סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> גלולת היום "שאחרי"
 
עתה, אחרי הקיץ הלוהט וחשיפת העור לשמש, האם עדיין ניתן למזער את הנזקים?
 
שולי הראל רודריג
ומי שלא עמדה בפיתוי,  והתפתתה לאהבתה? התפתתה לקרני שמש, המלטפות והמחממות, האוהבות והמטעות לעיתים. וכל זאת, מבלי לחשוב ולחשוש ליום שאחרי?
ובכן יקירה, ישנו מחיר. ויום התשלום הינו אפור למדי...
החשיפה לקרינת השמש בקיץ גורמת לנזקים מצטברים ולאורך שנים. מחקרים קליניים רבים הוכיחו, שבעקבות חשיפה בלתי מבוקרת והדרגתית לקרינת השמש, מתרחשות תגובות שונות בגוף ובתאי העור. תופעה זו גורמת לתגובה קשה ב-DNA שנזקיו נשארים חקוקים בחומר הגנטי העובר מתא לתא במהלך השנים.
יכולת התיקון והשיקום של אותם הנזקים, שאמנה אותם אחד לאחד, שונה מאדם לאדם. זוהי פונקציה תלותית של מצב בריאותי תקין כזה או אחר. הרגלי חיים "בריאים" כאלו ואחרים והוכח דווקא כי אותם האנשים הנחשפים לשמש באופן יומיומי, יהיו בסכנה פחותה יותר לחלות בסרטן עור מאשר אותם הלקוחות ה"מזדמנים". כוונתי, "לשיזוף בזק" - כלומר, צריבת עור  מהירה כדי להגיע לטיגון או להשחמת העור באופן המהיר ביותר.
במחקר הפיטוביולוגיה דנו אנשי מפתח מהרפואה האסטטית על מצבים בהם ניתן עדיין לתקן ולהתמודד עם הנזקים המוכחים. המסקנות לעולם אינן סופיות, אך פתרונות יעילים קיימים. 
 
תזונה נכונה
 
לאחר שסיימנו את תקופת החגיגות והחגים ואחרי שהשקענו ב'דודים' וב'דודות' בארוחות ובקינוחים, הבה ונשמור מעט מהצלחת כדי לשים על הפנים. 
תזונה ייעודית וטיפולית לפני חשיפה לשמש עשויה לתרום להפחתת רגישות העור לקרני השמש תוך שיפור ביכולת התיקון שלו. מתן של נוגדי חמצון ואכילה של דגים, הוכחה ביכולתה להפחית יצירת אדמומיות בזמן החשיפה לקרינה. ירקות ירוקים וכתומים, פירות אדומים, המכילים ליקופן הידועים בשמירה על התפתחות תאים סרטניים. כדאי ורצוי לצרוך אותם ישירות מתזונה ולא דרך תוספי מזון. בצורה זו הם זוכים לאפקט מוגבר כשהם נמצאים יחד עם הפיגמנט של הפרי או הירק. 
המלצתי האישית: לצרוך אותם בצורה מתמדת, כדי למנוע ולעכב את תהליכי ההזדקנות, לדכא התפתחות מחלות שונות ונזקים כאלו ואחרים. 
דגים: עשירים בחומצות שומן אומגה 3 המגנות על התאים מפני רדיקלים חופשיים תוך שהם מאפשרים כניסת חומרים מזינים לתא. אחת מחומצות האומגהDHA נלחמת אפילו בסוגיו של סרטן עור. 
לימון-מגן על הקולגן בעור ולמרות שהוא חמוץ ובסיסי יעילותו רבה למיגור התרבות חיידקים מזיקים, תוך וויסות חומציות העור.
קצרה היריעה המומלצת על מזונות-על לטיפוח ושמירה על עור פנים שניזוק. אך עלייך להאמין במזונות הנכונים, התורמים ביעילותם למראה עור מושלם, צעיר, בריא וזוהר.
 
מלנומה ממאירה
 
מדינתנו הקטנטונת הינה בראש הארעות למלנומה ממאירה. כוחה של השמש היה מנוע של עמים ותרבויות לסגידה וסוג של סטטוס חברתי. לחוורון העור יוחסו נשות מעמד האצולה – שאינן טורחות למחייתן. "נחותי העם" אשר עבדו בעבודות חוץ הם אלה שהיו שחומי עור, או "שזופי" האופנה העכשווית. השיזוף נהפך לסמל של סטטוס ובריאות של שפע של פנאי ומעמד כלכלי המאפשר זמן לשיזוף נוסח סרטי הוליווד.
התפיסה התרבותית  של הערצת השיזוף והשימוש במתקני שיזוף כאלו ואחרים תרמו לעליית נזקי קרינת UVA ו UVB ו-UVC. כילדה להורים אשכנזיים יוצאי אירופה, אני זוכרת עדיין את הסגידה לשמש עם הביקיני הקטנטן ואת השימוש בחמאת קקאו, שמן תינוקות, שמן אגוזים, קרם גזר ואפילו יוד כדי להעצים את מהירות השיזוף וגווניו. 
כיום זה נשמע ונראה מזעזע.
ההתחממות הגלובלית של כדור הארץ עם כל אותם חומרי פיגוע אוזון, גורמים להזדקנות מואצת ביחס לאזורים גאוגרפים קרים יותר. גרימת הנזקים כמעט בלתי הפיכים! הופעת כלי דם מרובים, קמטים באזורים החשופים, כתמי עור שאינם אסטטיים, גידולי עור ממאירים בכל הרמות. נזקי השמש הינם –ברי תיקון עד לרמה מסוימת. לקוסמטיקה, כמו ברפואה האסטטית יידע רב, כלים רבים ותכשירים מבטיחים התורמים להצלחת מזעור של אותם הנזקים. לעיתים עד לרמה של החזרת הנעורים לעור תוך שיקום תאי העור הניזוקים.
 
הפתרונות
 
הכי פשוט ולא תמיד קל, הימנעות סלקטיבית בחשיפת ייתר לקרני שמש. תמיד לזכור: העור מהווה מונה קרינה, בכל חשיפת יתר ללא הגנה - מד מהירות הזדקנות העור מואץ. לא לשהות בשמש בין השעות 9:00-16:00 אחה"צ. גם אם ישנה עננה מטעה, לזכור כי הפחתת קרני השמש הינה בין 20%-40% בלבד. זוהי עננה מטעה, ישיבה או הסתתרות מתחת לשמשייה מפחיתה את קרינת השמש ב-50% בלבד, היות והחול והמים מגבירים ומחזירים קרינת אולטרא סגול.
ישנם הממליצים על לבוש נכון: משקפיים וכובע, שברור לכולנו שהמלצות אלה ישימות בחלקן, היות ומכורי אהבת שמש כוונתם לתפוס "שיזוף" ולא לחסום שיזוף. "התפשרנו" - חובה בלחות עם מקדם הגנה לא פחות מ-30 SPF במריחת כמות של 5ML אותה יש למרוח כמעט בכל ימות השנה ותלויה באורך זמן החשיפה לשמש. ה-FDA האמריקאי ,דורש מיצרני התכשיר לאמת בדיוק רב את אחוז החסימה המדויק במוצרי הצריכה. משקפי שמש המסננים את קרינת האולטרא-סגולה, כובע רחב שוליים ושתייה מרובה של מים.
 
מי צריך להיזהר במיוחד?
 
* בהירי עור וג'ינג'ים מולדים - לא רק באופיים ושעורם ידוע כנצרב בקלות.
* הסובלים מנמשים או שומות יתר – בגילאים המתקדמים.
* אנשים שעיסוקם או תחביבים הוא ספורט, לסוגיו השונים, צוללנים גולשים הנחשפים לשמש, כי שעורם רטוב עוצמת הקרינה המוחזרת מהמים גבוהה במיוחד.
* אנשים חולים לאחר השתלת איברים, הנוטלים באופן קבוע תרופות המדכאות את המערכת החיסונית.
* אנשים שקרובי משפחתם עד דרגה שלישית חלו בסרטן העור.
ולזכור, כי גם אנשים ממוצא אתני כהה אינם מובטחים מסיכוני סרטן העור.
ככלל ברזל ולאורך השנים: שיזוף, שנעשה לאורך זמן בזהירות ובצורה מושכלת, יישאר לאורך זמן יותר משיזוף מהיר ובלתי זהיר. משך זמן ההגנה הטבעי של העור, גיל וסוגי העור מהווים את השיזוף "הנכון" כשהוא אכן "נכון" והיופי? הוא עניין של אופנה ונראות בריאה.
 
שולי הראל רודריג, מנכ"ל SR קוסמטיקס
אילוסטרציה: אימג' בנק ישראל


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני *
שם פרטי ומשפחה*
טלפון נייד
 
____________________________________________________________________________________________________________


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים