סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים

______________________
______________________

 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של טיפול >> חתום בנשיקה
 

  בשנים האחרונות שפתיים הן שם המשחק בעולם הביוטי, וככל שהן בשרניות, רחבות ותפוחות יותר, כך הן נחשבות לחושניות ונחשקות יותר. על טיפולים מטפחים, כירורגיה פלסטית הזרקות ושתלים

קובי טיריפינטו
ההבחנה בשפתיים כאיבר מיני נעוצה עוד בשחר ההיסטוריה, עוד באור כשדים. אי-שם לפני חמשת אלפים שנה, נהגו נשים לכתוש עופרת לבנה ולמרוח אותה על השפתיים כדי לשוות לעצמן מראה חושני ורענן, אבל לא תמיד היו השפתיים התפוחות אידיאל יופי. במאות הקודמות ניסו דווקא, כך מסתבר, להקטין את השפתיים, ואפילו שחקניות הסרטים האילמים בשנות העשרים של המאה הקודמת צויידו באיפור ששיווה להן זוג שפתיים בצורת לב, מה שהעניק להן מראה תמים שהתאים מאוד לעיניים הפעורות, המעושנות והתמימות. אולי כהשפעה ממודל היופי היפני שם נהגו להדגיש רק את מרכז השפה באדום, קטן הרבה יותר מהגודל האמיתי שלהן. בעשורים האחרונים תפס תאוצה מראה השפתיים המלאות מאוד-מאוד, אולי בהשראת המראה האתני ששדרגו דוגמניות-על, כמו נעמי קמפבל, או טיירה בנקס, או המראה החתולי של אסתר קאנאדס הספרדייה. אבל סקרים שנערכו בקרב גברים העידו שהם מעדיפים את האישה שלהם עם שפתיים חושניות, אבל פרופורציונאליות ולא מוגזמות, ואיפור עדין יחסית. בסך הכול, כך מתברר, מודל היופי האנושי הוא כמעט משותף לכולם, ובמחקרים סוציולוגיים נמצא שאידיאל היופי הנשי נחשב כפנים שמזכירות באיכותן את פני התינוק: עיניים גדולות, אף קטן, לסת קטנה ושפתים מלאות. משהו רך, תמים ורענן.
לאחרונה עושה הרושם כי טרנד ניפוח השפתיים יוצא מכל פרופורציה: כולן עושות את זה. פתאום אף אחת אינה מרוצה מהשפתיים שלה. מה בעצם קרה לנו? ולמה טרנד אופנתי מסוים גורם לכולנו לסלוד פתאום ממה שנתן לנו הטבע ולרוץ לתקן? התשובה נעוצה בכך כי מדובר בסופו של דבר במגמה אופנתית, והטרנד האחרון הוא זה אשר מוביל את טון השפתיים הבשרניות שבעטיו נדמה כי כולן עייפו מהשפתיים הדקות, ולפתע הן חושקות בכאלה עם לוק עסיסי שמזכיר את שפתיה החושניות של אנג'לינה ג'ולי.
בשנים האחרונות שפתיים הן שם המשחק בעולם הביוטי, וככל שהן בשרניות, רחבות ותפוחות יותר, כך הן נחשבות לחושניות ונחשקות יותר. מה שהפך את השפתיים לאייטם לוהט עוד יותר היא העובדה שכיום יכולים כל אחת (ואחד), בעזרת קצת מזומנים, לשדרג לבלי הכר את מראה השפתיים, להפוך אותן לחושניות יותר בטפולים מטפחים, כירורגיה פלסטית או הזרקות. 
 טיפול וטיפוח קבוע של השפתיים
יהודית ינוס, המדריכה הראשית של 'שיסיידו' אומרת שעור השפתיים רך ועדין, ולכן צריך לשמור על בריאותו באופן קבוע ע"י הזנה וליחוח. "השפתיים, כמו השאר אברי הגוף, מבטאים את הגיל ותהליך ההזדקנות נראה על השפתיים. החל מגיל 35 השפתיים מתחילות בתהליך ההזדקנות, כלומר הן נעשות יותר ויותר דקות בגלל ההתרוקנות של הקולגן שבהן, גם התומכים של השפתיים: השיניים והחניכיים עוברים שינויים ובעיקר נסיגה והצטמצמות של העצמות. כך שבגיל 45 כבר רואים שפתיים צרות, ובגיל 70 כבר כמעט אין שפתיים בכלל". גם רונן שטיינר- המדריך הראשי של מותג האיפור האיטלקי 'פופה' טוען כי יש להגן ולטפח בקביעות את השפתיים. לטענתו כיום כבר אין הפרדה ברורה בין שפתונים טיפוליים לשפתוני איפור. "הטכנולוגיה המתפתחת בתחום הקוסמטיקה מאפשרת להכניס לשפתונים מולקולות שהופכות להיות חדירות לעור ומעניקות לשפתיים ויטמינים, כמו ויטמין E - שמנטרל רדיקלים חופשיים, ויטמין F - שמשמש כנוגד חמצון ומונע קמטים וגם ויטמין A - שמחדש תאים ומזרז את חילוף החומרים ובעצם משווה לשפתיים מראה רענן וצעיר יותר, וגם ויטמין C".
 אז מה בעצם נחשב כשפתיים סקסיות וחושניות?
מסתבר שהתשובה אינה אחידה. לטענת המאפר רוני פרנקל ל'שוורצקופף' בשנות החמישים כיכבו שפתיהן המשורטטות של הדיוות מרילין מונרו ובריז'יט בארדו, אולם בשנים האחרונות מככבות יותר ויותר שפתי כוכבת הפורנו התפוחות, (יתר על המידה), של פמלה אנדרסון, ואנג'לינה ג'ולי אשר נחשבת ללא ספק למובילת הטון בטרנד השפתיים. המאפר רועי חמו העובד בחסות 'שוורצקופף' טוען שבארץ, הנטייה אינה דווקא תמיד לצד התפוח והמוגזם, אלא לחושניות שמשדרת משהו נעים.
בסקרים שנערכו בעבר דורגו בעלות הישראליות בעלות השפתיים המושלמות: מיכאלה ברקו, מאיה ישעיהו, יעל בר זוהר, מורן אייזנשטיין, גאולה אבן, סנדי בר, יונית לוי ומיקי חיימוביץ. כל אחת והשפתיים שלה, כל אחת והחיוך שלה. חלקן נעזרו בשירותי הרפואה האסתטית, אבל רובן נולדו עם מתת הטבע האלוהית של שפתיים חושניות.
מילוי שפתיים הינו הליך שבמהלכו מחדירים חומרים טבעיים או מלאכותיים לשפתיים לשם עיבויין. השיטה מתאימה לכל מי שחפץ בשפתיים בשרניות. קיימות שתי שיטות עיקריות לעיבוי השפתיים: הראשונה הינה הליך כירורגי (מעורבות של ניתוח), והשנייה היא מוצרי התפחה (ללא ניתוח).
איזה חומרים מחדירים לשפתיים לשם עיבויין?
מיכל פלד המדריכה הראשית של 'לה פררי' משיבה: "קיימים מספר חומרים אשר תורמים למראה שפתיים מלא יותר:
 1. חומצה היאלורונית (הידועה בשמותיה המסחריים "רסטילן", "ג'ובידרם", "היאלופורם", ו"מטרידקס"). החומצה ההיאלרונית היא מרכיב טבעי בסחוס וברקמות חיבור של בעלי חיים ומחזיקה בגוף בין חצי שנה לשנה.
2. חומרים טבעיים הנלקחים מהגוף עצמו (חלקים מהעור, רקמת חיבור או שומן עצמי). הזרקת שומן עצמי הנלקח מהגוף כרוכה בהליך מורכבת יחסית, וקשה לעצב עם השומן במדויק את השפה. יתרון השימוש בשומן עצמי: לא כרוכות בהליך בעיות ארוכות טווח. חסרונם של החומרים הטבעיים: פעמים רבות הם נספגים בגוף וצריך לחזור על פעולת ההזרקה מדי מספר חודשים.
 3. חומרים מלאכותיים, בעיקר סיליקון וביואלקמיד. שני חומרים אלה מאפשרים עיצוב טוב של השפה ושמירה על התוצאות לטווח ארוך, אך יש בהם גם יותר פוטנציאל לבעיות בריאותיות ארוכות טווח, ולכן צריך לנקוט משנה זהירות בשימוש בהם. לפני הטיפול יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי כל הסיכונים האפשריים בכל טיפול וטיפול.
4. הליכים אחרים כוללים מילוי בחומרים זרים כמו שתלים המוחדרים לשפה, והזרקת חומרים סינתטיים".
האפשרויות הקיימות
מי שמסתפק באופציה הקלה יפנה לתכשירים קוסמטיים, תכשירי הגנה לשפתיים מהסוג השמנוני מכוונים בעיקר להגנה מפני נזקי מזג האוויר. בחורף נגד היובש ובקיץ נגד יובש וקרני השמש התוקפות את עור השפתיים ביתר שאת בגל היותו דקיק וחסר מנלין. הנועזים יותר יפנו אל ההליך הניתוח, בו יוחדרו אל השפתיים חומרי התפחה אשר יגרמו להם להראות נפוחות ועבות יותר.
שפתוני העיבוי:
זה לא סוד שכל קרם פעיל שמורחים על השפתיים גורם להתפחה מסוימת של העור, בדיוק כמו שעושים קרמים נגד קמטים, המיועדים לפנים. כיום, מציעות חברות הקוסמטיקה שפתונים מעבים. השפתונים הללו מתבססים על קולגן כחומר הדומיננטי בשפתון. מכיוון שקולגן הוא סיב חלבוני המצוי בשכבת הדרמיס, ואינו יכול לחדור מבעד לשכבות העור, מריחתו על השפתיים יוצרת אשליה אופטית של שפה תפוחה. השפתונים הללו רובם ככולם מכילים חומרים פעילים, שעלולים לגרום לתחושת עקצוץ במריחות הראשונות, עד שהשפתיים מתרגלות לחומר. ממלאי השפתיים מבוססים על פורמולות האמורות להגביר את נפח השפתיים באופן הנראה לעין, רובם מיועדים למריחה פעמיים ביום, בוקר וערב ואת התוצאה המושגת יש כמובן להמשיך ולתחזק.
ניתוח:
בעבר היה נהוג לבצע חתכים בעור השפתיים ו"לדחוף" את רירית השפתיים החוצה על מנת לשוות לשפתיים מראה גדול יותר וורדרד יותר. אך כיום, הגדלת שפתיים היא ניתוח קוסמטי פשוט המתבצע תחת הרדמה מקומית ומסייע לנשים (ולאחרונה גם ליותר ויותר גברים) להשיג שפתיים עבות ומלאות יותר.
המוצרים המשמשים לעיבוי שפתיים מגיעים בצורת נוזל - לטיפול בהזרקה, או כשתל - להחדרה בניתוח. החומר בו ייעשה שימוש בהליך העיבוי יקבע כיצד תתנהל הגדלת השפתיים.
הזרקות:
הזרקת קולגן לעור השפתיים נחשבת עדיין לשיטה הנפוצה יותר למילוי ועיבוי שפתיים, אך מכיוון שתוצאות הטיפול בקולגן נשמרות לזמן קצר בלבד (בין 6 שבועות  ל- 6 חודשים), נחקרו ונמצאו חומרים חדשים למילוי השפתיים: רסטילן (Restylane) - ג'ל של חומצה הילרונית המופק ע"י תסיסת חיידקים בהנדסה גנטית, אשר תוצאות הטיפול בו הן מיידיות ונשמרות למשך 4 עד 7 חודשים, ו- Radiance, אשר לו מרקם הדומה למשחת שיניים ותוצאותיו חולפות רק לאחר 3-5 שנים, הם שניים מהם.
שתלים:
שימוש בשתל מצריך ביצוע חתכים קטנים בפינות השפתיים, על מנת להשחיל את יריעות השתל מתחת לעור השפתיים. החתכים מוסתרים בחלק הפנימי של השפתיים לשמירה על מראה אסתטי. תופעות לוואי: הנפיחות נמשכת עד שבוע ימים, אי הנוחות היא מינימאלית ובדרך כלל אין צורך בנטילת תרופות נגד כאבים, והחזרה לפעילות שגרתית היא, לכל המאוחר, יום לאחר ההשתלה. מאחר והשתלים מחזיקים מעמד זמן רב, יחסית, מרבית הנשים מעדיפות את טכניקת ההשתלה.
-מה עושים בניתוח מילוי שפתיים? מזריקים לשפה חומרי התפחה ומעצבים בהתאם לדרישת הלקוחה.
-איך מבוצע הניתוח? במרפאות השונות בהרדמה מקומית.
-כמה זמן זה לוקח? בין מספר דקות לחצי שעה.
-איזה קשיים או תופעות לוואי צפויים למנותח? אחרי הטיפול ייתכן שטף דם תת-עורי, היווצרות גושים ונפיחות מקומית. כל התסמינים האלה עוברים בדרך כלל לאחר מספר שעות עד מספר ימים.
-איזה מגבלות יש לאחר הניתוח וכמה זמן הן נמשכות? בשל נפיחות באזור השפתיים, תיתכן אי נוחות קלה באכילה בשעות הראשונות שלאחר ההליך.
חשוב לזכור: כל ניתוח פלסטי הוא הליך ניתוחי רפואי לא פשוט, שטומן בחובו גם סיכונים. יש לשקול אותו בכובד ראש ולהבין מאיפה בא הרצון לניתוח: האם הוא נובע מצורך אמיתי, או שאולי הוא נובע מהשפעה  של חברים, שכנים, מגזינים, טלוויזיה – ושאר השפעות שלא קשורות לחיים או הרצונות האמיתיים. חשוב לבדוק האם באמת יש צורך אובייקטיבי בניתוח, או שאולי הוא רק נועד למילוי חסכים אחרים, שלא קשורים למצוקה אמיתית? במקרים כאלה שווה לפנות לייעוץ פסיכולוגי אישי.
הניתוחים השונים לעיבוי שפתיים נעשו מאוד פופולאריים תודות לתוצאות המרשימות הניתנות להשגה, יחסית לניתוח פשוט. מכיוון שלכל אחת מהשיטות הקיימות כיום יש יתרונות וחסרונות, חשוב מאוד להתייעץ עם רופא עור, דרמטולוג או פלסטיקאי לגבי השיטה המתאימה ביותר עבורך. למרות זאת, עדיין לא נמצא החומר האידיאלי למילוי ועיבוי שפתיים, ואנשי מקצוע ברחבי העולם עדיין חוקרים את הנושא.


קובי טיריפינטו הוא מנהל  יח"צ של החברות 'שייסדו', 'שוורקצקופף' 'לה פררי' ו'פופה'
תמונה: 'פופה' צלם: צחי וזאנה; איפור: רון שטיינר, מאפר הבית של 'פופה'; שיער: עופר בן חגי ל'שוורצקופף'

         הקלק כאן - לפרסום חינם של מודעת דרושים ביופי!        

       הקלק כאן - לקבלת חדשות ועדכונים חינם למייל שלך       

        הקלק כאן - לשאול, להעיר ולדסקס בפורום האתר          


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים