סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים

______________________
______________________

 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של טיפול >> האסתטיקה יורדת מתחת לחגורה
 
הטרנד האחרון בכירורגיה האסתטית: ישבן ברזילאי. העכוז העגול והמוצק הפך מושא סקסי-אסתטי של נשים וגברים כאחת והכירורגיה הפלסטית נערכת בהתאם. מה צריך לדעת לפני שנגשים לטפל ב'עולם התחתון'
פרופ' ליאור הלר 
החשיפה לתרבות הדרום אמריקאית, לימדה אותנו לא רק לאהוב את הסמבה, אלא גם את הישבנים הבולטים והמעוגלים של הנשים הדרום אמריקאיות. "ישבן המדף", כפי שהוא מכונה בפי אוהדיו - שאופייני לנשים הדרום אמריקאיות והאפרו-אמריקאיות - הפך לאחד הסממנים הסקסיים הבולטים בעולם כולו.
בשנים האחרונות מסתמנת גם אצל העוסקים בכירורגיה פלסטית במערב ובישראל, דרישה גוברת והולכת לעיצוב עכוז נוסח ג'ניפר לופז, או האחיות שחקניות הטניס וויליאמס, ולאחרונה גם פיפה, שגנבה את ההצגה בחתונתה של אחותה קית מידלטון והנסיך וויליאם, כשהציגה את ישבנה בשמלה הלבנה.  
מקומו ההולך ונחשב של העכוז כמוצג אסתטי, לא מוגבל לנשים בלבד. בסקר שנערך בקרב 500 נשים, ושבו הן נשאלו בין השאר מהו החלק הכי מושך אצל גבר - השיבו רובן "הישבן". לכן לא מפליא שהכירורגיה הפלסטית הפנתה גם היא את הזרקור אל נקודת המיקוד החדשה: מאזור הפנים והשדיים שמעל לחגורה  - אל אזור הישבן שמתחת לחגורה.    
הישבן כחלק מתרשים זרימה
אולם ההבדל בין שני האזורים אינו פשוט כל כך. כי כאשר מדובר בעכוז הרפואה חייבת להתחשב במקומו של איבר זה, במסגרת תרשים הזרימה של הגוף כולו, ויחידות אסתטיות אחרות כמו הגב התחתון, הירכיים ועוד. כל שנוי שנעשה בחלק זה של הגוף - משפיע על חלקים אחרים. לכן, בטרם התערבות פרטנית בעכוז, צריך לראות תמונה הרבה יותר כוללת.
בשנוי ושיפור מראה הישבן, ישנם כמה מרכיבים. ביניהם: עודפי העור שלפעמים מקבלים צניחה כלפי מטה בשל כוח הכובד, איבוד נפח כתוצאה מירידה במשקל. או עליית נפח בשל משקל יתר. העוסקים בכירורגיה פלסטית, ובראשם קונסטנטינו מנצ'אט ממיאמי, שנחשב גורו בתחום עיצוב הישבנים - חילקו אות הישבן למספר קטגוריות בסיסיות: ישבן V, ישבן A, ישבן עגול וישבן מרובע. מתוך חלוקה בסיסית זו - מסבירים המבקשים לשנות אותו, מה הם רוצים. לפעמים הם מביאים איתם תמונות ולפעמים מתארים בעל פה. 
אין זה נדיר שהבקשות לעיצוב הישבן, באות בהקשר לניתוח פלסטי אחר. למשל - יש נשים מגיעות לניתוח הסרת עור נפול לאחר ירידה במשקל - ובאותה הזדמנות מבקשות גם עיצוב ומיצוק הישבן - או במסגרת ניתוח שאיבת שומן באזורים אחרים ומבקשים לנצל את השומן לעיצוב העכוז. מבחינת הרופא המנתח, בעת טיפול בעכוז יש לקחת בחשבון את היסודות שמצריכים תיקון: העור, השומן התת עורי והשרירים שנמצאים מתחת לשומן. 
במשך השנים התפתחו שיטות אחדות לטיפול ועיצוב הישבן. השיטה הראשונה היתה שימוש בשתלי סיליקון, ממש כמו בניתוח להגדלת שדיים. את השתלים מכניסים במקרה זה מתחת לשריר, דרך חתך שנעשה קרוב לפס האמצע, בין שני חלקי הישבן. אולם שיטה זו כרוכה באחוז סיבוכים שיכול להגיע ל-50%. הסיבוכים השכיחים הם: דימום, זיהום, פתיחת החתך הניתוחי ולעיתים תזוזה של השתלים. הסיבה העיקרית היא העובדה שאזור השחזור זז כל הזמן בזמן הליכה, מופעלים עליו לחצים משמעותיים בזמן ישיבה וגם אזור החתך הניתוחי יכול להזדהם בקלות.  
השיטה הטובה ביותר
סיבוכים אלה גרמו לעיתים קרובות לצורך לבצע ניתוח חוזר או  להוצאת השתלים. במקום שיטה זו התפתחה שיטה שנקראת "עיצוב עכוז ברזילאי". העיצוב נעשה באמצעות הזרקת שומן שנלקח ממקומות אחרים בגוף - כמו הבטן, הגב העליון והירכיים – ומוזרק לתוך הישבן, באזור שבו רוצים ליצור נפח. חלק מהשומן מוזרק לשכבת השומן  התת-עורית וחלק לתוך השריר. ההזרקה לתוך השריר נעשית  משום ששם יש זרימת דם יותר טובה ולכן סיכוי יותר טוב שהשומן ישרוד (תמונה 4).
שיטה זו נחשבת כיום לטובה ביותר, הן משום שהיא מאפשרת עיצוב מדויק יותר של חלקי הישבן על ידי הזרקה מבוקרת של כמויות קטנות של שומן במקומות הספציפיים הנדרשים -  הן משום שהיא מייתרת את השתלת כריות הסיליקון, שהן בדרך כלל בגדלים קבועים שמקשים על העיצוב המדוייק. לאחרונה יש גם שימוש בשומן מועשר בתאי-גזע שמעלה את אחוזי הישרדות השומן. 
השיטה השלישית שמאפשרת עיצוב העכוז התפתחה גם היא בשנים האחרונות במקביל להצלחת הטיפול בהשמנת יתר שגרמו ליצירת אוכלוסיה גדולה עם עודפי עור משמעותיים. עודפי עור עוברים כריתה בדרך כלל אבל באנשים שרוצים עיצוב והגדלה של העכוז ניתן להשתמש בעודף העור שבגב התחתון למילוי תת עורי של אזור העכוז. פעולה זו מתבצעת על ידי יצירת כיס מתחת לעור העכוז וסיבוב של העור העודף מאזור הגב התחתון לאותו כיס.  שוב, היתרון הגדול בשיטה זו הוא השימוש ברקמה עצמונית של המטופל, תחת להשתמש בשתלי סיליקון (תמונה 5). שיטה זו מתאימה גם לגברים וגם לנשים אבל במקרה של גברים צריך להיזהר שלא ליצור ישבן נשי מדי. 
אי הנעימות העיקרית במקרים של ניתוח ישבן, נובעת מכך שהמטופל נדרש להימנע מלשבת על הישבן במשך שלושה שבועות. כמו כן יש למתן את הפעילות הפיזית למשך 5-6 שבועות. בשנה שעברה נעשו בארצות הברית כ-3000 פרוצדורות-עכוז מדווחות, אבל ההערכה היא שבפועל נעשו הרבה יותר. עיצוב עכוז עולה בארצות הברית 10,000-13,000 דולר. הניתוח נמשך בין שעתיים לארבע שעות, וכאמור במקרים רבים הוא משולב בפעולה כירורגית-אסתטית אחרת. 
אזהרה חשובה: ניתוחים כאלה יש לבצע אך ורק במקומות ממוסדים, שיכולים לתת מענה הולם במקרה של סיבוכים.   
 
פרופ'  ליאור הלר הוא מומחה לכירורגיה פלסטית וכירורגיה כללית ומנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא.  
אילוסטרציה: אימג' בנק ישראל

הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי! 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני *
שם פרטי ומשפחה*
טלפון נייד
 
____________________________________________________________________________________________________________


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים