סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים

______________________
______________________

 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של טיפול >> כירורגיה פלסטית: "מרדף" הגבה אחר העפעף
 
מטופלים מתלוננים על "צניחת עפעף", "עפעפיים כבדים", "מראה עייף" ו"עין סגורה". תלונות רבות ומגוונות, ואף הטיפול בהן שונה
ד"ר ערן חדד
ע"פ נתוני האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית, ניתוחי העפעפיים הם הניתוחים השלישים בשכיחותם בתחום הכירורגיה הקוסמטית. הניתוחים שכיחים בקרב נשים במיוחד, אך כ-14% מכלל ניתוחים אלה, מבוצעים בגברים. הניתוחים רבים ומגוונים ומבוססים על הבנת הבעיה. ראשית, יש להבדיל בין מפתח עין סגור לבין עודפי עור בעפעפיים העליונים. כאשר מפתח העין סגור, מדובר בצניחת עפעף – מצב המכונה בספרות המקצועית "פטוזיס". מדובר בהפרעה בהפעלת השריר המרים את העפעף ופותח את העין. פעולת השריר עלולה להיפגע עקב בעיות מולדות, רפיון השריר כתוצאה מהזדקנות, בעיה נוירולוגית, או סיבות מכניות כמו: לחץ מקומי, או טראומה. במקרים אלה מדובר בבעיה רפואית לכל דבר ועניין. 
 
הידוק השריר
כאשר הבעיה משמעותית, הניתוח לפתרון הבעיה הוא הידוק השריר המרים את העפעף. הניתוח משפר את פעולת השריר ומפתח העין גדל. החתך הניתוחי דומה לזה בניתוח להרמת עפעפיים עליונים והצלקת מוסתרת בצורה טובה .כאשר הבעיה משמעותית, הניתוח מכוסה בסל התרופות ומבוצע בדרך כלל על ידי רופא אוקולופלסט – רופא עיניים המומחה בכירורגיה פלסטית של העיניים. ניתן לשלב בניתוח לתיקון צניחת עפעף, גם ניתוח להסרת עודפי עור מהעפעפיים העליונים, במידה שקיימים. הסרת עודפי עור בלבד במטופל הסובל מפטוזיס, לא תפתור את בעיית מפתח העין הצר שכן עודפי העור אינם הבעיה המרכזית, אלא הפרעה נלווית . 
כאשר קיימים עודפי עור בעפעפיים העליונים, על הרופא המטפל להעריך את הסיבה לבעיה. לעיתים מדובר ברפיון של עור העפעפיים העליונים, הגורם לעודפי העור באזור ומופיע כבעיה מבודדת. עודפי עור בעפעף העליון מהווים בדרך כלל בעיה אסתטית . בקרב חלק מהמטופלים, עודפי עור משמעותיים עד כדי הסתרה של חלק משדה הראייה . הבעיה עלולה להיות חד צדדית, או דו צדדית ובדרך כלל אינה סימטרית. במקרה זה הפתרון הוא ניתוח למתיחת העפעפיים העליונים. מדובר בניתוח שניתן לעבור בהרדמה מקומית, או בהרדמה כללית . החתך מוסתר בקפל שמעל העין והוא בדרך כלל עדין מאוד . דרך אותו חתך, ניתן גם להסיר עודפי שומן בולטים בעפעף העליון .
לעיתים מדובר בבעיה משולבת – עודפי עור, אך גם צניחה של הגבה הצדית. כאשר הבעיה משולבת, ניתוח להרמת עפעפיים עליונים לא יועיל באופן משמעותי ומראה העור הרפוי באזור העפעף העליון יישאר לאחר הניתוח. הפעולה הנכונה במקרה זה, היא מתיחת העפעף העליון בשילוב הרמת הגבות .
 
מיגוון אפשרויות
את הגבה ניתן להרים במספר אופנים. הדרך הפשוטה ביותר, אשר איננה כרוכה בפעולה כירורגית היא הזרקת בוטוקס . מדובר בפעולה פשוטה אשר ניתן לבצע במסגרת מרפאתית וללא צורך בחדר ניתוח. 
באמצעות הזרקה סלקטיבית של בוטוקס לאזור המצח, הגבה הצדית נמתחת כלפי מעלה . היעילות זמנית אמנם ונמשכת כ-6 – 4 חודשים, אך הפעולה יעילה מאוד.
ניתן גם להרים את הגבה באמצעות ניתוח. קיימות מספר שיטות לניתוח הרמת גבות הנבדלות בין השאר במיקום החתך הניתוחי. במרבית המקרים, החתך ממוקם כס"מ מאחורי קו השיער, באזור הרקה. דרך החתך מופרדות הרקמות והגבה החיצונית . במטופלים עם נסיגה של קו השיער (גברים בדרך כלל), ניתן למקם את החתך גם ישירות מעל הגבה ואף באזור המצח . כאשר צניחת הגבה מינימאלית, ניתן לקבע את הגבות במנח גבוה יותר דרך חתך העפעף ואין צורך בחתך נוסף. ניתוח להרמת גבות מותח את הגבה קלות ואינו מייצר מראה מלאכותי .
 
התאמה לבעיה
לסיכום, יש להתאים את הניתוח לבעיה הספציפית . כאשר הגבה נפולה יש להרימה ולהשתמש בטכניקה המתאימה ביותר. כאשר קיימים עודפי עור בעפעפיים העליונים, יש למתוח את העפעף העליון . כאשר מפתח העין סגור – יש להדק את שריר העפעף העליון ולשמר את העין פתוחה.
 
 
הכותב: ד"ר ערן חדד, מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית

הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים