סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
דף הבית >> יופי! הכתבות המובילות >> שחורה אני ונאוה
 
יש המקדישות שעות להפקרת עורן לאור השמש, בתקווה להפיכתו לשחום, ויש שיראו בגוון מפגע אסתטי ובעייתי


 
שולי רודריג
הפסוק המרתק המופיע בשיר השירים: "שחורה אני ונאווה, ואל תראוני, שאני שחרחורת ששזפתני השמש", הינו מופע אמיתי במדינתנו צרובת העור. פרשנויות האופנה, המתהדרות בעור שחום, שינה את גווניו בעולם הדוגמנות "ההרסנית". אופנת השחרחרות נעלמת, ואנו נראה את הגוון הבהיר מדדה בזהירות לכיוון הבהיר, הצח והבריא.
 
טבלת מיון העור
טבלת המיון על-פי טיפוסי גוון העור, הינו אחד הפרמטרים החשובים ביותר כדי לדרג את יעילות הטיפול, תוך אבחנה וראייה קלינית לסוגי העור בעלי הנראות הכהה פיצפטריק 4-6. בשנות השבעים המוקדמות התווה רופא דרמטולוג, בשם תומס ב. פיצפטריק (Fitzpatrick)   את טיפוסי העור לאחר כשעה מחשיפת עורם לקרני השמש.
סיווג זה חשוב ומשפיע במיוחד בראיה הכוללנית להתוויות טיפוליות תרפויטיות ותגובות עוריות לטיפולים אסתטיים רב תחומים.
הפרוגנוזה (אבחנה) הטיפולית בגווני העור הכהים הינה תלות, עובי העור, גיל, הידרציה, מצבי עור שונים ומחלות עור, ברמת נראות שונה. לגורמים אלו יהיו השלכות מקצועיות בבחירת סוג הטיפול, מרכיבים פעילים, מהם יש להימנע, ובחירה אחראית באופן הטיפול והשימוש בטכנולוגיות מתקדמות. מקורות גנטיים מעורבים, עשויים להטעות לעיתים את הנראות והצורה הטיפולית בעור הכהה.
 
מקורות גנטיים

כוונתי "הבהירה" הינה נישואי גווני תערובת של עור לבן ועור כהה, היוצרים ערבוב מדהים של עוגת שוקולד רב גונית. אלא מאי, חיצוניות גוון בהיר עלולה להטעות דרך טיפולית ולהביא לתגובה שונה ובלתי צפויה בעור המעורב. לפיכך המלצתי הידידותית, לתחקר בצורה נבונה ובלתי פוגענית, מקורות גנטיים ראשוניים...
בגווני העור הכהה, נמצאת כמות פיגמנט רבה ביותר, לפיכך נבחין בנטייה להיפר-פיגמנטציה המתאפיין בריבוי מלאזמות תגובת העור לטיפולים תרופתיים הידועים כמגברי מלנין, כמו הורמונים, מתן קורטיזון, טראומות נקודתיות כמו: כוויה, חתכים, פציעות, אקנה, שלא טופל בצורה זהירה ומניעתית זיהומים וסוגי דלקות, ייצרו בעור הכהה נזקים ומפגעים אסתטיים, קשים במיוחד.
 
דרכי מניעת נזקים בגווני העור הכהה
חשוב ביותר להקטין את רמת הגירוי בכל בחירה טיפולית, והדוגמאות לכך:
במצבים בהם ישנו צורך בניקוי קומודונים, ברמה השטחית, או העמוקה, נכוון את הלקוחה להכנה מקדמית ולריכוך העור ע"י הכנתו במוצרים המכילים חומצה גליקולית או לקטית, החומצה הלקטית תהיה מועדפת היות ורמת הגירוי הפוטנציאלי תהיה חלשה יותר בהתאמה לריכוז של 10% או יותר. הפעולה עצמה מחויבת להיות זהירה וקצרה, מכיוון שהנטייה בעור הכהה הינה ליצירת דלקת ומופעי עור של חטטים, דלקות ופצעים חדשים. המלצתי תמיד - כווני את הטיפול בעור הכהה לשלבים ופגישות מרובות, כשההכנה הביתית הינה עם מוצרים מדכאי מלנין, כמו החומצה האזלאית - במרווח תרפויטי תלות ריכוז התכשיר. מומלץ ביותר תכשיר ה-AC FINE מסדרת הקפאין של SR ובשעות הערב, תכשיר הרגעה, המומלץ על ידי מאוד - קרם "האמבולנס" המפורסם בייחודו של החברה-קרם טיפולי עוצמתי להרגעת העור.
תמיד זכרי, ישנם מרכיבים פעילים רבים כמו נגזרות של V/A רטינול, אשר עשויים לגרום להתכהות ולהאפרה של העור הכהה, מרכיב רפואי, האהוב על רופאי העור והאסתטיקנים הקרוי, הידרוכינון, הגורם להלבנת העור הכהה אך בחשיפה לשמש, ייווצרו כתמים חומים נוראיים כנזקים בלתי הפיכים. ראו והזהירו!
מריטות שפם, אפלציה, מזותרפיה, לייזר קילופים שונים מחויבים משנה זהירות ושימוש באותם מדכאי מלנין טרם הפרוצדורה הנבחרת ולאחריה לאורך זמן רב ישנה נטייה "אכזרית" לצלקות טרופיות וקלואידיות, בעיקר לאחר פרוצדורות אגרסיביות מידי. קעקועים, חתכים, מזותרפיה שאינה מקצועית וזהירה. אבחנה ובדיקה הכרחית טרם כל פעולה. האזורים הנוטים לקלואידים הם בעיקר: תנוכי האוזניים, חזה עליון, גב, כתפיים, זרועות וצדי הפנים.
 
יש גם יתרונות
 
ובכל זאת - ישנם יתרונות מסוימים בעור "השחרדון".
בעלות העור הכהה, "אורגינאלי"- נראות ההזדקנות העורית וסימניה יהיו מתונים יותר. בהשוואה כרונולוגית לגווני העור הבהיר. הסיבה, מותנית ביעילות ההגנה הגנטית אשר המלנין תורם לעור במקרה זה.
רמת ההידרציה והשומניות בעור הכהה, תקינה יותר, עובי שכבת העור נצפתה כעבה יותר ולנו נשארה האופציה ליהנות מעור בריא, שזוף במידה הנכונה והזהירה, תוך חשיבה ראשונית על בריאות העור ונראותו האסתטית.

 
 
שולי רודריג, מנכ"ל SR Cosmetics
אילוסטרציה: Depositphotos


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 
הפניה אליך היא בדיוור ישיר, עפ"י מאגר מידע רשום, משרד המשפטים, מס' 700062886 | זכותך להסיר את שמך בכל עת, באמצעות קישור הסרה שנשלח בתחתית כל מייל | אנחנו מתחייבים לכבד את פרטיותך, ולא להעביר את פרטיך לשום גוף אחר | מסירת פרטיך תלויה אך ורק ברצונך לקבל מידע שוטף, בנושאים הקשורים לענף היופי.
__________________________________________________________________________________________________________________________

קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!

 

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים