סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> פירסינג בלשון
 

פירסינג בחלל הפה הוא תופעה אופנתית, הנראת בעיקר אצל צעירים, אך גם אצל מבוגרים. לא הכול מודעים לכך שמדובר באופנה בעלת סיכון גבוה. כל הטיפים והאזהרות

 דר' קרן שם טוב
פירסינג בחלל הפה הוא תופעה אופנתית. אתרים פופולאריים לפירסינג בחלל הפה הם בשפה, בלשון ובלחי.
אנשים אלו אינם מודעים או אף מתעלמים מהסיכונים הבריאותיים הקיימים עקב פירסינג בחלל הפה, סיכונים המשפיעים על הבריאות וכללית וגם על בריאות חלל הפה.
קיימים מס' סיכונים אוראליים הקשורים לפירסינג בחלל הפה.
1. זיהומים- כלי דם גדולים מחברים את חלל הפה עם שאר אזורי הגוף . זיהום החל בחלל הפה עקב הניקוב והמצאות גוף זר לא סטרילי בחלל הפה עלול לגרום להתפשטות חיידקים לאברים חיוניים בגוף כמו למוח ללב לריאות וכו' . זיוהמים אלו הן מצב חרום ועלולים להסתיים במוות.  שניים מהזהומים הנפוצים ביותר הם Ludwig's angina ו אנדוקרדיטיס.
 Ludwig's angina הוא זהום בקטריאלי קשה של הלסתות ושל ריצפת הפה העלולה להופיע אם חיידקים יפלשו למחזור הדם דרך הנקב בלשון. הדבר גורם לנפיחות קשה בלסת , שתקשה על הנשימה או תפגע בבליעת רוק. מה  שעלול להסתיים בחנק ובמוות. אנדוקרדיטיס הינו זיהום במחיצות הלב החל עקב התפשטות החיידקים  מחלל הפה ללב מה שעלול לפגוע בתפקודו התקין של הלב .
2. פגיעה בתחושה ובתפקוד - כפי שהזכרנו בחלל הפה קיימים כלי דם גדולים ואיתם ומאגר עצבים עשיר. במידה וחלה פגיעה בכלי הדם או בעצב , כתוצאה מזיהום או מהאביזר עצמו . חלה פגיעה בלתי הפיכה העלולה לפגוע בתפקוד ובתחושה בחלל הפה.
3. הפרעה בפעילות אוראלית יום יומית- הפרעות בלעיסה, בליעת מזון ואף בדיבור.
4. שיניים סדוקות/שבורות.- תוצאה מיידית, בעיקר בשיניים הסמוכות לאביזר המתכתי. שפשוף של ה"תכשיט" עם השיניים, גורם לטראומה קשה למשנן בזמן השפשוף והתוצאה סדקים או שברים בכותרות השיניים.
פגיעות אלו חמורות מאוד ועלולות להוביל לפגמים אסתטיים רגישות לקור וחום  וכאבים בלעיסה מה שדורש טיפולים משמרים טיפולי שורש או כתרים . בספרות תוארו מס' מקרים שהגיעו אף לאיבוד שיניים.
5. פגיעה ברקמת חניכיים – מחקר אמריקאי שבדק את השפעת פירסינג בשפה ובלשון על רקמת החניכיים הראה נסיגת חניכיים של כ 3 מ"מ בממוצע ב 60% מהמקרים שנבדקו. המחקר מוכיח כי  שפשוף האביזר המתכתי עם רקמת החניכיים העדינה , אפילו לתקופת זמן קצרה,  גורם ברוב המקרים לאודם נפיחות ובסופו של דבר לאיבוד רקמת החניכיים ואיבוד התמיכה סביב השיניים. מה שעלול להוביל לאיבוד השיניים.
רבים מהאנשים בעלי פירסינג נדרשים לניתוחי חניכיים וטיפולים אינטנסיביים ע"י מומחה חניכיים.
6. בליעת האביזר המתכתי - הפירסינג מצוי בחלל הפה ונמצא תחת לחצים תמידיים בסביבה האוראלית . האביזר המתכתי עלול להיפתח, להיבלע ולגרום כך לחנק וחסימת מעבר אויר לריאות.
7. תגובה אלרגית – עלולה להתפתח תגובה אלרגית למתכות מהן עשוי "התכשיט" המתכתי בעיקר אם האביזר עשוי ממתכות לא אצילות . תגובה אלרגית זו היא פתאומית וקשה,  הגורמת לנפיחות חנק ומוות.
8. neuralgia- פירסינג בלשון קשור במקרים של neuralgia שהוא כאב חמור ומתמשך החל עקב פגיעה עצבית.
9. צהבת (הפטיטיס) ו איידס – כלים לביצוע הניקוב בחלל הפה שלא עוברים חיטוי בצורה נאותה עלולים לאפשר למעבר והדבקות בזיהומים ויראליים כמו צהבת או איידס לאדם שעובר את הפירסינג , זיהומים שאינם בעלי ריפוי. לכן מומלץ להמנע מפרוצדורות מעין אלו.
על רופאי השיניים חלה המחויבות ליידע על הסיכונים הקיימים בפירסינג בחלל הפה ואילו  על בעלי "תכשיטים" מסוגים אלו להגיע לרופא השיניים ולשיננית באופן מסודר וקבוע על מנת להימנע ולאבחן במהרה את הסיבוכים החלים עקב "תחביבים" אלו.
במידה והנך מעוניין בכל זאת לנקב את לשונך ולענוד עגיל מתכת – להלן מספר הצעות, להפחתת הסיכון בתהליך ואחריו (במהלך ענידת העגיל):
• חשוב לבחור תכשיט ממתכת אשר אינך אלרגי אליה
• חשוב לבחור תכשיט בעל סוגר חזק ויציב
• שמירה קבועה של ניקיון התכשיט על ידי שטיפה, הברשה וחיטוי, חיוניים למניעת הצטברות חיידקים וזיהום.
• מומלץ שלא לישון עם התכשיט, להימנע מאכילה עימו.
• מעקב תקופתי אחר בריאות הפה – חניכיים, שיניים והלשון, חיוני, למניעת נזקים או לשיקום מהיר של נזק קיים.

דר' קרן שם טוב – רופאת שיניים, מרפאת דר' ג'רי כהן

הירשם עכשיו לקבלת עדכונים ממגזין יופי!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
  

דואר אלקטרוני

שם

  

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים