סרגל חיפוש באתר
תרגום אתר יופי לשפות
רוסית ערבית אנגלית ספרדית צרפתית גרמנית איטלקית
דף הבית >> יופי! הכתבות המובילות >> בין קוסמטיקה לרפואה אסתטית
 


אם בעבר נהוג היה להתייחס לתחום הקוסמטיקה ולתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית, כשני תחומים נפרדים לחלוטין, יום העיון המקצועי לקוסמטיקאיות, שערך מגזין יופי! בשיתוף עם  המחלקה לכירורגיה פלסטית בביה"ח אסף הרופא, הבהיר ששני התחומים האלו הם בלתי נפרדים. לא רק שאינם שונים זה מזה, אלא ששיתוף הפעולה ביניהם וההפריה ההדדית בין הקוסמטיקאיות והרופאים, הם הכרחיים על מנת להעניק למטופלים את התוצאה הטובה ביותר.
 
יערית טרבלסי

 


 
ביום עיון מקצועי לקוסמטיקאיות שקיים לפני ימים אחדים מגזין יופי! בשיתוף עם המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי אסף הרופא, הודגש הקשר בין הממסד הרפואי (כירורגיה פלסטית) לבין הקוסמטיקאיות. "כולנו חלק מצוות אחד גדול שתפקידו לטפל בתחושה הטובה ובבריאות של המטופלים", אומר פרופ' ליאור הלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי אסף הרופא. "מטופל שבריא מבחינה רפואית, שנראה טוב, שבריא מבחינה נפשית ושחושב בצורה חיובית, חייב לדאוג לכל ההיבטים של המראה החיצוני שלו וחייב שיהיה לו גם עור בריא. אנחנו הרופאים שותפים יחד עם הקוסמטיקאיות לכל הטיפולים האלה ולכן שיתוף הפעולה, הדיאלוג ודו-השיח בין התחומים הוא הפתרון והמפתח להצלחת הטיפול באותו מטופל, שהוא המטופל המשותף של כולנו".
 ליום העיון שהתקיים בבית החולים אסף הרופא, הגיעו יותר מ-100 קוסמטיקאיות, שביקשו להעמיק את הידע וההבנה שלהן בפועלם של הרופאים הפלסטיים, ולקבל כלים נוספים לאבחון ולטיפול נכון הן במקרים שבהם יש צורך להפנות את המטופל לרופא עור והן במקרים שבהן עליהן לתת מענה נכון ומקצועי ללקוחותיהן העומדות לפני או אחרי תהליך כירורגי-פלסטי.
 יום העיון כלל הרצאות מעשירות של הרופאים הטובים ביותר בתחומם, שעסקו בתחומי הרפואה השונים המשיקים לתחום הקוסמטיקה, וכן דוכני תצוגה של חברות מובחרות, שבהם הוצגו לקוסמטיקאיות מוצרים רלוונטיים בהטבות מיוחדות.
בדברי הפתיחה שלו אמר פרופ' הלר: "ביום העיון הזה ניגע בשאלה איך תופסים את תחום היופי? מה ניתן לעשות ב-2018 כדי לאפשר לנו להראות צעירים יותר ובהבנה הברורה שכולנו שייכים לאותו תחום ושיש לנו את אותו קהל היעד ולכן חשוב שכל אחד יתמקד בתחום שלו ונעבוד יחד בשת"פ".
 
ההרצאות
 

הזדקנות הפנים: מתי להזריק ומתי לנתח?
פרופ' ליאור הלר - מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי אסף הרופא
 
את יום העיון פתח פרופ' הלר עם סקירה של הגדרת היופי של הפנים, על הגורמים המשפיעים עליה ועל הדרך שבה מושפעת הגדרת היופי הזו מהגיל, הגיאוגרפיה, התרבות ואורח החיים ומשתנה לאורך ההיסטוריה. בנוסף הסביר פרופ' הלר על תהליך ההתבגרות של הפנים ופרט את הדרכים שבהן מנסה היום הכירורגיה הפלסטית לתת פתרון למראה הפנים, הן מבחינת השינויים שקשורים לגיל והן מבחינת ההתמודדות עם דרישת המטופלת שמושפעת מהמדיה, התרבות והסביבה.
בדבריו הדגיש פרופ' הלר את החשיבות שיש להגדרה הנכונה של הבעיות, למטרות שאותן רוצים להשיג ולשליטה בכל הטכניקות והטכנולוגיות החדשות הקיימות בתחום - מטיפולים חודרניים, כמו ניתוחי מתיחות פנים, דרך הזרקות של חומצות היאלורוניות וניאורוטוקסינים (כמו בוטוקס) ועד טיפולים לשיפור איכות העור - לשם הצלחת הטיפול.
"היכולת להחליט מתי נחוץ כל אחד מהטיפולים ולשלב ביניהם, היא נחלתם של המנתחים הפלסטיים או אנשי המקצוע שעובדים בקבוצות רב תחומיות הכוללות מומחים מתחומים שונים, כגון מומחה לרפואת עור ומומחה לכירורגיה פלסטית", אמר פרופ' הלר. "תפקידן של הקוסמטיקאיות בהערכה ובטיפול של בעיות בפנים הוא חשוב ביותר, החל מהאבחנה של השינויים בפנים שצריכים תיקון לרבות טיפול מונע לשימור איכות העור מבחינה בריאותית ואסתטית ועד טיפולים שלאחר ניתוח או לאחר הזרקה של חומרי נימול. ההרמוניה בין המנתחים הפלסטיים לקוסמטיקאיות הוא הכרחי להצלחת הטיפול ויש חשיבות מרבית לכך שכל אחד מהעוסקים בתחום יכיר ויבין את מה שהתחום השני יודע לתת ואת יתרונות הטיפולים המשלימים. יום עיון זה בא לחזק את הקשר בין ממסד הכירורגיה הפלסטית ובין ממסד הקוסמטיקה מתוך הבנת חשיבות שיתוף הפעולה".
"חשוב לי להדגיש", סיכם פרופ' הלר, "כי ימי העיון האלה לא נועדו לצורך פרסום או כדי לגרום לכך שתשלחו אלינו מטופלים. ממש לא. אלא כדי להסביר ולהמחיש את הקומוניקציה והקשר של התחומים השונים שבסופו של דבר קשורים לאותם מטופלים, כשכל אחד נותן משהו אחר. יום העיון הזה יעשיר את הידע שלכן בתחום שלנו ואני מקווה שבקרוב נוכל גם אנחנו להגיע ליום עיון שבו אתן תלמדו אותנו על התחום שלכן".
 
היפרפיגמנטציה בעור הפנים – אבחנה מבדלת וטיפול 
ד"ר לירן חורב - רופאת עור יועצת במרכז הרפואי אסף הרופא
 
ההרצאה שניתנה ע"י ד"ר לירן חורב דנה בהתכהות  נרכשת של הפנים, הסיבות, המצבים הנפוצים, והאמצעים השונים לטיפול בפיגמנטציה. בהרצאה הודגשה חשיבות האבחון המדויק של מצב העור לפני תחילת טיפול, וזאת על מנת להציע טיפול נכון ולהימנע מסיבוכים. 
את דבריה פתחה ד"ר חורב בהסבר על ההבדלים הבסיסים בגוון העור, שנקבעים ע"י מספר, גודל, צורה ופיזור אברוני התא המכילים מלנין. בהמשך פירטה מהם  סוגי ההיפרפיגמנטציה של הפנים, מהן הסיבות השונות שגורמות לכל אחד מהם, מהם הגורמים המשפיעים וכן מהן דרכי האבחון ואפשרויות הטיפול השונות.
 סוגי ההיפרפיגמנטציה שבהם דנה  ד"ר חורב בהרחבה: מלזמה (Melasma), פויקילודרמה של סיוואט (Poikiloderma of Civatte), אוכרונוזיס (Exogenous Ochronosis), היפרפיגמנטציה פוסט דלקתית (Post-Inflammatory Hyperpigmentation), פיגמנטציה שנגרמת כתוצאה מרגישות אלרגית למגע מרכיבים בקוסמטיקה (Riehl's melanosis), הצטברות פיגמנט בעור כתוצאה מטיפול תרופתי (Drug-induced facial hyperpigmentation) ועוד.
  
גידולי עור בפנים ושימוש בשיטת מוהז להסרתם
פרופ' יצחק צילינסקי - מומחה לכירורגיה פלסטית
 
הרצאתו של פרופ' יצחק צילינסקי עסקה בסוגים השונים של סרטן העור, בגורמים השונים ובחשיבות האבחון המוקדם. בדבריו העניק פרופ' צילינסקי לקוסמטיקאיות כלים לזהות ולאבחן נגעים חשודים והסביר להן את ההבדלים בין סוגי הטיפול השונים, בדגש על יתרונותיו הרבים של הטיפול בשיטת מוהז.
את דבריו פתח פרופ' צילינסקי עם סקירת העלייה במקרי סרטן העור בעולם, הסיבות השונות לכך והחשיבות שיש בהעלאת המודעות לנושא. בהמשך פירט פרופ' צילינסקי את רמת הסיכון שיש לכל אחד מששת סוגי גווני העור והסביר על התהליכים השונים שנגרמים בשכבות העור השונות כתוצאה מחשיפה לשמש. "העזרה שלכן באבחון הנגעים חשובה מאוד", אמר. "אתן אלו שבאות במגע עם העור של המטופלים ולכן חשוב מאוד שתדעו אילו נגעים צריכים לעורר חשד ושתהיינה ערניות כדי לזהות אותם ולהפנות את המטופל לרופא עור".
 
פילינג עמוק
ד"ר אלכס לבנברג - מומחה לכירורגיה פלסטית
 
הרצאתו של ד"ר אלכס לבנברג עסקה בסוגי הפילינג השונים, במענה שנותן כל אחד מהם, בחשיבות האבחון הנכון של העור לפני הפילינג ובחשיבות ההתנהלות הנכונה לאחריו כדי למנוע נזקים.
את הרצאתו פתח ד"ר לבנברג עם הסבר כללי על סוגי הפילינג (שטחי ועמוק) ועל הרעיון שעומד מאחוריו עוד מימי המצרים הקדמונים - לקלף את העור וליצור טראומה שתגרום להזרמת דם חדש וליצירה של קולגן חדש, שיביאו לטשטוש ו/או מחיקה של קמטים ופיגמנטציה.
 ד"ר לבנברג הסביר כי טיפולי הפילינג השטחיים או העמוקים יותר שמותר לקוסמטיקאיות לעשות, עושים עבודה טובה, מרעננים את העור ומעניקים מראה זוהר. יחד עם זה הסביר כי במקרים רבים יש צורך בטיפולי פילינג עמוקים יותר כדי להעלים קמטים, פיגמנטציה ו/או צלקות (כגון צלקות אקנה) ואז יש לבצע פילינג כימי ע"י רופאי העור.
בדבריו התייחס ד"ר לבנברג גם למיתוס הרווח שלפיו אסור לבצע פילינג בקיץ, שהרי בלוס אנג'לס בירת הניתוחים הפלסטיים, מבצעים פילינגים וניתוחים בכל ימות השנה ושם אין חורף. הוא הסביר שהסיבה לכך היא אינה רפואית, אלא נובעת מחוסר המשמעת של המטופלות הישראליות שגורמת לכך שלאחר הקילוף הן נחשפות לשמש ולכן עלול להיווצר נזק.
   
מסאז' לימפטי לפנים
דפנה פוליטי סופרין - BPT פיזיותרפיסטית מוסמכת מומחית ל-MLD
 
הרצאתה של גב' דפנה פוליטי סופרין עסקה בתחום המסאז' הלימפטי לפנים, תוך סקירת האנטומיה של מערכת הלימפה, הפיזיולוגיה והפתופיזיולוגיה, הסבר על לימפאדמה ועל הניקוז הלימפתי המשולב.
את הרצאתה פתחה גב' פוליטי עם הסבר על מבנה מערכת הלימפה, תפקידיה השונים, הבעיות שעלולות להיגרם ביכולת ההובלה של מערכת הלימפה, הסיבות האפשריות לכך והתסמינים החיצוניים שלהן - בצקת. בהמשך הסבירה גב' פוליטי על ההבדל בין בצקת ״כללית״ ובצקת שדורשת טיפול ידני (לימפאדמה) ודרכי האבחון שלה.
בדבריה העניקה לקוסמטיקאיות כלים שיאפשרו להן להנחות נכון את מטופליהן הסובלים מבצקות, על מנת שלא להחריף את הנזק והסבירה להן על מהות העיסוי הלימפטי, עקרונותיו ויתרונותיו הרבים.
  
נגעים מולדים בכלי דם בעור
ד"ר אילן פרידנטל - מומחה ברפואת ילדים, בעל תת התמחות בעור ילדים. עובד במרפאת עור ילדים במרכז הרפואי אסף הרופא.
 
הרצאתו של ד"ר אילן פרידנטל עסקה בסוגים השונים של הנגעים המולדים בכלי הדם בעור, הסיבות להם ודרכי הטיפול השונות בכל אחד מהם.
את הרצאתו פתח ד"ר פרידנטל עם סקירה כללית של התופעה וציין כי לכ-40% מהילודים ישנם נגעי כלי דם בעור, ומתוכם למעלה מ-90% מהנגעים הם חסרי חשיבות רפואית וחולפים עם הזמן. בדבריו התייחס לכך שבעבר נטו לחשוב כי מקורם של נגעים אלו הוא בסיבות כגון חשקים לא ממומשים בהריון, וכי שמות הנגעים שיקפו את מראם (נשיכת חסידה, נשיקת מלאך, כתם סלמון, המנגיומת תות שדה וכתם יין פורט).
 בהמשך פרט ד"ר פרידנטל את שלושת סוגי הנגעים השכיחים ביותר בילדים: נבוס סימפלקס, כתם יין פורט והמנגיומה, את המשמעות הרפואית של כל אחד מהם ואת אפשרויות הטיפול הקיימות כיום, תוך שהעניק לקוסמטיקאיות כלים לזיהוי ולאבחון של הנגעים השונים והשלב שבו מומלץ להפנות את המטופל לבדיקה. בסוף ההרצאה דיבר על אפשרויות ההסוואה הקוסמטיות ע״י מייק-אפ מסווה, אשר יכולות לשפר את איכות חיי המטופלים והדימוי העצמי שלהם.
  
טכנולוגיות חדשות בכירורגיה פלסטית ואסתטית
ד"ר אייל שפירא - רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי אסף הרופא
 
הרצאתו של ד"ר אייל שפירא עסקה בטכנולוגיות החדשות הקיימות בתחום האסתטיקה, הטיפולים הרפואיים החדשים, השילוב ביניהם והדרך שבה כדאי לייצר שת"פ בין הקוסמטיקאיות לרופאים שמתעסקים באסתטיקה, לטובת המטופלים ולטובת כל אנשי המקצוע.
את הרצאתו פתח ד"ר שפירא עם הסבר כללי על התהליכים והשינויים המתרחשים בגופנו לאורך השנים, החל מהשכבה העמוקה ביותר (העצם) דרך הרקמות הרכות ועד רקמת העור. בהמשך הציג ד"ר שפירא נתונים פרסומיים שהוכיחו כי קהל היעד של טיפולי היופי השונים, כבר אינו מסתפק בסטנדרט הקיים ומחפש משהו חדש, כשהמגמה העולמית היא המעבר לטיפולים משולבים (הוליסטיים) שיעניקו פתרון לכל השכבות במקביל - מהיסודות ועד לשכבה החיצונית, תוך הענקת תוצאות ארוכות טווח.
"הוכח שהציבור מחפש שילובים וכשמייצרים משהו חדש יש היענות גדולה יותר", אמר. "חלק מהאופציות הטיפוליות בכל שכבות העור הן רפואיות נטו, אבל חלק מהן רלוונטיות גם אליכן הקוסמטיקאיות ולכן יש קרקע פורייה ליצור שיתופי פעולה שלכן ושלנו. כך למשל שת"פ שבו נתכנן יחד את תכניות טיפול לטיפולים רפואיים שדורשים הכנה של העור לפניו ושיקומו לאחריו. הקרקע פורייה וזה הזמן לשלב ידיים".
 
 
המציגים
 

 
 
פרט להרצאות החשובות והמרתקות, נהנו הקוסמטיקאיות שהגיעו ליום העיון גם מדוכני תצוגה של החברות המובילות בתחומן, שבהם הוצגו לקוסמטיקאיות מוצרים רלוונטיים בהטבות מיוחדות.
 
נייצ'רס פרו
חברה הפעילה בתחום מוצרי הבריאות ואיכות החיים, המספקת למעלה מ-100 תוספי תזונה ומוצרי בריאות שונים הנתמכים מדעית וקלינית, לרבות מוצרים הנמכרים בבלעדיות למטפלים עבור מטופליהם. החברה נוסדה על בסיס חזון עתידי שבו כל תוספי התזונה יהיו מבוססי מדע, יבדקו ויחקרו קלינית, ומתמחה באיתור תוספי התזונה החדשניים ביותר, ביבוא, בשיווק ובהפצה של תוספי תזונה אלו.
 
ביופטרון (Bioptron)
מכשיר הביופטרון מבוסס על השיטה העתיקה של ריפוי באמצעות או השמש ועל המחקרים והטכנולוגיות המתקדמות ביותר ובטוח לשימוש לכולם ובכל גיל. השיטה משתמשת באור קוטבי רב צבעים המשלב אור נראה ואינפרא אדום. המכשיר מקרין אור בטווח גלים שבין 480 – 3400 ננומטר (אור שאינו כולל קרני UV שעלולות להזיק), שהוכחו כאורכי הגל המאיצים תהליכי החלמה.
 
B.Laor
ליין המוצרים של סדרת B-laor ארומקוסמטיקה ייחודית, מעניק מענה לטיפוח ולטיפול בעור תוך שימוש בשמנים וג'לים צמחיים המעושרים בתמציות צמחי מרפא (אתריות). התמצית האתרית הינה אנטי ספסטית, אנטי בקטריאלית, עשירה בוויטמינים ומינרלים ובעלת יכולת חדירה לשכבות העור הפנימיות! ולכן בעלת טווח פעילות רחב מאוד בכל הנוגע לטיפוח ולשמירה על טונוס העור, הלחות, מיצוק ומרקם אחיד, ניחוח נהדר וספיגה מהירה. היחס והסינרגיה בין התמציות האתריות והשמנים הצמחיים נותן מענה לשמירה ולטיפוח העור ברמה האופטימאלית, יחד עם חווית שימוש מהנה המתעצמת כשרואים את התוצאות ומקבלים את המחמאות.  מוצרי הסדרה מותאמים  לכל סוגי העור ולא נוסו על בעלי חיים.
הסדרה באישור משרד הבריאות ולקרם הרגליים יש את תו א.י.ל.(אגודה ישראלית לסוכרת)
 
דרמה פם (Derma Pam)
חברת דרמה פם מתמחה במוצרים דרמה קוסמטיים, תוספי מזון וויטמינים למראה שיער בריא וציפורניים חלשות. מוצרי החברה פותחו על בסיס ניסיון רב שנים ומבוססים על מחקרים.
ביום העיון נהנו הקוסמטיקאיות מהטבה מיוחדת על ערכת 'הר בוסט פלוס', שהינה שילוב ייחודי של תוספים שפותחו על ידי החברה. הערכה מכילה 2 סוגים של תוספי תזונה שמבוססים על חלבון הג'לטין, בתוספת תמציות צמחיות, מינרלים וויטמינים.
 
In Face
סדרת מוצרי קוסמטיקה מתקדמים לטיפול בהזדקנות העור, תוך השמת דגש על יצירת רגרסיה של העור (הצערת העור), מתן מענה למילוי נפח הפנים, הבהרת פיגמנטציה, טיפול בכהויות ובנפיחויות מתחת לעיניים, מיצוק העור והאצת בניית הקולגן והאלסטין, וכן פינוי רעלים ורדיקלים חופשיים.
 
Dr.Melumad
תכשירי הקוסמטיקה הטבעיים של ד"ר מלומד שומרים על מראה צעיר ובריא של העור, הודות לסגולותיהם של רכיבים מאוצרות הטבע, המופקים בשיטות טכנולוגיות בלעדיות במעבדות החברה. המוצרים עשירים בצמחי מרפא ושמנים טבעיים, המרגיעים ומיטיבים עם העור ותורמים לחיים בריאים.
 
התגובות
 
בסיום יום העיון אמר פרופ' הלר כי הוא מאמין מאוד שאם הקוסמטיקאיות ידעו מה הרופאים עושים ואם הרופאים שעוסקים בפלסטיקה ובאסתטיקה ידעו מה הקוסמטיקאיות עושות, אין ספק כי הטיפול יוכל להיות הרבה יותר יעיל וטוב עבור המטופל.
 הקוסמטיקאיות שנכחו ביום העיון ציינו כי היום כולו היה מאוד מעניין ומקצועי, וכי ההרצאות הפרו אותן כקוסמטיקאיות והעניקו להן כלים חשובים שיסייעו להן לאבחן בעיות שונות אצל לקוחותיהן ואף להציל חיים.
עוד ציינו הקוסמטיקאיות כי בעקבות הדברים הן הבינו את הקשר החשוב והבלתי נפרד בין שני התחומים וביקשו לארגן בקרוב ימים נוספים שלדברי אחת מהן: "יאפשרו לנו לשמוע הסברים מרופאים בעלי סמכות, ידע וניסיון, יעניקו לנו ידע אמיתי שלא לימדו אותנו כחלק מהלימודים, ושחשוב לעבודה שלנו הן בפן הבריאותי והן בפן הכלכלי-עסקי, מתוך הבנה אובייקטיבית לחלוטין של הדברים". 
צילומי סטילס: ירון ברונשטיין
וידאו: מערכת יופי! 


הרשם עכשיו לקבלת ניוזלטר של יופי!
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 
הפניה אליך היא בדיוור ישיר, עפ"י מאגר מידע רשום, משרד המשפטים, מס' 700062886 | זכותך להסיר את שמך בכל עת, באמצעות קישור הסרה שנשלח בתחתית כל מייל | אנחנו מתחייבים לכבד את פרטיותך, ולא להעביר את פרטיך לשום גוף אחר | מסירת פרטיך תלויה אך ורק ברצונך לקבל מידע שוטף, בנושאים הקשורים לענף היופי.
__________________________________________________________________________________________________________________________

קראתם ונהניתם? פרגנו לנו בשיתוף או בלייק!

 

Go Back  Print  Send Page

 
 
 
כל נושא המופיע באתר זה נועד להשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי, או אחר | חומר פירסומי המופיע באתר הינו באחריות החברות המפרסמות בלבד.
© כל הזכויות שמורות 

 הוספה למועדפים   |   חזור למעלה   |   הפוך לעמוד הבית   |   מפת האתר   |    

לייבסיטי - בניית אתרים