סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של טיפול >> שיניים בהזמנה
 

   רפואת שיניים היום היא רפואה של פתרונות והגשמת חלומות. הרופא יכול להיעתר לרצון המתרפא לטיפול מסוים, שיקומי או אסתטי, שמוסיף לאיכות חייו ולתדמיתו

ד"ר אביטל מתן

מורטון אמסטרדם, אחד מגדולי רופאי השיניים בעולם, כתב בחיבורו הקלאסי משנת 1974: "הקשב למתרפא, תכנית הטיפול נמצאת בדבריו".
במשך שנים רבות, רפואת השיניים נתנה פתרונות מובנים, בהתאם לתפיסת הרופא המטפל, יכולותיו המקצועיות ופעמים רבות, יכולה המקצועית של המעבדה עמה הוא עובד לבצע עבודות מסוימות: כך, רצון המתרפא לטיפול מסוים, שיקומי אסתטי או אחר, שלתפיסתו היה מוסיף לאיכות חייו ולתדמיתו, כמעט ולא היה רלוונטי לתכנית הטיפול ולביצוע בפועל.
בשנים האחרונות, עקב שינויים מהותיים בתפיסת מערכת היחסים עם הלקוח וההבנה, גם מסיבות עסקיות, את מרכזיותו של הלקוח במערכת הגומלין הטיפולית ולנוכח התחרות הגוברת בשוק (מס' רופאי השיניים הפעילים בישראל יחסית לאוכלוסיה הוא בין הגבוהים בעולם) החל שינוי תפיסתי והתנהלותי בקרב המטפלים, שהפנימו את הצורך לכך, לצורך שימור עסקם. השינוי היה בשני מישורים עיקריים: ברמת השרות ובטכנולוגיה. המישור השירותי ברור: זמינות, יחס ללקוח, מענה לצרכיו ולא רק הרפואיים וכו'- כל אלו הפכו אבני יסוד במגע השוטף עם הלקוח מכניסתו למרפאה ולאורך מערכת היחסים הטיפולית.
ברמת השרות הרפואי חל מהפך, שקצבו, כפי קצב השינויים ברפואת שיניים בכלל, איטי מה, אך כוונו ברור. השינוי מתחיל בבניית תכניות טיפול "לפי מידה" ובהתאם לרצונו של הלקוח. יש לדעת, כי לכל תכנית טיפול הניתנת ומבוצעת יש יתרונות וחסרונות ובעיקרם חסרונות בעלות משמעות לאיכות חיי המתרפא. לדוגמא, במקרה בו אין כלל שיניים בלסת, ניתן לבצע תותבת נשלפת (פלטה) או לחילופין, לבצע שתלים בלסת ועליהם לבנות כתרים המחקים בצורה טובה את השיניים המקוריות. הפער בין שתי תכניות הטיפול האלטרנטיביות הוא עצום: אין להשוות בין גשר קבוע ויציב המשמש תחליף לשיניים לכל דבר לתותבת הניידת בפה ואם מדובר בלסת תחתונה, קיים קושי רב לייצבה עד נוחיות מרבית. לקוח שמעוניין באיכות חיים טובה ולא יסתפק בפלטה ניידת שצריך להוציאה ידרוש פתרון מרמת תכנית הטיפול ועד גמר הבנייה בפועל. כאן יש משמעות רבה לידע וליכולת הרופא המתכנן והמבצע, כאותו ארכיטקט שלימודיו וניסיונו יביאו לתכנון בית שעיתים הוא בית חלומותיו של המזמין.
יש לדעת, כי רפואת השיניים היום יכולה לתת פתרון מובנה כמעט לכל מצב, אסתטי, אנטומי או אחר. מקרים בהם לא ניתן היה לבצע שתלים והמתרפא המאוכזב נשלח לביתו שבפיו תותבת, כמו בדוגמא למעלה, אינם מחויבי המציאות. רפואת השיניים, במובן האינטגרטיבי של המקצוע, תוך שיתוף בעלי מקצוע ומומחיות הענפיה השונים, היום נותנת פתרונות כמעט לכל צורך שיקומי ומצב דנטלי, למען איכות חיים משופרת ואסתטיקה נדרשת.
אם בעבר, נדחו מתרפאים חסרי תשתית עצם לביצוע שתלים דנטליים, היום קיימות פרוצדורות לבניית ורגנרצית עצם, כמעט בכל מימד: רוחבי או אורכי, על מנת להכין את האיזור לקליטת שתלים. תוספת עצם באיזור הסינוסים בלסת עליונה ("הרמת סינוס") הינה פרוצדורה כמעט שגרתית המבוצעת ע"י רופא כירורג או פריודונט (מומחה למלחות חניכיים). נסיגת חניכיים באיזור השיניים העחליונות, תוך חשיפת שורשים ומראה שוליים כהים ושיניים "ארוכות" יכולה להיפתר ע"י השתלת חניכיים לפני ביצוע כתרי חרסינה אסתטיים. ציפויי חרסינה דקים ("חזיתיות") או למינייט בלעז, כתרי חרסינה ללא מתכת וחומרים מרוכבים נותנים פתרונות מעולים להשגת חיוך אסתטי וסימטרי.
חסר שיניים מלידה, שיניים הבוקעות עם פגיעה בדנטין או באמייל ושיניים ששינו את צבען: כל אלו ניתנות לטיפול ע"י טכניקות ושיטות טכנולוגיות כימיות או שחזוריות על מנת לשנות את המראה ולתת פתרון בריא, אסתטי ופונקציונאלי.
גם לדפורמציות בלסתות כמו לסת תחתונה בולטת או לסת עליונה חריגה יחסית לתחתונה יש פתרונות המשלבים טיפולים כרורגיים, אורתודונטיים ושיקום.
חזונו של מורטון אמסטרדם, כפי שמופיע בראש חיבור זה, רלוונטי יותר מתמיד. אין כל סיבה, תוך הפעלת הידע והמיומנות הנכונים, לתת פתרונות כפי רצון הלקוח ולהגשים את חלומותיו, לפחות בתחום עליו אנו אמונים, רפואת השיניים. 

ד"ר אביטל מתן - מומחה בשיקום הפה 

         הקלק כאן - לפרסום חינם של מודעת דרושים ביופי!        

       הקלק כאן - לקבלת חדשות ועדכונים חינם למייל שלך       

        הקלק כאן - לשאול, להעיר ולדסקס בפורום האתר          


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים