סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של טיפול >> ניקיון יסודי של ...הפנים
 

  איך בכלל נוצרים כתמי העור? מהם סוגי הכתמים הקיימים? אילו מהם ניתנים להסרה? מתי ניתן להסתפק בקרם הבהרה קוסמטי? המדריך המלא להעלמת והבהרת כתמי עור

ד"ר צחי וידר
 בתקופות קדומות, נשות האצולה בעלות עור הפנים הבהיר והחלק, נזהרו לא להיחשף כלל לקרני השמש  ולא העזו לצאת החוצה ללא שמשיה אופנתית. המראה השזוף היה סימן השתייכות למעמד הנמוך של האיכרים שעסקו בעבודת כפיים בשדה. אז נכון שהזמנים השתנו, אבל גם היום עדיין צריך להתמודד עם כתמים נמשים ושומות.
המודעות לנזק האסתטי שגורמת השמש לא נולדה אתמול, אלא שבשנים האחרונות הפכה מלאכת הסרת הכתמים לתעשייה משגשגת של ממש, החל בטיפולים בעזרת משחות רפואיות, תכשירי הבהרה קוסמטיים, חנקן נוזלי, דרך טיפולי פילינג, וכלה בטיפולים מתקדמים בעזרת קרני אור .
ישנם שני סוגים עיקריים של כתמי עור. הסוג הראשון הוא כתמים שסיבתם תורשתית או הורמונאלית. הסוג השני, שכולל למעשה את מרבית הכתמים, קשור ברובו לנזקי השמש. אלה כתמים שטחיים יותר המופיעים על השכבה העליונה של העור בצורת נמשים וכתמי גיל. למעשה, ככל שאנו  נחשפם יותר לשמש, העור מתכהה כתוצאה מפעולת מנגנון ההגנה של העור, שנועד לסנן את קרני השמש ע"י יצירת פיגמנט.
כתמי שמש הם הפגמים הקלים ביותר להסרה, בתנאי שהצטברות הפיגמנט נותרה בשכבה העליונה של העור. שכבת העור העמוקה נקראת דרמיס. מסיבה לא ברורה, בכתמי הריון הפיגמנט מצטבר שם ולכן קשה הרבה יותר לטפל בכתמים אלה. אך הכתמים הבעייתיים ביותר בטיפול הם אלה ה"תורשתיים", שסוגים מסוימים שלהם, אף אם מצליחים להסירם, מופיעים שוב.
משחות רפואיות
משחות להבהרת כתמים מכינים בבית המרקחת ע"פ מרשם של רופא עור. אלה מכילות הידרו- קווינון בריכוזים גבוהים וגם חומצה רטינואית לקילוף עדין של שכבת העור העליונה המאפשרת להידרו-קווינין לחדור לעור טוב יותר. חומר פעיל זה במשחה חודר אל ריכוזי המלנין ומבהיר אותם. את המשחה מורחים לבד בבית, באופן נקודתי על הכתמים ולעיתים על כל שטח הפנים. חובה להצטייד בתכשירים מסנני קרינה ולהימנע מחשיפה לשמש. זהו טיפול ארוך טווח הנמשך לפחות מספר חודשים. יש לנהוג במדויק ע"פ הוראות הרופא.
חנקן נוזלי
טיפול זה נעשה ע"י רופא עור בדרך כלל ומתאים לטיפול נקודתי. חנקן נוזלי, הינו נוזל קר מאוד הגורם לכווית קור ובכך הורס את שכבת העור העליונה (אפידרמיס). מורחים או מתיזים את החומר על העור וכעבור כמה ימים מופיע גלד שמתקלף אחרי כמה ימים נוספים.. טיפול זה אינו כרוך בתשלום ומתבצע במסגרת סל הבריאות. החיסרון העיקרי של שיטת טיפול זו הוא, שלעיתים נוצר באזור הטיפול כתם בהיר - היפופיגמנטרי.
 פילינג
פילינג הינה טכניקת קילוף של עור (באמצעי כימי או בעזרת לייזר) המתבצעת באזורים נרחבים של הפנים (בניגוד לטיפול נקודתי) בשלוש דרגות עומק: שטחי, בינוני ועמוק. הטיפול שטחי מקלף את שכבת העור העליונה בלבד- אפידרמיס, הבינוני מקלף עד לחלקו העליון של הדרמיס, והעמוק מגיע עד לחלקו העמוק יותר של הדרמיס. תהליך הפילינג הוא למעשה גרימת כווית עור מבוקרת, שכעבור כמה ימים עד שבועיים (בהתאם לסוג הטיפול) נרפאת.
פילינג כימי שטחי
טיפול  זה מתבצע לרוב על ידי קוסמטיקאית מוסמכת ומתאים לכתמים קלים מאוד. לאחר ניקוי העור, מורחים חומר פעיל בריכוז מתאים ושוטפים. הטיפול מסיר את השכבות העליונות של האפידרמיס, שהן למעשה תאי עור מתים. במהלך הטיפול חשים בצריבה שחולפת תוך כמה שעות.  אחרי הטיפול, מופיע אודם קל שעלול להישאר כמה ימים. ע"מ להשיג את האפקט המרבי, יש לחזור על הטיפול 3-6 פעמים. הכתמים מתבהרים מעט והעור נראה בוהק ובריא יותר. זהו טיפול בטוח אך לעיתים רחוקות בעור כהה, עלולים הכתמים להתכהות עוד יותר.
טיפול כימי בינוני
טיפול זה מתבצע ע"י רופא בלבד, שמשתמש בחומר פעיל חזק יותר מאשר בפילינג השטחי  (בין 15-50 אחוז) ומכיל בד"כ חומצה טריכלורואצטית. לאחר ניקוי יסודי של הפנים, מורחים את החומר ומרגישים מעט צריבה. בתום הטיפול, מניחים משחת הרגעה. הטיפול יכול להיעשות בריכוז גבוה יותר, בפעם אחת או כמה פעמים בריכוז נמוך. ככל שריכוז החומר הפעיל גבוה יותר, כך הכוויה, האודם והקילוף חזקים יותר. משך ההחלמה יהיה בהתאם לריכוז החומר. הטיפול בפילינג כימי מתאים בעיקר לטיפול בכתמי שמש למיניהם, כולל כתמי גיל. ניתן לראות תוצאות תוך שבוע עד עשרה ימים, שאז נוצרת רקמת עור חדשה, בוהקת אלסטית ונאה ללא כתמים. חסרונות:  לעיתים רחוקות בעלי עור כהה עלולים לפתח התכהות יתר באזור הטיפול.
פילינג כימי עמוק
טיפול זה מתבצע בחדר ניתוח, תחת ניטור, בעזרת תמיסה המכילה פנול. מריחת החומר מתבצעת לאט מאוד ובהדרגה. חומר זה גורם לאלחוש מקומי, כך שהטיפול כמעט ואינו מלווה בכאב. טיפול זה מאפשר הסרה כמעט מוחלטת של כל סוגי הכתמים פרט לכתמי לידה, בהם הפיגמנט מצוי בשכבה העמוקה ביותר של העור. משך ההחלמה הוא כשבועיים. בימים הראשונים יתכנו כאבים הניתנים להרגעה בעזרת משככים. ניתן לחוש בתוצאות בתוך שבועיים. חסרונות: לבעלי עור כהה עלולים להופיע כתמים חומים יותר בתהליך הריפוי. נוצר הבדל בצבע העור המטפל שהופך לבהיר יותר.

פילינג בלייזר
טיפול במכשירי הלייזר השונים מאפשר לבצע פילינג בינוני או עמוק. הלייזר מתאים להסרת כתמי שמש. יתרונו הגדול הוא ביכולת לשלוט בעומק הקילוף על ידי שליטה בעוצמת הקרינה ובמשך החשיפה. שיטה טיפולית נוספת, נפוצה ויעילה, היא באמצעות קרן אור הנקראת  "פוטו רג’וביניישן". שיטה זו מטפלת גם בכתמי העור וגם מעודדת יצירת קולגן.
פילינג כימי בינוני משולב בלייזר
זהו הטיפול המומלץ ביותר. טיפול זה נעשה על-ידי רופא ומשלב את יתרונות אנרגיית האור (לייזר) יחד עם שימוש בתכשירים רפואיים וחומרים פעילים בריכוזים שונים. אנרגיית האור (לייזר) פועלת להצערת העור, בהסרת הפיגמנט וגורמת למראה רענן וצעיר יותר. הלייזר גורם ליצירת קולגן שמהווה תמיכה לרקמה התת-עורית. החומרים הרפואיים הפעילים מביאים לשיפור בפיגמנטציה העמוקה. אלה מסירים תאי עור מתים, מחליקים ומעדנים את העור, תורמים לאיכותו וממצקים אותו. שילוב של שתי השיטות מביא להסרת כתמי העור ולהפחת הקמטים. פילינג בינוני משולב בלייזר נעשה בסדרה של 4-3 טיפולים,
כשכל טיפול אורך 20-5 דקות והוא נועד להעלמת כתמים, נזקי שמש, רענון העור והעלמת קמטים עדינים. מייד לאחר הטיפול ניתן לחזור לפעילות רגילה.
רגע לפני שניגשים להעלים את הכתמים, עשרה כללים חשובים
:
1. בחרו רופא מומחה מוכר בעל ניסיון רב בתחום.
2. בקשו חוות דעת (ממשית) ממטופל קודמם.
3. קבלו המלצה ממכר או קרוב משפחה היכול להמליץ לך על רופא מסוים.
4. בדקו את ניסיון הרופא: מספר השנים בהם עוסק בתחום כמו גם מספר המטופלים שעברו תחת ידיו.
5. ודאו שהרופא פעיל במרפאה מוכרת וידועה.
6. בררו עם הרופא בפירוט באלה חומרים הוא משתמש (מחירים זולים מאוד יכולים לעורר סימני שאלה).
7. אספו מידע על סוג הטיפול (אינטרנט, פורומים עלוני מידע של מרפאות ועוד). אלה יהיו לעזר רב בטרם החלטת לאן לפנות.
8. שמו לב שהרופא מתאר בפניכם את הטיפול המוצע באופן יסודי. היזהרו מרופאים שאינם מתריעים בפניכם על סיכונים וסיבוכים אפשריים.
9. יש רופאים הגובים תשלום להתייעצות ויש שלא. אל תתפתו לבחור רופא רק בגלל שמחיר הייעוץ מנוכה ממחיר הטיפול. ההתייעצות נמשכת בין עשר דקות לחצי שעה במהלכן מחויב הרופא לענות על כל שאלותיכם.
10. נקיטת גישה מקצועית רפואית מעמידה במקום הראשון את טובת המטופל ושביעות רצונו מהטיפול ותוצאותיו.

ד"ר צחי וידר, מומחה לכירורגיה ומנהל מרפאות או.אר. לטיפולי בוטולינום – בוטוקס ישראל

        הקלק כאן - לפרסום חינם של מודעת דרושים ביופי!        

       הקלק כאן - לקבלת חדשות ועדכונים חינם למייל שלך       

       
הקלק כאן - לשאול, להעיר ולדסקס בפורום האתר          

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים