סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים

______________________
______________________

 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של איפור >> רפואה אסתטית: לפתוח את העיניים
 
הרפואה האסתטית מעניקה פתרונות יעילים לבניית קווי מתאר חדשים ומחמיאים
לגבות ולעפעפיים
 ד"ר שרית כהן
 
עם הגיל מתרחשים שינויים מורפולוגיים (מבניים) הדרגתיים סביב העיניים, בעפעפיים וביחסי הגומלין בין ארובת העין (השקע שבו ממוקמות העיניים) ומרכז הפנים. השינויים ניכרים במיקום, במבנה ובצורה ומתרחשים כתוצאה מכוח הכבידה, מרפיון עור העפעפיים, מדלדול ורפיון מבנה העפעף ומפעילות השריר החובק את ארובת העין. התוצאה - מראה כללי עייף, מבוגר ולא מחמיא, ושינוי בצורת הפנים.
 
כיצד מתבטאים שינויים אלה? 
באזור הגבות - במיקום נמוך יותר של הגבות בהשוואה למיקומן בגיל הצעיר, לעודפי עור ובלט של כריות שומן. 
באזור העפעפיים העליונים - בתחושת עייפות וכבדות של העפעפיים, בקושי באיפור ובעיקר במראה עייף ולא מחמיא. יש 
גם מי שסובלים מעפעפיים שמוטים מהפן הרפואי אז העפעפיים גורמים לירידה בטווח הראייה, מכבידים על העין ומפריעים בתפקוד היומי.
באזור העפעפיים התחתונים – העפעפיים מתארכים כלפי מטה ויוצרים מפגש נמוך יותר של "צומת עפעף תחתון" – המפגיש בין הלחי וקצה העפעף. אותה נקודה חיצונית גבוהה בלחיים (באזור עצם הלחי) שהקנתה לפנים בשנים עברו מראה מתוח, מחמיא וחיוני, צונחת ויוצרת רפיון הדרגתי של העפעף התוצאה -  העפעף המוארך תורם למראה "שלדי", רפוי ומבוגר. אם לא די בכך, בצידי העיניים מופיעים קמטי חיוך הקרויים גם "קמטי מניפה", וביחד עם צניחת העפעפיים המראה שמתקבל אינו משובב לב.
 
טיפולים לשיפור מראה הגבות והעפעפיים
 
לאחר בדיקה ואבחון על ידי הרופא, ניתן להתאים את הטיפול הפרטני לכל אחת ואחד. מגוון הטיפולים המוצע הינו רחב וכולל טיפולים שאינם פולשניים או התערבות כירורגית. 
מומלץ כי הטיפולים לסוגיהם ייעשו על ידי רופא מומחה מתחום הכירורגיה הפלסטית ובעל ניסיון בתחום, שכן מדובר באזור רגיש ועדין. כמו כן, כדי להשיג את האפקט והמראה הרצוי, על הרופא לגלות מיומנות והתמצאות באנטומיה ובטכניקת הזרקה נכונה, ועל כן אל תתפשרו!
 
טיפולים שאינם פולשניים
 
הזרקת בוטוקס/ דיספורט 
חומרים אלה מרפים את פעילות השרירים האחראים לקמטי ההבעה ובאמצעות הזרקתם לאזור המצח, הגבות והעיניים - ניתן לטשטש את קמטי המניפה בצידי העיניים, "ליישר" את קמטי הזעף בין הגבות ואף  להרים את "זנב" הגבות (החלק החיצוני שלהן) לפרק זמן הנע בין 4-6 חודשים.
אנקדוטה מעניינת: בחו"ל מצוי כיום בתהליכי אישור של ה-FDA, מינהל התרופות האמריקאי, קרם המבוסס על בוטוקס, שפותח לאזור צידי העיניים ונראה מבטיח במיוחד. יש האומרים כי לא ירחק היום וניתן יהיה לרכוש בבתי מרקחת לשימוש ביתי, משחה או קרם אשר יחליפו את המזרק, ויקנו מראה מורם לצידי העין והעפעף העליון, במחי מריחה קלה. 
 
הזרקת חומרי מילוי 
הזרקה ממוקדת של חומרי מילוי המבוססים על חומצה היאלורונית (חומר המיוצר בגוף ועל כן ידידותי לו) מאפשרת את מילוי שקע הדמעות שבעפעף התחתון. המילוי מסווה את המבנה השלדי של האזור. במקביל, ניתן להרים באמצעות חומרי המילוי את "זנב" הגבה ולמלא שקעים במקומות הנדרשים לכך בפנים אשר איבדו נפח עם השנים. 
בשני המקרים – התוצאות ייראו כמעט באופן מיידי. שטף דם מקומי או בצקת קלה עלולים להופיע ויחלפו לאחר מספר ימים.
 
התערבות כירורגית
 
הרמת גבות: לצורת הגבות ומיקומן השפעה מכרעת על מראה פנים ומראה עיניים אסתטי בפרט. קווי מתאר אידיאליים של גבה אסתטית, מבוססים על מרחק אידיאלי מהאישון לגבה, על צורה ועל עובי מסוים ומגדירים לא רק מראה אלא אפילו את ההבדל הצורני בין המינים, טרנדים אופנתיים וכדומה.
עם הגיל מתרחשת הרפייה של הרצועות התומכות המקבעות את הגבה למקומה, ומיקומה יורד בהדרגה. מרחק קצר בין הגבות לקו הריסים משווה מראה מבוגר ותורם לתחושת כבדות ועייפות של העפעפיים.
מתי מומלץ להרים את הגבות? הרופא מחשב את גובהה האידיאלי של הגבה מבסיס הנחיר בצורה זוויתית, כלפי מעלה. בקרב נשים, קשת הגבה מצוייה גבוה יותר מאשר בקרב גברים וצורתה דמוית כנף שחף במעופו. אצל הגברים – צורת הגבה פחות קשתית ויותר אופקית. מכאן, נוצר אותו הבדל צורני בין המינים. 
הרופא בודק האם הגבה היא זו ששינתה את מיקומה ויש להרימה, או שהגבה נותרה במקומה ומעל העפעף יש עודפי עור שהסרתם מספיקה על מנת להחזיר לפנים את המראה הרענן.
 
ניתוח עפעפיים
ניתוח זה נועד להסיר עודפי עור ושומן מהעפעפיים העליונים והתחתונים, מטעמים רפואיים ומטעמים אסתטיים. הפרמטרים במקרים אלה אינם עניין של גיל בלבד אלא תלויים במהירות הזדקנות האזור, במבנה ונטייה גנטית, בחשיפה לשמש וכדומה. יש מי שבגיל 35 כבר יצטרכו הרמת עפעפיים ויש מי שרק בגיל 50 ומעלה יסבלו מהתופעה.
ניתוח אסתטי: במקרה זה הניתוח בא לבטל את תחושת העייפות והכבדות ואת הקושי להתאפר, להצעיר את הפנים ולהשיב להן את המראה האסתטי. התוצאה – מפתח עין פתוח, מראה דמוי שקד לעפעף, שיפור היכולת להתאפר וכמובן - מראה רענן וצעיר. חשוב לזכור כי אין צורך בהרמת פנים מלאה על מנת לשפר את מראה הפנים. במקרים רבים, טיפול באזור העיניים בלבד, פותר בעיה של מראה עייף.
ניתוח רפואי: נעשה במקרים של עפעפיים עליונים שמוטים מצמצמים את שדה הראייה וגורמים לחוסר נוחות פיזית. העין היא איזור פונקציונאלי הנמצא בתנועה מכאנית מתמדת ולכן העור סביבה מועד להידלדל ולהתקמט בקלות, לצנוח ולהכביד על הראייה. 
איך עושים: ברפיון העפעף העליון מטפלים באמצעות חיתוך והסרת עודפי העור וברפיון העפעף התחתון מטפלים באמצעות הסרת עודפי השומן והידוק העפעף.  במקרים בהם שקע הדמעות או המבנה השלדי של העפעף התחתון קעור יתר על המידה, ניתן למלא את השקעים ולהקנות לעפעף מראה אסתטי ומלא יותר. ניתן לנתח רק עפעפיים עליונים או תחתונים או לשלב בעת הצורך בין שניהם. 
הצערה וקיבוע של עפעף תחתון במהלך מתיחת פנים: בטכניקה חדשנית זו, מתייחסים למתאר הפנים הכולל. הרופא המנתח מסיר את סיבי שריר הגבה העודפים היוצרים את קמטי החיוך (המניפה), מותח את הסיבים וממקם אותם במיקום גבוה יותר משהיה, באזור הרקה. כיוון שממילא הפנים מורמות – הגישה אל העפעף התחתון פנימית ואינה מותירה צלקת חיצונית. הידוק העפעף כלפי מעלה תורם לצורה דמויית שקד של מפתח העין.
כמו כן, בעת ניתוחים להרמת מרכז הפנים ניתן להרים את "צומת עפעף תחתון-לחי". הרמה זו משווה מראה קמור, מלא וצעיר לעפעף. טכניקה חדשנית זו מתאימה במיוחד למטופלים בעלי רפיון קל של העפעף ונפילה קלה של מרכז הפנים וכן למטופלים הסובלים משקיות בלחי עליונה צידית.   
 
 
ד"ר שרית כהן, מומחית לכירורגיה פלסטית, רשת מרפאות "כללית אסתטיקה"
צילום: אימג' בנק ישראל

פרסם כאן מודעת לוח חינם!
הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים