סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של אסתטיקה >> הכיני את רגליך לקיץ
 

   כדי להיות מוכנה עם רגליים חלקות ויפות ללא נימים וורידים לקיץ הבא, יש להתחיל בטיפולים כבר עכשיו. על אפשרויות הטיפולים היעילים והבטוחים ביותר בנימים

 ד"ר שמעון מרקביץ'

 מי לא הייתה רוצה שיהיו לה רגלים יפות וחלקות ללא "מפות גיאוגרפיות" של "דרכים" "ונחלים"  שהם למעשה ורידים ונימים שטחיים מורחבים. החורף, זה הזמן להתחיל בפרוייקט אסתטי חשוב והוא סילוק הנגע המיותר הזה, כדי שנהיה מוכנים עם רגלים ”נקיות” ויפות לקראת הקיץ הבא ואלה שאחריו. מדובר בד"כ בסדרה של טיפולים עם הפסקות בין אחד לשני ותקופת החלמה של עקבות כל טיפול שאורכת כחודש, כאשר התהליך כולו אורך כ-3-6 חודשים.
נימים וורידים מורחבים על פני העור, יכולים להופיע בכל מקום על פני הגוף, אך שכיחים בעיקר ברגלים. לתופעה זו – רקע תורשתי, בעיקר בנשים. גורמים נוספים כמו הריונות, טיפולים הורמונאליים (כולל גלולות למניעת הריון), השמנת יתר, עמידה ממושכת וחבלות – מחמירים את המצב. הנימים בדרך כלל מופיעים בשנות השלושים המאוחרות או הארבעים המוקדמות של החיים ואין שום טיפול מונע יעיל לתופעה זו. לכן אין בריריה, אלא לטפל בהם עם הופעתם כל פעם מחדש. חשוב לציין, שורידים ונימים שטחיים מורחבים, אינם חיוניים למערכת כלי הדם, לכן ניתן להעלימם בבטחה והרפואה האסתטית המודרנית מציעה טיפולים קלים ובטוחים.  
כיום קיימות שתי אפשרויות טיפול בבעיית נימי הדם, שהינן הבטוחות והיעילות לעין שיעור מהיתר. שתי השיטות משלימות אחת את השניה ומתאימות לטיפול במקומות ומקרים שונים. הזרקת חומר מטרש לנימים, ל- Spider veins, לוורידים הרטיקולרים הינו כיום, לאין ערוך, האמצעי היעיל ביותר, בעוד שה- I.P.L, מתאים יותר לטיפול בנימים קטנים שלא ניתנים להזרקה.
1. הזרקת חומר מטרש (סקלרותרפיה)
החומר הטוב ביותר היום, לסקלרותרפיה, הינו הפולידוקנול (Polidocanol). בנוסף לפעולתו המטרשת, הפולידוקנול הינו גם חומר מאלחש, המפחית באופן משמעותי את הכאב, ממילא מזערי, שבהזרקה.
מנגנון הפעולה: מיד אחרי ההזרקה, הפולידוקנול גורם לגירוי מקומי בדופן הפנימית (אינטימה) של נימים/ורידים ובעקבות זאת לתהליך דלקתי והצרות כלי דם אלה, עד לסגירתם המוחלטת. תהליך ההצטלקות והעלמות כלי הדם (panluminal endofibrosis), אורך כחודש. אחרי שהפולידוקנול מבצע את פעולתו באופן מקומי, הוא נמהל ועובר דילול במערכת הדם הכללית, כך שאינו מסוגל לגרום לשום נזק לכלי דם אחרים, שלא באתר ההזרקה.
סקלרותרפיה מתבצעת בסידרת טיפולים (בהתאם לחומרת התופעה), ברווחים של כשבוע עד שבועיים, בין טיפול לטיפול, לסרוגין ברגל ימין ושמאל. הזרקת החומר המטרש לתוך הנימים והוורידים נעשית באמצעות מחט דקה ביותר ומלווה בתחושת כאב וצריבה קלים ביותר למספר שניות, בכל פעם. ורידים מסוימים דורשים לעיתים, יותר מהזרקה אחת.
הטיפול אינו מונע הופעת נימים חדשים בסמוך לאזור שכבר הוזרק, תופעה טבעית ומוכרת הידועה בשם - Telangiectatic matting  וגם אותם ניתן להעלים. 
במידה וקיימים ורידים מורחבים גדולים (Varicose veins), יש לטפל בהם קודם בטיפול כירורגי במסגרת מרפאה לכלי דם ורק לאחר מכן, מבצעים טיפול מטרש בכלי הדם הקטנים יותר.
תופעות לוואי אפשריות:
כאב קל ביותר בעת ההזרקה (מדקירת המחט וצריבה קלה מהחומר) למספר שניות
אדמומיות קלה באזור ההזרקה (נעלמת תוך מספר שעות)
נפיחות קלה באזור ההזרקה (נעלמת תוך מספר שעות)
שטפי דם קטנים באזור ההזרקה (נספגים תוך שבוע שבועיים)
תגובות אלרגית מסוג -anaphylactic reactions  ו- urticaria (נדירים).
לעיתים נדירות יכולים להופיע עקבות, בגוון חום, במקום שבו היו כלי דם שנעלמים תוך מספר חודשים.
היפרפיגמנטציה – הופעת כתמים כהים באתר ההזרקה (בדרך כלל נעלמת מאליה).
היווצרות נימים מורחבים חדשים (Telangiectatic matting).
זיהומים מקומיים (נדיר).
כיב ו/או נמק עם סיכוי להצטלקות (נדיר).
לא צריך להיבהל מתופעות הלוואי והסימנים הזמניים השונים המופיעים לפעמים בעקבות טיפול הסקלרותרפיה. אפשר לומר שאתר ההזרקה יכול להראות גרוע יותר מהרגיל אחרי הטיפול, לפני שיראה בהרבה יותר טוב, אחרי ההחלמה.
מי לא מתאים לסקלרותרפיה:
אנשים הסובלים:
מזיהומים פעילים בסמוך לאתרי הטיפול.
מסוכרת לא מאוזנת
מריבוי תגובות אלרגיות
מאסטמה קשה
הנוטלים נוגדי קרישה כמון אספירין
אנשים עם פיגמנטציות מסוג - post inflammatory hyperpigmantation אחרי חבלות ברגלים
עם הפרעות בקרישה
עם הפרעה/מוגבלות בהליכה
עם מחלות ורידים
עם גורמי סיכון המשוייכים למחלות ורידים: עמידה ממושכת, הריון, השמנת יתר, גיל מבוגר, תורשתיות של מחלות ורידים
נשים בהריון או המתכננות הריון
2
. טיפול באנרגיית אור במכשיר I.P.L   (Intense  Pulsed  Light).
מכשירי ה  I.P.L -של היום, אלה המיועדים לרופאים, הם לאין ערוך המענה הטוב ביותר לשורה של בעיות עור אסתטיות, הניתנות לשיפור משמעותי ביותר, כמו למשל: שיעור יתר ו/או הסרת שיער במקומות שהוא אינו רצוי, העלמת ורידים קטנים ונימים, העלמת כתמי פיגמנטציה, הצערה ומיצוק העור עם שיפור במרקם העור, טיפול באקנה ונזקיו, טיפול בפסוריאזיס לא מפושט (עדיף על קרינת השמש של ים המלח בהעדר קרינה אולטרא-סגולה  UVA ו- UVB). במקרה של טיפול בורידים ונימים, מכשיר ה  I.P.L –מתאים בעיקר לטיפול בנימים הקטנים ביותר.
עיקרון הפעולה של טכנולוגיה
זאת הינו החדרת אנרגיית אור חזקה לעומק הדרוש של העור, ההופך לאנרגיית חום מרוכזת וממוקדת ברגע שהיא פוגעת באיברי המטרה, בלי לפגוע בסביבה הקרובה. במקרה של הטיפול בנימים, איבר המטרה הינו ההמוגלובין הנמצא בכדוריות האדומות של הדם. ברגע שהאור פוגע בהן, ההמוגלובין נקרש, הזרימה בנימים נפסקת והם עוברים תהליך של ספיגה ונעלמים.
חשוב מאד שהטיפול יבוצע במכשיר אמין ואפקטיבי, בעל ביצועים הדרושים לטיפולים השונים. למטרה זו אני ממליץ על השימוש במכשיר
I.P.L, מין החדישים והיעילים ביותר הקיימים היום, ה- ipulse 300. הטיפול ב-  I.P.L אינו כה מכאיב ולא משאיר אדמומיות בעוצמות האופייניות למכשירי הלייזר והסיכוי לצלקות בטיפול זה נמוך מאד. באופן כללי, אני ממליץ להיזהר עם טיפולי הלייזר שבמקרים רבים הינו "תותח כבד מידי" שמשאיר אחריו עקבות לאורך זמן ולפעמים לתמיד.
כאמור, מכשיר ה-
I.P.L מתאים לטיפול בנימים שלא ניתנים להזרקה. גם כאן מדובר בסידרה של טיפולים ברווחים של כשבועיים בין טיפול לטיפול, לסרוגין - בשתי הרגלים.
אני ממליץ לשלב את שני הטיפולים הנ"ל (סקלרותרפיה וה-
I.P.L) באופן כזה שתתקבלנה התוצאות המרשימות ביותר. יש להדגיש שוורידים ונימים מורחבים יכולים להמשיך להיווצר. זה קורה גם אחרי שהרגלים כבר נקיות מהם.
כל מה שצריך לעשות הוא טיפול אחזקתי מידי מספר חודשים כדי  ”לחסל אותם כשהם עוד קטנים”  ובזה נפתרה הבעיה.

ד"ר שמעון מרקביץ' - רופא אסתטולוג 

         הקלק כאן - לפרסום חינם של מודעת דרושים ביופי!        

       הקלק כאן - לקבלת חדשות ועדכונים חינם למייל שלך       

        הקלק כאן - לשאול, להעיר ולדסקס בפורום האתר          


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים