
חשוב מאוד - גוון הרקמה אל מול גוון השיער: ככל שהניגוד גבוה יותר, ההצלחה תבוא בצורה מהירה יותר. רקמה בהירה נוטה להחזיר חלק גדול מהבזק הקרן, לעומת השיער הכהה שקולט אותה. רקמה כהה עשויה לקלוט חלק מהקרן המיועדת לטפל בשיער. מכאן עולה כי ככל שגוון העור של המטופל/ת כהה יותר, יש לוודא כי המטפלת מכוונת את המכשור שבידה לטיפול בגוון שכזה. המכשירים המודרניים של התקופה האחרונה יודעים בצורה מוחלטת לטפל בכל סוגי העור ובלבד שתהיה ניגודיות מינימלית התלוייה בכמות המלנין בשיער. ככל שהשיערה בהירה יותר היא קשה יותר לטיפול ומצריכה אנרגיה גבוהה יותר.
היגיינה – מטפלת מקצועית תדאג לחיטוי המכשיר לפני ואחרי כל טיפול בבד ספוג באלכוהול. סביבת העבודה שלה תהיה נקייה מסודרת ונעימה למראה. 
שיטת עבודה – מטפלת ראויה יודעת היטב באיזו שיטה היא מטפלת, ומתי המכשיר תואם את הלקוח ומתי לאו. יש לבדוק מול המטפלת כל פרט אפשרי בנוגע לטיפול  ביחס לגיל  גוון ומצב קליני. בכל מצב של מחלת עור יש להיוועץ ברופא עור טרם טיפול כל שהוא -  מחלות עור מסוימות כמו הרפס מחייבות טיפול תרופתי במקביל – בכדי לא לעורר סימפטומים רדומים.
מקצועיות של מטפלת מתבטאת בראש ובראשונה, בהתייחסותה למכלול נהלי הבטיחות, של השימוש במכשיר. האופן ההדרגתי של מציאת הנקודה לטיפול, כיסוי עיניים, התייחסות למפגעי עור, כמו צלקות או שומות, טיפול, או אי טיפול בקטינים, נשים בהריון ומניקות, חולי סרטן  וכו'.
לידעתך: הסרת שיער מקצועית הוכחה בשנים האחרונות כיעילה ביותר ונושאת בחובה אחוזי הצלחה של קרוב ל 90% בהתייחס לדילול השיער לתקופות זמן ארוכות. 
נבדלים משמעותית הם נושאי השיער הבהיר הג'ינג'י והלבן, שאינו ניתן לטיפול.
 
בין הדרמיס להיפודרמיס
 
 ישנה חשיבות עצומה לגילוח מלא של השיער לפני כל טיפול – שיער מחוץ לזקיק אינו מהווה יעד הוא אינו נחשב שיער חי. היעד שלנו בהסרת שיער נמצא בין שכבת הדרמיס לשכבת ההיפודרמיס שם יושב השורש הוא היעד והמטרה של הטיפול. 
חשוב לדעת כי השיערה בתוך הזקיק משמשת כמוליך של הקרן אל היעד – בלעדיה לא תיתכן פעולה. נובע מכך שכל פעולה של מריטת שיער או שעווה אסורה בתכלית, בתחום של 10-21 ימים לפני כל טיפול (שונה ממטופל אחד למשנהו.) הסרת שיער תלויה במחזור צמיחת השיער, ולפיכך הינה מחזורית, ומחייבת משמעת טיפולית של המטופל/ת. יש לחזור אל המטפלת בתדירות הנכונה לטיפול כפי שנקבע. במרבית איזורי הגוף ניתן לטפל אחת לשישה שבועות, אך רצוי ואף מומלץ להתחיל סדרה בטיפולים ראשונים של אחת לחודש.
הסרת שיער מקצועית מאופיינת בקרחות המתהוות בצמיחה מחדש של השיער לאחר הטיפול. אין להיבהל מכך שהשיער צומח – חלקו הגדול ינשור תוך ימים ספורים ו/או במשיכה קלה. אך צמיחה מחודשת של שיערות נוספות תיתכן לאורך כל הסדרה. הסרת שיער לאשה ממוצעת בעלת גוון עור בינוני ושיער כהה עשויה להיות בת 10 טיפולים לאורך שנה. גברים לעומת זאת יאריכו את זמן הטיפול בד"כ בשל שורשי שיער עמוקים יותר והיקף רב יותר לשיערה עצמה.
האינדיקציה הטובה ביותר להסרת שיער יעילה היא אדמומיות המתהווה בפתח הזקיק בד"כ מלווה בנפיחות קלה – במיקרוסקופ כאין גבעה אדומה שבמרכזה קצה שיער מפויח. אדמומיות זו היא תוצאה חיובית המדגישה את ההקרשה שהתרחשה בשורש השיערה. תחלוף בד"כ לאחר מספר דקות או לכל היותר שעות. יחד עם זאת שיזוף והסרת שיער אינם הולכים יד ביד בדיוק מהסיבה בה יתר רגישות הרקמה מעוררת תגובות שהם מעבר לאדמומיות הרצויה, ולעיתים כוויות ונזקי עור אחרים. אמנם כיום נתחדשו טכנולוגיות כפי שהזכרתי קודם לכן שמיועדות ומסוגלות לטפל כמעט בכל מצב רקמה נתון , כולל עור כהה ושזוף .  כעקרון שיזוף אינו תורם לתהליך הסרת שיער, גם אם בימינו מכונות כמו ליאונרדו מטפלות בקלות בעור שכזה. השיזוף אינו בריא  ומערים קשיים על המטפל בתחום.
גילוח אינו משנה את היכולת של השיער לצמוח או את מבנה השיער. בכך צריך לשות אחת ולתמיד את הגישה לגילוח אצל נשים במיוחד באזורי הפנים. אין חשש כי גילוח יגרום לצמיחה מוגברת או מעובה של השיער משום ששיערה חיצונית אינה גוף חי – רק החלק שמסתתר בשורש השיער מתחת לרקמה. מאידך כפי שכבר הסברנו גילוח מהווה תנאי הכרחי להסרת שיער מקצועית בשל קיצור הטווח אל השורש וניצול אנרגיה מירבי. כל מיקרון של שיער חיצוני שנפגע מהקרן בין אם לייזר או IPL  מוריד את היעילות של הפגיעה בשורש השיער.
חומרים שונים שמקורם תכשירים קוסמטיים עלולים אף הם להוות גורם מפריע בתהליך, לכן רקמה נקייה חשיבותה רבה. במיוחד נכון הדבר כאשר מדובר בהסרת שיער באיזור בית השחי – שאריות דיאודורנט נשארות על הרקמה גם אחרי מקלחת ולמספר ימים רב ! הן מהוות גורם מפריע ויש לנקותן בקפידה.
 
בשורה התחתונה
 
לסיכום: לאחר גיל ההתבגרות, כאשר גוון השיער כהה מגוון העור, רק במצב מגולח ונקי, מומלץ להתחיל בהסרת שיער מקצועית שתוצאותיה ברוב המקרים מאוד מוצלחות.
 
 
רוני בר – מנכ"ל LAOR PROFESSIONAL 
אילוסטרציה: אימג' בנק ישראל

פרסם כאן מודעת לוח חינם!
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים