סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> קרן עור להצערת העור
 

 בעשור האחרון חלה עלייה ניכרת בפופולאריות של טיפולי הצערת העור. טיפול בקרן אור באמצעות מכשיר ה- IPL הוא אחד הטיפולים הפופלאריים. סקירה נרחבת

אורית הכהן

טיפול בקרן אור (פוטותרפיה), היא שיטה מוכרת מתחומים כמו פיזיותרפיה רפואה וקוסמטיקה. בעשור האחרון חלה עלייה ניכרת בפופולאריות של טיפולי הצערת העור ויש חברות שונות המספקות את המכשור המתאים: מכשיר IPL המבוסס על פעימות אור אינטנסיבי בעל ספקטרום רחב.
השיטה יעילה לטיפול במגוון רחב של בעיות עור החל מהסרת שיער מיותר, דיכוי אקנה והצערת העור. היתרון הגדול של שיטה זו היא העדר צורך בתקופת שיקום, נכון להיום זהו הטיפול הקוסמטולוגי המבוקש ביותר.
התפיסה של הצערת העור באמצעות פוטותרפיה מתפרסת על מספר שיטות לתיקון שינויים בעור הנובעים מתהליכי הזדקנות טבעיים ומחשיפה לקרינת השמש. הטיפול מבוסס על שימוש בקרן אור בעלת ספקטרום רחב שפעימותיה מופעלות על כרומופורים מסוימים כגון מלנין, המוגלובין ומים. התוצאה הרצויה תלויה באורך ובאינטנסיביות של פעימות האור. ברגע ההבזק, אנרגיית האור הופכת לאנרגיית חום. התאים המכילים כרומופורים מתחממים עד לטמפרטורה מסוימת שבה מופעלים תהליכים ביוכימיים.
שיטת הפוטותרפיה מתאימה לטיפול הבעיות הבאות:
• כתמי פיגמנטציה לאחר דלקות, טרואמות, חשיפה לשמש כתוצאה מהזדקנות העור.
• קופרוז (התרחבות והתנוונות נמיות דם בעור).
• דלדול העור צמצום נקבוביות מורחבות, קמטוטים בדרגה קלה.
• דיכוי אקנה על כל שלביו.
הטכנולוגיה של הצערת העור באמצעות טיפולי פוטותרפיה מתבססת על חשיפת אזורים בעור בהם נוצרו תופעות בלתי רצויות (כגון קופרוז, כתמי פיגמנטציה, לנטיגו, חזזית ורודה, היפרפיגמנטציה, נקבוביות מורחבות ועוד) לפעימות  הבזקי אור אינטנסיבי (Intense Pulsed Light או בקיצור IPL). תוצאות הטיפול הן: "טיהור" עור הפנים מנזקי פיגמנטציה, כלי דם, ומתיחה כללית של האידרמיס.
בנוסף השיטה יוצרת גירוי לסיבי הקולגן וממצקת את הדרמיס בטווח הארוך.
כתוצאה מסדרת הטיפולים, העור עובר מעין "החייאה", וחל שיפור בצבעו ובמרקמו. במקרים רבים מתרחש אפקט ליפטינג. לרוב ניתן להסתפק בסדרה של  5 עד 6 טיפולים, בהתאם לדרגת החומרה של כל בעיה נתונה. חלוקת תוכנית הטיפול למספר שלבים מבטיחה שיפור הדרגתי במצב העור עם סיכון נמוך ביותר, כך שהמטופל יכול לשוב לשגרה מיד עם תום כל טיפול, ללא צורך בתקופת שיקום.
כיצד מתבצע טיפול הצערת העור באמצעות פוטותרפיה?
לאחר ניקוי העור והשלה קלה של תאים ע"י פילינג מכני מורחים ג'ל מקרר על האזור שעליו עובדים, תוך הקפדה על הרכבת משקפים כהים למטפל ולמטופל ע"מ להגן על העיניים מפני האור החזק.
משטח הזכוכית החלק של מכשיר ה- IPL נוגע בעדינות בעור ושולח אליו פעימות אור. המטופל עשוי לחוש עקצוץ המזכיר טפיחות קלות עם סרט גומי. יש העושים  שימוש במשחה לשיכוך כאבים, אם כי לרוב אין צורך בכך.
התוכנית מורכבת מסדרת טיפולים, דבר המבטיח תוצאות לטווח ארוך, צמצום תופעות הלוואי עד למינימום וסיפוק רב למטופלים. משך כל טיפול הוא כעשרים דקות.
יחד עם זאת ניתן לראות תוצאות כבר לאחר הטיפול הראשון.
הצערת העור באמצעות פוטותרפיה בטכנולוגיית IPL, יותר מכל שיטה אחרת, משלבת טיפול לא פולשני עם שיפור ארוך טווח במצב העור ובמבנהו, זאת כמעט מבלי להפר את שגרת חייו של המטופל.
הטיפול בהיפרפיגמנטציה מביא לחימום ולפירוק קרטינוציטים המכילים מלנין. בהמשך (תוך 3 ימים) הפיגמנט עולה לשטח פני העור ויוצר קרום דק. עקב כך הכתמים יהיו כהים יותר. חשוב ליידע את המטופלים אודות התופעה.
לצורך טיפול באריתמה מתפשטת מפעילים קרן אור בפעימה כפולה. בתוך כך מתרחשת הקרישה בכלי דם בעלי קוטר הקטן מ- 0.1 מ"מ.
בטיפולים לשיפור מרקם העור מתרחשות התופעות של הגברה תרמית חזקה של פעילות הפיברובלסטים וגירוי תהליכי היווצרות הקולגן.
חשוב ביותר לספר למטופל על האפשרויות הטמונות בשיטה ועל תוצאותיה. הצערת העור באמצעות פוטותרפיה אינה מהווה תחליף לניתוח פלסטי, ולכן אין לצפות לאפקט מתיחה כללית של עור הפנים. הצערת העור באמצעות פוטותרפיה היא שיטת טיפול שמטרתה שיפור מרקם העור, מראה מתוח של העור וגמישותו, וכן הבהרת העור. בתום סדרת הטיפולים יכול להיווצר אפקט הליפטינג שנשמר לאורך זמן.
סדרת פוטותרפיה מורכבת מ- 3-4 טיפולים עם הפסקה של 3-4 שבועות בין טיפול לטיפול. אין זה מומלץ לבצע את הטיפול בתדירות גבוהה יותר, מכיוון שעל העור לעבור שיקום מלא לאחר הפעולה התרמית העוצמתית. בתום הטיפול עשויה להופיע היפרמיה או בצקת קלה, וכן התכהות הפיגמנט.
תופעות לוואי נוספות מעידות על כך שהפרמטרים של פעימות האור לא הותאמו נכון, או שאיכות המכשיר אינה גבוהה דיה. כל מדדי הטיפול נבחרים באופן אישי עבור כל מטופל לאחר הפעלת הבזקי מבחן, ותוך התחשבות בתגובת העור ובתחושת הכאב של המטופל. במקרים רבים המכשיר יציע בעצמו את מדדי הכיול המתאימים.
שילוב הצערת העור באמצעות פוטותרפיה עם טיפולים קוסמטולוגיים אחרים היא דרך נפוצה להשיג תוצאות מרשימות ביותר. אין סכימות מוכנות מראש לשילוב בין השיטות השונות. כל מומחה יגבש בעצמו פתרון לכל בעיה ובעיה, ויתאים אותו לכל מטופל באופן אישי. הטיפול שבו נהוג להשלים את הפוטותרפיה הוא פילינג שטחי או בינוני ,שאותו מבצעים לפני או אחרי הטיפול המרכזי. גם שימוש במספר מכשירים קוסמטולוגיים מביא לתוצאות טובות. לעומת זאת, אם בוחרים בטיפולים בהזרקה רצוי להקדים תוכנית פוטותרפיה מינימאלית של חודש. לפני או אחרי טיפולי הזרקות.
חל איסור מוחלט על ביצוע פוטותרפיה במקרים הבאים: רגישות לאור, סוכרת מסוג 1, מחלות עור אונקולוגיות, מחלות חריפות, דלקות, הריון והנקה. מומלץ להימנע משיזוף במשך שבועיים לפני טיפול, וכן במהלך כל סדרת הטיפולים להצערת העור באמעות פוטותרפיה. במקרה של חשיפה לשמש יש למרוח על האזור המטופל קרם הגנה בעל מקדם SPF גדול מ- 30.
ייחודיות השיטה טמונה בשילוב של טיפול לא פולשני וגישה מקיפה לתיקון שינויים הנובעות מהתבגרות העור, עם היעדר תקופת שיקום והשפעה לטווח ארוך.
ואולם, הקידמה אינה מאפשרת לנו לדרוך במקום. בכל שנה טכנולוגיית ה- IPL מתעדכנת, והטיפולם הופכים ליעילים, בטוחים ונוחים יותר. המכשירים מגיעים עם מגוון הולך ומתרחב של אפשרויות, ביצועים ומצבי עבודה. היום ניתן לא רק לווסת את כל הפרמטרים של פעימות האור, אלא לתכנת כל פעימה בתוך ההבזק, ליצור רצפי פעימות, ובאופן זה לייעל את הטיפולים ולהפוך אותם לבלעדיים. הצערת האור באמצעות פוטותרפיה מביאה לתוצאות יוצאות מהכלל, תוך התאמת הפתרון לבעיתו של המטופל. חשוב מאוד שהמומחה יכיר ויבין היטב את תהליכי פעולת הגומלין של האור עם העור, את הטכנולוגיה ואת האפשרויות הטמונות בה, כך שיוכל לבחור את המכשיר הראוי לעבודה ולצעוד קדימה בקצב החידושים.

אורית הכהן היא מנכ"ל משותף בחברת 'דרמה-טק' המשווקת מיכשור מתקדם לאסתטיקה

 

 

 

         הקלק כאן - לפרסום חינם של מודעת דרושים ביופי!        

       הקלק כאן - לקבלת חדשות ועדכונים חינם למייל שלך       

        הקלק כאן - לשאול, להעיר ולדסקס בפורום האתר          


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים