סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
 

יערית טרבלסי
במסגרת יריד היופי השלישי, לשנת 2014, שהופק על ידי 'טלר תקשורת בע'מ', נערך כנס ענק ומושקע שיזמה התאחדות מעצבי השיער בישראל. 
במהלך הכנס עלו על הבמה, בזה אחר זה, גדולי מעצבי השיער, כולם חברים בהתאחדות: אבי פדידה, אורן אור וקובי בן חיים ממספרת 'OrenOrKobi', חנן קמיר, ניסו אשכנזי, יאיר מנדלה למספרת 'יא יא', עוזי בטיש למספרת 'גזוז', צוות הארטדירקטורים של רשת 'Heads' ואלברט למספרת 'שאדי'. כל אחד ממעצבי השיער העניק לקהל שואו ברמה בינלאומית, שכלל הדגמה, הסברים והפתעות. 
מטרת הכנס, הייתה לחשוף את הקהל להתאחדות מעצבי השיער ולצרף אליה חברים נוספים, שיתאגדו יחד ויעניקו כוח לפועלה החשוב - קידום האינטרסים של כלל מעצבי השיער.
ההתאחדות שמה לה כמטרות לארגן את העוסקים בענף עיצוב השיער והספרות בישראל ולפעול לצורך מיסוד הענף כנהוג וכמקובל במדינות מתקדמות כדוגמת התקן האירופאי CAP. לקדם את מעמד המקצוע ואת המקצועיות בענף. לקדם את נושא הכשרת העובדים, חיוב בהכשרה מקצועית עפ"י חוק על כל המבקשים לעסוק בענף ועמידה במבחנים רשמיים מהמדינה, ו/או כל מוסד המאושר על ידה, לקדם ארנונה שווה לכל בעלי המספרות בישראל כבעלי מלאכה, לשמור על תחרות הוגנת בענף ולנקוט כל פעולה אחרת ובכל האמצעים וההליכים הנחוצים והמועילים לענף בישראל ובכפוף לכל דין.
למען מטרה זו התגייסו מעצבי השיער, עלו לבמה והציגו את משנתם לקהל.
 
* * * 
 

 מישל מרסייה
את 'התאחדות מעצבי השיער בישראל', שהינה עמותה רשומה ללא כוונת רווח, יזם והקים לפני כשנתיים וחצי מעצב השיער מישל מרסייה, במטרה להשיג השפעה ולהוביל מהלכים משמעותיים בענף עיצוב השיער בישראל, לקדם את מעמדם של מעצבי השיער ולהגיש בקשה להסדרת העיסוק כמקובל ונהוג בעולם המערבי.  
היוזמה הגיעה תוך כדי התמודדות פרטית של מרסייה מול עיריית תל אביב בנושא הארנונה. במשך שנים, הוגדרו בעירייה מעצבי השיער כ'בתי מסחר' ולא כ'תעשייה ומלאכה', ולכן שילמו ארנונה גבוהה בהרבה מזו האמורה. מישל מרסייה, הבעלים של מספרת 'מישל מרסייה' ברחוב בן יהודה 209 ת'א, ומספרת 'מישל מרסייה' ברחוב שוורץ 1 פינת אחוזה, רעננה, החליט להיאבק באופן עצמאי בנושא. רק לאחר 4 שנים של מאבק אישי, שהגיע עד לבית המשפט העליון, נקבע כי מעצבי השיער אינם בתי מסחר ועל כן חויבה העירייה להשיב כספים למעצבי השיער. אולם, במעמד הפסיקה אמנם קבע בית המשפט כי הם לא בתי מסחר, אך גם לא העניק להם הגדרה חדשה וכך, כעבור תקופה הגדירה אותם העירייה כ'בתי שירותים' ושוב הועלו להם דמי הארנונה.
"תוך כדי התעסקות בתביעה הפרטית שלי מול העירייה, הבנתי שמעצבי השיער בישראל הם בגדר הפקר בכל הקשור לחקיקה- אין לנו שום מנגנוני הגנה ושום כוח כיחידים אל מול הרשויות", הוא מספר. "הבנתי גם שעל מנת שיתייחסו אל המקצוע שלנו כמקצוע מכובד, עלינו קודם כל להתאגד לגוף אחד וגדול. אחר כך, עלינו גם למקצוע את התחום ולדאוג לכך שרק         מעצב שיער בעל ידע לימודי מוכח, יוכל לפתוח מספרה".

יאיר קמיר

שרון דיין
כיום, לא מחייב החוק ללמוד על מנת לפתוח מספרה. אמנם קיימים חוקים ברורים של משרד התמ"ת בנושא וישנם בתי ספר מקצועיים, אך אין אכיפה ולכן כל מי שרוצה יכול לפתוח מספרה, גם אם לא למד במקום מסודר. "למעצב שיער יש נגיעה בריאותית ישירה וברורה", מוסיף מרסייה, "הוא מתעסק עם עור הקרקפת, משתמש בחמצן, החלקות וחומרים כימיים שונים, ששימוש לא נכון בהם עלול לעשות נזק בלתי הפיך. העובדה כי גם מי שלא למד יכול לפתוח מספרה, מורידה את ערכם של כל מעצבי השיער וזוהי תופעה שיש למגר, לרווחת כולנו". 
אל חזונו של מרסייה, הצטרפו מעצב השיער יאיר קמיר ומעצב השיער ארז שרביט, שאף מכהנים כחברי הוועד המנהל. כולם, כולל יו"ר העמותה, חברי הועד המנהל וחברי וועדת הביקורת עושים זאת בהתנדבות מלאה ותורמים מזמנם, מהידע המקצועי שלהם וממרצם על מנת להגשים את המטרות המשותפות לכל מעצבי השיער.
העמותה פועלת על פי תקנון רשם העמותות וספריה מנוהלים על ידי רואה חשבון ומלווה כל העת ביועץ משפטי. לעמותה ישנו ועד מבקר המבקר את פעילותיה הכספית וחבריה חשופים בכל רגע נתון למצבה הפיננסי ולפעילותה השוטפת. לפי תקנון העמותה, המועסקים בה בשכר לא יוכלו להיות בעלי מספרות, על מנת להישמר מניגוד אינטרסים.  
 
"מקצוע הספרות ועיצוב השיער הוא מקצוע רציני שיש להתייחס אליו בכובד ראש". אומר ארז שרביט, חבר הועד המנהל של ההתאחדות, "אני מאמין שהדרך בה ניתן להוביל את התחום למקצוענות אמיתית, היא קודם כל להתאגד ולבוא כגוף אחד חזק עם אג'נדה וסדר".
 
ארז שרביט, ממעצבי השיער המובילים בישראל והבעלים של מספרת 'ארז שרביט' ברחוב דיזינגוף 322 בתל אביב ושל מספרת 'ארז שרביט ואבי כהן' ברחוב משה פלימן 8 בחיפה, הצטרף למישל באמונה גדולה בכוחה של ההתאחדות. "מישל עושה כאן עבודת קודש", הוא אומר, "הוא מקדיש לזה את חייו בהתנדבות מלאה ועוסק בזה ימים כלילות. למרות שלא קלה הדרך והוא סופג לא אחת מטחי ביקורת קשים, הוא מוחל על כבודו ומייצג את כולנו בוועדות של משרד הבריאות ומשרד הפנים, נלחם בעיריות ומוביל אותנו להיות חלק מגוף גדול שמתייחס ברצינות לתחום ולוקח אותו למקומות חדשים ונכונים".
 
גם חבר הועד המנהל של ההתאחדות, יאיר קמיר, מסכים עם הנאמר ומוסיף: "העובדה שבארץ כל אחד יכול לפתוח מספרה, גם אם אין לו תעודה, עושה נזק גם לקהל הלקוחות וגם תדמיתית לענף כולו. ברגע שכל מעצב שיער שפותח מספרה, יחוייב בתעודה המאשרת כי הוא למד ומבין איך להשתמש בחומרים המסוכנים עמם אנחנו עובדים, רק אז יהיה כאן ערך וכבוד אמיתי למקצוע, בדומה למה שקורה בעולם. ומעבר לכך- לימודים מעניקים גם כלים לניהול העסק. שהרי לא די בכך שמעצב שיער יהיה אמן שיודע את העבודה. אם הוא פותח מספרה הוא צריך לדעת לנהל את העסק שלו, את העובדים שלו ואת מערך שירות הלקוחות שלו". 
יאיר קמיר הוא מוותיקי מעצבי השיער בישראל והבעלים של מספרת 'יאיר קמיר' ברחוב מונטיפיורי 38 בפתח תקווה ושל בית הספר הגדול בארץ, ברחוב ההסתדרות 14 בפתח תקווה, שקיים כבר משנת 1984. 
"רק התאגדות של כולנו יחד תעניק לנו כוח אמיתי לעמוד מול הרשויות ולעשות דברים למען כל מעצבי השיער". הוא מוסיף, "אנחנו עושים הכל בהתנדבות וכך גם כל מעצבי השיער שהגיעו ליריד והשקיעו מזמנם על מנת ללמד את הקהל ללא תשלום. היום, יחד עם מישל וארז והודות גם לחברות גדולות כמו לוריאל, שתומכת בנו בכספים ובעזרה ולמעצבי השיער שדוחפים אותנו קדימה, כבר הצלחנו לעשות משהו ואני מאמין שזו רק ההתחלה". 
 
לאחר כשנתיים וחצי של פעילות, חברים בהתאחדות כבר כ-400 מעצבי שיער והיא כבר פועלת על מנת להעניק לחברים בה סדרי הגנה עבור מערך היחסים שלה עם העובדים וכן עומדת מול הרשויות בנושאים השונים. 
"'ההתאחדות ורף הלימודים שאנחנו יוזמים, תשפיע על איכות מעצבי השיער גם כאנשי עסקים", מוסיף מרסייה, "התהליכים השונים יעניקו בטחון כלכלי, איזון ברמת מעצבי השיער שפותחים מספרות, יחזקו את מערכת היחסים עם הקהל שיאמין יותר בנותן השירות ועוד. מטרת ההתאחדות היא לנהל את עולם מעצבי השיער מבחינת חקיקה, אחדות דעות ובעיקר לשמור על האינטרסים של כל בעלי המקצוע, תוך שהיא משמשת כבית עבור כולנו".
לדברי שרון דיין, סמנכ"ל ההתאחדות ומי שעומדת בקשר יומיומי מול מעצבי השיער: "מרטין לותר קינג אמר כי אמונה היא לעשות את הצעד הראשון גם כשאינך רואה את התמונה כולה, וזה מה שאנחנו עושים כאן. כבר היום כשאנחנו מגיעים לוועדות ופגישות עם גורמים ממשלתיים שונים, מתייחסים אלינו בכובד ראש והכוח שלנו רק ילך והתעצם ככל שיצטרפו אלינו חברים נוספים". 
 
 
צילום: יוסי סוויסה וזאב שטרן

הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני *
שם פרטי ומשפחה*
טלפון נייד
 
____________________________________________________________________________________________________________


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים