סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים

______________________
______________________

 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> מזותרפיה לשיפור מראה העור
 
בשיטת המזותרפיה אנחנו למעשה מנצלים את המנגנון הטבעי של הגוף לריפוי פצעים לטובת יצירה של רקמת עור חדשה
 
ד"ר מירי ללוש
בשנים האחרונות, נעשו מאמצים רבים למציאת דרכים יעילות ובטוחות יותר לשיפור מראה העור, אשר הובילו להתפתחות רבה בשיטת הטיפול הנקראת "מזותרפיה". טיפול בשיטת המזותרפיה כרוך בדיקור מבוקר של העור באמצעות מחטים דקות במיוחד אשר נועדו לחדור את שכבת הקרנית באפידרמיס ולגרום בסופו של תהליך לחידוש העור ולעלייה בייצור סיבי הקולגן והאלסטין. בשיטה זו, אנחנו למעשה מנצלים את המנגנון הטבעי של הגוף לריפוי פצעים לטובת יצירה של רקמת עור חדשה.
 
איך שיטת המזותרפיה עובדת?
שיטת המזותרפיה מנצלת את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף. מנגנון זה מפעיל מספר תהליכים בגוף, המתרחשים בשלושה שלבים: 
1. שלב ראשון - יצירת דלקת: המחטים במכשיר הרולר (מכאני) או המזו-פן (חשמלי) גורמות למאות מיקרו פצעים בעור המובילים לתגובה דלקתית אשר במהלכה חלה עלייה בייצור חלבונים רבים, כגון: גורמי גדילה (Growth Factors) וציטוקינים. חלבונים אלו, מעודדים את המשך התהליך הדלקתי באמצעות גיוס תאים של המערכת החיסונית, ובנוסף, גורמי הגדילה מגבירים את היצירה של תאי עור חדשים. שלב זה מתחיל מיד לאחר הטיפול ואורך כ- 5-6 ימים.
2. שלב שני - ייצור תאי עור חדשים: בשלב זה מתחילה היצירה של תאי העור החדשים, בניית המטריצה החוץ-תאית ויצירת כלי דם חדשים. תאי העור החדשים הנוצרים כוללים קרטינוציטים הבונים את שכבת הקרנית ופיברובלסטים האחראים על ייצור סיבי הקולגן והאלסטין. שלב זה מתחיל חמישה ימים לאחר הטיפול ונמשך עד שמונה שבועות.
3. שלב שלישי - תיקון וסידור האזור הפגוע:  בשלב זה יש עלייה בייצור וסידור סיבי הקולגן והאלסטין הגורמים למתיחה ושיפור באלסטיות של העור תוך כדי תיקון האזור הפצוע בעור. שלב זה מתחיל 8 שבועות לאחר הטיפול עד שנה.
 
לסיכום, בשיטת המזותרפיה אנחנו גורמים בצורה מבוקרת לפצעים בעור המעודדים תהליכי בנייה, ריפוי וחידוש של רקמת העור. כיוון שבשיטה זו אנו מנצלים את המנגנון הטבעי של הגוף לטובתנו, המזותרפיה נחשבת יעילה ובטוחה בטיפול מגוון בעיות עור שונות.
 
מזותרפיה הינה שיטה יעילה בטיפול במגוון בעיות עור:
טיפול בצלקות אשר נגרמו על ידי אקנה, ניתוח או כוויות. 
מחקר שפורסם בשנת 2014 בדק את השפעת טיפול מזותרפיה על 60 מטופלים הסובלים מצלקות אקנה. התוצאות שהתקבלו במחקר זה הראו שטיפול במזותרפיה הוביל לירידה של כ- 31% בצלקות האקנה לאחר שלושה מחזורי טיפול.
 
טיפול אנטי-אייג'ינג
 
שיטת המזותרפיה מגבירה את ייצור הקולגן בעור, ולכן, היא מסייעת רבות בהפחתת קמטים. בנוסף, בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המחקרים המצביעים על כך שמזותרפיה מאפשרת למטפל להחדיר בצורה יעילה יותר חומרים פעילים בעלי פעילות אנטי-אייג'ינג לעור. מחקר מעניין ביותר שהתפרסם בשנת 2011 ושנעשה על חולדות בדק את השפעת טיפול המזותרפיה בשילוב עם ויטמינים A ו- C על מספר פרמטרים שונים בעור, לדוגמא: שינויים בעובי האפידרמיס, ועלייה בכמות הקולגן. תוצאות הניסויים הראו שטיפול באמצעות וויטמיניםA  ו-C בלבד הביאו לשיפור קטן בפרמטרים שנבדקו, לעומת זאת, טיפול במזותרפיה הוביל לשיפור רב יותר, אך השיפור הגדול ביותר התקבל באמצעות שילוב של שתי השיטות, כלומר, טיפול במזותרפיה ביחד עם ויטמינים A ו-C.
 
טיפול בסימני מתיחה
מחקר שפורסם בשנת 2010 בדק את השפעתו של טיפול בודד במזותרפיה על 22 נשים בעלות סימני מתיחה. במחקר זה הנשים עברו טיפול מזותרפיה למשך 30 דקות ונבדקו כעבור חצי שנה מיום הטיפול. תוצאות הניסוי הראו שחצי שנה לאחר הטיפול חל שיפור ניכר במרקם העור והוא הפך למתוח והדוק יותר. תוצאות אלו נתמכו גם בבדיקות ביופסיה אשר הראו עלייה בסיבי הקולגן והאלסטין.
 
טיפול במלזמה
מחקר ראשוני אשר פורסם בשנת 2011 בדק את השפעת טיפול המזותרפיה בשילוב עם סרום הבהרה על 20 מטופלות הסובלות ממלזמה. המחקר מצא כי טיפול במלזמה המשלב מזותרפיה יחד עם טיפול בסרום הבהרה היה יעיל יותר מטיפול בסרום הבהרה בלבד.
 
הכנת העור לפני מזותרפיה
על מנת לקבל תוצאות מירביות בשיטת המזותרפיה, מומלץ שהמטופל יכין את עורו במשך שלושה שבועות לפחות לפני הטיפול באמצעות מריחת תכשירים המכילים ויטמינים החשובים לפעילות התקינה וההתחדשות של העור, כגון: ויטמין A, E  ו-C.
ישנה חשיבות גדולה להכנת העור באמצעות וויטמינים אלו לפני טיפול מזותרפיה, כיוון ששיטה זו גורמת להמרצת תאי העור להתחלק ולייצר סיבי קולגן ואלסטין בצורה מקסימלית. על מנת שתאי העור יוכלו לעבוד בצורה הטובה ביותר, הם זקוקים לחומרי הזנה הנחוצים לפעילותם התקינה. ויטמין A וויטמיןC  ידועים בפעילותם המטיבה על חידוש העור, ולכן, שילוב של הכנת העור בוויטמינים אלו לפני טיפול מזותרפיה יאפשר ריפוי וחידוש מהיר של העור וקבלת מראה צעיר וזוהר יותר. 
 
יתרונות שיטת המזותרפיה
 
סיכון נמוך בגרימת היפר-פיגמנטציה וצלקות, מסיבות אלו מזותרפיה הינה שיטה הנחשבת בטוחה יחסית בטיפול בבעלי גוון עור כהה.
מתאימה לטיפול בבעלי עור דק ורגיש.
שיטה יעילה אשר ניתן לבצע אותה גם באזורים בפנים שאינם מתאימים לקילוף, כגון: אזור העיניים.
מזותרפיה ניתנת לביצוע בצורה מקומית עם דיוק רב, כגון אזורים ספציפיים של הצטלקות, ללא חשש של היווצרות הבדלים בין רקמת העור המטופלת לזו שלא טופלה.
לאחר טיפול במזותרפיה המטופל יכול לחזור לפעילות רגילה תוך זמן קצר ביותר של מספר ימים, תלוי בעומק החדירה של המחטים. 
 
למרות היתרונות הברורים של שיטת המזותרפיה על פני שיטות אחרות, חשוב לדעת ששיטה זו אינה מתאימה לכל מטופל ואף לא מומלצת/אסורה לביצוע  במקרים הבאים:
1. מטופלים הסובלים מסרטן העור, יבלות, קרטוזות, אקזמה, פסוריאזיס, או בעלי נטייה להיווצרות צלקות קלואידיות. 
2. במקרים של אקנה או הרפס פעילים. 
3. במקרים בהם מטופלים נוטלים תרופות נוגדות קרישה לדוגמא: קומדין או הפרין. נוכחות תרופות אלו עלולות לגרום לדימום יתר לא מבוקר באזור הדיקור. מטופלים אשר השתמשו בעבר בתרופות נוגדות קרישה צריכים לעבור בדיקה לתקינות מנגנון הקרישה או להיוועץ ברופא לפני הטיפול.
4.  מטופלים הנוטלים אספירין מידי יום, צריכים להפסיק שימוש בתרופה לפחות 3 ימים לפני הטיפול.
5. מטופלים העוברים טיפולי כימותרפיה, נוטלים מינונים גבוהים של סטרואידים או עוברים הקרנות.
6. מטופלים הסובלים מסכרת שאינה מבוקרת.
 
 
ד"ר מירי ללוש (Ph.D., MBA) יועצת מדעית, מומחית לבעיות עור וטיפולי פנים.
אילוסטרציה: אימג' בנק ישראל
קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!


__________________________________________________________________________________________________________________________


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!

 
אימייל *
שם מלא *
טלפון נייד *

 

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים