סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> איזה סוג עור שלי? בחן את עצמך
 
מרבית האנשים, נשים וגברים כאחד אינם מודעים לסוג העור להם. על מנת לקבוע את סוג העור מקובל להשתמש במדד של פיצפטריק.
שאלון עם מסקנות ותובנות.

 

דר' איריס שניידר
מדוע חשוב כל כך לזהות את סוג העור? 
לזיהוי סוג העור שלך חשיבות רבה בחיי היום יום ובכלל. בבחירת סוג המייקאפ, קרם ההגנה או תכשירי הטיפוח והאיפור, וכן בבחירת סוגי טיפולי הפנים והסרות השיער.
המדד לסיווג העור של  פיצפטריק פותח בשנת 1975 ע"י תומאס ב. פיצפטריק, רופא דרמטולוג, שרכש השכלה באוניברסיטת הווארד היוקרתית. המדד של פיצפטריק מבוסס על גוון העור של הפרט ועל תגובת העור לאחר חשיפה לשמש במושגים של "שיזוף" ו - "נשרף" והוא מקובל מאוד במחקרים  בנושא העור. למעשה, מדובר בטבלה מספרית, שמספקת טווח של ציונים עבור כל אחד מסוגי העור, כפי שיובא בהמשך. על אף היותו סובייקטיבי, המדד הוכח במחקרים כבעל ערך אבחנתי וטיפולי.  לרוב משתמשים בו במחקרים על סרטן העור, על חשיפה לקרינת UV, ועל הרגלי שיזוף והגנה מפני קרינת השמש.
רוצים לדעת מהו סוג העור שלכם? מלאו את השאלון הבא?  חברו את הניקוד עבור כל אחת מהשאלות עליהן עניתם וסכמו את הניקוד הכולל בתחתית כל טבלה. חברו את הניקוד הכולל של כל אחת משלוש הטבלאות לציון הסופי, והתאמו אותו לטווח הציון של כל אחד מסוגי העור. למשל, אם הניקוד הסופי שקבלת עומד בטווח הציונים  שבין 17-25 הרי סוג העור שלך הוא   III לפי מדד פיצפטריק והוא למשל, המתאים  ביותר לטיפול הסרת שיער ב-IPL.
 
נטייה גנטית
ניקוד 0 1 2 3 4
מה צבע עינייך?
 
כחול בהיר, אפור, ירוק כחול, אפור או ירוק כחול חום כהה חום שחור
מה צבע שיערך הטבעי? אדום בלונד ערמוני חום כהה שחור
מה צבע עורך (באיזורים לא חשופים)? אדמדם חיוור מאוד חיוור עם גוון בייז' חום בהיר  חום כהה
האם יש לך נמשים באזורים לא חשופים לשמש? רבים אחדים מעטים בודדים אין
 

ניקוד כולל עבור נטייה גנטית ______

תגובה לחשיפה לשמש
ניקוד 0 1 2 3 4
מה קורה כאשר אתה שוהה בשמש זמן ממושך? מופיעים בעור אדמומיות כואבת, שלפוחיות, וקילוף מופיעות בעור שלפוחיות ולאחריהן קילוף העור נשרף לפעמים ובעקבותיו מופיע קילוף העור נשרף לעיתים רחוקות העור לעולם אינו נשרף
באיזו מידה אתה הופך לשחום? בקושי או אף פעם לא שיזוף בגוון בהיר שיזוף סביר משתזף בקלות הופך לשחום כהה בקלות
האם אתה הופך לשחום תוך מספר שעות לאחר החשיפה לשמש? אף פעם לא לעיתים רחוקות לפעמים בדרך כלל תמיד
כיצד מגיבות פנייך לשמש? מאוד רגישות רגישות נורמאלי מאוד עמידות אף פעם אין לי בעיה
 

ניקוד כולל עבור תגובה לחשיפה לשמש ______
 

הרגלי שיזוף
ניקוד 0 1 2 3 4
מתי חשפת לאחרונה את גופך לשמש (או למיטת שיזוף/קרם שיזוף) יותר מלפני 3 חודשים לפני 2-3 חודשים לפני 1-2 חודשים פחות מחודש פחות משבועיים
האם חשפת לשמש את האיזור  שאמור לקבל טיפול ? אף פעם בקושי לפעמים בדרך כלל תמיד
 

ניקוד כולל עבור הרגלי שיזוף ______
 
ציון סוג העור – לפי מדד פיצפטריק
סוג עור ניקוד סופי מאפיינים
I 0-7 רגיש מאוד, תמיד נשרף, לעולם אינו משתזף.
II 8-16 מאוד רגיש לשמש, נשרף בקלות, משתזף מעט.
III 17-25 רגיש לשמש, לפעמים נשרף, משתזף לאט לגוון חום בהיר.
IV 25-30 רגיש מעט לשמש, נשרף מעט, תמיד משתזף לגוון שחום.
V- VI מעל 30 חסר רגישות לשמש, אף פעם אינו נשרף, בעל פיגמנט עמוק (שחור כהה).
 
 
מדד פיצפטריק לסיווג העור - שימושים
סיכון לסרטן העור
התפקיד של פיגמנט המלנין שנמצא בעור הוא לספוג ולפזר את האנרגיה שמקורה בקרינת UV וזאת במטרה להגן על תאי העור מפני נזק. למעשה, המלנין מהווה אמצעי הגנה מפני  נזקי קרינת השמש ורמת ההגנה נמצאת בקשר ישר לרמת הפיגמנטציה. כלומר, כאשר רמת הפיגמנטציה גבוהה הסיכון לנזק נמוך יותר ולהיפך. מכאן יוצא, כי סוגי עור VI IV- לפי מדד פיצפטריק הם בעלי ההגנה המשמעותית יותר מפני קרינת השמש, בעוד ש סוגי עור III I- הם בעלי סיכון גבוה לסרטן העור מסוג מלנומה ואחרים. מומלץ לכולם להשתמש בחסם קרינה. ההבדלים בין סוגי העור השונים יהיו ברמת החסימה הנדרשת. בעוד שמומלץ לבעלי סוג עור בטווח שבין  - III I להשתמש בחסם קרינה של 30SPF  לפחות, לבעלי סוג עור בטווח שבין VI - IV מומלץ להשתמש בחסם קרינה של  15 SPF לפחות.
 
 
הסרת שיער בלייזר או בטכנולוגיית IPL (Intense pulsed light)
הערכה של יצירת פיגמנטציה לפני התחלת טיפול הסרת שיער היא בעלת חשיבות רבה להצלחת הטיפול. פיגמנט יכול להיווצר בשני אופנים: נטייה גנטית או באופן נרכש. למשל, כתוצאה ממלזמה או ממחלת אדיסון. ככלל, כמות רבה של מלנין בעור מעלה את הסיכון לפיגמנטציה (היפר או היפו) לאחר טיפול. מכאן נובע כי,  סוגי עור VI IV- הם בעלי סיכון גבוה ליצירת סיבוכים בעור כגון פיגמנטציה, הופעת שלפוחיות, בצקת והצטלקויות בהשוואה לסוגי עור III I-. היות וניתן לשלוט ברמת האנרגיה בין סוגי עור שונים, הגדרת סוג העור לפני התחלת טיפול של הסרת שיער , עשויה לעזור בקביעת רמת האנרגיה שהיא הבטוחה והיעילה  למטופל.  בנוסף, כדי להפחית את ספיגת  האנרגיה באפידרמיס, שימוש באורכי גל ארוכים הם הבטוחים ביותר לשימוש במטופלים עם סוג עור V- IV לפי מדד פיצפטריק.
 
טיפול בפילינג, מזותרפיה  ותכשירי הבהרה
מטופלים בעלי סוגי עור III I- לפי מדד פיצפטריק הם בעלי סבילות גבוהה לטיפולים עם סיכון מינימלי  לסיבוכים כמו פיגמנטציה. גם אם מתרחשת תגובה עורית כתוצאה מהטיפול , העור חוזר לנורמה מיד עם הפסקת הטיפול. אצל בעלי עור כהה לעומת זאת,  הסיכון לשינויים פיגמנטריים הנו גבוה. ככל שסוג העור כהה יותר סוג עור V- IV לפי מדד פיצפטריק, הרי שהסיכון להיווצרות פיגמנטציה, מכל סוג שהיא, הנה גבוהה. על מנת להעריך את התגובה העורית לשימוש בטיפולים ותכשירים קוסמטיים חשוב ביותר להעריך את סוג העור לפני התחלת הטיפול.  
 
 
הכותבת הנה הבעלים של הקליניקה לאסתטיקה ברחובות
אילוסטרציה: SignElements
קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!


__________________________________________________________________________________________________________________________


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!

 
אימייל *
שם מלא *
טלפון נייד *

 

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים