סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
למגזין הדיגיטלי
למגזינים הקודמים
 
 
מבזק  חדשות
 
 
 
 
דף הבית >> יופי! של קוסמטיקה >> מדוע היגיינה חיונית בסביבת העבודה שלך?
 
שמירה על הגיינה מקצועית של המטפל/ת וסביבת העבודה שלה היא לא רק רצויה, אלא הכרחית.
ורדי קירשנר
 
מהי היגיינה?
היגיינה (בעברית: גֵּהוּת) היא שמירה על הניקיון מההיבט הבריאותי והרפואי. מקור המילה הוא בשמה של אלת הבריאות במיתולוגיה היוונית, היגיאה.
בפן האישי - ברמה האישית הקפדה על היגיינה וחזות נקייה ומסודרת, מקום עבודה מסודר נקי ומאורגן (כמטפל וכמדריך)  מאפשרת ומחזקת  את החוסן החזותי של הפרט (כחלק מ"שיטת שלושת הרבדים").
בפן המקצועי - במתן טיפול/שרות תשומת לב והקפדה על רמת היגיינה גבוהה וניקיון לפני, בעת ולאחר הטיפול. בהדרכה קבוצתית/אישית חשוב לשלב ולהדגיש את נושאי ההיגיינה ודרכי שמירתה כחלק מהכשרת התלמיד/ה למניעה תחלואים ושמירה על בריאות כללית ובריאות העור בפרט.
 
ההיבט המקצועי וההדרכתי
במאמר זה אתמקד בהיבט המקצועי וההדרכתי. שמירה על היגיינה מתבצעת על ידי: פעולת מניעה וע"י הסרה והרחקה. הדגש העיקרי הוא פעולת המניעה.
על-ידי פעולת המניעה נוכל להימנע מנזק עתידי ו/או למזער נזקים שכבר נוצרו. פעולות המניעה מתייחסות הן למישור המקצועי /טיפולי והן למישור הדרכה/לימוד בבית הספר המקצועיים, ההכשרות והלימודים האישים. שמירת כללי-ההיגיינה מפתחת מודעות, שומרת על בריאות אישית ובריאות הלקוחות והתלמידים אותן מכשירים. 
פעולות המניעה מתקיימות באמצעות:
שמירה על כללי היגיינה אישית ברמת המטפל/ת, מטופל/ת והמדריכה.
הכשרת דור חדש מקצועי ואיכותי המקפיד על רמה היגיינית גבוהה.
הערה: לכל דבר טוב יש גבולות אחרת עלול להביא לתוצאה הפוכה = נזק. לדוגמא: שטיפת הידיים חיונית ונדרשת כמטפל/ת. אולם, שטיפת ידיים יתר על המידה עלולה ליצור פגיעה בעור מהביטים שונים ולהביא לזיהומים מישניים בעתיד.   
             
הסרה והרחקה
ברמה האישית יום-יומית, הדרך הנפוצה ביותר לביצוע הסרה והרחקה של מיקרואורגניזמים(יצורונים זעירים הניתנים לראיה בעזרת מיקרוסקופ) היא שטיפה במים, כמו: רחצת הגוף, שטיפת ידיים לפני ואחרי טיפול. ניתן לבצע חיטוי בעזרת תכשירים ייעודיים במצבים מסוימים ועוד. ברמה המקצועית פעולות ההסרה וההרחקה מתבצעות במספר רמות:
שימוש במוצרים חד פעמיים אשר יקלו על פעולות ההסרה וההרחקה. 
סניטציה – שטיפה במים להסרת והרחקת מיקרואורגניזמים העלולים לחולל מחלות (פתוגני). 
חיטוי – חיטוי ידיים וכלים בחומרים ייעודיים להסרה טובה יותר.
עיקור על צורותיו – השמדת טוטלית של  כל המיקרואורגניזמים הלא פתוגנים (לא מחוללי מחלות) והפתוגנים, נבגים/ספורות).
 
תשומת לב מחיטוי לעיקור
חיטוי - (Disinfection דיסאינפקציה) - מניעת זיהום. חיטוי מבטא חיסול מיקרואורגניזמים מעוררי מחלות (פתוגניים) מחוץ לגוף אם באמצעות חומר כימי כמו: סבי-עור, אלכוהול, מי חמצן, ועוד. החיטוי מאפשר הורדת רמת מיקרואורגניזמים מחוללי מחלות.  
שימוש בתכשיר אנטיספטי (Antiseptic) - תכשיר המתייחס בד"כ לחיטוי המתבצע על-גבי הגוף, העור, לדוגמא סבון אנטיספטי המכיל חומרים המסוגלים לפגוע ולהרוג מיקרואורגניזמים. היי לוול דיסאינפקציה – מבטא רמת חיטוי גבוהה מאד, (שלב לפני הסטריליזציה - העיקור) המשמיד את כל מחוללי המחלות למעט ספורות – נבגים. 
עיקור – סטריליזציה (Sterilization) - הכוונה לחיסול/השמדה של מיקרואורגניזמים מחוץ לגוף. חפץ או משטח בו קיים העדר מוחלט של יצורים – מיקרו-אורגניזם חיים הינו מעוקר (סטרילי). כולל נגיפים. בתהליך הסטריליזציה משמידים את כל צורת החיידקים, הנבגים, וירוסים, וכל דבר חי  שלא יוכל להתפתח - השמדה טוטאלית לחלוטין. צורות רבות לסטריליזציה כמו: חום, נוזל כימי, סינון, חום, אוטו-קלאב ועוד. 
הערה: יש להתייחס לרמת רגישות/אלרגיה בשימוש בנ"ל.
 
שיפור ושימור על שמירת רמת היגיינה - דגשים במקום העבודה
חדר מאוורר – עדיפות לאוויר צח (אופציונלי - ונטה).
הקפדה על רצפה יבשה המסייעת גם למניעת החלקה.
החזקת תיק עזרה ראשונה.
בסיום העבודה לחטא ולשטוף את הרצפה. 
שימוש ברצפה נוחה לשימוש וקלה לתפעול. 
משקפי מגן במידת הצורך. 
שמירה על סביבת עבודה היגיינת דו-כיוונית נקייה ומאורגנת בתחילת עבודה  תוך כדי העבודה ובסוף העבודה.
שימוש בכפפות חד פעמיות(רצוי עבות).
המלצה - חיסון נגד צהבת B  למטפלת (שמירה על המטפלת/מטופלת ובני המשפחה).
אפשרות הבחירה שלך לטפל ו/או לא לטפל  = במטופל עם צהבת B והיה והחלטת שכן, עלייך לנקוט כללי זהירות ובטיחות נוספים כמו: שימוש בכפל כפפות. 
לעטות על הפה והאף מסכה בזמן עבודה = במידת הצורך (דוגמא: פדיקור, איפור קבוע ועוד). 
שימוש באביזרים מתקלים כמו: נייר מגבת חד פעמי, נייר לכלי עבודה, סט חד פעמי ללקוח שפדולה מעץ, מגבונים מחטאים, ועוד.
לבישת חלוק עבודה למטפלת = רצוי ואפשרי חד פעמי , מומלץ ביותר ו/או רב שימושי ולשמור על ניקיונו כראוי.  
פח ייחודי למחטים (כמו איפור קבוע/מזרקים/אפילציה ועוד).
עבודה בציפורניים קצרות = מניעת הצטברות מיקרואורגניזמים מתחת לציפורן. (שמירה על המטופלת ומניעת פציעה כל-שהיא ו/או אפשרות עבודה נינוחה ונכונה יותר ללא הגבלה.
הקפדה על שיער נקי ואסוף של המטפלת.
טיפול בלקוחה בריאה ולא חולה בזמן מתן טיפול/שירות/הדרכה.
סגירת מחטים לאחר שימושם וזריקתם במתקן הראוי.
פעולת חיטוי ועיקור כלים מנירוסטה בלבד.
רישום ציון תאריך תפוגה על-גבי תכשיר – פג תוקף... 
ערכת לקוח אישית.  
הגנה ושמירה מתאימה לידי המטפלת  - מחומרי חיטוי כמו אקונומיקה,  דקונקסט, סקוספט ועוד והימנעות משימוש מוגבר ולא זהיר העלול להזיק לידיים. 
בחירה נבונה של חומר חיטוי  = עליו לענות על מספר דברים כמו: רעילות, שלא יגרום נזק לכלים הקפדה על הוראות יצרן ועוד. 
שימוש ותווית הוראות יצרן – שימוש נכון בחומר וכן, שימת לב לרשום התווית על-גבי החומר/מוצר למשל: בקטריו-צדי – קוטל בקטריות וחיידקים ועוד.
 
שמירה על בריאות עור המטופלת טרום עבודה (טיפול) תוך כדי הטיפול הנדרש ואחריו מביא לתפקוד תקין וטוב של העור בהמשך ומניעת זיהומים  ולתוצאה הרצויה. 
האם אפשר וכדאי  לדקדק בקטנות:  לדעתי, כן. אפשרי ? בהחלט. האם קל לביצוע? לא. 
מכאן ניתן ללמוד כי חיוניותה של ההיגיינה גבוהה מאוד והפעולה הראשונה הרצויה הינה מניעה לאורך הדרך, במהלכה ולאחריה בכל טיפול ו/או שרות ו/או הכשרה מקצועית.
בניית הרגלים חכמים ונבונים של הקפדה על היגיינה לפני, אחרי ובמהלך הטיפול, הנחיות למטופל/ת בבית וכן בהכשרת תלמידים בבתי הספר המצמיחים אנשי מקצוע עם בסיס איתן להמשך הדרך המאפשר לכל אחד ואחת להגיע למקום טוב נכון ורצוי אליה הוא שואף/ת. ולמטופל/ת לקבל את הטוב ביותר ברמת מקצועית ושמירה על רמת היגיינה גבוהה. נקודת פתיחה זהה מביאה לרמת לימוד וביצוע אפקטיבית היוצרת חווית לקוחה טובה. לעשות את המיטיב מביא לאיזון ובקרה תוך כדי שיפור וחתירה להצלחה כל העת. 
 
 
 
ורדי קירשנר, היופי שבְּך - מרכז טיפולים, לימוד אישי במקצועות בריאות העור והיופי
אילוסטרציה: signelements
קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!


__________________________________________________________________________________________________________________________


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!

 
אימייל *
שם מלא *
טלפון נייד *

 

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים