סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
דף הבית >> יופי! הכתבות המובילות >> בין רפואה לקוסמטיקה
 
האם הקוסמטיקה יכולה להציע אלטרנטיבה המדמה פעילות פולשנית? תובנות ודוגמאות
 
    שולי רודריג

לעיתים אנו נתקלות, במפגשים הטיפוליים עם לקוחה, אשר מגיעה עם תובנות "ודרישות" טיפוליות, הנראות לנו מוגזמות וקפקאיות משהו. "האם "הקמטים ייעלמו אחרי הטיפול?" או " האם ייעלמו לי הפצעים לאחר הניקוי?"  או" הכתם הכהה והבולט כל-כך יעלם?" ועוד  "ציפיות"  ...הלקוחות מכריות השינה.
וכך, כפי שהנכן ודאי יודעות, "קסמים וקוסמים" יש רק בסיפורים ובאגדות, או אולי בהמצאות עתידיות...
פיגמנטציה, אקנה, קמטים וקמטוטים, תמיד יהווה פונקציה ואתגר להבנתנו, וליכולת המקצועית ללמוד את שינוי העור, את תורת החומרים והמרכיבים, וזאת תמיד תהיה דרכינו המובילה, כדי לחולל את השינוי בעור. אותו שינוי, אשר ירחיק מטופלות מאוכזבות וכואבות מסכין האיזמל, או הזרקות טרם עת.
לעיתים, נכון לנו להשתלב בצורה מקצועית בטיפול הנחוץ לאותה המטופלת המומלץ ע"י הרופא ולהוסיף תכשיר פעיל הידוע לנו כמחולל שינוי, אותו ה-תכשיר יעצים ויגביר את אפקט התרופה. אפשרי לייעל כל טיפול ע"י מכשור וטכנולוגיות נוספות המקבילות לעיתים, לתוצאות נראות של שימוש בתרופות או פעולות פולשניות כואבות, יקרות ובלתי נוחות בעליל.
כאשר אנו מתכוונות לחולל שינוי, אנו דואגות למטופלות, כשם שרופא מומחה פועל. ממלא שאלון אישי הכולל: אנמנזה כללית ורפואית, כדי להקל על בניית תחילת טיפולית. ההכרות עם הבעיה האישית, תכנית הריפוי ותיקון במצבי עור נדרשים, תהפוך לתובנה עיקרית ומאתגרת. הדוגמאות, שאכן תומכות באמונתי זו, היא כי כל קוסמטיקאית מוכשרת יודעת כיצד ניתן לגרום לשינוי מראה העור, דבר המותנה בהבנה מלאה כוללת.

 
***

אך הידעתן, כי בתכשירי הקוסמטיקה המקצועיים, ניתן להבהיר ולטפל בכתמי העור בידיעה ברורה, כי חלק מפורמולת הרופא עלולה להגביר את הרגישות העורית לשמש (מרכיב ההידרוכינון, מרגיז מאוד את העור הכהה 4-6 PP).
רטין A – תכשיר מופלא, אשר כמרכיב מוביל תורם לעיתים לגירוי העור, ע"י יצירת דלקת סמויה, להתכהות העור בחשיפה אקלימית בו אנו חיים, או להידקקות העור - והתוצאה במרשם מהולל זה, תהיה החמרה של כתמי העור. לעומת זאת, מגוון המרכיבים העומדים לרשות הקוסמטיקאית גדול, כשהריכוז נקבע ברמה האישית של המטופלת ולא כתכשיר גורף, אשר לא ניתן כהתוויה המשכית... בתכשיר הקוסמטי הניתן למטרה זו, נדע תמיד להפריד בין משפחות מדכאי המלנין. זו האחרונה מומלצת לכל ימות השנה, במרווחים תרפויטיים ובהתאמה אישית. מומלץ ע"י מיצוי של חומצות טבעיות מרכיבים, כמו: חומצה לקטית - בעיקר לעור הכהה, חומצה גליקולית, חומצה קוג'ית - המופקת מאורז ומאיטה את ייצור מלנין, חומצה ציטרית - חומצת לימון המכילה ריכוז גבוה של ויטמין C, תמצית ברברי ותמצית ליקוריץ-המכילה ריכוז גבוהה של ארבוטין ועוד.
עור מגורה: תסמיני העור המגורה, והגורמים לבעיה שונים מלקוחה אחת לשנייה ונצפים במצבי עור רבים ואחרים. ברפואה משתמשים בדרך כלל בתרופות מרשם המכילות הידרוקורטיזון (סטרואיד)-להרגעת הדלקת או אניביוטיקה בלקיחה אוראלית ובמריחה טופוקלית. עלינו לדעת את ריכוז המרכיב בתכשיר, כדי לדעת אם ישנה חלופה נוחה המקבילה לפתרון הבעיה. תופעות לוואי הנצפות מתרופות מרשם הינן לעיתים, הידקקות של מרקם העור, אפקט של נראות זמני בהרגעת העור או אפילו סוג של התמכרות עורית ונזק לטווח הארוך. המקבילה היעילה עם מגוון האמצעים הזמינים העומדים לרשותנו.
תכשירים עם תכולת מים נאותה, כדי שהעור לא יסבול מדהידרציה המפריעה להחלמתו. מרכיבים מלחחים ומרגיעים, כמו: האוריאה, תמצית תה ירוק, סנטלה, פרופוליס, ביסבלול, תמצית מלפפונים, גליצרין ועוד.

 
***

לעיתים צורכי העור ברמה האסתטית ואי-נוחות המטופל (כמו בתרופת הרואקוטן) אינם נלקחים בחשבון במתן התרופה, לפיכך עלינו החובה להשלים טיפול פולשני זה ברמה של בחירת התכשיר המותאם לעורו של המטופל. לחות, מסנן קרינה, מיום העור עם תכשירי חומצה היאלורונית ומסכות לחותניות עם אפקט של הרגעת העור. גם במצב האקנתי, החלופות הרפואיות, שהקוסמטיקאית עשויה להיעזר בהם, כמו: החומצה האזלאית, רטינואידים, חומצות האלפא וה-ביתא הידרוקסיות עשויות במינונים הנכונים לאזן הפרשות עודף הסבום ולפתור את כל הפתלוגיות האחרות המאפיינות את מחלת האקנה בגילאי הסערות ההורמונאליות. השילוב המקצועי המגובה בידע, סקרנות וחשיפה למחקרים קליניים, המגובים בהוכחות, הם ההצדקה הגורפת לכל חלופה אפשרית על מנת לתקן נזקי עור ולדחוק את הצורך בפעילות פולשנית, הגורמת לעיתים נזקים בלתי צפויים.
תרומתה של הקוסמטיקאית למטרת הצערת העור, חידוש מרקמו והשטחת עומק הקמטים. וזאת מבלי להזדקק בשלב זה לפעילות הזרקה או החדרת חוטים ואף לא ניתוח להרמת הפנים.
הפתרון האולטימטיבי יהיו טיפולים בטכנולוגיות מתקדמות, אשר רובן נמצאות במכוני יופי מתקדמים כמו: פילינגים; יהלום; חומצות IPL; מיקרו נידלינג, בו מרכיבי העור משדרגים את איכותם ובונים רקמת חיבור התומכת בהידוק העור ובחזות צעירה ורעננה מתמיד.

 
***

לסיום כתבת "ההסתברות" שלי, המפרגן לכל קוסמטיקאית מקצועית. ההשתלבות שלכן בכל סוגי הטיפולים הנבחרים ע"י המטופלת, יהיו תמיד מותנים בהבנת החלופות והאלטרנטיבה המקצועית אשר עשויה להוביל לנראות, המקבילה פעולה אסתטית רפואית. שימרו תמיד על כללי עבודה נאותים, הסבירו ותעדו את עבודותיכן, ואם ניתן, פרסמו והיו גאות בתוצאות הצלחותיכן.
אני "שם" אתכן.


 
שולי רודריג, מנכ"ל SR Cosmetics
צילומים: באדיבות הכותבת. אילוסטרציה: depositphotos
 
 
קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים