סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> טוב מראה עיניים: טיפול בבעיות אופייניות לעיניים
 
הקמטוטים הראשונים יופיעו סביב העיניים, הצללים הכהים מתקבעים והעפעפיים צונחות.
דרכים לשמור על האזור הכי עדין בפנים
מימי לוזון
 

מימי לוזון

מלי לוי
כשמנסים לתאר עיניים משתמשים כמעט תמיד במילים המתארות דווקא תכונות אופי: הן חכמות, צחקניות, מאושרות, מצועפות, מאוהבות, או חס וחלילה כבויות, עייפות, כבדות, זקנות או קרות. העיניים מסגירות מיד, ובמבט הראשון, את הגיל הפיזי והנפשי של האדם, לכן החשיבות בשמירה על המראה שלהן גדול וכשהוא נעשה כראוי הוא מעניק סיפוק מידי.  
טיפוח העיניים אינו קשור לגיל: אף פעם לא מוקדם מידי להתחיל למרוח קרם או לחבוש משקפיים ולהימנע משמש. אף פעם לא מאוחר מידי כי תמיד אפשר לשפר מצב קיים. והכי טוב: להתמיד בטיפוח יומיומי ובשמירה על האזור הכי רגיש בפנים.
טיפוח אזור העיניים מתחלק לשתי אסכולות: יש מומחים הטוענים כי רק מוצרי טיפוח מיוחדים לאזור העיניים טובים ועוזרים לשמור על המרקם העדין של העור סביב העיניים. לעומתם יש מי שאומרים שהעיקר הוא להקפיד על מריחת קרם לחות, מכל סוג שהוא, העיקר לשמור על הלחות והגמישות של העור. לשניהם אין כלל ספק שכך או כך, טיפוח נכון ועקבי מונע את הופעתם של קמטוטי היובש בגיל צעיר וקמטי ההבעה עמוקים לפני גיל הזהב. 
הבחירה בצורת הטיפוח נעשית בהתאמה אישית לסגנון החיים, מידת הרגישות האופטומולוגית למוצרים, הרכבת עדשות מגע, הגנטיקה שמכתיבה צלליות כהות, מצב העור ודרגת החשיפה לשמש או גיל. 
 
הפיזיולוגיה של העין
 
העיניים מעפעפות כעשרת אלפים פעם ביום. העור סביבן הוא הדק ביותר בפנים, עוביו רק 0.5 מ"מ בהשוואה ל-2 מ"מ ויותר באזורים אחרים. מתחת לשכבת העור אין כמעט בלוטות חלב (שומן) ושכבת השומן דקה מאד ותפקידה להגן על העין מפני פגיעות חיצוניות. 
תפקידם של השרירים שמקיפים את העין הוא לתמוך בפעולת העפעפיים, ולא בעור כמו בשאר חלקי הפנים, הם מורכבים מסיבים דקים ולכן גם עדינים מאד. השפעות חיצוניות כמו קרינת שמש ותנועות עיסוי חזקות יחד עם מרכיב הגיל גורמים להם להיות רפויים ומדולדלים מוקדם יותר משרירים אחרים בפנים.
מתחת לאפידרמיס (שכבות העור העליונות) יש שיכבה דלילה של נימי דם המזינים את העור ועוזרים לשמור על טמפרטורה קבועה. בנוסף, מערכת הדם סביב העין היא חלק מהמערכת שמספקת דם למוח. 
הנתונים האלה גורמים לכך שאזור העיניים רגיש יותר מכל אזור אחר בפנים ולכן הקמטים הראשונים יופיעו בצדי העין, כעשור לפני כל אזור אחר בפנים (בסוף שנות העשרים כבר אפשר לראות את תחילת הקמטוטים). 
בנוסף, שימוש במוצרי קוסמטיקה הגורמים לרגישות יגרמו לתגובה מידית בעור שמקיף את העין כי הוא דק יותר ולכן החדירה דרכו קלה יותר. גם איתור בעיות גופניות שונות ניתן לעשות לפי התגובה סביב העיניים וכן בעיות נפשיות בגלל הקשר הישיר של האיבר בקצות העצבים ומערכת הדם אל מוח. 
 
בעיות קוסמטיות אופייניות לאזור העיניים
 
מריחת קרם לחות רגילה אינה עוזרת לשמירה על אזור העיניים. טיפוח ממוקד במוצרים מיוחדים לאזור העיניים המכילים קולגן, חומרי לחות ומסנני קרינה עדינים - מעניקים הגנה טובה יותר מבלי לגרום לרגישות. 
את סוג תכשיר טיפוח לעיניים  - קרם, ג'ל או תחליב בוחרים על פי העדפה אישית, אבל מומלץ במקרים של הצטברות נוזלים ונפיחות לבחור במוצרים על בסיס מים כמו ג'ל כדי למנוע גירוי מיותר של העור העדין. 
את תכשיר הטיפוח לעיניים יש למרוח על עור נקי ולפני מריחת קרם לחות הרגיל לפנים. 
מומלץ להגן על העיניים מפני קרינת שמש גם באמצעים פיזיים כמו חבישת משקפי שמש גדולות או כובע רחב שוליים. 
 
עיגולים כהים
גוון העור נקבע על ידי פיגמנט המלנין וקרבת נימי הדם לשטח העליון של העור. נתונים אלו נקבעים גנטית לכן יש מי שיסבלו מעיגולים כהים כבר מגיל צעיר, אצל אחרים הם יופיעו לקראת גיל המעבר ועם האטת קצב זרימת הדם. 
גורם נוסף ליצירת צללים כהים הם תגובות אלרגיות הגורמות לבצקת וחשיפה כרונית לשמש שגורמת ליציאת הנוזלים מכלי הדם וגומרת לעיגול הכהה. מחסור בוויטמין K  הקשור לתהליך קרישת הדם הוא גורם נוסף אבל נדיר יותר. 
טיפול קוסמטי  במוצרים המכילים מרכיבים פעילים להבהרה וכיווץ כלי הדם : חומרי הבהרה כמו ויטמין C (שלא עוזרים לאורך זמן סביב העיניים), תמצית צמח בוטצ'ר ברום המכווצת נימי דם וחומרים המרגיעים אלרגיות כמו פנטנול, אלוורה ותמצית מלפפון. 
    
נפיחות
עייפות או שינה מרובה גורמת למראה נפוח של העיניים אבל היא תופעה חולפת. נפיחות הנמשכת לאורך זמן נגרמת בגלל גירוי כלשהוא שבעקבותיו משתחררים חומרים הגורמים לבצקת או  בגלל  אי ניקוז נוזלים סדיר מהגוף (כמו לדוגמא אגירת מים בגלל תפריט עשיר במלח). 
אם אתם בעלי נטייה גנטית לאגירת נוזלים הגורמת לנפיחות ושקיות מתחת לעיניים כדאי שתדעו כי סוגי מזון מסוימים תורמים להגברת התופעה. אלכוהול, אוכל סיני ובוטנים מלוחים, לדוגמא, הם סוגי מזון הידועים בהשפעתם המהירה על מצב העיניים ויצירת הנפיחות. 
גם זמן הטיסה יכול לגרום לאגירת נוזלים, לכן מומלץ לשתות הרבה מים כדי לעודד את מערכת הניקוז העצמית, להצטייד בכרית טיסה מיוחדת התומכת בראש ובצוואר, וכמובן מיד לאחר הטיסה להניח רטיות קרות ספוגות בחומרים מרגיעים על העיניים. 
 
טיפול קוסמטי: באמצעות מרכיבים אנטי-דלקתיים כמו ביזבולול, קמומיל או קלנדולה. 
יובש מוגבר
בגלל מיעוט בלוטות החלב סובל העור סביב העיניים מיובש שגורם לקמטים דקים המתווספים לקמטי ההבעה שהם חלק מהמימיקה של שרירי הפנים ויוצרים רשת של קמטים דקים ועמוקים החורצים את העפעפיים ואת הרקות. גורמים נוספים המאיצים יובש והופעת קמטים הם חשיפה מוגברת לשמש השוברת את הסיבים האלסטיים, מחסור קבוע בשינה ודרגות מתח גבוהות. צריכת אלכוהול, עישון ותזונה לא נכונה גם הם גורמים המתבטאים בקמטוטים סביב העיניים.
הטיפול הקוסמטי כולל הגנה על העיניים מפני זיהום סביבתי וקרינה על ידי חבישת משקפיים ומריחת תכשיר טיפוח עשיר במרכיבי לחות כמו חומצה היאלרונית, חמאת שיאה,  וויטמינים מסוג E ו-C  המנטרלים את השפעת הרדיקלים החופשיים. חומרים המעודדים חידוש רקמה כמו אלנטואין או ויטמין איי. 
 
שקיות עיניים
תופעה אופיינית לגיל מבוגר, אבל סימניה הראשונים יכולים להתחיל כבר בסוף שנות ה- 30. השקיות נוצרות בגלל התרופפות והידלדלות השרירים המקיפים את ארובת העין ופריצת כריות השומן והנוזלים אל החלק התחתון של העפעף. 
הטיפול הקוסמטי יכול למנוע התרופפות על ידי עידוד מערכת התחדשות הרקמות הטבעית בעזרת תכשירים עם מרכיבים פעילים של חומצות AHA ובעיקר ויטמין A. חומרים מייצבים כמו תמצית הממליס, חומצות אמינו ומינרלים שונים החיוניים לבניית הרקמה השרירית.  
 
תו בדיקת מוצר לעיניים
על כל מוצרי הטיפוח האיכותיים המיועדים ספציפית לאזור העיניים מופיעות בשנים האחרונות המילים "נבדק דרמטולוגית ואופטומולוגית" המצביעות כי המוצר עבר בדיקות קליניות כדי למנוע תופעות רגישות סביב אזור העיניים. כמו כן במרבית המוצרים לא תמצאו מרכיבי בישום או כמות גדולה של חומרי שימור הידועים כחומרים מעוררי אלרגיות. לעומת זאת אופנת המרקמים השקופים (ג'ל) שניסו לשדר "ניקיון המוצר מחומרים כימיים" נעלמה, ובמקומה מוצאים מגוון גדול של קרמים, תחליבים וגם ג'ל עשירים בחומרים טבעיים ופעילים שאינם גורמים אלרגיות. 
מוצר טיפוח לעיניים מופיע בדרך כלל באריזות של 15 מ"ל משתי סיבות עיקריות:  הכמות הדרושה לכיסוי העור קטנה בהרבה מזאת של הפנים. הסיבה השנייה וחשובה יותר היא מיעוט החומר המשמר במוצר מה שאומר אורך חיים קצר יותר. כמו כן יש מי שמתרצים את המחיר הגבוה יחסית למוצר קוסמטי בגלל הריכוז הגבוה של החומרים הפעילים ושוב כמובן מיעוט החומר המשמר התופס נפח רב במוצר רגיל. 
 
טיפוח ועדשות מגע 
העלייה הכלל עולמית במספר המשתמשים בעדשות מגע חייבה לפני מספר שנים את חברות הקוסמטיקה להתאים את המוצרים גם למגבלה הזאת, ולכן אפשר למצוא כיום התוויה על המוצר "מתאים גם למרכיבות עדשות מגע".
יחד עם זאת עיקר האחריות מוטלת על הנשים ודורשת תשומת לב מיוחדת במיוחד בצורת המריחה ובאופן השימוש. ראשית מומלץ למרוח את קרם העיניים כחצי שעה לפני הרכבת עדשות המגע כדי למנוע חדירה של חומרים אל העין ויצירת עכירות על העדשה. לאחר המריחה יש לשטוף היטב את האצבעות מכל שאריות החומר הקוסמטי לפני שמרכיבים את העדשות. לא מומלץ למרוח מסכת עיניים עם עדשות כי היא מכילה ריכוז גבוה של חומרים פעילים העלולים לפגוע בעדשה. 
 
טיפוח במקרר 
שמירת מוצרי הטיפוח לעיניים על בסיס מים (תחליב או ג'ל) במקרר הם רעיון טוב במיוחד בארץ חמה כמו שלנו. האחסון בקירור מגביר את תכונות הריפוי  של המוצר כמו הורדת נפיחות, כיווץ נימי דם וקירור העור. יתרה מכך, מוצרים המכילים מרכיבים כמו ויטמין A ו- C ישמרו על איכות מרכיביהם לזמן ארוך יותר בגלל שוויטמינים רגישים לחום ולאור ועלולים לאבד מתכונותיהם. 
(כאשר שומרים מוצרי טיפוח במקרר יתכן והמים יעלו לשכבה העליונה של המוצר, זה אינו פוגע באיכות וניעור קל יחזיר את המצב לקדמותו).
אפקט הקירור יכול גם להעלים נפיחות זמנית על ידי הצמד כפיות שקוררו בתא ההקפאה למשך חמש דקות. 
 
ניתוחים פלסטיים לעיניים
ניתוח הרמת עפעפיים הפך להיות ניתוח פופולארי בקרב נשים וגברים כאחד. 
השיטה הכי מקובלת לטיפול בעודפי עור בעפעף העליון היא על ידי ביצוע חתך בקפל הנסתר וכריתת עודפי שומן ועור. בחלק התחתון של העפעף מבצעים את החתך בצד הפנימי דרכו מסלקים עודפי שומן ועור. 
לעיתים המראה הנפול של העיניים נובע בגלל צניחת עור באזור המצח והגבות ואז פעולת ההרמה נעשית כמו בניתוח מתיחת פנים עם חתכים בקו השיער. 
הניתוחים הקוסמטיים אינם מסוגלים להחליק את קמטי ההבעה ולכן במרבית הניתוחים מבצעים כפעולה משלימה גם פילינג לעור באמצעות לייזר או משחות מקלפות, ועל ידי כך מטשטשים את עומק קמטי ההבעה, מסירים לגמרי  קמטוטים וכתמי עור. אגב, פילינג בלייזר סביב העיניים יכול לטפל גם בבעיה של צלליות כהות במיוחד. 
 
איפור  עיניים
 
הסוואת פגמים - קונסילר
השימוש בתכשיר האיפור הנקרא קונסילר יכול להעניק לעור סביב העיניים מראה אחיד, בהיר ונקי בתוך שניות ספורות, כי הוא המוצר הספציפי להסוואת פגמים. הוא מעניק כיסוי כמעט אטום לעור, וניתן להשתמש בו יחד עם מייק-אפ או בלעדיו. כיצד לבחור קונסילר ואיך למרוח אותו:
התאמת הכיסוי– את ההתאמה של יכולת הכיסוי של המוצר עושים על הוריד בחלק הפנימי של היד. 
התאמת הצבע– הקונסילר מגיע בדרך כלל רק ב – עד 3 גוונים בכל חברה. את הצבע המתאים בודקים על קו הלסת, שם הוא צריך להתמזג עם הגוון של העור. אם הגוון של הקונסילר בהיר או כהה מידי, ניתן למתן את הצבע על ידי ערבוב הקונסילר עם המייק-אפ לפני המריחה.
מראה מבריק– למרבית הקונסילרים יש גוון אטום ומאט, כדי להעניק להם מעט זוהר אפשר לערבב אותם עם קרם עיניים. 
צורת המריחה: מורחים בתנועות תיפוף עם האצבע האמצעית, כדי לקבל מגע קל ומראה טבעי. בניגוד לקרם לא מעסים שוב ושוב לספיגה מלאה אלה מקבעים בעזרת פודרה או טישו. 
מראה רגילה– בזמן מריחת הקונסילר צריך להשתמש במראה רגילה ולא כזאת שמגדילה כדי לבחון את אפקט האמיתי של ההסוואה ביחס לכל הפנים. שימוש מיותר בקונסילר גורם לשני כתמים לבנים סביב העיניים המעניקים מראה חיוור מאד לכל הפנים. 
איפה מורחים – את הקונסילר מורחים בנקודות קטנות ורק באזורים הבעייתיים של הצללים כהים קרוב לשורש האף. המטרה: להעניק לעור גוון אחיד ובהיר בכל הפנים ולנטרל את ה"עומק" שהמקומות הכהים יוצרים כי הם מעניקים לפנים את המראה הזקן.  
 
מימי לוזון, מומחית ומטפלת בכירה  בטיפול בטכנולוגיות קוסמטיקה רפואית
 צילום: מימי לוזון - אלכס ליפקין, מלי לוי - עדי אורני 
 

הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים